Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Last edited:

vivilag

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Καλημέρα! Αυριο βραδυ ταξιδεύουμε οικογενειακώς προς Βιέννη και την παρασκευη το πρωι με τρένο προς Βουδαπέστη. Για προσγειωση και διανυκτέρευση μιας νυχτας τα παιδια χρειάζονται rapid ή PCR? Στην πρεσβεια δεν το σηκώνει κανένας...
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Καλημέρα! Αυριο βραδυ ταξιδεύουμε οικογενειακώς προς Βιέννη και την παρασκευη το πρωι με τρένο προς Βουδαπέστη. Για προσγειωση και διανυκτέρευση μιας νυχτας τα παιδια χρειάζονται rapid ή PCR? Στην πρεσβεια δεν το σηκώνει κανένας...
Ανοιξε η Αυστρια τελικα??Εχω χασει επεισοδια μαλλον..Γιατι εχω μεινει στο Passengers are not permitted to travel to Austria for tourism purposes.
 

vivilag

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Ανοιξε η Αυστρια τελικα??Εχω χασει επεισοδια μαλλον..Γιατι εχω μεινει στο Passengers are not permitted to travel to Austria for tourism purposes.
Δεν έχει ανοίξει όχι αλλά φτάνουμε αργά το βράδυ και δεν υπήρχε τρένο για Βουδαπέστη εκείνη την ώρα, οποτε αναγκαστικά θα κάνουμε μια διανυκτέρευση και φευγουμε νωρίς το πρωι.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Καλημέρα! Αυριο βραδυ ταξιδεύουμε οικογενειακώς προς Βιέννη και την παρασκευη το πρωι με τρένο προς Βουδαπέστη. Για προσγειωση και διανυκτέρευση μιας νυχτας τα παιδια χρειάζονται rapid ή PCR? Στην πρεσβεια δεν το σηκώνει κανένας...
Ειδικά για Βιέννη, αυτό που ίσχυε πριν το λοκντάουν και μάλλον ισχύει και τώρα είναι: για παιδιά 6-11 ετών υποχρεωτικό PCR τεστ 72 ωρών, ή "antigen test" 48 ωρών από επίσημο φορέα. Για παιδιά 12-15 μόνο PCR τεστ 48 ωρών. Στην υπόλοιπη Αυστρία δεν υπήρχε κάποιος περιορισμός για παιδιά κάτω των 12 ετών, αλλά δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Καλημέρα! Αυριο βραδυ ταξιδεύουμε οικογενειακώς προς Βιέννη και την παρασκευη το πρωι με τρένο προς Βουδαπέστη. Για προσγειωση και διανυκτέρευση μιας νυχτας τα παιδια χρειάζονται rapid ή PCR? Στην πρεσβεια δεν το σηκώνει κανένας...
Ειδικά για Βιέννη, αυτό που ίσχυε πριν το λοκντάουν και μάλλον ισχύει και τώρα είναι: για παιδιά 6-11 ετών υποχρεωτικό PCR τεστ 72 ωρών, ή "antigen test" 48 ωρών από επίσημο φορέα. Για παιδιά 12-15 μόνο PCR τεστ 48 ωρών. Στην υπόλοιπη Αυστρία δεν υπήρχε κάποιος περιορισμός για παιδιά κάτω των 12 ετών, αλλά δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.
Α, να διευκρινίσω ότι αναφέρθηκα στις προϋποθέσεις εισόδου στο ξενοδοχείο στη Βιέννη, όχι στην χώρα, φαντάζομαι ότι έχεις δει ήδη τι ισχύει εκεί. Δεν γίνονται δεκτά antigen tests και απαιτείται PCR 72 ωρών για παιδιά άνω των 12 (αν δεν έχουν εμβολιαστεί), αλλά ξαναψάξτο, αν δεν ρωτούσες για τη διανυκτέρευση.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
170
Likes
60
Για να καταλάβω κ εγώ...εμείς θα πάμε Σλοβακία μέσω Βιέννης.... Είμαστε εμβολιασμενοι κ θα έχουμε 2παιδια μαζί μας.....τι γίνεται με εμάς.....??
 

vivilag

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Για να καταλάβω κ εγώ...εμείς θα πάμε Σλοβακία μέσω Βιέννης.... Είμαστε εμβολιασμενοι κ θα έχουμε 2παιδια μαζί μας.....τι γίνεται με εμάς.....??
Εμεις ταξιδέψαμε μέσω Βιέννης για Βουδαπέστη. Στο αεροδρόμιο της Βιέννης δεν μας ζήτησαν τπτ ουτε για τα παιδια. Δεν κοίταξαν καν τα πιστοποιητικα μας ενώ σε όσους θα έμεναν Βιέννη τα έλεγχαν κανονικά.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
170
Likes
60
Εμεις ταξιδέψαμε μέσω Βιέννης για Βουδαπέστη. Στο αεροδρόμιο της Βιέννης δεν μας ζήτησαν τπτ ουτε για τα παιδια. Δεν κοίταξαν καν τα πιστοποιητικα μας ενώ σε όσους θα έμεναν Βιέννη τα έλεγχαν κανονικά.
Να σε ρωτήσω....πώς φύγατε για Βουδαπέστη????εμείς θα πάμε με αμάξι... Κάτι φίλοι θα μας παραλάβουν....είχατε κάνει μοριακό στα παιδιά??
 
Last edited by a moderator:

mavroudaki

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλημέρα. Έχω και εγώ προγραμματισμένο ταξίδι 15-20 Δεκεμβρίου για Βιέννη. Δεδομένου ότι η Βιέννη ανοίγει στις 20, έλεγα, από αεροδρόμιο Βιέννης να πάρω το τρένο για Μπρατισλάβα, Βουδαπέστη ή Πράγα. Τι προτείνετε; Τι έλεγχος γίνεται σε αυτούς που πηγαίνουν σε άλλες χώρες μέσω Βιέννης με τρένο; Και όσον αφορά το plf, ποιες από τις παραπάνω το απαιτούν ; Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom