Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen

efipoly

Member
Μηνύματα
103
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτο
Καλημερα φιλοι μου, κανονιζουμε ταξιδακι Ελβετία 5 ημερες τον Αυγουστο. Βρηκαμε φτηνα εισητηρία Αθηνα-Μιλανο και κλεισαμε να παραλαβουμε απο αεροδρομιο αυτοκινητο. Σκεφτόμαστε να αναχωρησουμε για Γενευη περνωντας απο Σαμονι και Ανεσυ. 1η διανυκτερευση Γενευη ή Anemasse για οικονομικοτερα. 2η διανυκτερευση Βερνη, 3η νυχτα στη Ζυριχη και 4η νυχτα στο Μιλανο για να επιστρεψουμε την επομενη μερα αφου παραδωσουμε αυτοκινητο. Σε αυτες τις ημερες διαβασα και ειδα τι πρεπει να δω αν και πιστευω οτι θα τρεχωωωωωωω....Με τη μεγαλη σας εμπειρια , πειτε μου αν το σκεφτομαι καλα και ιδιαιτερα επειδη τα ξενοδοχεια ειναι πανακριβα στην Ελβετια οπως ειδα, τι προτεινετε για διαμονη γιατι εχω μαθει οτι υπαρχουν καταλυματα σε χωρια εξω απο τις πολεις? Σας ευχαριστω πολυ!!!!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Καλημερα φιλοι μου, κανονιζουμε ταξιδακι Ελβετία 5 ημερες τον Αυγουστο. Βρηκαμε φτηνα εισητηρία Αθηνα-Μιλανο και κλεισαμε να παραλαβουμε απο αεροδρομιο αυτοκινητο. Σκεφτόμαστε να αναχωρησουμε για Γενευη περνωντας απο Σαμονι και Ανεσυ. 1η διανυκτερευση Γενευη ή Anemasse για οικονομικοτερα. 2η διανυκτερευση Βερνη, 3η νυχτα στη Ζυριχη και 4η νυχτα στο Μιλανο για να επιστρεψουμε την επομενη μερα αφου παραδωσουμε αυτοκινητο. Σε αυτες τις ημερες διαβασα και ειδα τι πρεπει να δω αν και πιστευω οτι θα τρεχωωωωωωω....Με τη μεγαλη σας εμπειρια , πειτε μου αν το σκεφτομαι καλα και ιδιαιτερα επειδη τα ξενοδοχεια ειναι πανακριβα στην Ελβετια οπως ειδα, τι προτεινετε για διαμονη γιατι εχω μαθει οτι υπαρχουν καταλυματα σε χωρια εξω απο τις πολεις? Σας ευχαριστω πολυ!!!!
Είχα κάνει ακριβώς την ίδια διαδρομη Μιλανο-Γενευη μέσω Σαμονι. Για το ξενοδοχείο στη Γενευη καλά το σκέφτεσαι να μείνεις Γαλλία και να πηγαινοέρχεσαι,ουσιαστικά ένα ξύλινο κιόσκι περνάς και αλλάζεις χώρα :p Εμεις είχαμε μείνει σε ένα χοστελ κοντά στα σύνορα. Είναι πολύ όμορφη η διαδρομή μέσα από τις Άλπεις και σίγουρα θα σας αρέσει πολύ :D
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κoύβα
Καλημέρα,
Αν μείνω Freiburg και θέλω να επισκεφθώ τη Βασιλεία με αυτοκίνητο ξέρει κανείς αν χρειάζεται να αγοράσω βινιέτα;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
αν η διαδρομή δεν περιλαμβάνει αυτοκινητόδρομους, ναι.
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη το travelstories. :)

Λοιπόν σκεφτόμασταν με την κοπέλα μου να πάμε γύρω στα μέσα Δεκεμβρίου για 5 ημέρες στην Ελβετία. Την προηγούμενη φορά είχαμε πάει άνοιξη στη Ζυρίχη και είχαμε επισκεφθεί Λουκέρνη και Heidiland/Maienfeld.
Αυτή τη φορά σκεφτόμαστε να πάμε προς Γενεύη. Κάθε Δεκέμβρη σχεδόν ψάχνουμε μέρη με Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα, όπως πχ στη Γερμανία. Οπότε κάτι αντίστοιχο ψάχνουμε και τώρα: Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα, φύση, ίσως χιόνι...κάτι τέτοιο πάνω κάτω. Οπότε ακολουθούν οι εξής ερωτήσεις:
1) Να μείνουμε Γενεύη ή κάπου αλλού;
2) Ποιά μέρη θα μας προτείνατε να επισκεφθούμε;
Σκεφτόμαστε να βγάλουμε το πάσο της interrail για την Ελβετία, οπότε θα είμαστε κομπλέ ως προς τις μετακινήσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :):)
 
Μηνύματα
65
Likes
63
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη το travelstories. :)

Λοιπόν σκεφτόμασταν με την κοπέλα μου να πάμε γύρω στα μέσα Δεκεμβρίου για 5 ημέρες στην Ελβετία. Την προηγούμενη φορά είχαμε πάει άνοιξη στη Ζυρίχη και είχαμε επισκεφθεί Λουκέρνη και Heidiland/Maienfeld.
Αυτή τη φορά σκεφτόμαστε να πάμε προς Γενεύη. Κάθε Δεκέμβρη σχεδόν ψάχνουμε μέρη με Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα, όπως πχ στη Γερμανία. Οπότε κάτι αντίστοιχο ψάχνουμε και τώρα: Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα, φύση, ίσως χιόνι...κάτι τέτοιο πάνω κάτω. Οπότε ακολουθούν οι εξής ερωτήσεις:
1) Να μείνουμε Γενεύη ή κάπου αλλού;
2) Ποιά μέρη θα μας προτείνατε να επισκεφθούμε;
Σκεφτόμαστε να βγάλουμε το πάσο της interrail για την Ελβετία, οπότε θα είμαστε κομπλέ ως προς τις μετακινήσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :):)
Πόσες μέρες θα πάς; Είχα χρησιμοποιήσει και εγώ παλιά interrail πόσο κοστίζει;
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλησπέρα σε όλους
Σκέφτομαι εκδρομή 7 διανυκτερεύσεων στην Ελβετία την περίοδο τέλη Μαρτίου αρχές Απριλίου πριν το Πάσχα. Επίσης οι πτήσεις μου θα είναι με easyjet για Βασιλεία. Το πρόγραμμα που θέλω να ακολουθήσω είναι να κάνω 2 διανυκτερεύσεις Βέρνη (την 1 ημέρα σκέφτομαι ημερήσια Τουν και Ιντερλάγκεν), 2 στη Λουκέρνη, 2 στη Ζυρίχη (1 ημέρα σκέφτομαι για ημερήσια Σαφχάουζεν καταράκτες Ρήνου) και η τελευταία στη Βασιλεία και επιστροφή.
Τη Λωζάνη, τη Γενεύη , το Μοντρέ, το Ανεσύ σκέφτομαι να τα συνδυάσω σε άλλη εκδρομή.
Η ερώτησή μου είναι αν η κατανομή των ημερών είναι καλή - θέλω εναλλακτικές προτάσεις, επίσης ο καιρός εκείνη την περίοδο τι θερμοκρασίες έχει συνήθως, και το κυριότερο με ποιόν τρόπο θα μου βγουν οικονομικότερα οι μετακινήσεις μεταξύ των πόλεων.
 
Μηνύματα
65
Likes
63
Καλημέρα, θα νοικιάσεις αυτοκίνητο;;; Από αυτό εξαρτάται και το που θα πας. Μπορώ να σου πω επειδή έκανα πρόσφατα τον γύρο της Ελβετίας ότι όλες οι αποστάσεις είναι σχετικά μικρές και εύκολες. Την πόλη Τουν δεν την είδα για να πω γνώμη αλλά το Ιντερλάγκεν είναι απίθανο και θέλει την ώρα του για να το ευχαριστηθείς. Κάνε την διαδρομή Βέρνη-Τουν- Ιντερλάγκεν-Λουκέρνη και μείνε στην Λουκέρνη που είναι ωραία και μην πας μπρος πίσω στο Ιντερλάγκεν. Αν ανέβεις Βασιλεία την εκδρομή στο Κολμαρ την έχεις σκεφτεί;; Επίσης πόσα άτομα θα είσαστε;; Συμφέρει να νοικιάσετε αυτοκίνητο, θα κοστίσει περίπου 30€ την ημέρα + τα παρκιν άλλα 5€, διόδια δεν υπάρχουν. Από που θέλετε να πετάξετε;; Η swiss έχει καλές τιμές , περίπου 114€ αλε-ρετουρ, Αθήνα Ζυρίχη. Αν πας να δεις τους καταρράκτες του Ρήνου (Σαουφχάουζεν) μπορείς να κάνεις και μια βόλτα στην Κωνστάντζα απέχει μόνο 50χλμ.
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα είμαστε 2 άτομα. Δεν θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο. Σκέφτομαι να κινηθώ με τρένα αγοράζοντας swiss travel pass για 8 ημέρες να έχω δωρεάν όλες τις μετακινήσεις,, κάποια μουσεία, τελεφερικ κλπ. Τα εισητήρια είδα με το τρένο κοστίζουν από πόλη σε πόλη από 100 μέχρι 300 φράγκα-διπλάσια από swiss travel pass. Σκοπεύω να πετάξω από θεσσαλονίκη με Easyjet για Βασιλεία και να επιστρέψω πάλι από εκεί με 64 € το άτομο. Έχει και για Ζυρίχη αλλά βγαίνει πιο ακριβά. Στο κόλμαρ, Στρασβούργο, Φράιμπουργκ έχω πάει δεν με ενδιαφέρει. Η Κοστάντζα αξίζει? λογικά δεν προλαβαίνω σε 1 ημέρα καταράκτες, Σαφχάουζεν και Κοστάντζα με τα τρένα.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Εχω κανει παρομοια εκδρομη,καλοκαιρι ομως.Προτεινω 3 νυχτες Βερνη(για ημερησιες διαλεγεις Thun,Neuchatel-Murten,Soloturn ολες υπεροχες),3 Ζυριχη(ημερησιες διαλεγεις Λουκερνη,Baden,καταρρακτες και Stein am Rhein).Αφιερωσε μια γεματη μερα στη Βασιλεια,προσωπικα μού αρεσε πολυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom