Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
@Ntt μιας και εισαι κατοικος θα μπορουσες να μου πεις μεσα σ ενα πσκ Φεβρουαριου αν προλαβαινω να δω την Ζυριχη και ποσο χαλια θα ναι ο καιρος?να φοβαμαι οτι παιζει να αποκλειστω στο ξενοδοχειο απο το χιονι?:haha:επισης μια καλη περιοχη που να μεινουμε και να ειναι κεντρικα γιατι το ιντερνετ δε με πολυβοηθα!
Την ίδια τη Ζυρίχη τη βλέπεις άνετα σε 2-3 μέρες, δεν έχει τα μέρη που θα αναλώσεις όλη τη μέρα. Πιο πολύ είναι οι πολλές τριγύρω εκδρομές. ;)

Για τον καιρό δεν μπορώ να πω κάτι, καθώς όσες φορές έχω πάει είναι καλοκαίρι.

Από περιοχές τι ψάχνεις; Αν έχει στάση τραμ είσαι ΟΚ, αφού μπορείς άνετα να πας στο κέντρο (κέντρο εννοώ π.χ. το Grossmunster). Εμείς έχουμε μείνει μια φορά στην ίδια τη Ζυρίχη (στο Crowne Plaza, κοντά στη στάση Albisriederplatz και είχαμε μείνει ευχαριστημένοι). :)
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Την ίδια τη Ζυρίχη τη βλέπεις άνετα σε 2-3 μέρες, δεν έχει τα μέρη που θα αναλώσεις όλη τη μέρα. Πιο πολύ είναι οι πολλές τριγύρω εκδρομές. ;)

Για τον καιρό δεν μπορώ να πω κάτι, καθώς όσες φορές έχω πάει είναι καλοκαίρι.

Από περιοχές τι ψάχνεις; Αν έχει στάση τραμ είσαι ΟΚ, αφού μπορείς άνετα να πας στο κέντρο (κέντρο εννοώ π.χ. το Grossmunster). Εμείς έχουμε μείνει μια φορά στην ίδια τη Ζυρίχη (στο Crowne Plaza, κοντά στη στάση Albisriederplatz και είχαμε μείνει ευχαριστημένοι). :)
Ουσιαστικα θα χουμε 1μιση μερα αν αφαιρεσεις τις πτησεις μας οποτε θα παραμεινουμε Ζυριχη και μαλλον θα αφησουμε τις εκδρομες,εκτος αν αξιζει καποιο μερος εστω και για 3-4 ωρες βολτα...τωρα για περιοχη να μαστε κοντα στο κεντρο που δεν ηξερα πιο θεωρειτε και να ναι σχετικα οικονομικα...
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ουσιαστικα θα χουμε 1μιση μερα αν αφαιρεσεις τις πτησεις μας οποτε θα παραμεινουμε Ζυριχη και μαλλον θα αφησουμε τις εκδρομες,εκτος αν αξιζει καποιο μερος εστω και για 3-4 ωρες βολτα...τωρα για περιοχη να μαστε κοντα στο κεντρο που δεν ηξερα πιο θεωρειτε και να ναι σχετικα οικονομικα...
Κέντρο λέω την περιοχή γύρω από το ναό-σύμβολο της πόλης, τον Grossmunster. Την περιοχή όπου ο ποταμός Limmat ενώνεται με τη λίμνη. Ειδικά τα πάρκα δεξιά και αριστερά από της εκβολές ήταν πολύ όμορφα και έκανες ευχάριστα βόλτα το καλοκαίρι, τώρα για τον χειμώνα...

Αν έχετε 1,5 μέρα εγώ θα την αφιέρωνα στην πόλη, έστω να πάρεις μια γεύση. Αν είχατε περισσότερο χρόνο, πρώτη επιλογή για εκδρομή για εμένα θα ήταν η Βέρνη.

Η Ελβετία είναι ακριβή, πάντως αν το ξενοδοχείο έχει κοντά στάση τραμ θα είστε ΟΚ για να δείτε τα βασικά αξιοθέατα της πόλης. Τα περισσότερα βρίσκονται μεταξύ του σιδηροδρομικού σταθμού και της λίμνης. Πιο μακριά (όχι τόσο πολύ χιλιομετρικά, αλλά αν θυμάμαι καλά είναι ανηφόρα) είναι τα κτήρια του Πανεπιστημίου και του Πολυτεχνείου (ένα από τα καλύτερα του κόσμου). Από εκεί έχει και ωραία θέα της πόλης. Εκεί κοντά βρίσκεται και ο ζωολογικός κήπος. Σε όλα αυτά πας με το τραμ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Κέντρο λέω την περιοχή γύρω από το ναό-σύμβολο της πόλης, τον Grossmunster. Την περιοχή όπου ο ποταμός Limmat ενώνεται με τη λίμνη. Ειδικά τα πάρκα δεξιά και αριστερά από της εκβολές ήταν πολύ όμορφα και έκανες ευχάριστα βόλτα το καλοκαίρι, τώρα για τον χειμώνα...

Αν έχετε 1,5 μέρα εγώ θα την αφιέρωνα στην πόλη, έστω να πάρεις μια γεύση. Αν είχατε περισσότερο χρόνο, πρώτη επιλογή για εκδρομή για εμένα θα ήταν η Βέρνη.

Η Ελβετία είναι ακριβή, πάντως αν το ξενοδοχείο έχει κοντά στάση τραμ θα είστε ΟΚ για να δείτε τα βασικά αξιοθέατα της πόλης. Τα περισσότερα βρίσκονται μεταξύ του σιδηροδρομικού σταθμού και της λίμνης. Πιο μακριά (όχι τόσο πολύ χιλιομετρικά, αλλά αν θυμάμαι καλά είναι ανηφόρα) είναι τα κτήρια του Πανεπιστημίου και του Πολυτεχνείου (ένα από τα καλύτερα του κόσμου). Από εκεί έχει και ωραία θέα της πόλης. Εκεί κοντά βρίσκεται και ο ζωολογικός κήπος. Σε όλα αυτά πας με το τραμ.
Τελεια!θα τα κοιταξω οσα μου πες και πιστευω κατι θα βρω που θα μου κανει,σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@Ntt μιας και εισαι κατοικος θα μπορουσες να μου πεις μεσα σ ενα πσκ Φεβρουαριου αν προλαβαινω να δω την Ζυριχη και ποσο χαλια θα ναι ο καιρος?να φοβαμαι οτι παιζει να αποκλειστω στο ξενοδοχειο απο το χιονι?:haha:επισης μια καλη περιοχη που να μεινουμε και να ειναι κεντρικα γιατι το ιντερνετ δε με πολυβοηθα!
@maria91
Δεν υπάρχει θέμα, προλαβαίνεις να τα δεις την πόλη και σε μία ημέρα. Δηλαδή τα βασικά μην φανταστείς πολλά, θα περπατήσετε τον δρόμο κάτω από τον κεντρικό σταθμό τρένων (Bahnhofstrasse) που έχει όλα τα μαγαζιά αλυσίδες/ ακριβά κτλ bucherer / louis vitton/ prada κτλ , θα περπατήσετε την απέναντι πλευρά από το σταθμό μέχρι την όπερα. Επίσης ενδιάμεσα μπορείτε να πάτε π.χ. στην εκκλησία St. Peter, Grossmunster (όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω είναι must)

Τώρα να αποκλειστείτε αν μείνετε κεντρικά δεν υπάρχει περίπτωση (ακόμη και σε πολύ βαρύ χειμώνα πριν από λίγα χρόνια) ποτέ δεν έχει κλείσει το κέντρο.

https://www.booking.com/hotel/ch/zum-storchen.en-gb.html
Η περιοχή γύρω από αυτό το ξενοδοχείο είναι το κέντρο. Σκέψου νοητά έναν κύκλο μήκους 1 χιλιόμετρο και ότι όλα είναι μέσα σε αυτό τον κύκλο. Το πολυτεχνείο και ο ζωολογικός είναι λίγο πιο έξω αλλά έχει μέσα μεταφοράς.
Τώρα για βόλτα στον ζωολογικό κήπο πρέπει να έχει καλό καιρό, αλλιώς με χιόνια δεν έχει νόημα.
 
Last edited:

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
καλησπερα επειδη σκεφτομαστε να κανουμε το γυρο της ελβετιας με αυτοκινητο -βενζινη και υγραεριο - μπορειτε να μας πειτε ποσο εχει η βενζινη , και ποσο το υγραεριο ? και αν θα ειναι ευκολο να βρισκουμε παρκινγκ στις πολεις και με τι κοστος ? ευχαριστω καλη συνεχεια .
@crisant
Βενζίνη 1.50 CHF
Υγραέριο κάπου 1 CHF

Προσωπικά δεν οδηγώ εδώ, χρησιμοποιώ μόνο τα μέσα, άρα οι τιμές που σου λέω είναι στο περίπου (μπορεί να βρεις και 1.48 μπορεί και 1.52). Γενικά τα καύσιμα είναι στα ίδια ή πιο χαμηλά επίπεδα με την Ελλάδα.

Το parking είναι πονεμένη ιστορία, δεν οδηγώ στην Ελβετία αλλά από φίλους (κλασσικοί Έλληνες που τους λες παιδιά πρέπει να πληρώσετε parking αλλιώς έχει πρόστιμο και σου απαντούν "έλα μωρέ") τα πρόστιμα ειδικά σε κεντρικές περιοχές πέφτουν βροχή.

Ψάξε για τα λεγόμενα blue zones Δευτέρα - Σάββατο από τις 08:00 - 19:00 νομίζω είναι 1 ώρα δωρεάν. Πολλοί (έξυπνοι) νομίζουν ότι όταν μετακινήσουν το αμάξι 1 μέτρο μπροστά - πίσω μπορούν να το αφήσουν άλλη 1 ώρα, δεν ισχύει, πρέπει να βγεις από το parking και να ξανά μπεις.

Πρόσφατα φίλος πάρκαρε στη Ζυρίχη όλη την ημέρα και πλήρωσε 30 CHF σε parking στο κέντρο.
Π.χ. υπάρχουν πακέτα του τύπου 8 ώρες 12 CHF
Επίσης αν πάτε σε συγκεκριμένα καταστήματα, υπάρχουν ειδικές προσφορές π.χ. στο ζωολογικό κήπο της Ζυρίχης έχει ειδικές τιμές. Του τύπου 1 chf η ώρα (που είναι φτηνά) γιατί π.χ. στο κέντρο έχει τουλάχιστον 2 chf η ώρα.
Επίσης κατά βάση το parking από Δευτέρα - Σάββατο είναι φτηνότερο από την Κυριακή.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
 
Last edited:

crisant

Member
Μηνύματα
26
Likes
53
@crisant
Βενζίνη 1.50 CHF
Υγραέριο κάπου 1 CHF

Προσωπικά δεν οδηγώ εδώ, χρησιμοποιώ μόνο τα μέσα, άρα οι τιμές που σου λέω είναι στο περίπου (μπορεί να βρεις και 1.48 μπορεί και 1.52). Γενικά τα καύσιμα είναι στα ίδια ή πιο χαμηλά επίπεδα με την Ελλάδα.

Το parking είναι πονεμένη ιστορία, δεν οδηγώ στην Ελβετία αλλά από φίλους (κλασσικοί Έλληνες που τους λες παιδιά πρέπει να πληρώσετε parking αλλιώς έχει πρόστιμο και σου απαντούν "έλα μωρέ") τα πρόστιμα ειδικά σε κεντρικές περιοχές πέφτουν βροχή.

Ψάξε για τα λεγόμενα blue zones Δευτέρα - Σάββατο από τις 08:00 - 19:00 νομίζω είναι 1 ώρα δωρεάν. Πολλοί (έξυπνοι) νομίζουν ότι όταν μετακινήσουν το αμάξι 1 μέτρο μπροστά - πίσω μπορούν να το αφήσουν άλλη 1 ώρα, δεν ισχύει, πρέπει να βγεις από το parking και να ξανά μπεις.

Πρόσφατα φίλος πάρκαρε στη Ζυρίχη όλη την ημέρα και πλήρωσε 30 CHF σε parking στο κέντρο.
Π.χ. υπάρχουν πακέτα του τύπου 8 ώρες 12 CHF
Επίσης αν πάτε σε συγκεκριμένα καταστήματα, υπάρχουν ειδικές προσφορές π.χ. στο ζωολογικό κήπο της Ζυρίχης έχει ειδικές τιμές. Του τύπου 1 chf η ώρα (που είναι φτηνά) γιατί π.χ. στο κέντρο έχει τουλάχιστον 2 chf η ώρα.
Επίσης κατά βάση το parking από Δευτέρα - Σάββατο είναι φτηνότερο από την Κυριακή.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
ευχαριστω πολυ για τιςπληροφοριες με βοηθησες παρα πολυ. σεβαστοι οι κανονες καθε χωρας, θα ψαξω για διαμονη σε καμπινγκ ακομη και στις μεγαλεσ πολεις και μαλλον θα δω αν συμφερει η μετακινηση με τραινο η αλλο μεσον ..αν μεπροβληματισει κατι θα ζητησω και παλιτην βοηθειασου . ευχαριστω πολυ .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
@Ntt μιας και εισαι κατοικος θα μπορουσες να μου πεις μεσα σ ενα πσκ Φεβρουαριου αν προλαβαινω να δω την Ζυριχη και ποσο χαλια θα ναι ο καιρος?να φοβαμαι οτι παιζει να αποκλειστω στο ξενοδοχειο απο το χιονι?:haha:επισης μια καλη περιοχη που να μεινουμε και να ειναι κεντρικα γιατι το ιντερνετ δε με πολυβοηθα!
Και σε λίγες ώρες την προλαβαίνεις τη Ζυρίχη (τα βασικά):
https://www.travelstories.gr/community/threads/amsterdam-4-ημερες-Ζυριχη-12-ώρες.14392/#post-141420
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Μου δωσες πολυ καλη ιδεα πως να κινηθουμε μεσα στο κεντρο της πολης,θα το αποθηκευσω για μελετη ξανα οταν πλησιαζει ο καιρος,ευχαριστω!
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
Καλημέρα σας!έχω κανονισει ταξιδι για την ζυριχη τις 13 αυγουστου μεχρι τις 18 με την Swiss!θα ηθελα λιγες πληροφοριες σχετικα με την πολη!αξιζει το ταξιδι μου τωρα το καλοκαιρι εκει? η προσβαση απο το αεροδρομιο προς το κεντρο πως γινεται με δημοσια συγκοινωνια?Ποια ειναι τα top αξιοθεατα που πρεπει να δω μεα σε αυτες τις 5 ημερες!!καποια μερη οικονομικα για φαγητο και καφε-μπυρα-ποτο που να ειναι ωραια!
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Με το τρένο μπορείς να φτάσεις από το αεροδρόμιο στον κεντρικό σταθμό της Ζυρίχης.
Η γνώμη μου είναι εφόσον θα μείνεις 6 ημέρες (5 νύχτες) στη Ζυρίχη να επισκεφτείς και κάτι άλλο.
Π.χ. οι καταρράκτες του Ρήνου για μονοήμερη, ή την Βέρνη ή την Βασιλεία για μονοήμερη.

Την Ζυρίχη σε 2-3 ημέρες μπορείς να την έχεις γυρίσει. Επίσης αν έχετε παιδιά μαζί αξίζει ο ζωολογικός κήπος (δεν είναι τίποτα τρομερό).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom