Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

Gourojohn

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους έχω κανονίσει Ταξίδι στη Βιέννη στο τέλος του μήνα. Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει τι παίζει με τα εμβόλια;
Από ότι έχω καταλάβει δεν χρειάζεται pcr για να μπεις στη χωρα αν:
  • Είσαι διπλά εμβολιασμένος + τρίτη δόση
  • Αν είσαι με μια johnson + αναμνηστική
  • Αν έχεις πιστοποιητικό ανάρρωσης που εκδόθηκε λιγότερο από 180 μέρες πρίν και μια δόση αναμνηστική
Τα έχω καταλάβει καλά;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, κάθε βοήθεια θα φανεί πολύτιμη!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Σήμερα επιστρέφω από Αυστρία.
Μάσκες μόνο σε σούπερ μάρκετ και μέσα μεταφοράς, με εξαίρεση τη Βιέννη στην οποία είναι υποχρεωτική ουσιαστικά σε όλους τους εσωτερικούς χώρους.
Εκτός Βιέννης προ covid mood, η Βιέννη έχει λίγο δρόμο ακόμα
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Σήμερα επιστρέφω από Αυστρία.
Μάσκες μόνο σε σούπερ μάρκετ και μέσα μεταφοράς, με εξαίρεση τη Βιέννη στην οποία είναι υποχρεωτική ουσιαστικά σε όλους τους εσωτερικούς χώρους.
Εκτός Βιέννης προ covid mood, η Βιέννη έχει λίγο δρόμο ακόμα
Αυστρία ζητάνε PLF ή όχι;

Επίσης,σε εσωτερικούς χώρους μπαίνεις κανονικά ως εμβολιασμένος;Γιατί στο europa.eu γράφει:Τα εμβόλια που έχουν εγκριθεί από την ΠΟΥ και μια εφάπαξ δόση του εμβολίου Janssen είναι αποδεκτά για την είσοδο στην Αυστρία, αλλά δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για πρόσβαση σε εγκαταστάσεις εσωτερικού χώρου.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Αυστρία ζητάνε PLF ή όχι;

Επίσης,σε εσωτερικούς χώρους μπαίνεις κανονικά ως εμβολιασμένος;Γιατί στο europa.eu γράφει:Τα εμβόλια που έχουν εγκριθεί από την ΠΟΥ και μια εφάπαξ δόση του εμβολίου Janssen είναι αποδεκτά για την είσοδο στην Αυστρία, αλλά δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για πρόσβαση σε εγκαταστάσεις εσωτερικού χώρου.
PLF δεν απαιτείται.
Εμβολιασμός με 2 δόσεις έως 270 ημέρες για είσοδο στη χώρα κι έως 180 για είσοδο σε εστιατόρια κλπ. στη Βιέννη. Με 3η δόση έως 270 μέρες από αυτήν.
Δες και στο link, είναι ενημερωμένο
Coronavirus: Entry Regulations to Austria
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα στην παρέα!
Εδώ απευθείας ανταπόκριση από Βιέννη.
Δεν ζητάνε πουθενά τίποτα σχετικό με Covid. Στα αεροδρόμια και Αθήνας και Βιέννης κανένας έλεγχος επίσης. Το ταξίδι έγινε με Ryanair, την οποία προσπαθώ να αποφεύγω όσο μπορώ, αλλά ομολογώ πως ήταν πολύ καλά όλα. Η πτήση ήταν φουλ και ακούγονται κάθε λίγο ελληνικά στη Βιέννη.
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Hotel korotan πόσο βολική είναι η τοποθεσία του? Επίσης πλέον τι απαιτήσεις υπάρχουν για την είσοδο στη χώρα για έναν ανεμβολιαστο καθώς και για τη διαμονή του( για την τωρινή περίοδο) αν και ενδιαφέρομαι για πιο μελλοντικά εγώ απλά ήθελα να δω σε τι σημείο βρίσκονται τώρα με την πανδημία.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Hotel korotan πόσο βολική είναι η τοποθεσία του? Επίσης πλέον τι απαιτήσεις υπάρχουν για την είσοδο στη χώρα για έναν ανεμβολιαστο καθώς και για τη διαμονή του( για την τωρινή περίοδο) αν και ενδιαφέρομαι για πιο μελλοντικά εγώ απλά ήθελα να δω σε τι σημείο βρίσκονται τώρα με την πανδημία.
Το ξενοδοχείο είναι ένα 20λεπτο με τα μέσα από το κέντρο, δηλαδή Όπερα, Ναό Αγίου Στεφάνου κλπ.
Εγώ θα έμενα πιο κοντά κέντρο, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.
Όπως έγραψα, δεν έγινε κανένας έλεγχος/καμία ερώτηση για Covid στο αεροδρόμιο.
Βιέννη εξαρτάται πού θα πας, στην Όπερα π.χ. δε θέλουν επίσης τίποτα, στα εστιατόρια ζητάνε πιστοποιητικό εμβολιασμού για μέσα, έξω δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Καλησπέρα στην παρέα!
Εδώ απευθείας ανταπόκριση από Βιέννη.
Δεν ζητάνε πουθενά τίποτα σχετικό με Covid. Στα αεροδρόμια και Αθήνας και Βιέννης κανένας έλεγχος επίσης. Το ταξίδι έγινε με Ryanair, την οποία προσπαθώ να αποφεύγω όσο μπορώ, αλλά ομολογώ πως ήταν πολύ καλά όλα. Η πτήση ήταν φουλ και ακούγονται κάθε λίγο ελληνικά στη Βιέννη.
Αλήθεια;Τζάμπα ξανακάναμε εμβόλιο δηλαδή (η Βιέννη είναι στους επόμενους προορισμούς μου)

Με τις μάσκες τί γίνεται,είναι υποχρεωτικές σε εσωτερικούς χώρους όπως εδώ;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Αλήθεια;Τζάμπα ξανακάναμε εμβόλιο δηλαδή (η Βιέννη είναι στους επόμενους προορισμούς μου)

Με τις μάσκες τί γίνεται,είναι υποχρεωτικές σε εσωτερικούς χώρους όπως εδώ;
Σε εσωτερικούς χώρους στη Βιέννη είναι υποχρεωτικές
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Σε εσωτερικούς χώρους στη Βιέννη είναι υποχρεωτικές
Όπως τα λέει ο mourohavlos, οι μάσκες είναι στους εσωτερικούς χώρους υποχρεωτικές.
Μόνο σε εστιατόριο μέσα ζήτησαν πιστοποιητικό εμβολιασμού, πουθενά αλλού.
 
Μηνύματα
619
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Ενδεχομένως να είναι λάθος το θέμα που θα γράψω αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

Γυρνώντας σήμερα από Βιέννη, μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι δεν μου ελέγχθηκε πουθενά η ταυτότητα στο αεροδρόμιο.

Σκανάρωντας μονο το boarding pass στο security control και πριν την επιβίβαση στο αεροπλάνο, πέταξα προς Ελλάδα.

Είναι φυσιολογικό αυτό; Μου φάνηκε αρκετά επικίνδυνο να μην γίνεται έλεγχος σε αυτούς που πετάνε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom