Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ταξίδι στην Βαλτική

city_routes

Member
Μηνύματα
17
Likes
40
Καλή χρονιά φίλοι !!!
Προγραμματίζω ταξίδι στις χώρες της Βαλτικής το τελευταίο 10ημερο του Αυγούστου. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά θέματα αλλά προβληματίζομαι στα εξής:
1) Δεν βλέπω κάποιον να έχει ταξιδέψει εκεί τον μήνα Αύγουστο και αναρωτιέμαι αν είναι κατάλληλη εποχή
2) Σκέφτομαι να αφιερώσω 2 ημέρες στο Βίλνιους, 3 ημέρες στην Ρίγα και άλλες 3 στο Ταλλίν. Κάποιος που έχει επισκεφθεί αυτές τις πόλεις θέλω να μου επιβεβαιώσει αν έχω κάνει καλή κατανομή των ημερών ή κάποια άλλη εναλλακτική πρόταση?
3) Το μεγάλο μου θέμα είναι το Ελσίνκι !!!! Λόγω χαμηλού budget σκέφτομαι να μην επισκεφθώ καθόλου το Ελσίνκι και δεν ξέρω αν είναι σωστή η σκέψη μου αυτή. Αξίζει να το επισκεφθεί κάποιος? Είναι κάτι διαφορετικό από τις 3 παραπάνω πόλεις? Να κόψω ημέρες από τις άλλες πόλεις και να πάω και Ελσίνκι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι σε όλους μας μια υπέροχη χρονιά, με πολλά ταξίδια !!!
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Το 2015 πήγα και στις 4 πόλεις και έμεινα απο 3 σε Βιλνιους, Ριγα και Ταλίν και 2 στο Ελσίνκι. Στις 3 Βιλνιους υπολόγισε οτι την πρώτη μέρα έφτασα στις 10 το βράδυ και ενα πρωινό πήγα στο Τρακάι (μισή ώρα έξω απο το Βιλνιους) Οι μέρες καλά είναι μοιρασμένες. Αν είναι να κόψεις μέρες απο τα άλλα προτείνω να μην πας Ελσίνκι. Αν μπορείς να προσθέσεις 2 μέρες τότε πάνε. Εμένα μου άρεσε και είναι διαφορετικό απο τις υπόλοιπες πόλεις. Παντως στο Ελσίνκι ήταν ακριβά γενικώς. Πήγα αρχές Ιουλίου και ήταν μια χαρά ο καιρός αλλα 2-3 βράδια ήθελε ελαφρύ μπουφανάκι.
 

city_routes

Member
Μηνύματα
17
Likes
40
Ευχαριστώ πολύ Hugin. Το σκέφτομαι για Ελσίνκι γιατί απ΄οτι είδα και εγώ είναι αισθητά πιο ακριβά από τις άλλες πόλεις. Είναι οικονομικές οι πόλεις αυτές?
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Το Βίλνιους είναι το φτηνότερο όλων 20-30% φτηνότερο απο την Ελλάδα (αν θυμάμαι καλά) μετά η Ριγα λιγο φτηνότερα απο εδω και στο Ταλίν οι τιμές μου φανηκαν ίδιες με εδω. Μιλάω για καφέδες, εστιατόρια και μπαρ.Απο ξενοδοχεία θα βρείς καλές τιμές και στις 3.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ευχαριστώ πολύ Hugin. Το σκέφτομαι για Ελσίνκι γιατί απ΄οτι είδα και εγώ είναι αισθητά πιο ακριβά από τις άλλες πόλεις. Είναι οικονομικές οι πόλεις αυτές?
Πάντως το Ελσίνκι αν και ακριβότερο από τις Βαλτικές, δεν είναι τόσο ακριβό όσο οι γείτονες χώρες του βορρά. Τα ξενοδοχεία είναι σε οκ τιμές έως καλές (2 φορές έχω μείνει στο Hilton με λίγο κάτω από τα 100 ευρώ τη βραδιά με πρωινό) και αφού πατε μέχρι εκεί ίσως είναι ευκαιρία να το δείτε.

Για το μήνα, αν και όχι τόσο φωτεινός όσο ο Ιούνιος, ίσως ούτε τόσο ζεστός, είναι μια χαρά εποχή για να επισκεφθείτε την περιοχή.
 

Ftero

Member
Μηνύματα
18
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία-Μαυροβούνιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Έχει διάφορες εταιρείες που κάνουν τη διαδρομή εγώ τον Ιούνιο πήγα με την Eckeroline με 24 ευρώ κλείνοντας το εισιτήριο δύο εβδομάδες νωρίτερα.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Eιχα παει κι εγω τελος Αυγουστου του 15.Εμεινα 4 νυχτες Βιλνιους-με εκδρομες σε Καουνας και Τρακαι-,4 στη Ριγα-με εκδρομες Sigulda-turaida-Cesis-και 2 στο Ταλλιν που ειχα ξαναπαει παλιοτερα.Ο καιρος πολυ καλος,μονο μια μερα στο Ταλλιν εβρεχε-αλλα αυτο ειναι κατι απροβλεπτο.Το Ελσινκι μπορεις να το κανεις μονοημερη.Υπαρχει προσφορα για εισιτηριο με επιστροφη αυθημερον γυρω στα 20 ευρω.Πιστευω οτι βλεπεις τα βασικα αξιοθεατα σε μια γεματη μερα.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.072
αν ειχατε 5 μερες για Βιλνιους και Ριγα, σε ποιαν θα βαζατε τις 3 και σε ποιαν τις 2 (ημερες) ;
 

Legna

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σας!
Πολυταξιδεμένη κι εγώ όπως και οι περισσότεροι σε αυτό το φιλόξενο site
Προτίθεμαι να ταξιδέψω στις Βαλτικές χώρες τις ημέρες του Πάσχα
Οποιος/όποια απο τα μέλη έχουν ταξιδέψει τη συγκεκριμένη εποχή, θα με βοηθούσε άν μου έδινε περισσότερες πληροφορίες και ειδικά για τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Καλησπέρα σας!
Πολυταξιδεμένη κι εγώ όπως και οι περισσότεροι σε αυτό το φιλόξενο site
Προτίθεμαι να ταξιδέψω στις Βαλτικές χώρες τις ημέρες του Πάσχα
Οποιος/όποια απο τα μέλη έχουν ταξιδέψει τη συγκεκριμένη εποχή, θα με βοηθούσε άν μου έδινε περισσότερες πληροφορίες και ειδικά για τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν.
https://weatherspark.com/averages/29005/4/Riga-Latvia
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom