Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Καλησπέρα, γυρίσαμε από Βιέννη προχθές, οπότε θα δώσω μερικά facts.
1. Για να μπεις σε οποιαδήποτε εσωτερικό χώρο χρειάζεται πιστοποιητικό εμβολιασμού, το οποίο κοιτούν εξονυχιστικά μαζί με την ταυτότητα. (εστιατόρια, μουσεία, pubs, Christmas markets κλπ). Βοηθάει να το έχετε σε εφαρμογή, γιατί θα το δείχνετε συνέχεια.
2. Οι pubs κλείνουν υποχρεωτικά στις 11. Το ένα βράδυ, με το που πήγε 11, αντί να μας διώξουν, μας έστειλαν σε κρυφό δωματιάκι πίσω να συνεχίσουμε εκεί την μπύρα μας! Γενικότερα υπάρχει μια ελαφρά ελαστικότητα στο ωράριο.
3. Κάναμε rapid τεστ για την επιστροφή στην Ελλάδα. Είναι δωρεάν για όλους, τουρίστες και μη, αλλά απαιτείται ηλεκτρονική προεγγραφή και κλείσιμο ραντεβού. Στα ραντεβού δεν υπάρχει ιδιαίτερη τυπικότητα, αρκεί να έχεις μαζί το qr code σου. Λάβαμε τα αποτελέσματα σε μισή ώρα. Το ραντεβού μας ήταν για τις 4.30, πήγαμε 4 και μας δέχτηκαν κανονικά. Υπάρχει γενικά οργάνωση.
4. Στην επιστροφή στο αεροδρόμιο της Βιέννης μας τσεκαραν τα ελληνικά PLF πριν αναχωρήσουμε για Ελλάδα. Αν δε το έχεις, απλά δε σε αφήνουν να πετάξεις.
5. Εκεί παντού φορούν ενισχυμένη μάσκα KN95, FFP2, με απλή μάσκα δεν μπαίνεις πουθενά. Και στο Ελ. Βενιζέλος πριν την αναχώρηση, όσοι δεν φορούσαν τους έστελναν να αγοράσουν μία από το καφέ!
6. Στην επιστροφή στο Ελ. Βενιζέλος, έκαναν ραπίντ τεστ σε όλους όσους ήταν στην πτήση και όχι δειγματοληπτικά όπως περιμέναμε. Λάβαμε τα αποτελέσματα σε μισή ώρα.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα λίγο.
Τα αποτελέσματα πως τα πήρες; Γιατι σε εμάς δεν έχουν έρθει ακόμα και πέρασαν 3 ώρες .
 

Penny90

Member
Μηνύματα
34
Likes
22
Τα αποτελέσματα πως τα πήρες; Γιατι σε εμάς δεν έχουν έρθει ακόμα και πέρασαν 3 ώρες .
Λοιπόν, λάβαμε πρώτα το κάτωθι sms με το pin:

Hello!
The PIN to access the COVID-19 test result of Panagiota (*1990) is:
4rS8dg7!FvR2
You will receive a separate SMS with a link to the test result.

Μετά από λίγο λάβαμε και δεύτερο sms με το σύνδεσμο:

Hello!
The COVID-19 test result for Panagiota (*1990) is now available for download for 4 weeks at:
Homecare
DE9B&icId=U07.1-6767937-2021#/homecare/login
Important: For the next steps, please note the FAQs displayed when downloading your test result.

Ανοίγεις τον σύνδεσμο από το δεύτερο sms, βάζεις τον κωδικό που έλαβες στο πρώτο sms και σου ανοίγει σε pdf το αποτέλεσμα του τεστ.



Rapid κάνατε η PCR; Αν κάνατε PCR είναι λογικό να αργεί..
Το rapid βγαίνει σε μισή ώρα.
 
Last edited by a moderator:

Penny90

Member
Μηνύματα
34
Likes
22
Όχι rapid αλλά δεν έχω λάβει το 2 sms
Περίεργο. Αφού έλαβες όμως το πρώτο sms, θεωρώ πως θα λάβεις και το δεύτερο. Ο ένας φίλος μου που ήταν μαζί έκανε και το δικό του καμία ώρα να έρθει. Αλλά 3 ώρες είναι πολύ.
Θα σου πρότεινα αν αργήσει και άλλο, να πας ξανά στο κοντινότερο spot και να ρωτήσεις.
 

Penny90

Member
Μηνύματα
34
Likes
22
Επίσης ένα tip. Εγώ είχα πατήσει τη σελίδα των αποτελεσμάτων να μου τη βγάζει με μετάφραση στα Ελληνικά. Ε δεν μπορούσα να το κατεβάσω με τίποτα, έβγαζε λευκή οθόνη. Μόλις γύρισα το site στην κανονική γλώσσα το κατέβασε αμέσως.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
170
Likes
60
Αν δεν φιλοξενηθειτε σε σπιτι, στο καταλυμα ισχυουν αλλα:

  • School-age children from 6 to 12 years must show proof of vaccination, recovery or a negative test where access is regulated by restrictions.
  • For children from 6 to 12 years of age, PCR tests are valid for 72 and antigen tests for 48 hours.
Εμείς απλά πεταμε για Βιέννη...μετά θα φύγουμε οδηγός για μπρατισλαβα...κ μετά ξαναπεταμε από Βιέννη...η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει τπτ.... Πολύ μπέρδεμα...
Εγώ σκέφτηκα να κάνω στα παιδιά μου ενα pcr εδώ .. κ άχρηστο να είναι... Κ φεύγοντας από την Μπρατισλάβα να κάνουμε όλοι ραπιτ(ψάχνω να το βρω δωρεάν...αλλά μπα)
Plf λογικά συμπληρώνω για την Σλοβακία...αφού εκεί είναι ο τελικός προορισμός μας...
 

EleRia

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Καλησπέρα! Το plf χρειάζεται μόνο για την επιστροφή στην Ελλάδα σωστά; Δεν έχει αλλάξει κάτι; Με τόσες πολλές ενημερώσεις καθημερινά έχω χάσει τη μπάλα… Επίσης έχει νόημα να συμπληρώσω από τώρα το plf εφόσον χρειάζεται να βάλω σε αυτό κ το αποτέλεσμα το τεστ που θα κάνω για να μπορέσω να μπω Ελλάδα;
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Παιδιά και εμείς είμαστε Βιέννη από χθες (Δευτέρα). Παντού φοράνε ενισχυμένες μάσκες. Οι χριστουγεννιάτικες αγορές έκλεισαν. Γενικά λίγο κόσμο έχει για την εποχή. Δεν έχει μεγάλες ουρές σε μαγαζιά και μουσεία.
Συνήθως σκαναρουν πιστοποιητικά. Αλλά μας έκανε εντύπωση όταν φτάσαμε Βιέννη, στα αεροδρόμιο ναι μεν ζήτησαν πιστοποιητικά και pcr, αλλα δε σκαναραν τπτ. Άνετα κάποιος μπορεί να τα είχε πλαστογραφισει.
Αύριο λέμε να πάμε Μπρατισλάβα με το λεωφορείο, θέλει pcr;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα! Το plf χρειάζεται μόνο για την επιστροφή στην Ελλάδα σωστά; Δεν έχει αλλάξει κάτι; Με τόσες πολλές ενημερώσεις καθημερινά έχω χάσει τη μπάλα… Επίσης έχει νόημα να συμπληρώσω από τώρα το plf εφόσον χρειάζεται να βάλω σε αυτό κ το αποτέλεσμα το τεστ που θα κάνω για να μπορέσω να μπω Ελλάδα;
Σωστά, εξακολουθεί και είναι απαιτούμενο, δεν έχει αλλάξει κάτι.
Ναι, μπορείς να το συμπληρώσεις από τώρα, το τεστ είναι ανεξάρτητο εξάλλου, το δείχνεις ξεχωριστά.
 

EleRia

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Σωστά, εξακολουθεί και είναι απαιτούμενο, δεν έχει αλλάξει κάτι.
Ναι, μπορείς να το συμπληρώσεις από τώρα, το τεστ είναι ανεξάρτητο εξάλλου, το δείχνεις ξεχωριστά.
Επειδή ταξιδεύω με τον σύζυγο μου, συμπληρώνουμε ένα plf σαν οικογένεια ή δυο ατομικά; Γιατί καθώς έριξα μια ματιά κάπου το είχε σαν επιλογή να «τικαρεις» αν κανεις αίτηση για όλη την οικογένεια (household). Κ κάτι άλλο οποιος γνωρίζει…. Χρειάστηκε κάποιο από τα χαρτιά να το έχετε εκτυπωμένο; Το ζήτησε κανεις σε έλεγχο; Έγω τα έχω όλα στο κινητό…Σας ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom