Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ταξίδι στην Βαλτική

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Καουνας, οχι Κλαιπεντα. Αξιζει αρκετα. Εχει και αξιοθεατα κοντα.
Κλαιπεντα νομιζω πανε οι καημενοι οι ντοπιοι για καμια βουτια.
Στο Ταλιν ενα μονο βραδυ μεσα στην πολη φτανει για να το δειτε 2 μερες. Εχει οικονομικα ξενοδοχεια κοντα στο λιμανι και περπατιεται σε 10λ.
Αντι να βαλετε ακυρες διαμονες στα συνορα για να σπασετε τα 4ωρα που χωριζουν τις πρωτευουσες, καλυτερα να πατε 2 μερες-ενα βραδυ Ελσινκι.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
245
Likes
629
Καουνας, οχι Κλαιπεντα. Αξιζει αρκετα. Εχει και αξιοθεατα κοντα.
Κλαιπεντα νομιζω πανε οι καημενοι οι ντοπιοι για καμια βουτια.
Στο Ταλιν ενα μονο βραδυ μεσα στην πολη φτανει για να το δειτε 2 μερες. Εχει οικονομικα ξενοδοχεια κοντα στο λιμανι και περπατιεται σε 10λ.
Αντι να βαλετε ακυρες διαμονες στα συνορα για να σπασετε τα 4ωρα που χωριζουν τις πρωτευουσες, καλυτερα να πατε 2 μερες-ενα βραδυ Ελσινκι.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Το είχαμε υπόψη και το Καουνάς, αλλά για να κάνουμε απλά στάση στο Hill of Crosses. Ωστόσο, θα το εξετάσουμε και για διαμονή.

Αν φτάνει ένα βράδυ στο Ταλίν, τότε είμαστε οκ οικονομικά.

Ελσίνκι σκεφτόμασταν να περάσουμε από Ταλίν για μονοήμερη. Είχαμε ακούσει πως δεν αξίζει να μείνεις.

Τις άκυρες διαμονές δεν τις θέλαμε τόσο για να σπάσουμε τη διαδρομή, όσο για να δούμε και το εσωτερικό κάθε χώρας. Όμορφα χωριά, λίμνες, και λιγότερο τουριστικά μέρη. Πιστεύεις δεν αξίζει; Δεν υπάρχουν όμορφα μέρη;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Πιστευω οτι το Ελσινκι αξιζει 10 φορες περισσοτερο απο τα πληκτικα χωρια της ενδοχωρας που ειδα και το καταυχαριστηθηκα.
Οποιος πηγε Ελσινκι ημερησια για 6-7 ωρες, απλα δεν το ειδε.
Αν ειστε με λεωφορειο, βγαζετε τη διαδρομη Βιλνιους -Ταλιν 8 ωρες στο λεωφορειο και γλιτωνετε και αλλη μια νυχτα ακριβου ξενοδοχειου στο Ταλιν. Σπατε στη Ριγα την επιστροφη μετα.
Ελσινκι ψαξτε στα ξενοδοχεια Omena, πολυ κεντρικα και ισως φθηνοτερα απο Ταλιν.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.551
Likes
12.597
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εγώ βλέπω τις τιμές για καλοκαίρι στα ίδια καταλύματα που πήγαμε το χειμώνα και τρομάζω! Η Βαλτική που κάποτε ήταν τσάμπα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Εγώ βλέπω τις τιμές για καλοκαίρι στα ίδια καταλύματα που πήγαμε το χειμώνα και τρομάζω! Η Βαλτική που κάποτε ήταν τσάμπα...
Δεν θελω να ξερω την τωρινη φρικη "φαγητο στο Ταλιν". Τουλαχιστον στο Ελσινκι ετρωγες στην αγορα, στο εστιατοριο της βιβλιοθηκης, τελος παντων εβγαινε λογικα και καλα. Το φθηνοτερο φαγητο στο Ταλιν ειναι στον σταθμο αναχωρησεων των πλοιων. Ολα τα αλλα...
@evaT επειδη ειχα παει κι εγω Αυγουστο, Hotel Hanza που ειχαμε μεινει στη Ριγα, 53 ευρω το δικλινο με φοβερο πρωινο στην τιμη ειναι μια χαρα ακομη.
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αν τις στριμώξεις, οι τρεις πρωτεύουσες βγαίνουν σε μια (ολόκληρη) μέρα η καθεμιά. Είσαι όμως σίγουρη ότι θέλετε να δείτε μόνο τις πρωτεύουσες; Θα πρότεινα να νοικιάσετε ένα αυτοκίνητο και να κάνετε το ταξίδι οδικώς, με διάφορες στάσεις στη διαδρομή (ναι, να οδηγήσει επιτέλους ο ακατονόμαστος... :) ).

Για το θεό, είπαμε να δείς πολλά μέρη, αλλά και τέταρτη χώρα σε μια βδομάδα; Νομίζω πάντως ότι το Εσλίνκι είναι "δυσκολοχώνευτη" πόλη. Θέλει λίγο χρόνο παραπάνω. Με διανυκτέρευση.
@taver Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο για εκτός πόλεων ; Θα έχουμε 6 βράδια στην διάθεση μας και σίγουρα οι περιηγήσεις με αμάξι είναι το ατού μας! Μιλάω για Νοεμβριο!
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
@taver Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο για εκτός πόλεων ; Θα έχουμε 6 βράδια στην διάθεση μας και σίγουρα οι περιηγήσεις με αμάξι είναι το ατού μας! Μιλάω για Νοεμβριο!
Από Εσθονία, δες για τα νησιά (με σύντομα ferry) και για Narva. Από Λεττονία, ρώτα με μετά τον Ιούλιο που θα ξαναπάω. Για Λιθουανια, δες για Siauliai και λόφο σταυρών, Kaunas και Trakai. Παράλια (Klaipeda) δε θα σου πρότεινα λογω εποχής.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Φτάνουμε Σάββατο στις 12 Τάλλιν με επιστροφή Σάββατο (7 μέρες, 6 βράδια) και θέλουμε να δούμε Εσθονία, Λετονία και Λιθουανία. Έχουμε 6 βράδια στην διάθεσή μας, οπότε βγαίνει απο 2 βράδια σε κάθε χώρα! Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο..Πως θα το σπάγατε εσείς ;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Φτάνουμε Σάββατο στις 12 Τάλλιν με επιστροφή Σάββατο (7 μέρες, 6 βράδια) και θέλουμε να δούμε Εσθονία, Λετονία και Λιθουανία. Έχουμε 6 βράδια στην διάθεσή μας, οπότε βγαίνει απο 2 βράδια σε κάθε χώρα! Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο..Πως θα το σπάγατε εσείς ;
Κάποιος να βοηθήσει; Θέλουμε να κλείσουμε από νωρίς το αυτοκίνητο όπως και τα ξενοδοχεία μας.
 
Μηνύματα
116
Likes
158
Ερώτηση: Σάββατο με Πέμπτη. Άφιξη Ταλίν-Αναχώρηση από Ρίγα.

Σάββατο-Κυριακή Ταλίν, Δευτέρα αυθημερόν Ελσίνκι, Τρίτη με Πέμπτη Ρίγα.
Πως σας φαίνεται;

Θα σπάγατε αλλιώς τις ημέρες;

Αρχές Νοέμβρη το ταξίδι.
 
Μηνύματα
159
Likes
784
Οι πτήσεις σας τι ώρες είναι; Αν πχ φτάνετε Σάββατο απόγευμα και την Πέμπτη φεύγετε νωρίς, εγώ θα άφηνα το Ελσίνκι για άλλη φορά. Αν η άφιξη είναι νωρίς και η αναχώρηση αργά, τότε μια χαρά μου φαίνεται.
 
Μηνύματα
116
Likes
158
Οι πτήσεις σας τι ώρες είναι; Αν πχ φτάνετε Σάββατο απόγευμα και την Πέμπτη φεύγετε νωρίς, εγώ θα άφηνα το Ελσίνκι για άλλη φορά. Αν η άφιξη είναι νωρίς και η αναχώρηση αργά, τότε μια χαρά μου φαίνεται.
Ταλίν άφιξη: 11:55

Ρίγα αναχώρηση: 18:55
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom