Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Αλλη μια απορια... Χρειαζεται κ κατι επιπλεον απο ταξιδιωτικα εγγραφα να εχουμε μαζι μας εκτος του ευρωπαικου πιστοποιητικου εμβολιασμου για να ταξιδεψουμε ή για τους εκθεσιακους χωρους; Επισης διαβασα εδω σε προηγουμενη αναρτηση για ενα εγγραφο PLF. Αυτο ειναι για την επιστροφη στην Ελλαδα μονο;
Σωστά.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Επιβεβαιωνω οτι δε μας χρειαστηκε πουθενα οπως ειπαν πιο πανω και γυρισα και εγω χθες!εκατσα εφαγα μεσα σε μαγαζι,δε μου το σκαναρε κανεις το τεστ..στο δωματιο με ρωτησε απλα αν εχω τεστ και δε το ειδε ποτε..επισης στο εμπορικο westfield ΟΛΟΙ ΧΩΡΙΣ ΜΑΣΚΕΣ!!!!!ειδικα εκτος μαγαζιων δε φορουσε κανεις...τυχαινε μαγαζια που δε φορουσαν μεσα ουτε οι υπαλληλοι...βεβαια προφανως ειναι και που θα πεσεις αλλα περιμενα περισσοτερη τρελα απο μερια τους με το θεμα μασκα,εν αντιθεση ειναι τερμα γιολο...ωστοσο μεσα στα μεσα ειδα να την φορανε ολοι ανεξαιρετως
Στη Βιέννη ήταν γενικά yolo στην πανδημία. Πήγαινα μέσα στο χειμώνα αναγκαστικά από Φρανκφούρτη και η διαφορά με τους Γερμανούς ήταν τεράστια. Χύμα, με κοίταζαν επιεικώς σαν ούφο που φορούσα μάσκα και σας μιλάω για τον περασμένο Φεβρουάριο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επισης διαβασα εδω σε προηγουμενη αναρτηση για ενα εγγραφο PLF. Αυτο ειναι για την επιστροφη στην Ελλαδα μονο;
Ακριβώς, μέχρι τώρα η Αυστρία δε ζητάει τίποτα περισσότερο από πιστοποιητικό εμβολιασμού. Το Plf είναι για την επιστροφή σου στην Ελλάδα.
Αν και αυτό πρέπει να το τσεκάρεις κατά τη γνώμη μου εως και τη τελευταία μέρα μήπως και αλλάξει κάτι.
 

kype

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Καλησπέρα και απο μένα, έχω κλείσει με τη σύζυγό μου για Βιέννη από τις 28/10 (Φτάνω 9:30 Πέμπτη) έως 31/10(Κυριακή Αναχωρώ 18:00). Δυστυχώς δε μας έχουν μείνει άδειες αυτή τη χρονιά και κοιτάμε να δημιουργήσουμε εμείς κανένα τριήμερο.

Έχω κλείσει στο ξενοδοχείο Eurostars Embassy.
Μου φάνηκε αρκετά ακριβό..και καλά όταν έκλεισα είχε έκπτωση .. Τέσπα

Σκέφτομαι να περάσω τις μέρες μου ως εξής :
  • 28/10 : Να πάω στο Hofburg και στο μουσείο Αλμπερτίνα. Απ' ότι είδα υπάρχει Albertina και Albertina Modern αξίζει να πάω και στα δύο ? Θα θελα και στη σχολή ιππασίας αλλά η γυναίκα μου θεωρεί ότι βασανίζονται τα ζώα εκεί οπότε δε θα θέλει με τίποτα.
  • 29/10 : Να πάω στο παλάτι Schonbrun. Μου φαίνεται αχανές και ειδικά αν πας και στο ζωολογικό κήπο νομίζω θα φάω όλη τη μέρα.. Το βράδυ έχω κλείσει όπερα (ένα εργο που λεγεται Αντριάννα .. δεν έχω ιδέα τι είναι)
  • 30/10 : Να πάω στο καθολικό του Αγίου Στεφάνου. Μια βόλτα στο Στάντπαρκ και μετά λίγο άραγμα να έχουμε και μια μέρα χαλαρή.
  • 31/10 : Σκέφτομαι να ζητήσω απο το ξενοδοχείο να κρατήσουν τις βαλίτσες και να κάνω μια βόλτα μιας και από το checkout(12:00) μέχρι τις 18:00 είναι πολλές ώρες.
Δε ξέρω βέβαια αν θα το δεχτούν. Έχετε κάτι να μου προτείνετε να κάνω ?

Επίσης, θα ήθελα να με βοηθήσετε με κάποιες απορίες που έχω.
  1. Έχω διαβάσει ότι είναι προτιμότερο να αγοράσω την εβδομαδιαία κάρτα αντί για τη κάρτα των τριων ημερών. Αυτή η κάρτα ισχύει για όλα τα μέσα ? Δηλαδή λεωφορεία, τραμ , u-bahn και s-bahn? γιατί θέλω να πάω με το s7 από αεροδρόμιο...
  2. Σχετικά με covid τι απαιτείται να έχω μαζί ? Το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού και το PLF το οποίο το βγάζω όσες μέρες θέλω πριν το ταξίδι ?
Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη..!!

Σας ευχαριστώ πολύ
Καλησπέρα σας ... Επειδή κι εγώ κανονίζω αυτή τη στιγμή ταξίδι στην Αυστρία για τις γιορτές , έχω την εντύπωση ότι δε χρειάζεται plf στην συγκεκριμένη χώρα !! Θα προσπαθήσω να το επαληθευσω τις επόμενες μέρες . Μπορειτε ν κάνετε μια ερώτηση μια στις πληροφορίες του αεροδρομίου τηλεφωνικα . Επίσης υπάρχει πλατφόρμα στη σελίδα της aegian ( χωρίς να σημαίνει ότι θα ταξιδέψετε Μ αυτή ) ,όπου επιλέγετε χώρα προορισμού και αναφέρει τα χαρτιά που χρειάζονται !!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα σας ... Επειδή κι εγώ κανονίζω αυτή τη στιγμή ταξίδι στην Αυστρία για τις γιορτές , έχω την εντύπωση ότι δε χρειάζεται plf στην συγκεκριμένη χώρα !! Θα προσπαθήσω να το επαληθευσω τις επόμενες μέρες . Μπορειτε ν κάνετε μια ερώτηση μια στις πληροφορίες του αεροδρομίου τηλεφωνικα . Επίσης υπάρχει πλατφόρμα στη σελίδα της aegian ( χωρίς να σημαίνει ότι θα ταξιδέψετε Μ αυτή ) ,όπου επιλέγετε χώρα προορισμού και αναφέρει τα χαρτιά που χρειάζονται !!
Προς το παρων δεν θες plf για να μπεις στην Αυστρια ΑΛΛΑ ως τον Δεκεμβρη μπορει να θελει της παναγιας τα ματια...κοινως μεχρι και 1 βδομαδα πριν πατε μη επαναπαυεστε οτι δε θελει το ενα ή το αλλο ολα ειναι τερμα ρευστα δυστυχως...
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Καλησπέρα σας ... Επειδή κι εγώ κανονίζω αυτή τη στιγμή ταξίδι στην Αυστρία για τις γιορτές , έχω την εντύπωση ότι δε χρειάζεται plf στην συγκεκριμένη χώρα !! Θα προσπαθήσω να το επαληθευσω τις επόμενες μέρες . Μπορειτε ν κάνετε μια ερώτηση μια στις πληροφορίες του αεροδρομίου τηλεφωνικα . Επίσης υπάρχει πλατφόρμα στη σελίδα της aegian ( χωρίς να σημαίνει ότι θα ταξιδέψετε Μ αυτή ) ,όπου επιλέγετε χώρα προορισμού και αναφέρει τα χαρτιά που χρειάζονται !!
Που ακριβώς υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο σάιτ της Aegean, γιατί δεν το βρίσκω.
Επίσης επειδή πρόκειται κ εγώ να ταξιδέψω Δεκέμβρη τι γνώμη έχετε και τι ακούγεται λόγω της κατάστασης, υπάρχει περίπτωση να μας ξανακλεισουν και να πάει χαμένο το ταξίδι(εισητηρία+ξενοδοχείο)
 

kype

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Που ακριβώς υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο σάιτ της Aegean, γιατί δεν το βρίσκω.
Επίσης επειδή πρόκειται κ εγώ να ταξιδέψω Δεκέμβρη τι γνώμη έχετε και τι ακούγεται λόγω της κατάστασης, υπάρχει περίπτωση να μας ξανακλεισουν και να πάει χαμένο το ταξίδι(εισητηρία+ξενοδοχείο)
Ταξιδιωτικές οδηγίες | Επίσημη ιστοσελίδα Aegean | Αεροπορικά σε Ελλάδα & εξωτερικό . Και επιλέγετε τη χώρα προορισμού.... Γι αυτό δεν μπορεί κανείς να ξέρει . Η ιστορία έχει δείξει ότι κάνουν κάθε φορά ο.τι τους καπνίσει , άσχετα από κρούσματα και θανάτους . Ελπίζω κι εγώ , όπως και άλλοι , ότι βάση κοινής λογικής και απ' τη στιγμή που μεγάλο μέρους πληθυσμού ανά τον κόσμο έχει εμβολιαστεί ή νοσήσει , δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο ...ακόμη και οι ανεμβολιαστοι είναι επαρκώς καλυμμενοι με τα τεστ και τις καραντίνες ( αν και για αποφυγή διασποράς , θα επρεπε να ταξιδεύουμε όλοι να ταξιδεύουμε με τεστ ).... Ειδωμεν ...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Από Αυστρία χερσαία για Τσεχία και τούμπαλιν θέλουμε κάτι;
Για Τσεχία θέλει την συμπλήρωση του τσέχικου PLF (υποθέτω ότι ισχύει είτε πας με αυτοκίνητο, τρένο η αεροπλάνο)
Αν είσαι εμβολιασμενος δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο, τουλάχιστον προς το παρόν.
Ψαξτο και συ λιγάκι.
COVID-19: What You Should Know before You Come · #VisitCzechRepublic
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη σχετικά με το χρόνο του εμβολιασμού.
Εφόσον κάποιος κάνει μονοδοσικό εμβόλιο, πρέπει να περάσουν 22 ημέρες για να μπορέσει να εισέλθει στη χώρα χωρίς τεστ και να κάνει χρήση του πιστοποιητικού στην εστίαση κλπ.
Για τα εμβόλια των 2 δόσεων, καθώς και 1 δόση μετά από νόσηση δε βλέπω κάτι αντίστοιχο, υπάρχει περίπτωση να ισχύει ο εμβολιασμός από την επόμενη μέρα?
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη σχετικά με το χρόνο του εμβολιασμού.
Εφόσον κάποιος κάνει μονοδοσικό εμβόλιο, πρέπει να περάσουν 22 ημέρες για να μπορέσει να εισέλθει στη χώρα χωρίς τεστ και να κάνει χρήση του πιστοποιητικού στην εστίαση κλπ.
Για τα εμβόλια των 2 δόσεων, καθώς και 1 δόση μετά από νόσηση δε βλέπω κάτι αντίστοιχο, υπάρχει περίπτωση να ισχύει ο εμβολιασμός από την επόμενη μέρα?
Έτσι φαίνεται... Coronavirus: Entry Regulations to Austria
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πριν δύο βδομάδες δεν μας σταμάτησαν πουθενά για έλεγχο, ούτε Αυστρία προς Τσεχία ούτε τούμπαλιν από διαφορετικό οδικό πέρασμα. Για εμβολιασμένους χρειαζόταν μόνο να έχεις το ευρωπαικό πιστοποιητικό.

Ομοίως και για Σλοβακία τώρα που το σκέφτομαι.
Πολύ με χαροποιεί αυτό, μιας και τον Δεκέμβρη που θα είμαι Αυστρία θα ταξιδέψουμε οδικώς και προς Σλοβακία και προς Σλοβενία. Ελπίζω να μην έχει αλλάξει κάτι μέχρι τότε γιατί δε τη μπορώ τη χαρτούρα, ακόμη κι αν είναι σε pdf...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom