Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Να αναφέρω ότι φτάνοντας στη Βιέννη, στο αεροδρόμιο έλεγξαν σε όλους τους επιβάτες το Ευρωπαικό Πιστοποιητικό. Σε εμένα -υποθέτω και σε άλλους- ρώτησαν και που θα μείνω αυτές τις μέρες, ζητώντας και κάποιο αποδεικτικό της διαμονής μου. Οπότε έχετε πρόχειρο και κάτι που να αποδεικνύει την κράτηση του ξενοδοχείου που έχετε κλείσει, για την περίπτωση που χρειαστεί.

Επίσης, η μετακίνηση με τα τρένα από το αεροδρόμιο δεν ήταν καθόλου αυτό που περίμενα. Στον πίνακα ανακοινώσεων τα δύο πρώτα τρένα εμφανίζονταν με σημαντική καθυστέρηση άφιξης στο αεροδρόμιο (πάνω από ένα τέταρτο), η οποία ανανεώθηκε σε ακόμα μεγαλύτερη μετά από λίγο και εν τέλει τα τρένα καθυστέρησαν και άλλο να φτάσουν. Φοβούμενος να μην συμβεί το ίδιο με το τρένο που λογάριαζα να πάρω εγώ (S7) και το οποίο ήδη θα έφτανε σε μισή ώρα (καθώς για λίγο είχα χάσει το προηγούμενο), πήρα άλλο τρένο προσπαθώντας να καταλάβω εκείνη τη στιγμή αν κάνει στάση στην περιοχή που με βόλευε.
Για την μετάβαση στο αεροδρόμιο κατά την αναχώρησή μου αποφάσισα να πάρω ταξί (36 ευρώ, συν άλλα 4 που άφησαν φιλοδώρημα).
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Να γραψω κι εγώ την εμπειρία μου από τη διανυκτέρευση στη Βιέννη, φτάνοντας στο αεροδρόμιο, μου ζήτησαν αρνητικό τεστ ή ψηφιακό πιστοποιητικό και με άφησαν να φύγω. Το S7 που πήρα ήταν στην ώρα του (κι εγώ τυχερή γιατί μια που πήγα και μια που έφθασε) και το U4 επίσης στην ώρα του. Βρήκα ένα ζευγάρι ντόπιων και με βοήθησε να καταλάβω πώς να πάω στο χόστελ μου, που ήταν στην ουσία φοιτητική εστία που το καλοκαίρι γίνεται χόστελ και από πού να πάρω εισιτήρια. Στο χοστελ μου ζήτησαν επίσης το αποτέλεσμα του τεστ. Έπαθα ένα σοκ από την ησυχία που επικρατούσε και το βράδυ αλλά και το πρωί στην πόλη, ειδικά δεδομένου ότι την ίδια μέρα ήμουν στη Μύκονο.

Το πρωί έκανα την αντίστροφη διαδρομή για το αεροδρόμιο, παλι τα ΜΜΜ ήταν στην ώρα τους. Έκατσα σε ένα μαγαζί (Aida) για καφέ και κρουασάν και μου ζήτησαν να σκανάρω τον κωδικό QR του τραπεζιού μου για να καταγραφώ στο σύστημα. Από τη Βιέννη για Βαλένθια δε μου ζήτησαν ποτέ το αρνητικό τεστ, μόνο το plf.

υγ. Μου έκανε εντύπωση η προθυμία του κόσμου και των εργαζομένων στο αεροδρόμιο να με βοηθήσουν, όταν τους ρωτούσα πράγματα που δεν ήταν στις αρμοδιότητές τους. Στην Ελλάδα και στην Ισπανία το vibe που παίρνω είναι ως επι το πλείστον "δεν πληρώνομαι γι αυτό άρα μη με ρωτάς", εκεί καμία σχέση.
 

Dimitris_A

Member
Μηνύματα
26
Likes
39
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα - Πάρκα ΗΠΑ
Καλησπέρα , να σας ρωτήσω εκτός από το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού χρειάζεται και κάποιο plf η άλλο έγγραφο για τα αεροπορικά ταξίδια Βιέννη Αθηνά και το αντίστροφο δρομολόγιο ;
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Καλησπέρα , να σας ρωτήσω εκτός από το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού χρειάζεται και κάποιο plf η άλλο έγγραφο για τα αεροπορικά ταξίδια Βιέννη Αθηνά και το αντίστροφο δρομολόγιο ;
Eδώ έχει τα πάντα για την Αυστρία και τα μέτρα για την πανδημία, από το τι ισχύει στην εστίαση μέχρι τις προϋποθέσεις εισόδου στη χώρα.
Latest Information on the Coronavirus Situation in Austria

Για να μπεις στην Αυστρία, λοιπόν, εξακολουθεί να μην απαιτείται plf. Aλλά απαιτείται για να επιστρέψεις στην Ελλάδα (εντελώς παράδοξο, εφόσον η Ελλάδα βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε πολύ χειρότερη επιδημιολογική κατάσταση από την Αυστρία :rolleyes:)
 

tsihlimpohli

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Καλησπέρα σας. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει τι ισχύει στη Βιέννη για τον covid γιατί θέλω να ταξιδέψω με παιδιά και έχω μια ανασφάλεια...
 

colin

Member
Μηνύματα
22
Likes
12
Καλησπέρα σε όλους.
Στις 23/09 ταξιδεύουμε στη Βιέννη με 2 παιδιά κάτω των 12 ετών.
Κλείσαμε αεροπορικά και ξενοδοχείο έχοντας διαβάσει πως για την είσοδο στην Αυστρία τα παιδιά κάτω των 12 ετών δε χρειάζονται κάποιο πιστοποιητικό covid-19.
Μάθαμε όμως πως ειδικά στη Βιέννη ισχύουν διαφορετικοί περιορισμοί covid-19. Για τα παιδιά απαιτούν PCR ή Rapid Test για είσοδο σε μουσεία εστιατόρια και ξενοδοχεία. Και μάλιστα με ισχύ 48 και 24 ώρες αντίστοιχα, λιγότερο σε σχέση με τις 72 και 48 ώρες που ισχύουν στην υπόλοιπη χώρα.
Σκοπός είναι να αποφύγουμε τεστ για τα παιδιά στη Βιέννη με το ενδεχόμενο να μπούμε σε καραντίνα εκεί να μοιάζει εφιαλτικό. (Οι γονείς είμαστε εμβολιασμένοι)

΄Εχει ταξιδέψει κάποιος τελευταία στην Βιέννη να μας ενημερώσει αν όντως είναι τόσο αυστηρά τα μέτρα;
 

Geran

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Καλησπέρα και από εμένα. Σκοπεύω προς τα τέλη Νοέμβρη να επισκεφτώ και εγώ τη Βιέννη και επειδή είμαι στο ψάξιμο κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. :)
- Διάβασα ότι πλέον ισχύει αυτό εδώ "2-dose vaccinations are now valid for entering Austria for 360 days after the second dose". Με το κλασικό το πιστοποιητικό που έχουμε από το gov.gr, που είναι και στα αγγλικά είμαστε οκ για το αεροδρόμιο ή πρέπει να βγάλουμε κάποιο συγκεκριμένο διεθνές πιστοποιητικό? Και επίσης αν χρειάζεται κάποια άλλο έντυπο επιβίβασης να συμπληρώσουμε είτε προς το πήγαινε είτε προς την επιστροφή στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 
Last edited by a moderator:

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.341
Καλησπέρα σε όλους.
Στις 23/09 ταξιδεύουμε στη Βιέννη με 2 παιδιά κάτω των 12 ετών.
Κλείσαμε αεροπορικά και ξενοδοχείο έχοντας διαβάσει πως για την είσοδο στην Αυστρία τα παιδιά κάτω των 12 ετών δε χρειάζονται κάποιο πιστοποιητικό covid-19.
Μάθαμε όμως πως ειδικά στη Βιέννη ισχύουν διαφορετικοί περιορισμοί covid-19. Για τα παιδιά απαιτούν PCR ή Rapid Test για είσοδο σε μουσεία εστιατόρια και ξενοδοχεία. Και μάλιστα με ισχύ 48 και 24 ώρες αντίστοιχα, λιγότερο σε σχέση με τις 72 και 48 ώρες που ισχύουν στην υπόλοιπη χώρα.
Σκοπός είναι να αποφύγουμε τεστ για τα παιδιά στη Βιέννη με το ενδεχόμενο να μπούμε σε καραντίνα εκεί να μοιάζει εφιαλτικό. (Οι γονείς είμαστε εμβολιασμένοι)

΄Εχει ταξιδέψει κάποιος τελευταία στην Βιέννη να μας ενημερώσει αν όντως είναι τόσο αυστηρά τα μέτρα;
Στην Βιέννη τα παιδιά από 6 ως 12 ετών χρειάζονται test που μπορεί να είναι:
  • PCR ως 48 ώρες από το δείγμα
  • Rapid/Antigen από κάποιο επίσημο φορές για 24 ώρες από το δείγμα.
Κάτω των 6 δεν χρειάζεται κάτι.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Άσχετο, τι είναι το "Proof of neutralising antibodies" με ισχύ 90 ημερών?
Ποιο είναι το αντίστοιχο στην Ελλάδα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom