Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πάλι Ελβετία θέλεις να πας Μάκη; ;)
Δεν μας είπες τα highlights από το προηγούμενο ταξίδι σου στην Ελβετία και ετοιμάζεις νέο;
Αλήθεια χρειάστηκες συνάλλαγμα; Να βγάλω καλύτερα από το ΑΤΜ;
Κάνω όνειρα, από συνάλλαγμα ούτε χρειάστηκε ούτε έκανα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
8-10 ημέρες!!! Όχι, νομίζω 3 ημέρες είναι αρκετές. Πήγα τέλη Ιουνίου φέτος, υπήρχε αρκετή ζέστη, μάλλον πιο νωρίς την άνοιξη πρέπει να είναι σαφώς καλύτερα.
Σταθμοί τρένων στα περισσότερα μέρη υπάρχουν, αλλά δεν έχω ιδέα για τιμές η συχνότητα δρομολογίων. Κάποια από τα μέρη ενδιαφέροντος, στη Γαλλική πλευρά νομίζω μόνο, δεν έχουν σιδηροδρομική σύνδεση (π.χ. το Yvoire).
Από μέρη.... Geneve, Nyon, Lausanne (& Olympic museum), Montreaux, Chilon είναι τα SOS από την Ελβετική πλευρά (όπως και η κοιλάδα του Gruyeres που είναι κοντά αλλά όχι πάνω στη λίμνη), και Evian-les-Baines, Thonon-les-Bains και Yvoire στη Γαλλική πλευρά.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου @taver. Στην περίπτωση που πραγματοποιηθεί το ταξίδι Φθινόπωρο κάπου στον Οκτώβριο δεν θα μπορώ να νοικιάσω αυτοκίνητο γιατί θα έχω καταθέσει το δίπλωμα για ανανέωση γι αυτό και λέω για τρένα. Αν γίνει την Άνοιξη τότε θα νοικιάσω αυτοκίνητο.
Τώρα για να καταλάβω επειδή είμαι άσχετος με την συγκεκριμένη περιοχή σε τρεις μέρες θα προλάβω να δω την Γενεύη την Λωζάνη το Μοντρέ και κάποια από αυτά που προτείνεις?? και ποια πόλη να έχω σαν βάση??
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Θα μπορούσες να έκοβες 1-2 μέρες, αλλά πιστεύω με βδομάδα ή δεκαήμερο θα κινηθείς πιο χαλαρά.

Έχω επισκεφθεί το βόρειο (Ελβετικό) τμήμα της λίμνης και τις μετακινήσεις τις έχω κάνει με το τρένο. Το να κινηθείς με το τρένο είναι πλήρως εφικτό με τις αποστάσεις, αν θυμάμαι καλά, ούτε ώρα και τους σταθμούς σε κεντρικά σημεία. Στα συν ότι μπορείς να πιάσεις θέση που να βλέπεις την ωραία θέα στη λίμνη με την ησυχία σου, χωρίς να σε απασχολεί η οδήγηση.

118.JPG


119.JPG


120.JPG

Η θέα από τη σιδηροδρομική γραμμή που περιτρέχει τη βόρεια ακτή της λίμνης

Οι περιοχές που είδα ήταν η Γενεύη, η Λωζάνη και το Μοντρέ.

Γενεύη
Μετά τη Βέρνη, η αγαπημένη μου πόλη της Ελβετίας. Το ιστορικό κέντρο, στη νότια όχθη της λίμνης είναι μικρό και το γυρνάς άνετα με τα πόδια. Αν σε ενδιαφέρει, μπορείς να επισκεφθείς τα Ηνωμένα Έθνη και το CERN.
Οι βόλτες δίπλα στη λίμνη, στη Γενεύη, μου άρεσαν περισσότερο σε σχέση και με τη Ζυρίχη και με τη Λουκέρνη. Έχει περισσότερο πράσινο δίπλα στους παραλίμνιους πεζόδρομους και η θέα των πανύψηλων βουνών στη νότια όχθη της λίμνης θυμίζει περισσότερο "Ελβετία".

094.JPG


098.JPG


158.JPG


156.JPG


157.JPG

Βόλτες δίπλα από τη λίμνη

109.JPG


112.JPG


106.JPG


110.JPG


103.JPG

Φωτογραφίες από την παλαιά πόλη

Επίσης, παλαιότερα, στη Γενεύη μας έδιναν δωρεάν από το ξενοδοχείο εισιτήριο για τις αστικές συγκοινωνίες για όσο διάστημα μέναμε στην πόλη. Πιθανόν να ισχύει ακόμα αυτό.

Λωζάνη
Η πόλη που μου άρεσε λιγότερο. Ίσως είναι ότι πήγα με αρκετές προσδοκίες. Η πόλη χωρίζεται στο προάστιο Ouchy, το οποίο βρίσκεται δίπλα από τη λίμνη και στην παλαιά πόλη από πάνω.
Στο Ouchy βρίσκεται και το μουσείο των Ολυμπιακών Αγώνων, το οποίο το βρήκα αδιάφορο (τουλάχιστον με βάση τη σημαντικότητα του αθλητικού γεγονότος).
Από την άλλη, το να ανεβείτε με τα πόδια στην παλιά πόλη (π.χ. στον Καθεδρικό Ναό) είναι ιδιαίτερα κουραστικό λόγω της ανηφόρας.
Η Λωζάνη εν ολίγοις δεν με ξετρέλανε. Πήγαμε και την είδαμε την πρώτη φορά, και τις επόμενες δεν ξαναπατήσαμε.

(από τη Λωζάνη δεν έχω φωτογραφίες, καθώς μας έκλεψαν από το μετρό το βαλιτσάκι στο οποίο είχαμε και τα φιλμς)

Μοντρέ
Το Μοντρέ βρίσκεται στο άλλο άκρο της λίμνης, σε σχέση με τη Γενεύη. Το άγαλμα του Φρέντι Μέρκιουρι βρίσκεται στο άκρο μιας ωραίας και κοσμοπολίτικης πλατείας με καφετέριες και εστιατόρια, όπου μπορείς να χαζέψεις το ηλιοβασίλεμα.

153.JPG

Το ηλιοβασίλεμα στο Μοντρέ

Το Μοντρέ μπορείς να το συνδυάσεις με μια επίσκεψη στο γειτονικό Chateau de Chillon, ένα μεσαιωνικό κάστρο χτισμένο σε ένα νησάκι της λίμνης. Θεωρητικά, μπορείς να πας από το Μοντρέ και με τα πόδια, όμως πέρα από το τρένο θυμάμαι υπήρχε και λεωφορείο που πήγαινε.

152.JPG


151.JPG


149.JPG


146.JPG

Το Chateau de Chillon

145.JPG

Το Μοντρέ, όπως φαίνεται από το κάστρο

Ως καλύτερη βάση θεωρώ την ίδια τη Γενεύη: αφενός λόγω αεροδρομίου και αφετέρου επειδή αποτελεί τον κύριο συγκοινωνιακό κόμβο της περιοχής. Επίσης, το καλοκαίρι που την έχω επισκεφθεί, είχε καραβάκια που πήγαιναν στις νότιες (Γαλλικές) ακτές. Αν πήγαινα τώρα, θα προσπαθούσα να επισκεπτόμουν και το γραφικό Annecy, το οποίο αγνοούσα μέχρι και την τελευταία φορά που επισκέφθηκα την περιοχή.

Ακόμα, προετοιμάσου για τον καιρό: είναι Άλπεις και το καλοκαίρι τις μισές μέρες βρέχει και χρειάζεσαι και ζακέτα, αν σκέφτεσαι προς το χειμώνα φαντάζομαι θα έχει λίγο ντικ-κολντ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου @taver. Στην περίπτωση που πραγματοποιηθεί το ταξίδι Φθινόπωρο κάπου στον Οκτώβριο δεν θα μπορώ να νοικιάσω αυτοκίνητο γιατί θα έχω καταθέσει το δίπλωμα για ανανέωση γι αυτό και λέω για τρένα. Αν γίνει την Άνοιξη τότε θα νοικιάσω αυτοκίνητο.
Τώρα για να καταλάβω επειδή είμαι άσχετος με την συγκεκριμένη περιοχή σε τρεις μέρες θα προλάβω να δω την Γενεύη την Λωζάνη το Μοντρέ και κάποια από αυτά που προτείνεις?? και ποια πόλη να έχω σαν βάση??
Κοίτα, εγώ στην πόλη της Γενεύης πήγαινα για τέταρτη φορά, οπότε αυτή τη φορά την περιόρισα σε ένα πρωί, σε ένα ταξίδι που είχε ένα απόγευμα, δυο full μέρες και εκείνο το πρωί της Γενεύης, και με αρκετή "σπατάλη" χρόνου (με τα πόδια από το Chillon στο Montreux και πίσω, άπειρο χρόνο στο Yvoire μέχρι να ανοίξουν τα εστιατόρια για να φάμε βραδινό στη Γαλλία και όχι στην Ελβετία κ.α.). Δεν ξέρω τους ρυθμούς σου στα ταξίδια για να σου πω αν ο χρόνος είναι καλός ΓΙΑ ΣΕΝΑ ή όχι, πάντως νομίζω ότι για πολύ παραπάνω μέρες δεν είναι. Αν όμως στους δικούς σου ρυθμούς θες π.χ. 2 ώρες μεσημεριανό ύπνο κάθε μέρα, ε τότε τα πράγματα θα είναι πολύ διαφορετικά.
Μία μόνο βάση; Χμ... Εγώ το έκανα One-way κυκλικό, με διαμονές σε Λωζάνη, Gruyeres και Γαλλικά προάστια Γενεύης, για να μειώσω τις αποστάσεις. Αν θες μία και μοναδική βάση, τότε για να φτάσεις στα πιο μακρινά μέρη θα θες περισσότερο χρόνο (ως 2 ώρες ανά κατεύθυνση). Ίσως τότε να έχει νόημα να χρησιμοποιήσεις τα καραβάκια για την απέναντι πλευρά: CGN | Timetables & Tickets
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Σε ευχαριστώ πολύ @Nikos1986. Ήσουν κατατοπιστικότατος.
Όπως έγραψα πιο πάνω αν πάω θα είναι ή φθινόπωρο ή άνοιξη και είμαι μεταξύ αυτής της επιλογής ή του να κάνω ένα οδικό από Μονάχο να κατέβω προς Αυστρία μέχρι Χάλστατ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ακόμα, προετοιμάσου για τον καιρό: είναι Άλπεις και το καλοκαίρι τις μισές μέρες βρέχει και χρειάζεσαι και ζακέτα, αν σκέφτεσαι προς το χειμώνα φαντάζομαι θα έχει λίγο ντικ-κολντ...
What on earth are you talking about, που λέγανε και στο χωριό μου; Στα 268 μέτρα υψόμετρο είναι η Λίμνη, ποιές Άλπεις; Εμείς αυτή τη φορά είχαμε σταθερά 32-33 βαθμούς κάθε μέρα, όταν στην Αθήνα είχε 27-28. Αλλά τα ίδια και τις προηγούμενες φορές που έχω επισκεφθεί τη Γενεύη. Γενικώς το κλίμα είναι της κοιλάδας του Ροδανού (περίπου ίδιο με Λυόν, Μασσαλία κλπ).
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Όπως έγραψα πιο πάνω αν πάω θα είναι ή φθινόπωρο ή άνοιξη και είμαι μεταξύ αυτής της επιλογής ή του να κάνω ένα οδικό από Μονάχο να κατέβω προς Αυστρία μέχρι Χάλστατ.
Σε αυτή την περιοχή δεν έχω κινηθεί, παρά μόνο με το τρένο μεμονωμένα στο Σάλτσμπουργκ. Όμως, θυμάμαι τα όμορφα δάση ανατολικά του Σάλτσμπουργκ, που βλέπαμε με το τρένο ερχόμενοι από τη Βιέννη. Καθώς δεν έχω άλλες εικόνες από την περιοχή, δεν μπορώ να προτείνω κάτι για εκεί (φυσικά αξιοθέατα, πόλεις/χωριά κλπ).

What on earth are you talking about, που λέγανε και στο χωριό μου; Στα 268 μέτρα υψόμετρο είναι η Λίμνη, ποιές Άλπεις;
Σοβαρά, το υψόμετρο το ήξερες ή έψαξες για να το βρεις για να την πεις; Συγκρίσιμο υψόμετρο έχουν και τα Γιάννενα, που τα λέω "Πίνδο".

Εμείς αυτή τη φορά είχαμε σταθερά 32-33 βαθμούς κάθε μέρα, όταν στην Αθήνα είχε 27-28. Αλλά τα ίδια και τις προηγούμενες φορές που έχω επισκεφθεί τη Γενεύη.
Εγώ Ιούλιο είχα max 30, οπότε με βάση αυτή την εμπειρία απάντησα. Και κάποιος που βρίσκεται εκεί αυτές τις μέρες θα μιλάει για 35+. Κάτι σαν το Ελληνικό καλοκαίρι.

Γενικώς το κλίμα είναι της κοιλάδας του Ροδανού (περίπου ίδιο με Λυόν, Μασσαλία κλπ).
Ούτε έχω πάει στις πόλεις αυτές, αλλά και να είχα πάει δεν γνωρίζω αν έχει πάει ο makisg. Συνεπώς, η σύγκριση "ο καιρός είναι όπως εκεί" δεν έχει νόημα.
 

teopap13

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδία.

Εχω στην διάθεσή μου απο 28/1 βράδυ για Βερνη ή Λουκέρνη και Ζυρίχη μέχρι 1/2 που πρέπει να βρίσκομαι Ζυρίχη γιατί στις 2/2 πετάω πίσω. Θα έχω έρθει απο ST. MORITZ και ΖΕΡΜΑΤΤ εσείς που έχετε δεί τις πόλεις πως θα αξιοποιούσατε αυτές τις μέρες;

Σας ευχαριστώ πολύ.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Εμένα η Βέρνη μου άρεσε περισσότερο. Βέβαια και η Λουκέρνη είναι πολύ ωραία.
 

elnik

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Γεια σας.Σκεφτομαι το καλοκαιρι να παμε ταξιδι με το αυτοκινητο Ελβετια.Εγω,ο συζυγος,ο 10χρονος γιος μας και το 18 μηνων μωρο μας.Οπως το εχω στο μυαλο μου να κανουμε πρωτη διανυκτερευση στην ελβετια στην περιοχη του Σαιντ Μοριτζ,μετα να ανεβουμε βορια προς Ζυριχη,και να συνεχισουμε το ταξιδι μας προς Γενευη,και να το τελειωσουμε στο Ζερματ.Πως σας φαινεται αυτος ο σχεδιασμος,δεδομενου οτι ξεκιναμε απο Θεσσαλονικη;Επισης,επειδη θα εχω κ το μωρο,το οποιο δεν θα αντεχει πολλες ωρες σερι στο αμαξι,πως με συμβουλευετε να σχεδιασω το ταξιδι και τις διανυκτερευσεις μεψρι να φτασουμε Ελβετια;πχ πρωτη διανυκτερευση Βελιγραδι;Θα χρειαστει δευτερη,και αν ναι που;
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Δοκιμάστε κάποιες εξορμήσεις 2-3 ημερών με πολλές ώρες οδήγηση πρώτα να δείτε πως θα πάει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom