Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Στην Βιέννη τα παιδιά από 6 ως 12 ετών χρειάζονται test που μπορεί να είναι:
  • PCR ως 48 ώρες από το δείγμα
  • Rapid/Antigen από κάποιο επίσημο φορές για 24 ώρες από το δείγμα.
Κάτω των 6 δεν χρειάζεται κάτι.
Μπορεις να δωσεις μια βοηθεια πανω σ αυτα;εγω αν φυγω με rapid test απο εδω που εχει ισχυ 48ωρες,στην Βιεννη θα ισχυει για 24ωρες σωστα;;επισης το μεγαλο μου μπερδεμα ειναι στα ποσα διαφορετικα τεστ εχει να κανεις εκει..αλλου εχω διαβασει οτι τα τεστ που παιρνεις απο τα bipa ειναι μονο για ντοπιους,αλλου οτι κανουν και ως ταξιδιωτικο τεστ και για τουριστες...σε ξενοδοχεια λεει δεχομαστε τεστ antigen ή pcr αλλα οχι rapid test...το κεφαλι μου σπαω και ακρη δε βγαζω :rolleyes: :klaps:
 

poised

Member
Μηνύματα
859
Likes
6.314
Μπορεις να δωσεις μια βοηθεια πανω σ αυτα;εγω αν φυγω με rapid test απο εδω που εχει ισχυ 48ωρες,στην Βιεννη θα ισχυει για 24ωρες σωστα;;επισης το μεγαλο μου μπερδεμα ειναι στα ποσα διαφορετικα τεστ εχει να κανεις εκει..αλλου εχω διαβασει οτι τα τεστ που παιρνεις απο τα bipa ειναι μονο για ντοπιους,αλλου οτι κανουν και ως ταξιδιωτικο τεστ και για τουριστες...σε ξενοδοχεια λεει δεχομαστε τεστ antigen ή pcr αλλα οχι rapid test...το κεφαλι μου σπαω και ακρη δε βγαζω :rolleyes: :klaps:
To rapid είναι test αντιγόνων που επιβεβαιώνεται από επίσημο φορέα. Και το self test το ίδιο test είναι, απλά το πρώτο γίνεται από κάποιον που επιβλέπει και πιστοποιεί.

Επίσης είναι διαφορετικές οι απαιτήσεις εισόδου στην χώρα με τις απαιτήσεις χρήσης υπηρεσιών στη Βιέννη. Και ναι οι μόνιμοι κάτοικοι έχουν κάποιες εξαιρέσεις/διαφορετικές προϋποθέσεις αναφορικά με την είσοδό τους από τρίτες χώρες αλλά για τα ξενοδοχεία, εστιατόρια, μουσεία ισχύουν τα ίδια σε όλους.

Αν δε κάνω λάθος για τα παιδιά κάτω των 12 δε χρειάζεται rapid για να μπεις στην χώρα αλλά όταν πας στο ξενοδοχείο στην Βιέννη, πρέπει να παρουσιάσεις rapid 24 ωρών από την λήψη. Οπότε αν το κάνεις από την Ελλάδα και φτάσεις στο ξενοδοχείο εντός 24 ωρών δεν θα έχεις (λογικά) πρόβλημα.

Το πακέτο είναι ότι στην Βιένη θα πρέπει να κάνετε rapid στα παιδιά κάθε μέρα αν θέλετε να πάτε σε μουσεία και άλλους χώρους, το οποίο γίνεται και σε φαρμακεία επί πληρωμή απ' ότι κατάλαβα αλλά και στα δημόσια κέντρα μετά από ραντεβού το οποίο θεωρητικά μπορείς να κλείσεις και σαν τουρίστας δίνοντας την τοπική διεύθυνση ξενοδοχείου.

Εγώ στην δική σας περίπτωση ίσως να επέλεγα ανάλογα με το κόστος και το πόσο θα κάτσω ένα PCR για τα παιδιά. Αλλά και πάλι, μη σε πάρω στο λαιμό μου, τα διάβασα επιγραμματικά περισσότερο για να δω αν χρειάζεται κάτι για την δική μας περίπτωση που τελικά απλά μας καλύπτει το πιστοποιητικό εμβολιασμού.
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Αλλαγές (τουλάχιστον για Βιέννη) από 1 Οκτωβρίου:

-The Nachtgastronomie will follow a new 2G rule: you must be fully vaccinated or recovered. Tests will no longer be valid for guests
-This new 2G requirement will also apply to gatherings and events involving more than 500 people
-Where the basic 3G requirement still applies, only approved PCR tests will be valid as proof of a negative test result. Rapid antigen tests will no longer be accepted (unless you’re a kid under 12)
 

Lucas79

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας!Εχουμε κλεισει για 26-30 Νοεμβρη με την γυναικα μου αλλα δυστηχως δεν εχει κανει το εμβολιο..Μηπως ξερετε αν θα μεινει καραντινα στη Βιεννη(θα κανει μοριακο τεστ μια μερα πριν την αναχωρηση μας).Επισης,ταξιδευω απο Κυπρο.
Σας ευχαριστω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ανταπόκριση απο Βιέννη τώρα :

Μάσκες μόνο σε εσωτερικούς χώρους και ΜΜΜ, μόνο FFP2, τίποτε άλλο.
Καλός καιρός και πολύς κόσμος, θυμίζει εποχές προ πανδημίας.
Στο αεροδρόμιο ελεγθηκαμε σε πρώτη φάση για ταυτότητες και σε δεύτερη για πιστοποιητικό εμβολιασμού,το οποίο ζητείται ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ, δε πας πουθενά χωρίς αυτό.
 

geoman28

Member
Μηνύματα
38
Likes
27
Ανταπόκριση απο Βιέννη τώρα :

Μάσκες μόνο σε εσωτερικούς χώρους και ΜΜΜ, μόνο FFP2, τίποτε άλλο.
Καλός καιρός και πολύς κόσμος, θυμίζει εποχές προ πανδημίας.
Στο αεροδρόμιο ελεγθηκαμε σε πρώτη φάση για ταυτότητες και σε δεύτερη για πιστοποιητικό εμβολιασμού,το οποίο ζητείται ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ, δε πας πουθενά χωρίς αυτό.
Ελλαδα παιζει πολυ Κινεζια FFP2, εχω παραγγειλει 2 φορες απο σκρουτζομαγαζο για Ν95 και μου εχουν ερθει ΚΜ95.. Ελπιζω μην ειναι τοσο σχολαστικοι με τα προτυπα οσο εγω :haha:

Ενα δευτερο θεμα, το Plf ποτε μπορω να το εκδωσω για την επιστροφη ;; Μπορω απο τωρα 1.3 μηνα πριν ;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Ελλαδα παιζει πολυ Κινεζια FFP2, εχω παραγγειλει 2 φορες απο σκρουτζομαγαζο για Ν95 και μου εχουν ερθει ΚΜ95.. Ελπιζω μην ειναι τοσο σχολαστικοι με τα προτυπα οσο εγω :haha:
Σε κάποια μεγάλα σούπερ μάρκετ "Σκλαβενίτης", ίσως και σε άλλα, όμως στους μεγάλους Σκλαβενίτες σίγουρα, υπάρχει πακέτο με μάσκες FFP2 των 5 τεμαχίων, πολύ καλές από τα "Πλαστικά Θράκης". Σίγουρα δεν είναι κινέζικες γιατί φτιάχνονται στην Ελλάδα. Το έχω ψάξει κι εγώ, γιατί έχει γεμίσει ο τόπος κινέζικες και θέλω κι εγώ να τις αποφύγω. Ρίξε μια ματιά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ελπιζω μην ειναι τοσο σχολαστικοι με τα προτυπα οσο εγω :haha:
Καλά δε θα κάτσει κανείς να σου ελέγξει τη μάσκα, αλλά παντού θεωρείται απαιτούμενος μόνο αυτός ο τύπος, κάτι που η πλειοψηφία των Αυστριακών το σέβεται ευλαβικά.

IMG_20211010_090658.jpg


(Στο μετρο της Βιέννης χθες το πρωί, νομίζω δε χρειάζεται μετάφραση).

Ελλαδα παιζει πολυ Κινεζια FFP2, εχω παραγγειλει 2 φορες απο σκρουτζομαγαζο
Κι εγώ δύο φορές από κει έχω παραγγείλει, τη μία έφαγα φόλα και λόγω μεγέθους-λάστιχου. Κοίτα τις κριτικές των χρηστών και πράξε ανάλογα.
Ενα δευτερο θεμα, το Plf ποτε μπορω να το εκδωσω για την επιστροφη ;; Μπορω απο τωρα 1.3 μηνα πριν ;
Όποτε θες. Ναι μπορείς να το κάνεις από σήμερα να το χεις έτοιμο.
 

geoman28

Member
Μηνύματα
38
Likes
27
Ευχαριστω για την ενημερωση!! Μετα την απαντηση τις φιλης alma
Περναγα εξω απο ενα market in, μπηκα μεσα εχει μια μαρκα Graid στα 1.79 € τα 5τεμ πηρα ενα σετ θα παρω αλλο ενα απο Σκλαβενιτη να κανω τεστ!!

Ευχαριστω και παλι!!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Ευχαριστω για την ενημερωση!! Μετα την απαντηση τις φιλης alma
Περναγα εξω απο ενα market in, μπηκα μεσα εχει μια μαρκα Graid στα 1.79 € τα 5τεμ πηρα ενα σετ θα παρω αλλο ενα απο Σκλαβενιτη να κανω τεστ!!

Ευχαριστω και παλι!!!
Να είσαι καλά και να περάσεις όμορφα στο ταξίδι σου!
 

geoman28

Member
Μηνύματα
38
Likes
27
Να ρωτησω παλι για το PLF ;;;

Country
If in the 14 days prior to your arrival / departure you have stayed in a country (not transit) other than your permanent address, declare below the name of country.

Τι δηλωνω ;
Εγω θα κατσω 5 ημερες Αυστρια, πριν ημουν στην μονιμη κατοικία.
Σε 1 εναν οδηγο που βρηκα το αφηνει κενο .. εμενα χτυπαει..
Επισης στην κοπελα μου θελει 2ο plf με τα στοιχεια της η συμπληρώνω στο δικο μου ;
Ευχαριστω πολυ και παλι !!
 
Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
859
Likes
6.314
Αν και είναι ερώτημα για άλλο τόπικ και όχι για την Αυστρία, η εμπειρία μας στην επιστροφή ήταν πως είναι μπακαλόχαρτο και το μόνο που κοιτάνε πια είναι το V, που εμφανίζεται πάνω δεξιά αν δηλώσεις ότι έχεις εμβολιαστεί. Ούτε καν σκάναραν τον κωδικό.

Κάνε ένα PLF και αν για οποιοδήποτε λόγο πέσεις σε στραβωμένο και ζητήσει δεύτερο το κάνεις επί τόπου τώρα που έρχεται άμεσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom