Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Kάνεις ανάληψη απ' το πρώτο ΑΤΜ που θα βρεις. Δεν υπάρχει πιο οικονομικός, ασφαλής και βολικός τρόπος. Kαι για να μην ψάχνεσαι στον προορισμό, έχεις δει εξαρχής πού βρίσκονται ΑΤΜ. Πχ για κάρτα maestro: http://www.maestrocard.com/gateway/where/where_atm.html.
 

Tinkerbell86

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Και μια ερωτησουλα ακομα: εαν βγαλω τη Suisse Pass, την καρτα απεριοριστων για τα τρενα, μετα δε χρειαζεται να βγαζω καθολου εισητηριο? Απλα πηγαινω στο σταθμο και μπαινω σε οποιο τρενο θελω για οσες μερες ισχυει η καρτα?
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Και μια ερωτησουλα ακομα: εαν βγαλω τη Suisse Pass, την καρτα απεριοριστων για τα τρενα, μετα δε χρειαζεται να βγαζω καθολου εισητηριο? Απλα πηγαινω στο σταθμο και μπαινω σε οποιο τρενο θελω για οσες μερες ισχυει η καρτα?
Ακριβώς! Σχεδόν για όλες τις διαδρομές!
Δες περισσότερες πληροφορίες, όμως, ΕΔΩ.
 

DOSE KAI SOSE

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Καλησπέρα παιδιά..Είμαι νέος στο site και γενικά δεν είμαι συνηθισμένος στα blogs.Όπως και να χει βρήκα κάποια φθηνά αεροπορικά από Θεσσαλονίκη για Βασιλεία το Μάρτιο και σκέφτομαι να κάνω μια εκδρομή εκεί..σκέφτομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο μέσω easy jet και έχοντας ως ορμητήριο τη Βασιλεία να κάνω κάποιες διαδρομές, μένοντας κάθε νύχτα σε διαφορετική πόλη και ίσως προς το τέλος της εκδρομής να γυρίσω Βασιλεία και να πεταχτώ στο Colmar που είναι κοντά και έχω δει ότι είναι ωραία.Όποιος έχει πάει ή έχει γνώση για τιμές ξενοδοχείων, φαγητό ακόμα και βενζίνης (χαχα) παρακαλώ ας μου γράψει οτιδήποτε σχετικό..Κυρίως ενδιαφέρομαι για την εξοχή της Ελβετίας μιας και έχω επισκεφτεί και άλλες ευρωπαϊκές πόλεις και λίγο πολύ όλες έχουν ένα παραπλήσιο μεσαιωνικό στυλ οπότε θα μου άρεζε περισσότερο να επικεντρωθώ σε διαδρομές με αυτοκίνητο..Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

DOSE KAI SOSE

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Έχεις λίγες ώρες που επέστρεψα από Ελβετία (εδώ και ένα χρόνο περίπου ζω εκεί, για προσωπικούς λόγους).

Για πόσες μέρες θέλεις να πας και πότε ακριβώς και από πού, καταρχήν;

Αν αποφασίσεις να πας, εννοείται αφού θα είστε δύο άτομα κοίταξε να βγάλεις τη Swiss Card (δες εδώ). Πριν λίγες ημέρες εγώ με φίλο μου βγάλαμε την 4ήμερη κάρτα και μαζί με την πρώτη ημέρα που έφθασε είδαμε 7-8 πόλεις (Γενεύη, Ζυρίχη, Βέρνη, Λουκέρνη, Τούν, Ιντερλάκεν, Λωζάννη, Βασιλεία).

Απλά, αν πας Χριστούγεννα, θα πληρώσεις περίπου 226 φράγκα το άτομο, ενώ αν πας άλλη εποχή, πληρώνεις για δύο άτομα στην τιμή του ενός! (κοίταξε στο παραπάνω link για περισσότερες πληροφορίες, αν δεν βρεις άκρη, πες να σου εξηγήσω τι και πως).

Γιατί να πας με πρακτορείο στην Ελβετία; Δεν το καταλαβαίνω αυτό...

Κατά τα άλλα, όπως σου είπα, παντού μα παντού, σε όλη τη χώρα, θα μετακινηθείς μέσω του σιδηροδρομικού δικτύου, καλύπτει τα πάντα όλα.

Η διαμονή θα σ κοστίσει λίγο ακριβά, όντως και Χριστούγεννα, και ίσως τα αεροπορικά. Γι αυτό ξαναρωτάω, ΑΠΟ ΠΟΥ ταξιδεύεις και ΠΟΤΕ θέλεις να πάτε.

Εδώ είμαστε, να τα ξαναπούμε...
Καλησπέρα..φαίνεται να γνωρίζεις κάποια πράγματα παραπάνω για Ελβετία οπότε θα θελα τη βοήθειά σου σε κάποια θεματάκια..αν είναι εύκολο.σκέφτομαι να πάω με την κοπέλα μου αρχές Μαρτίου που βρήκα φτηνά αεροπορικά με easy jet, για μια βδομάδα.θα πάμε να δούμε τις πόλεις αλλά κυρίως με ενδιαφέρει η εξοχή πιο πολύ..λίγο βουνό, λίγο πράσινο κι έτσι..απλά αναρωτιέμαι αν το swiss-pass συμφέρει σε σχέση με να νοικιάσω αυτοκίνητο (κατά πάσα πιθανότητα συμφέρει, αν σκεφτείς και τη βενζίνη) και αν με το τρένο θα μπορέσουμε να χαρούμε τις διαδρομές..π.χ. με το αμάξι θα χουμε αυτονομία στάσεων κτλ.ποια η γνώμη σου?
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Καλησπέρα και από μένα...
Αποφασίσαμε να πάμε τέλος Φλεβάρη-Αρχές Μάρτη για 10 μέρες Ζυρίχη - Ελβετία.
Έχω ξαναπάει 2-3 φορές καθότι η κόρη μου παρέμεινε εκεί για δουλειά μετά το μεταπτυχιακό της.
Βρήκα μια πολύ καλή τιμή 80€ πήγαινε - έλα Αθήνα - Γενεύη το άτομο.
Άρα αναγκαστικά πάω Γενεύη και μάλιστα φτάνω αργά 23:00.
Από αγορά κάρτας Swiss-Pass βγαίνει αρκετά ακριβά CHF 856.00 για τις μέρες αυτές.
Αποφάσισα να νοικιάσω αυτοκίνητο. Και εδώ έχουμε το κουφό. Η Γενεύη έχει ένα αεροδρόμιο όπως γνωρίζω. Όλες όμως οι εταιρίες ξεχωρίζουν Γαλλικό τομέα και Ελβετικό. Αν κλείσεις στο Γαλλικό κομμάτι έχει 220€ και αν κλείσεις στο Ελβετικό 360€. Από εμπειρία μου και από απάντηση της εταιρίας μου είπαν ότι μπορώ να ταξιδέψω με "Γαλικές πινακίδες" στην Ελβετία χωρίς πρόβλημα και τούμπαλιν. Για ποιό λόγο να κλείσω Ελβετικό; μου διαφεύγει κάτι;
Παρακαλώ τους γνώστες να μου απαντήσουν.
Τώρα με αυτοκίνητο και ντάλα Χειμώνα που θα μου προτείνατε να πάω;
Έχω πάει στις...Ζυρίχη, Λουκέρνη, Βασιλεία, Λωζάνη, Μοντρέ λίγο χρόνο όμως και δεν με χαλάει να ξαναπάω..Θα μαζέψω από δω μέσα τις χειμωνιάτικες προτάσεις και βλέπουμε.
Αλπικό τραίνο μπορεί; Δεν έχω πάει...Ακούω γνώμες
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
γιατι το ελβετικό εχει επάνω και την βινιέτα που κοστίζει περιπου 40 ευρω και φυσικά χιονολάστιχα που πιθανον στον γαλλικό τομέα να τα πληρώσεις ξεχωριστά....

ααα...10 μαρτιου εχει καρναβαλι στην Βασιλεία...αν συμπιπτουν οι ημερομηνιες αξιζει τον κόπο...
καλως εχόντων των πραγματων θα ειμαι εκεί!!!
 
Last edited by a moderator:

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
γιατι το ελβετικό εχει επάνω και την βινιέτα που κοστίζει περιπου 40 ευρω και φυσικά χιονολάστιχα που πιθανον στον γαλλικό τομέα να τα πληρώσεις ξεχωριστά....
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.. για τη βινιέτα συμφωνώ μου φαίνεται σωστό. Απαξ του έτους δεν είναι; Αν και πιστεύω ότι μπορεί να πετύχω κανένα με αυτή- αν ειμαι τυχερός - όπως θα το αφήσω και γω εξαλλου αν δεν έχει .
Τώρα για τα χινολάστιχα τα χρεώνουν ξεχωριστά και μάλιστα 3ο€ στη Γαλλία και 13CHF/μέρα στην Ελβετία...
 
Last edited by a moderator:

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Στην ελβετια δεν εχω πληρώσει ξεχωριστά τα χιονολαστιχα γιατι ειναι υποχρεωτικά σε καθε αυτοκίνητο μετα τον Δεκέμβριο...
Δεν κατάλαβα τι θελεις να πεις με την βινιέτα αλλα να ξέρεις οτι στα σύνορα σταματούν ολα τα αυτοκίνητα που δεν έχουν ελβετικες πινακιδες...και ελέγχουν για την βινιέτα...
Υπάρχει περίπτωση να πετύχεις αυτοκίνητο με βινιέτα...αλλα δεν ειναι σίγουρο.
Τα παιδια μου που επιχείρησαν να νοικιάσουν αυτοκίνητο απο τον γαλλικό τομέα του αεροδρομίου της βασιλείας δεν ειχε..και μετα ρύθμιζαμε το gps για να πάμε απο επαρχιακούς δρόμους...
 
Last edited:

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
20 Μαρτιου θα είμαι Ζυρίχη για 9 ωρες λογω transfer.
Το επέλεξα ετσι επιτηδες για να δω λιγο την πολη αν και θα είμαι μονη μου, δε με νοιαζει.
Τι μου προτεινετε να κάνω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom