Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ταξίδι στην Βαλτική

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ας πω κι εγώ το μακρύ μου και το κοντό μου.
Ταλίν δεν έχω πάει ακόμα (έχω κλείσει για Ιούνιο με σκοπό να βγω και εσθονική επαρχία), αλλά έχω πάει Λιθουανία, Λετονία και Φινλανδία (σε δύο διαφορετικά ταξίδια).

Προσωπικά θεωρώ το να χωρέσει σε λίγες μέρες ένας άνθρωπος 3-4 χώρες βάζοντας μέσα μόνο τις πρωτεύουσες ανούσιο αγώνα δρόμου. Ούτε προλαβαίνεις να δεις επί της ουσίας κάθε χώρα, άσε που οι πρωτεύουσες αυτές μοιάζουν και πολύ μεταξύ τους με έναν τρόπο (όπως ας πούμε και το γειτονικό Gdansk της Πολωνίας). Δε χρειάζεται να δει κανείς και Ρίγα και Ταλίν και Βίλνιους σε ένα ταξίδι, καλύτερα κατά τη γνώμη μου να περιοριστεί σε 2 χώρες (όποιες του κάνουν κλικ) και να βγει και έξω από τις πόλεις.

Εξαίρεση τα άτομα που αντιπαθούν πχ φύση/χωριά/μικρές πόλεις και τους αρέσουν μόνο οι πιο μεγάλες πόλεις ή όσοι είναι 20-25 χρόνων και θέλουν να γυρίσουν και να πουν "ναι ρε φίλε, σε μια εβδομάδα πήγα από τις 30 στις 34 χώρες, πόσο γαμάτος είμαι". 😄
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
όσοι είναι 20-25 χρόνων και θέλουν να γυρίσουν και να πουν "ναι ρε φίλε, σε μια εβδομάδα πήγα από τις 30 στις 34 χώρες, πόσο γαμάτος είμαι".
Ή αλλιώς μπορεί να είσαι στο "Ρίτα ριτάκι εσύ είσαι στην αρχή κ γω στο...παρά πέντε " οπότε λες δε τα κάνω όλα μαζί φέτος που μπορώ :haha: :haha:
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Ή αλλιώς μπορεί να είσαι στο "Ρίτα ριτάκι εσύ είσαι στην αρχή κ γω στο...παρά πέντε " οπότε λες δε τα κάνω όλα μαζί φέτος που μπορώ :haha: :haha:
εσύ γιατί έχεις ερωτηματικό στο επόμενο ταξίδι? δεν ξέρεις ποιό είναι? :bleh:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ή αλλιώς μπορεί να είσαι στο "Ρίτα ριτάκι εσύ είσαι στην αρχή κ γω στο...παρά πέντε " οπότε λες δε τα κάνω όλα μαζί φέτος που μπορώ :haha: :haha:
Το ακούω μεν ( :haha: ), αλλά και πάλι θεωρώ ότι όταν είσαι στο παρά πέντε μάλλον θες και μια χ ποιότητα και όχι να είσαι κάθε μέρα στον αυτοκινητόδρομο για να "χώσεις" και μια ακόμα χώρα. Και ξαναλέω, όλες αυτές οι βαλτικές πόλεις είναι αρκετά πανομοιότυπες για να αξίζει τον κόπο η τρεχάλα. Καμία σχέση με country hopping στα Βαλκάνια πχ που υπάρχει μεγάλη ποικιλομορφία μεταξύ των χωρών.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Η αληθεια ειναι πως κι εγω εσπασα την περιοχη σε 3! ταξιδια λογω πολυ ορισμενων αδειων. Συνολικα χρειαστηκαν 13 μερες σε 3 ταξιδια, 4 χωρες. Αλλα αν ειχε η παρεα μου ενα ολοκληρο 10μερο θα προτιμουσα να πληρωσω μια φορα αεροπορικα παρα 3 στην ιδια περιοχη. Οποιος εχει 10ημερο ας το εκμεταλλευτει στο επακρο.
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Η αληθεια ειναι πως κι εγω εσπασα την περιοχη σε 3! ταξιδια λογω πολυ ορισμενων αδειων. Συνολικα χρειαστηκαν 13 μερες σε 3 ταξιδια, 4 χωρες. Αλλα αν ειχε η παρεα μου ενα ολοκληρο 10μερο θα προτιμουσα να πληρωσω μια φορα αεροπορικα παρα 3 στην ιδια περιοχη. Οποιος εχει 10ημερο ας το εκμεταλλευτει στο επακρο.
Συμφωνώ, ούτε εγώ θα επέστρεφα στην ίδια περιοχή, εφόσον οι πόλεις είναι παρόμοιες. Θα προτιμούσα να τις "ξεμπερδέψω" μια και καλή.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά για να μην παρεξηγηθώ, εννοείται ότι αν κάποιος θέλει να δει μόνο πόλεις και για κάποιο λόγο έχει καημό να τις δει και όλες ναι, αν έχει 7+ μερες ας τις δει σε ένα ταξίδι. Αλλά αν τον ενδιαφέρει να δει και πράγματα πέρα από αυτές χρειάζεται είτε πολλές μέρες είτε περισσότερα από ένα ταξίδια.
Εγώ πχ θέλω να βλέπω και φύση, επαρχία, μικρές πόλεις/χωριά κλπ. Δε γίνεται να το καταφέρω αυτό σε 4 χώρες αν έχω μια εβδομάδα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Συμφωνώ, ούτε εγώ θα επέστρεφα στην ίδια περιοχή, εφόσον οι πόλεις είναι παρόμοιες. Θα προτιμούσα να τις "ξεμπερδέψω" μια και καλή.
Δεν βρηκα καθολου παρομοιες τις πολεις, το Βιλνιους μαλιστα ειναι πολυ πιο πανω απο Ταλιν ενω και το Ελσινκι το βρηκα πιο ενδιαφερον απο το Ταλιν. Γενικα το Ταλιν καλο ειναι να το δει καποιος αλλα δεν καταλαβαινω πως επικρατησε η ιδεα οτι ειναι παρομοιες η οτι το Ελσινκι δεν ειναι κατι σπουδαιο. Πολυ ωραια πολη με ενδιαφεροντα αρχιτεκτονικα χαρακτηριστικα η τελευταια, γεμιζει ανετα 2 μερες, ενω το Ταλιν σε 24 ωρες το ειδες.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν βρηκα καθολου παρομοιες τις πολεις, το Βιλνιους μαλιστα ειναι πολυ πιο πανω απο Ταλιν ενω και το Ελσινκι το βρηκα πιο ενδιαφερον απο το Ταλιν. Γενικα το Ταλιν καλο ειναι να το δει καποιος αλλα δεν καταλαβαινω πως επικρατησε η ιδεα οτι ειναι παρομοιες η οτι το Ελσινκι δεν ειναι κατι σπουδαιο. Πολυ ωραια πολη με ενδιαφεροντα αρχιτεκτονικα χαρακτηριστικα η τελευταια, γεμιζει ανετα 2 μερες, ενω το Ταλιν σε 24 ωρες το ειδες.
Εννοείται ότι δεν πρόκειται για την ίδια πόλη σε διαφορετικές τοποθεσίες, αλλά δε νομίζω να μην καταλαβαίνεις τι τις κάνει "παρόμοιες". Η ατμόσφαιρα, αρχιτεκτονικά στοιχεία, στοιχεία της κουλτούρας, της κουζίνας κλπ.
Θυμάμαι ότι όταν πήγα στο Gdansk κι ενώ είχα ήδη δει αρκετές πολωνικές πόλεις, το πρώτο που σκέφτηκα ήταν το πόσο διαφορετικό ήταν από την υπόλοιπη Πολωνία και συνάμα πόσο πολύ έμοιαζε με τις υπόλοιπες βαλτικές πόλεις που είχα επισκεφτεί στο παρελθόν!
Εννοείται ότι υπάρχουν και διαφορές, εγώ πχ το 2012 που είχα πάει Λιθουανία-Λετονία είχα παρατηρήσει ότι οι Λετονοί ήταν πιο φιλόξενοι και ανοιχτοί σε σχέση με τους Λιθουανούς. Και γενικότερα η Ρίγα μου είχε φανεί πιο εξωστρεφής πόλη από το Βίλνιους. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μοιάζουν!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Με βάση τις μέρες που διαθέτετε θα πρότεινα ή 2 Ελσινκι-2 Ταλιν και τις υπόλοιπες Λετονια(οχι μονο Ρίγα) ή Λιθουανία - Λετονία μοιρασμένες οι μέρες σε αυτήν την περίπτωση.. Γενικα Λιθουανία και Λετονία εχει ωραια πράγματα να δεις εκτός απο Βιλνιους και Ριγα και σε συνδυασμό τριων χωρών με 9 μέρες θα ήταν λίγο βιαστικό το ταξίδι, θα χανατε πραγματα εννοω.. Λιθουανία θα μπορούσες να τη συνδυάσεις καποια στιγμη και με Βορεια Πολωνία(Βαρσοβία-Γκντανσκ κ.τ.λ)..
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Ευχαριστώ για τις ποικίλες απαντήσεις σας :).
Ξέχασα να πω ότι θα πάμε όλη η οικογένεια μπούγιο και γι’ αυτό το λόγο δεν σκέφτομαι κάτι παραέξω από τις πρωτεύουσες σε επαρχία χωριά κτλ γιατί(παρόλο που θα το ήθελα) βλέπω να βαριούνται οι κόρες και να αρχίζουν γκρίνιες.
Αυτό που συγκρατώ όμως από τις απαντήσεις είναι ίσως ότι οι περισσότεροι βγάζετε το Ελσίνκι και προτείνετε Βίλνιους που δεν το είχα καθόλου κατά νου.
Ίσως λόγω άγνοιας,όχι για κάποιον άλλο λόγο.
Ελσίνκι πάλι,θα ήθελα να βρεθώ για λίγο αν βόλευε αλλά 4 χώρες είναι πάρα πολλές για τις 10 μέρες μας.
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Εμείς σε 10 μέρες είχαμε κάνει τις τρεις Βαλτικές πρωτεύουσες με μονοήμερες σε Τρακάι και Ελσίνκι. Πετάξαμε Βίλνιους και φύγαμε από Ταλλίν. Το πόσο αργά πέφτει ο ήλιος σίγουρα βοηθάει πολύ και είχαμε καταφέρει να δούμε όλα τα βασικά αξιοθέατα στις βαλτικές πρωτεύουσες και να πάρουμε μια καλή γεύση από Ελσίνκι αλλά ήταν σίγουρα πολύ γεμάτο πρόγραμμα. Αν άφηνα κάτι απ' έξω, θα ήταν το Ελσίνκι, το οποίο αν και ήταν μια ενδιαφέρουσα αλλαγή ατμόσφαιρας και είχε σίγουρα πολύ όμορφα σημεία, δεν με είχε κερδίσει. Επίσης το Ελσκίνκι ανεβάζει αρκετά το budget. Το Τρακάι πάλι μας άρεσε πάρα πολύ και παρόλο που το εσωτερικό του κάστρου δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, η βόλτα με θαλάσσιο ποδήλατο στη λίμνη του κάστρου ήταν από τις πιο όμορφες στιγμές στο ταξίδι και θα σας το πρότεινα σίγουρα αν έχει καλό καιρό. Θα ήθελα να είχαμε κάνει μια στάση στο "Hill of crosses" στο δρόμο μας για τη Ρίγα, αλλά δυστυχως τα προγραμματα των λεωφορείων δεν το επέτρεπαν.

Γενικά, θεωρώ ότι οι τρεις Βαλτικές πρωτεύουσες είναι παρόμοιες από πολλές απόψεις αλλά έχουν η κάθε μία το δικό τους χαρακτήρα και γι αυτό συνολικά βγάζουν ένα πολύ ωραίο ταξίδι που είναι cohesive χωρίς να γίνεται βαρετό. H Ρίγα είναι, κατ' εμέ, η πιο ζωντανή πόλη, το Βίλνιους έχει μια λίγο πιο alternative (αν αυτή είναι η σωστή λέξη) ατμόσφαιρα και το Ταλλίν μου φάνηκε η πιο όμορφη, αλλά και η πιο τουριστική, από τις τρεις. Φυσικά, αυτό είναι βασισμένο σε προσωπική εμπειρία και ίσως εχει να κάνει με τις συγκυρίες του δικού μου ταξιδιού (πχ πετύχαμε τη Ρίγα με εξαιρετικό καιρό και σε σαββατοκύριακο). Και επειδή περπατιούνται και οι αποστάσεις μεταξύ τους είναι μικρές και τα λεωοφρεία ήταν εξαιρετικά, δεν είναι καθόλου κουραστικό ταξίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.727
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom