Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Έχω κ γω μια ερωτησούλα για Ελβετία κ είπα να μν ανοίξω καινούριο τοπικ
Θα βρεθώ για δουλειά στην Ζυρίχη μέσα στον Δεκέμβριο κ θα έχω ένα ελεύθερο ΣΚ (το οποίο δεν θέλω να το περάσω στην πρωτεύουσα την οποία έχω άλλωστε ξανα επισκεφθεί)

Σκεφτόμαστε (είμαστε 3 άτομα) να πάμε προς St. Moritz με τρένο
Τι θα προτείνατε για μια 2μερη εκδρομη (πέρα απο Βέρνη που είναι κοντά) ????
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Έχω κ γω μια ερωτησούλα για Ελβετία κ είπα να μν ανοίξω καινούριο τοπικ
Θα βρεθώ για δουλειά στην Ζυρίχη μέσα στον Δεκέμβριο κ θα έχω ένα ελεύθερο ΣΚ (το οποίο δεν θέλω να το περάσω στην πρωτεύουσα την οποία έχω άλλωστε ξανα επισκεφθεί)

Σκεφτόμαστε (είμαστε 3 άτομα) να πάμε προς St. Moritz με τρένο
Τι θα προτείνατε για μια 2μερη εκδρομη (πέρα απο Βέρνη που είναι κοντά) ????
Πρωτευουσα εννοείς Βερνη ? Για ημερίσια μπορείς Λουκερνη. (μαζι με τη Βερνη θεωρουνται οι πιο ομορφες πολεις). Και ειναι κοντα. Επίσης βασιλεια που ειναι και πιο μεγαλη πολη, αμα θες να κατσεις διημερο.
St.Moritz δε νομιζω να αξιζει. Βεβαια αν θες να δεις αλπεις,υπαρχουν πολλες επιλογες,αλλα δεν ειμαι σχετικος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω κ γω μια ερωτησούλα για Ελβετία κ είπα να μν ανοίξω καινούριο τοπικ
Θα βρεθώ για δουλειά στην Ζυρίχη μέσα στον Δεκέμβριο κ θα έχω ένα ελεύθερο ΣΚ (το οποίο δεν θέλω να το περάσω στην πρωτεύουσα την οποία έχω άλλωστε ξανα επισκεφθεί)

Σκεφτόμαστε (είμαστε 3 άτομα) να πάμε προς St. Moritz με τρένο
Τι θα προτείνατε για μια 2μερη εκδρομη (πέρα απο Βέρνη που είναι κοντά) ????
Όχι St. Moritz χειμώνα, εκτός αν σε ενδιαφέρει το Σκι και η κοσμική ζωή (επιπέδων jet-set). Δεν έχει τίποτε άλλο, και δε μπορείς καν να απολαύσεις την υπέροχη βουνίσια φύση. Εκεί πήγαινε καλοκαίρι.
Χειμώνα στην Ελβετία, μείνε στις πόλεις και σε χαμηλό υψόμετρο. Εκτός από Ζυρίχη (που παρεμπιπτόντως δεν είναι πρωτεύουσα...) μπορείς να πας σε Λουκέρνη, Βέρνη ή St-Gallen. Για χειμώνα, προτείνω τα 2 τελευταία, αλλά και τη Λουκέρνη πρέπει μια φορά να τη δεις, ακόμα κι αν πρέπει αυτό να γίνει χειμώνα....
 

Kamarado

Member
Μηνύματα
38
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία σου έρχομαι......
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
4 μέρες στην Ελβετία

Καλησπέρα και καλή χρονιά με πολλά ταξίδια εύχομαι σε όλους. Θα ήθελα κι εγω την βοήθεια σας. Διαβασα ο,τι έχετε γραψει για την Ελβετια και ομολογώ οτι έχω μπερδευτει λιγάκι. Στις 6 Φεβρουαρίου φεύγω με άλλες 2 φίλες για Ζυρίχη και θα μείνουμε 4 μέρες. Προσπαθώ να βγάλω ένα πρόγραμμα που να καλύψει ολονών τα γούστα αλλά δεν τα πολυκαταφέρνω. Υπάρχουν επιθυμίες για μεγάλες πόλεις, μουσεία αλλα και χιόνια σε αλπικό τοπίο. Το σίγουρο λοιπόν είναι οτι θα πάμε Λουκερνη και Βέρνη (λογικά την ίδια μέρα) αλλα θέλουμε να συνδυάσουμε και ενα χιονοδρομικό κέντρο. Κι εκει ειναι το μπλέξιμο. Ποιό να διαλέξω? Titlis? Pilatus? St.Moritz?
Διαβασα και με βοηθησε πολυ αυτα που εχεις γράψει Taver και εσυ Traveller ειδικά όσον αφορά την Ζυρίχη (και πολλών αλλων που δεν θυμάμαι τα ονόματα). Κατα την γνώμη σας ποιες άλλες πόλεις αξίζει να επισκεφτεί κάποιος τέτοια εποχή? Ευχαριστώ ;)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Απο πολεις εκτος ααυτες που διαλεξες, stein am Rhein (must) & St, Gallen.
Aπο κοντινα ορεινα τοπια το Pilatus προσφερει μια γευση αλλα πρεπει να το συνδυασεις με μονοημερη στη Λουκερνη για να προλαβεις. Το εισιτηριο για το τελεφερικ που κανει το γυρο του βουνου κοστιζει αν θυμαμαι καλα 85 φταγκα, κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει τα χρηματα, ειδικα αν λογω καιρου καποιες διαδρομςες δεν ειναι ανοιχτες.
Καλυτερη λυση αλλα δαπανηροτερη ειιναι να πατε στο Jungfrau απο Muren, ανεβαινεις σε μεγαλο υψομετρο και παιρνεις καλη γευση απο Αλπεις. Προσοχη να διαλεξετε μερα με καλο καιρο γιατι διαφορετικα δεν αξιζει να πατε.
Για 4 μερες θα προτεινα
1η Ζυριχη
2η Βερνη, Λουκερνη ή εναλλακτικα Λουκερνη-Pilatus
3η Stein am Rhein με Schaffhausen αν σηκωθειτε νωρις και St. Gallen.
4η βουνο. Jungfrau ή Rigi (που ειναι κοντα στη Ζυριχη). Το St Moritz θελει πολυ χρονο και χρημα γιατι ειναι μακρυα. Προσοχη, αν δεν εχει ηλιο ματαιωστε την ορεινη εκδρομη.
Αν ειστε 3 ατομα θα κοστισει φτηνοτερα αν νοικιασετε αυτοκινητο. Να ξερεις παντως οτι βουνο πας μονο με τρενο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα και καλή χρονιά με πολλά ταξίδια εύχομαι σε όλους. Θα ήθελα κι εγω την βοήθεια σας. Διαβασα ο,τι έχετε γραψει για την Ελβετια και ομολογώ οτι έχω μπερδευτει λιγάκι. Στις 6 Φεβρουαρίου φεύγω με άλλες 2 φίλες για Ζυρίχη και θα μείνουμε 4 μέρες. Προσπαθώ να βγάλω ένα πρόγραμμα που να καλύψει ολονών τα γούστα αλλά δεν τα πολυκαταφέρνω. Υπάρχουν επιθυμίες για μεγάλες πόλεις, μουσεία αλλα και χιόνια σε αλπικό τοπίο. Το σίγουρο λοιπόν είναι οτι θα πάμε Λουκερνη και Βέρνη (λογικά την ίδια μέρα) αλλα θέλουμε να συνδυάσουμε και ενα χιονοδρομικό κέντρο. Κι εκει ειναι το μπλέξιμο. Ποιό να διαλέξω? Titlis? Pilatus? St.Moritz?
Διαβασα και με βοηθησε πολυ αυτα που εχεις γράψει Taver και εσυ Traveller ειδικά όσον αφορά την Ζυρίχη (και πολλών αλλων που δεν θυμάμαι τα ονόματα). Κατα την γνώμη σας ποιες άλλες πόλεις αξίζει να επισκεφτεί κάποιος τέτοια εποχή? Ευχαριστώ ;)
1 μέρα (και επίσης όλα τα βράδια) Ζυρίχη, και ακόμα 1 μέρα Βέρνη, 1 μέρα Λουκέρνη και 1 στο χιονοδρομικό της επιλογή σου (δεν έχω ιδέα, πάντως απέφυγε το St-Moritz γιατί είναι πολύ μακριά). Αυτή την εποχή οι μέρες είναι μικρές, δε θα προλάβεις να δεις και Λουκέρνη και Βέρνη σε μια μέρα.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
1 μέρα (και επίσης όλα τα βράδια) Ζυρίχη, και ακόμα 1 μέρα Βέρνη, 1 μέρα Λουκέρνη και 1 στο χιονοδρομικό της επιλογή σου (δεν έχω ιδέα, πάντως απέφυγε το St-Moritz γιατί είναι πολύ μακριά). Αυτή την εποχή οι μέρες είναι μικρές, δε θα προλάβεις να δεις και Λουκέρνη και Βέρνη σε μια μέρα.
Τι να κανουν ολοκληρη μερα στη Βερνη? Αν η Ζυριχη γυριζεται σε λιγες ωρες, η Βερνη θελει ακομα λιγοτερες.

Οσο για τα μουσεια που ρωτησες, φυλαξε την ορεξη σου για καμια αλλη χωρα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι να κανουν ολοκληρη μερα στη Βερνη? Αν η Ζυριχη γυριζεται σε λιγες ωρες, η Βερνη θελει ακομα λιγοτερες.

Οσο για τα μουσεια που ρωτησες, φυλαξε την ορεξη σου για καμια αλλη χωρα.
Δε νομίζω. Έχει "ψωμί" η Βέρνη. Και εντυπωσιάζομαι που το λες εσύ: Για να βγάλεις τις "καλές" φωτογραφίες (όπως π.χ. η παρακάτω), πρέπει να διαθέσεις μπόλικο χρόνο...
amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_8310040.jpg


Αλλά έχει και φοβερά μουσεία, ένα κοινοβούλιο που αξίζει να το δεις και εσωτερικά, το σπίτι του Αινστάιν, κλπ. Μια μέρα τη θες.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
To σπιτι του Αινσταη πριν κανα μηνα ηταν κλειστο για μερεμετια αλλα δεν θυμαμαι για ποσο θα εμενε κλειστο
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Το κοινοβουλιο δεν το επισκεφθηκα μεσα. Οσο για τις φωτογραφιες, νομιζω οτι (δυστυχως) για να βγαλει κανεις καλες σε τετοιες χωρες το χειμωνα πρεπει να διαθετει παρα πολυ χρονο ή να ειναι τυχερος.
Στο τελευταιο ταξιδι μου νομιζω πως εβγαλα τις χειροτερες φωτογραφιες απο οποιοδηποτε αλλο, λογω καιρικων συνθηκων (ή μηπως επειδη πηρα μαζι μου την canon? :D )
 

Kamarado

Member
Μηνύματα
38
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία σου έρχομαι......
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Καλημέρα
Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις, αρχιζει το ψαξιμο πάλι. Καθε βραδυ Taver θα ειμαστε Ζυριχη γιατι εκει εχουμε κλεισει ξενοδοχειο οποτε πιστευω οτι θα την χαρούμε αρκετα στην νυχτερινή της όψη. Εχετε καμια πρόταση όσον αφορά εστιατόριο ή για ένα χαλαρό ποτάκι? Κάτι που δεν θα πρέπει να παραλείψουμε καθόλου ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα
Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις, αρχιζει το ψαξιμο πάλι. Καθε βραδυ Taver θα ειμαστε Ζυριχη γιατι εκει εχουμε κλεισει ξενοδοχειο οποτε πιστευω οτι θα την χαρούμε αρκετα στην νυχτερινή της όψη. Εχετε καμια πρόταση όσον αφορά εστιατόριο ή για ένα χαλαρό ποτάκι? Κάτι που δεν θα πρέπει να παραλείψουμε καθόλου ?
Για χαλαρό ποτάκι, πηγαίντε στο Jules Verne. Είναι πάνω στον πύργο ενός αστεροσκοπείου και παρέχει πανοραμική θέα στην πόλη και τη γύρω περιοχή - αν θέλετε να καθήσετε παράθυρο, πηγαίνετε νωρίς (π.χ. απόγευμα). Είσοδος με ασανσέρ που το παίρνεις μέσα από ένα (δικό τους) εστιατόριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom