Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
Βρες παιδιά κανένα νέο έχουμε....καμία εξέλιξη??? Έχει πάει κανείς τώρα Χριστούγεννα να μας πει τι γίνεται???
 

EleRia

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Καλημέρα, άρτι αφιχθείς από Βιέννη.
  • Τόσο τα Antigen όσο και τα PCR είναι δωρεάν για όλους.
  • Η καλύτερη επιλογή για walk-in test είναι τα test center στην στάση μετρό Stubentor U (1 στάση μακριά από Stephansplatz με U3)
  • Μπαίνετε στο link: https://coronavirus.wien.gv.at/teststrasse-stubentor/ , επιλέγετε Antigen ή PCR και προχωράτε σε εγγραφή.
  • Αφού την ολοκληρώσετε, θα βγεί ένα qr code που θα πρέπει να το δείξετε στον υπάλληλο που κάνει τα τεστ
  • Τελευταίο βήμα είναι να κλείσετε ραντεβού (μέρα και ώρα)
  • Στο Antigen τα αποτελέσματα βγάινουν περίπου σε 15-20 λεπτά και μπορείτε να περιμένετε για να πάρετε και εκτυπωμένο έγγραφο με τα αποτελέσματα στα Αγγλικά και Γερμανικά.
Καλησπέρα κ χρόνια πολλά! Εκλεισα κ εγώ ραντεβού στην πλατφόρμα αυτή για pcr. Γνωρίζει κάποιος πόσες ώρες θέλει για να βγει το αποτέλεσμα; Γίνεται να κλείσω κ αντίστοιχο ραντεβού στο αεροδρόμιο; Έχουμε εισιτήρια για όπερα κ μου στείλανε μνμ ότι θέλει κ pcr για να μπεις… Θέλει κ στα μουσεία ή μόνο με το πιστοποιητικό εμβολιασμού;
 

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
Καλησπέρα κ χρόνια πολλά! Εκλεισα κ εγώ ραντεβού στην πλατφόρμα αυτή για pcr. Γνωρίζει κάποιος πόσες ώρες θέλει για να βγει το αποτέλεσμα; Γίνεται να κλείσω κ αντίστοιχο ραντεβού στο αεροδρόμιο; Έχουμε εισιτήρια για όπερα κ μου στείλανε μνμ ότι θέλει κ pcr για να μπεις… Θέλει κ στα μουσεία ή μόνο με το πιστοποιητικό εμβολιασμού;
Εχετε κάνει εμβόλιο?? Για το αεροδρόμιο θα ήθελα κ εγώ να μάθω... Έστω αν γίνεται ραπιτ....κ σε πόση ώρα βγαίνει...μιας κ είμαστε 4....
 

EleRia

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Εχετε κάνει εμβόλιο?? Για το αεροδρόμιο θα ήθελα κ εγώ να μάθω... Έστω αν γίνεται ραπιτ....κ σε πόση ώρα βγαίνει...μιας κ είμαστε 4....
Ναι έχω κάνει το εμβόλιο. Όχι τρίτη δόση ακόμη. Από ότι έχω δει σε παλαιότερες αναρτήσεις, περίπου 20 λεπτά.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
Ναι έχω κάνει το εμβόλιο. Όχι τρίτη δόση ακόμη. Από ότι έχω δει σε παλαιότερες αναρτήσεις, περίπου 20 λεπτά.
Εμείς έχουμε κάνει κ την τρίτη δόση... Άραγε βρίσκατε αν γινεται στο αεροδρόμιο της Βιέννης????
 

EleRia

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Εμείς έχουμε κάνει κ την τρίτη δόση... Άραγε βρίσκατε αν γινεται στο αεροδρόμιο της Βιέννης????
Γίνεται κ rapid και pcr με κόστος 25€ κ 69€ αντίστοιχα, αν θυμάμαι καλά… Δωρεάν ειναι μόνο στον σύνδεσμο που μας μοιράστηκε το μέλος που έβαλα στην παράθεση.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
Γίνεται κ rapid και pcr με κόστος 25€ κ 69€ αντίστοιχα, αν θυμάμαι καλά… Δωρεάν ειναι μόνο στον σύνδεσμο που μας μοιράστηκε το μέλος που έβαλα στην παράθεση.
Μπορείτε να με διορθώσετε αν κάνω λάθος....
1. Στη Βιέννη μπαίνουμε με επιπλέον δόση... Κ τα μικρά παιδιά κάτω των 12 τπτ....
2. Στην Ελλάδα γυρνάμε με ραπιτ 24ωρου....
Σωστά??????
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Μπορείτε να με διορθώσετε αν κάνω λάθος....
1. Στη Βιέννη μπαίνουμε με επιπλέον δόση... Κ τα μικρά παιδιά κάτω των 12 τπτ....
Αν δεν φιλοξενηθειτε σε σπιτι, στο καταλυμα ισχυουν αλλα:

  • School-age children from 6 to 12 years must show proof of vaccination, recovery or a negative test where access is regulated by restrictions.
  • For children from 6 to 12 years of age, PCR tests are valid for 72 and antigen tests for 48 hours.
 

Koostass

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Καλησπέρα,
Αύριο το απόγευμα πετάμε για Βιέννη και έως τώρα έχω αγχωθεί από το lock down που είχαν και τώρα τα νέα μέτρα 3g,2g,2g+ που ισχύουν εκεί και δεν πολύ καταλαβαίνω.
Αρχικά κοίταξα τον site της Αυστριακής πρεσβείας στην Ελλάδα, είδα ότι πλέων για να πάμε (από τις 20/12) εφόσον είμαστε εμβολιασμοί με 2 δόσεις χρειάζεται να έχω και PCR test (έγινε) και δεν χρειάζεται κάτι άλλο (τύπου PLF), μέχρι εδώ όλα Οκ.
Με τις εκεί διαδικασίες , έκτος της μάσκας FFP2 που πρέπει να φοράμε παντού, δεν έχω καταλάβει εάν εμείς με τις δύο δόσεις εμβολίου πρέπει να κάνουμε συνέχεια (ανά 72 ώρες ή 48 ώρες?) τεστ PCR.
Και το τελευταίο που θα βγάλω άκρη μόλις φτάσουμε είναι ότι επιστρέφουμε στις 2/1 και επειδή δεν γνωρίζω τις αργίες τους θέλει ψάξιμο για το PCR/Rapid test που χρειάζεται για να επιστρέψουμε.
Εάν υπάρχει κάποιος που να βρίσκεται ήδη εκεί για να μας δώσει πληροφορίες και να μεταφέρει το κλίμα που υπάρχει θα ήταν πολύ πολύ χρήσιμο.
ΔΎΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΊ ΓΙΑ ΤΑΞΊΔΙΑ....
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Καλημέρα, άρτι αφιχθείς από Βιέννη.
  • Τόσο τα Antigen όσο και τα PCR είναι δωρεάν για όλους.
  • Η καλύτερη επιλογή για walk-in test είναι τα test center στην στάση μετρό Stubentor U (1 στάση μακριά από Stephansplatz με U3)
  • Μπαίνετε στο link: https://coronavirus.wien.gv.at/teststrasse-stubentor/ , επιλέγετε Antigen ή PCR και προχωράτε σε εγγραφή.
  • Αφού την ολοκληρώσετε, θα βγεί ένα qr code που θα πρέπει να το δείξετε στον υπάλληλο που κάνει τα τεστ
  • Τελευταίο βήμα είναι να κλείσετε ραντεβού (μέρα και ώρα)
  • Στο Antigen τα αποτελέσματα βγάινουν περίπου σε 15-20 λεπτά και μπορείτε να περιμένετε για να πάρετε και εκτυπωμένο έγγραφο με τα αποτελέσματα στα Αγγλικά και Γερμανικά.
Εμάς μας ειπαν οτι τα αποτελέσματα θα τα πάρουμε με sms . Μέχρι στιγμής μόνο ένα κωδικό με 12 ψηφία πήρα
Hello!
The PIN to access the COVID-19 test result of …….. is:
…………… You will receive a separate SMS with a link to the test result.
 

Penny90

Member
Μηνύματα
34
Likes
22
Καλησπέρα, γυρίσαμε από Βιέννη προχθές, οπότε θα δώσω μερικά facts.
1. Για να μπεις σε οποιαδήποτε εσωτερικό χώρο χρειάζεται πιστοποιητικό εμβολιασμού, το οποίο κοιτούν εξονυχιστικά μαζί με την ταυτότητα. (εστιατόρια, μουσεία, pubs, Christmas markets κλπ). Βοηθάει να το έχετε σε εφαρμογή, γιατί θα το δείχνετε συνέχεια.
2. Οι pubs κλείνουν υποχρεωτικά στις 11. Το ένα βράδυ, με το που πήγε 11, αντί να μας διώξουν, μας έστειλαν σε κρυφό δωματιάκι πίσω να συνεχίσουμε εκεί την μπύρα μας! Γενικότερα υπάρχει μια ελαφρά ελαστικότητα στο ωράριο.
3. Κάναμε rapid τεστ για την επιστροφή στην Ελλάδα. Είναι δωρεάν για όλους, τουρίστες και μη, αλλά απαιτείται ηλεκτρονική προεγγραφή και κλείσιμο ραντεβού. Στα ραντεβού δεν υπάρχει ιδιαίτερη τυπικότητα, αρκεί να έχεις μαζί το qr code σου. Λάβαμε τα αποτελέσματα σε μισή ώρα. Το ραντεβού μας ήταν για τις 4.30, πήγαμε 4 και μας δέχτηκαν κανονικά. Υπάρχει γενικά οργάνωση.
4. Στην επιστροφή στο αεροδρόμιο της Βιέννης μας τσεκαραν τα ελληνικά PLF πριν αναχωρήσουμε για Ελλάδα. Αν δε το έχεις, απλά δε σε αφήνουν να πετάξεις.
5. Εκεί παντού φορούν ενισχυμένη μάσκα KN95, FFP2, με απλή μάσκα δεν μπαίνεις πουθενά. Και στο Ελ. Βενιζέλος πριν την αναχώρηση, όσοι δεν φορούσαν τους έστελναν να αγοράσουν μία από το καφέ!
6. Στην επιστροφή στο Ελ. Βενιζέλος, έκαναν ραπίντ τεστ σε όλους όσους ήταν στην πτήση και όχι δειγματοληπτικά όπως περιμέναμε. Λάβαμε τα αποτελέσματα σε μισή ώρα.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα λίγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom