Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

mkapsalis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Brussels,Bruges,Amsterdam
Ονειρεμένο Ταξίδι
Japan
Γεια σας παιδια,

θελω να παω με την καλη μου αυτα τα Χριστουγεννα εκδρομη στην Ελβετια. Θελω να επισκεφτω την Λουκερνη, Βερνη, Ζυριχη, Λωζανη, Μοντρε κτλ και να κανω βολτα με το περιφημο Αλπικο τρενο.
Το ερωτημα είναι να παω με πρακτορειο ή να προσπαθησουμε μονοι μας;
Σχεδον ειχα καταληξει να παω με πρακτορειο για 5 ημερες αεροπορικως απο Μιλανο με 3 διανυκτερευσεις στο Μοντρε κ 1 στο Μιλανο στην τιμη των 700€ με φορους.
Μετα που διαβασα ομως αυτο το post καταλαβα οτι ειναι ρισκο εαν διαλεξω πρακτορειο καθως στην πλειοψηφια τους δεν προσφερουν αυτα που υποσχονται ή υπάρχουν κρυφες χρεωσεις ή αλλαζουν το προγραμμα τελευταια στιγμη κτλ.
Έψαξα στο φορουμ αλλα δεν βρηκα καποιον που να εχει κανει αυτο το ταξιδι μονος του και να το περιγραφει.
Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω αν καποιος απο εδω θα μπορουσε να βοηθησει σε αυτο.
Εχω παει στο Παρισι, Κων/πολη και Βαρκελωνη μονος μου αλλα αυτες ηταν απλα πολεις. Δεν ειναι οπως την Ελβετια που θα χρειαστει συγκοινωνιες, αεροπορικα, Ξενοδοχεια, τρενα και ισως ενοικιαση και οδηγηση αυτοκινητου στο εξωτερικο. Δεν ειναι λιγο αγχωδες το να προσπαθησει καποιος να τα συνδυασει ολα αυτα μεταξυ τους; Για αυτο προτιμησα αρχικα το πρακτορειο αλλα με απετρεψε το φορουμ.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Γεια σας παιδια,

θελω να παω με την καλη μου αυτα τα Χριστουγεννα εκδρομη στην Ελβετια. Θελω να επισκεφτω την Λουκερνη, Βερνη, Ζυριχη, Λωζανη, Μοντρε κτλ και να κανω βολτα με το περιφημο Αλπικο τρενο.
Το ερωτημα είναι να παω με πρακτορειο ή να προσπαθησουμε μονοι μας;
Σχεδον ειχα καταληξει να παω με πρακτορειο για 5 ημερες αεροπορικως απο Μιλανο με 3 διανυκτερευσεις στο Μοντρε κ 1 στο Μιλανο στην τιμη των 700€ με φορους.
Μετα που διαβασα ομως αυτο το post καταλαβα οτι ειναι ρισκο εαν διαλεξω πρακτορειο καθως στην πλειοψηφια τους δεν προσφερουν αυτα που υποσχονται ή υπάρχουν κρυφες χρεωσεις ή αλλαζουν το προγραμμα τελευταια στιγμη κτλ.
Έψαξα στο φορουμ αλλα δεν βρηκα καποιον που να εχει κανει αυτο το ταξιδι μονος του και να το περιγραφει.
Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω αν καποιος απο εδω θα μπορουσε να βοηθησει σε αυτο.
Εχω παει στο Παρισι, Κων/πολη και Βαρκελωνη μονος μου αλλα αυτες ηταν απλα πολεις. Δεν ειναι οπως την Ελβετια που θα χρειαστει συγκοινωνιες, αεροπορικα, Ξενοδοχεια, τρενα και ισως ενοικιαση και οδηγηση αυτοκινητου στο εξωτερικο. Δεν ειναι λιγο αγχωδες το να προσπαθησει καποιος να τα συνδυασει ολα αυτα μεταξυ τους; Για αυτο προτιμησα αρχικα το πρακτορειο αλλα με απετρεψε το φορουμ.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
Η τιμη φαινεται υποπτα χαμηλη για Ελβετια, εκτος αν προβλεπεται διανυκτερευση σε μαντρί.
Παντως για τις γιορτες βρισκεις εισιτηρια 203 ευρω πηγαινε ελα με swiss.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Γιατι να πας χειμωνιατικα στην Ελβετια; Αν δεν πηγαινεις για σκι, ειναι εντελως λαθος εποχη...

Sent from my Android phone using Travel stories
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν νομιζω να βρεις ευκολα αξιοπιστα ομαδικα ταξιδια, τα περισσοτερα εκεινη την περιοδο πονταρουν σε Πραγα, Βιεννη, Βουδαπεστη, Βερολινο κλπ. Ειναι ακριβη χωρα. Μπορει ομως να σου βγει οικονομικοτερα με νοικιασμενο αυτοκινητο, διαμονη λιγο μακρυτερα απο τα χιονοδρομικα κεντρα και συμβιβασμους στη διατροφη.
Συμφωνω με τον Τaver οτι ο χειμωνας δεν ειναι η καλυτερη εποχη αν δεν σε ενδιαφερει η χιονοδρομια, βρισκεις ομως αλλες ομορφιες. Αν δεν θελεις ή δεν μπορεις να πας καλοκαιρι, τόλμησε το.
Λουκερνη, Βερνη, Ζυριχη και επισης Interlaken - Jungfrau (αν σε ενδιαφερουν), Rheinfall - Stein Am Rhein - Schaffhausen μπορεις να τα συνδιασεις σε μονοημερες για να μην αλλαζεις συνεχεια ξενοδοχεια. Για τα υπολοιπα καλυτερα να διανυκτερευσεις αλλου.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Η γνώμη μου θα ήταν να το οργανώσεις μόνος σου. Συμφωνώ και με τον taver.

Θα σκεφτόμουν το ταξίδι το καλοκαίρι. Αυτοκίνητο δεν θα χρειαστείς, καθώς με το τρένο πας απευθείας σε όλες τις πόλεις που θες (εκτός από το Μοντρέ) από την Ζυρίχη. Καθώς υπάρχουν και απευθείας πτήσεις, ρίξε μια ματιά και για διαμονή εκεί. Για το Μοντρέ αλλάζεις τρένο σε Γενεύη ή Λωζάννη. Τα τρένα είναι γρήγορα και στην ώρα τους και για δρομολόγια/τιμές μπες στο SBB: Home. Τουλάχιστον το 2008 και 2009 που πήγα εγώ σου έδινε κατατοπιστικότατες οδηγίες για τις μετακινήσεις σου.

Οι πόλεις, εκτός ίσως από τη Ζυρίχη, είναι μικρές και βλέπονται με τα πόδια.
Στην Λουκέρνη ο σταθμός του τρένου είναι στο κέντρο της πόλης. Αν δεν προγραμματίζεις επίσκεψη π.χ. στο Pilatus τα περισσότερα αξιοθέατα τα βλέπεις σε μια μονοήμερη εκδρομή.
Το ιστορικό κέντρο της Βέρνης (στην "χερσόνησο") είναι μικρό και το βλέπεις σε μια μέρα. Ο σταθμός του τρένου δεν είναι μακριά, αλλά καλό είναι να έχεις και κάποιο χάρτη για να προσανατολιστείς.
Το Μοντρέ βλέπεται κι αυτό σε μια μέρα, αν και ίσως φας ώρα στο Μουσείο Μεταφορών. Ο σταθμός του τρένου απέχει από τα αξιοθέατα και θα πρέπει να πάρεις λεωφορείο. Επίσης, τουλάχιστον όταν πήγαμε εμείς, δεν έχει απευθείας σύνδεση με τις άλλες πόλεις που θες, εκτός από τη Λωζάννη. Έτσι θα πρέπει να αλλάξεις εκεί τρένο.
Η Λωζάννη έχει την ιδιαιτερότητα πως είναι χτισμένη στην πλαγιά του βουνού. Ο σταθμός του τρένου είναι προς τα πάνω. Οπότε μπορείς να δεις τα αξιοθέατα κατεβαίνοντας την πλαγιά, φτάνοντας στο Ολυμπιακό Μουσείο στην λίμνη. Ύστερα παίρνεις λεωφορείο για να ανέβεις στον σταθμό των τρένων. Το μετρό στην Λωζάννη έχει σταματήσει να λειτουργεί.
Η Ζυρίνη είναι η μόνη μεγάλη πόλη, που δεν την βλέπεις σε μια ημέρα. Σε συνδιασμό με τις απευθείας πτήσεις από Ελλάδα και το γεγονός ότι, εκτός από το Μοντρέ, σε όλες τις άλλες πόλεις πας με το τρένο απευθείας, θα σου πρότεινα διαμονή εκεί.

Συνοψίζοντας, θα σου πρότεινα να σκεφτείς το καλοκαίρι, χωρίς αυτοκίνητο και με διαμονή στη Ζυρίχη. Τις πόλεις τις βλέπεις με τα πόδια, εκτός από τη Ζυρίχη που βολεύει το τραμ. Οι 4 μέρες που σχεδιάζεις μου φαίνονται λίγες, καθώς όλες τις μέρες θα είσαι στο πόδι. Μπορείς να το αναβάλεις για το καλοκαίρι, για να μαζέψεις λίγα χρήματα παραπάνω και να πας για μια εβδομάδα.
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Έχεις λίγες ώρες που επέστρεψα από Ελβετία (εδώ και ένα χρόνο περίπου ζω εκεί, για προσωπικούς λόγους).

Για πόσες μέρες θέλεις να πας και πότε ακριβώς και από πού, καταρχήν;

Αν αποφασίσεις να πας, εννοείται αφού θα είστε δύο άτομα κοίταξε να βγάλεις τη Swiss Card (δες εδώ). Πριν λίγες ημέρες εγώ με φίλο μου βγάλαμε την 4ήμερη κάρτα και μαζί με την πρώτη ημέρα που έφθασε είδαμε 7-8 πόλεις (Γενεύη, Ζυρίχη, Βέρνη, Λουκέρνη, Τούν, Ιντερλάκεν, Λωζάννη, Βασιλεία).

Απλά, αν πας Χριστούγεννα, θα πληρώσεις περίπου 226 φράγκα το άτομο, ενώ αν πας άλλη εποχή, πληρώνεις για δύο άτομα στην τιμή του ενός! (κοίταξε στο παραπάνω link για περισσότερες πληροφορίες, αν δεν βρεις άκρη, πες να σου εξηγήσω τι και πως).

Γιατί να πας με πρακτορείο στην Ελβετία; Δεν το καταλαβαίνω αυτό...

Κατά τα άλλα, όπως σου είπα, παντού μα παντού, σε όλη τη χώρα, θα μετακινηθείς μέσω του σιδηροδρομικού δικτύου, καλύπτει τα πάντα όλα.

Η διαμονή θα σ κοστίσει λίγο ακριβά, όντως και Χριστούγεννα, και ίσως τα αεροπορικά. Γι αυτό ξαναρωτάω, ΑΠΟ ΠΟΥ ταξιδεύεις και ΠΟΤΕ θέλεις να πάτε.

Εδώ είμαστε, να τα ξαναπούμε...
 

sakisk

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλσατία (πολλλλές ημέρες)
Πολύ όμορφη η Ελβετία, αλλά συνίσταται για το καλοκαίρι. Είχα την τύχη να κάνω 8ήμερη οδική εκδρομή το καλοκαίρι του 2010, επισκεπτόμενος όλα αυτά τα μέρη που σε ενδιαφέρουν, και ήταν πολύ καλύτερα από ότι περίμενα. Με δεδομένο ότι θέλεις να επισκεφθείς πολλά σημεία, προτίμησε ένα οργανωμένο ταξίδι. Έτσι δεν θα έχεις να σκεφθείς για τις μικρολεπτομέρειες, οι οποίες μπορεί να σου χαλάσουν την εμπειρία. Ειδικά μάλιστα αφού θα είναι χειμώνας, με όσα αυτό μπορεί να συνεπάγεται λόγο των καιρικών συνθηκών. Διάλεξε ένα σοβαρό πρακτορείο, κλείσε ένα πρόγραμμα που θα σου φαίνεται ελκυστικό, και απόλαυσε το ταξίδι σου. Και πιο φθηνά (κυρίως λόγο των ξενοδοχείων) και πιο άνετα θα είναι.
 

Άννα Τ.

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία, Λεττονία, Λιθουα
Ονειρεμένο Ταξίδι
κινα
Να μην πας με πρακτορειο, πηγαινε μονος σου και βγαλε το swiss pass που ειναι για τρενα, τραμ, λεωφορεια, καραβια (για τα παραλιμνια χωρια). Προτεινω να μεινεις ζυριχη γιατι κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ ωραιοτερη απο τη Γενευη . Ετσι κι αλλιως μπορεις να δεις συντομα οσες πολεις θελεις με το τρενο. Οι αποστασεις δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλες . Η εποχη που θα πας εμενα μ' αρεσει, γιατι εμεις που ειμαστε σε ζεστη χωρα, χιονια θελουμε να δουμε. Κι εκει τα χιονισμενα τοπια ειναι τελεια. Ειδικα η διαδρομη με το αλπικο τρενο ειναι ολα τα λεφτα!!!Κι εγω χριστουγεννα ειχα παει και περασα τοσο τελεια που ξαναπηγαμε την επομενη χρονια!
Οι πολεις ειναι μικρες , μπορεις να ωλεπεις και 2 την ημερα αρκει να κανεις ενα ωραιο προγραμμα. Κρυο βεβαια θα κανει αλλα δεν πειραζει...θα περασεις τελεια λεμεεε...:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom