Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Καλημέρα μετά από τρία εμβόλια..... αναβολές και ακυρωσεις.... βγήκε για Μ. Εβδομάδα των καθολικών 8-15 Απριλίου Για Ζυρίχη...
Έχουμε καμία πληροφορία κάτι που διαδραματίζεται υπαίθρια εκείνη την περίοδο στη πόλη της Ζυρίχης η κάτι που καλό είναι να επισκεφθεί κάποιος που θα μείνει για 7 μέρες σε προάστιο της πόλης;
Η διαμονή είναι σε περιφερειακό δήμο εκτός κέντρου και η όλη μετακίνηση θα γίνεται με ΜΜΜ. Δεν έχω διάθεση για ενοικίαση η άλλο τρόπο μετακίνησης.
Ίσως κάποιο ποδήλατο για μετακίνηση εντός ιστορικού κέντρου η περιοχης θα με ενδιέφερε...
Τι αξίζει να δει κανείς στη Ζυρίχη σε αστικό περιβάλλον και κύκλο;
Κάτι που είναι επίκαιρο τις πρώτες μέρες της εαρινής περιόδου ίσως και θα ήταν ευκαιρία θα μου ήταν το πιο ενδιαφέρον
(Η επίσκεψη μου έχει δρομολογηθεί για να συμμετάσχω σε αγώνα δρόμου που γίνεται ετήσια εκείνη την περίοδο στη πόλη σε παράκτια διαδρομή)
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
θα πάω το τελευταίο 10ήμερο του Μαίου. Θα έχω 10 διανυκτερεύσεις. Και εμένα ο σκοπός του ταξιδιού είναι η φύση της Ελβετίας και όχι οι μεγάλες πόλεις, τις οποίες θα επισκεφτώ σε κάποιες ημερήσιες εκδρομές.
Έχεις να προτείνεις κάποιες άλλες κωμοπόλεις για διανυκτέρευση??
λογικα θα εχεις τελειο καιρο για outdoor εξορμησεις - υποψιν εχει διαφορες, απο το να περπατησεις στον παγετωνα με σκι, νομιζω ειχα δει και snowmobile καπου, μεχρι πιο κλασικες πεζοποριες πιο χαμηλά και ποδήλατα

αν μπορουσα να διαλεξω, θα εμενα 5 βραδια εκει - θα εκανα και κρουαζιερα στις λιμνες που δεν το καναμε λογω εποχης, θα αφιερωνα χρονο να φτασω στα πιο απομακρυσμενα χωρια που δεν εχουν και αυτοκινητο

άλλη κωμόπολη δεν έχω να προτείνω, αν είσαι φαν του τρενου και αντέχεις το τσουχτερό εισιτήριο, θα έκανα και το glacier express για το οποιο εχω ακουσει τα καλυτερα - αλλά μόνο αν σε βολευει το δρομολογιο του

άλλα μέλη θα εχουν σιγουρα και άλλες προτάσεις
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.599
Το εισιτηριο με τα τρενα το ακουω ως πολυ καλη εναλλακτικη,μιας που τα τρενα τους ειναι σχεδιασμενα με γυαλινες οροφες καποια ωστε να μην περιοριζεται η θεα στο ματι.

Τα cable cars νομιζω ειναι η χωρα με τα περισσοτερα τετοια σ ολο τον κοσμο,οποτε υπεραξιζει θεωρω.

Στο Ζερματ επισης νομιζω πως απαγορευεται η υπαρξη οποιουδηποτε κινητηρα εσωτερικης καυσης,δλδ να εχεις στα υποψιν τα μπολικα παρκιν με το αυτοκινητο που θα χρειαστει στη χωρα να χρησιμοποιησεις.

Το Lauterbrunnen ειναι η περιοχη που ενεπνευσε τον Tolkin να γραψει τον αρχοντα των δαχτυλιδιων οταν αντικρυσε το μεγαλειο που προσφερει.

Οπουδηποτε διπλα απ τις λιμνες ειναι ελευθερη η διανυκτερευση μεσα σε αυτοκινουμενα-campers
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Τα τρένα της Ελβετίας είναι εκπληκτικά, μερικά από αυτά περνάνε από μοναδικά μέρη και θεωρούνται από τις πιο κλασικές διαδρομές στην Ευρώπη όπως το Bernina Express και το Glacier express.

Είναι ένα ταξίδι που στριφογυρνάει στο μυαλό μου εδώ και καιρό, αλλά το κόστος του για την ώρα χωρίς παρέα είναι υψηλό.

@makisg Στη θέση σου θα το σκεφτόμουν πολύ για την επιλογή αμάξι ή τρένο. Δε ξέρω πόσα άτομα θα είστε, εάν είστε 2, το unlimited pass των 8 ημερών με το τρένο ίσως αντισταθμίζει το κόστος του αμαξιού. Εάν είστε παραπάνω τότε το αμάξι είναι πιο προσιτό από θέμα κόστους.

Υπάρχουν διαδρομές με το τρένο που δε πάει αμάξι, υπάρχουν διαδρομές με το αμάξι που δε πάει το τρένο. Θεωρώ ότι οι διαδρομές που πάει το τρένο είναι πιο μοναδικές. Για πρώτη φορά, θα επέλεγα το τρένο βάζοντας σίγουρα στο πρόγραμμα και Glacier Express και Bernina Express. Λιγότερη σκοτούρα, απολαμβάνεις την διαδρομή καλύτερα χωρίς να οδηγάς. Η Ελβετία είναι μια χώρα που ο κόσμος το χρησιμοποιεί το τρένο με αποτέλεσμα να πηγαίνει σχεδόν παντού.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.851
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@orestcrete Ορέστη σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Δύο άτομα θα είμαστε, η σύζυγος και εγώ. Έχετε απόλυτο δίκιο όλοι όσοι λέτε για τα τρένα της Ελβετίας. Έχω κάνει το Bernina Express από Ποντρεσίνα μέχρι Τιράνο και πίσω. Ο λόγος που εδώ και κάποια χρόνια επιλέγουμε τα οδικά ταξίδια είναι για να αποφεύγουμε την ταλαιπωρία της επιλογής των ΜΜΜ λόγω προβλημάτων υγείας. Η σύζυγος λόγω προβλημάτων στα γόνατα δεν μπορεί τα ανέβα κατέβα σε πολλά σκαλοπάτια, τις ανηφόρες κλπ. Θεωρώ όμως ότι η Ελβετία προσφέρεται για να κινηθείς αποκλειστικά με τρένα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.851
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Έχει κάποιος/α αγοράσει/χρησιμοποιήσει το "Swiss Travel Pass" να μου περιγράψει το τί περιλαμβάνει και σε ποιες περιπτώσεις έχεις έκπτωση όντας κάτοχός του??
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Η Vodafone & η Cosmote έχουν τα Πας παντού & Travelpass αντίστοιχα με χρέωση κοντά στα 7 ευρώ τη μέρα και μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα MB, χρόνο κλπ. του προγράμματος σου σαν να βρίσκεσαι στην Ελλάδα
 

Billouk

Member
Μηνύματα
497
Likes
1.628
Η Vodafone & η Cosmote έχουν τα Πας παντού & Travelpass αντίστοιχα με χρέωση κοντά στα 7 ευρώ τη μέρα και μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα MB, χρόνο κλπ. του προγράμματος σου σαν να βρίσκεσαι στην Ελλάδα
Δυστυχώς έχω καρτοκινητό και όχι συμβόλαιο στην Cosmote.
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.599
Για λίγες ημέρες, σε ό,τι αφορά το ίντερνετ, τι επιλογές έχω;
Θα μπεις σε ενα καταστημα της Swisscom και θα παρεις καρτα sim για μια εβδομαδα.Χρειαζεται βεβαια να δωσεις τα στοιχεια σου,διαβατηριου ειτε ταυτοτητας,κοστιζει 20€ για 7ημερες και εχει απεριοριστο ιντερνετ το οποιο πιανει στα τρεις χιλιαδες υψομετρο,ακομη και μεσα σε δαση...Πως το κανουν αυτο,μη με ρωτας...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.851
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@waroo και @8avos τί εποχή ήσασταν στην περιοχή που αναφερόμαστε??
Διαβάζω σχόλια από πελάτες ξενοδοχείων σε Βένγκεν και Lauterbrunnen που έμειναν την εποχή που ενδιαφέρομαι και εγώ (τέλη Μαΐου) ότι είναι πολλά μαγαζιά κλειστά, ισχύει ???
 

Billouk

Member
Μηνύματα
497
Likes
1.628
Θα μπεις σε ενα καταστημα της Swisscom και θα παρεις καρτα sim για μια εβδομαδα.Χρειαζεται βεβαια να δωσεις τα στοιχεια σου,διαβατηριου ειτε ταυτοτητας,κοστιζει 20€ για 7ημερες και εχει απεριοριστο ιντερνετ το οποιο πιανει στα τρεις χιλιαδες υψομετρο,ακομη και μεσα σε δαση...Πως το κανουν αυτο,μη με ρωτας...
Σ' ευχαριστώ πολύ! Μετά από αναζητήσεις βρήκα εναλλακτικά και την Lebara sim που με την ίδια διαδικασία που περιγράφεις, κάνεις top up σαν την Revolut και η μέρα κοστίζει 1.5 δολλάριο. Σε περίπτωση που το ψάχνει και κάποιος άλλος, την έχει στο αεροδρόμιο της Γενεύης στο exchange office.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom