Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Ξερει κανεις ποσο στοιχιζει το τρενο βασιλεια-ζυριχη και βασιλεια-βερνη;ευχαριστω
Βασιλεία-Ζυρίχη κοστίζει 32 φράγκα και Βασιλεία-Βέρνη 39 φράγκα.

γυρω στα 16 φραγκα βασιλεια ζυριχη.
για βερνη ξεκιναν από 20 chf
Πολύ σωστά αναφέρεσαι στο sbb απλά οι τιμές που βλέπεις είναι μισοτιμής (μόνιμοι κάτοικοι, αυτοί που έχουν κάρτα εργασίας/διαμονής, κτλ)
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
ξερω αλλα είναι μυστικο δεν στο λεω :p
sbb.ch
γυρω στα 16 φραγκα βασιλεια ζυριχη.
για βερνη ξεκιναν από 20 chf
προσιτες τιμες ;)
Σας παρακαλω μπορειτε να μου το μετατρεψετε σε ευρω?και δευτερον ευρω δεν εχουνε εκει?και τριτον μηπως ξερετε και για ζυριχη?
υπαρχει καποια εκπτωτικη καρτα ή κατι παρομοιο?
 
Last edited:

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
α οι τιμες ειναι πηγαινε ελα?το μετατρεψα νενα να σαι καλα....:icon_lol:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Σας παρακαλω μπορειτε να μου το μετατρεψετε σε ευρω?και δευτερον ευρω δεν εχουνε εκει?και τριτον μηπως ξερετε και για ζυριχη?
υπαρχει καποια εκπτωτικη καρτα ή κατι παρομοιο?
Στην Ελβετία έχουν Ελβετικά Φράγκα.Η ισοτιμία είναι περίπου 1 Ευρώ = 1,20 Ελ,Φράγκα.Χονδρικά από τήν τιμή που βλέπεις σε Φράγκα αφαιρείς ένα 20%.Μπορείς πάντως να πληρώνεις με πιστωτική κάρτα,οι χρεώσεις να γίνονται σε Φράγκα και να κάνει τήν μετατροπή σε Ευρώ η τράπεζα σου.Ορισμένες τράπεζες χρεώνουν μία μικρή προμήθεια γιά συναλλαγές εκτός ζώνης Ευρώ και ορισμένες όχι.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
η αληθεια είναι ότι παντα χρησιμοποιω χρεωστικη καρτα για όλα στα ταξιδια! εως τωρα δεν ειχε καμια απολυτως εξτρα χρεωση παρα μονο όταν εβγαζα από το ατμ. τωρα που ολες οι τράπεζες εγιναν μολις 3-4, πειραιως, εθνικη,alpha.... θα αρχισουν να κοβουν κ να ραβουν.
ειδικα η πειραιως είναι απογοητευση χρεωνει προμηθεια κ για αγορες μεσω Internet, οποτε θα την κοψω!στην εθνικη θα κανω λογαριασμο αν δεν ζητησουν δειγμα αιματος δηλαδή (!) γιατι από μια μικρη ερευνα που ειχα κανει πριν κανα μηνα ήταν η πιο καταλληλη για ταξιδια.

οσον αφορα για τις τιμες που εγραψα πιο πανω ναι μου έφυγε το ότι ξεκιναν από 16για ζυριχη και 20 για βερνη.Είναι σωστες οι τιμες που αναφέρονται από τον μπιζ-τυχερε...ΛΟΥΚΕΡΝΗ?! :) αν ζητανε και ακομη πιο χοντρα μπιζελια ερχομαι κι εγω ;) :)

ευχες παιδια για χαρούμενα Χριστούγεννα!!!
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Xontro_Mpizeli said:
τι εννοείς θα ταξιδέψεις βράδι προς Ζυρίχη; τι πρόβλημα να αντιμετωπίσεις; στο δρόμο π.χ.; Με τι θα πας, αυτοκίνητο; Αν ναι, τότε κανένα πρόβλημα... Απλά μεγάλη η απόσταση.
...
Με αυτοκίνητο λέω σε αντιπαράθεση με το τραίνο αν και εφόσον...κλείνουν οι δρόμοι;
Λουκέρνη μόνιμα; πολύ όμορφη πόλη ...καλή διαμονή
 

karotaki

Member
Μηνύματα
43
Likes
4
καλησπερα και χρονια πολλα!
γνωριζετε τι παιζει απο εταιριες κινητης τηλεφωνιας?
αυτο που με νοιαζει ειναι να παρω καρτα για λιγες μερες ωστε να εχω ιντερνετ στο κινητο! το κανω γενικα σε ολα τα ταξιδια και με εξυπηρετει αφανταστα το να μπορω να τσεκαρω πραγματα, διαδρομες, κλπ στο κινητο! ευχαριστω εκ των προτερων!
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
καλησπερα και χρονια πολλα!
γνωριζετε τι παιζει απο εταιριες κινητης τηλεφωνιας?
αυτο που με νοιαζει ειναι να παρω καρτα για λιγες μερες ωστε να εχω ιντερνετ στο κινητο! το κανω γενικα σε ολα τα ταξιδια και με εξυπηρετει αφανταστα το να μπορω να τσεκαρω πραγματα, διαδρομες, κλπ στο κινητο! ευχαριστω εκ των προτερων!
Είναι η Swisscom, Sunrise, και Orange
Διαλέγεις και παίρνεις ...
 

mkara

Member
Μηνύματα
54
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπερα στο φορουμ..

για γενευη ποια περιοχη να επιλεξω για να μεινω; ξενοδοχειο παντα αν και κοιταω και απο airbnb.
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Καλημέρα μας οι μέρες πλησιάζουν για το ταξίδι μας στην Ελβετία.
Αρχικά αμφιταλαντευόμουνα αν πάρω αυτοκίνητο η όχι. Έπεσε και μια πρόταση για 3-4 μέρες Παρίσι...
Αφού ψαχνόμουνα για αρκετό διάστημα στα sites και όπως λέω παραπάνω είχα συνατήσει διάφορα κουφα περί τιμών...
Τελικά νοίκιασεα αυτοκίνητο από τον Ελβετικό τομέα στη Γενεύη. Απο δικιά μου εμπειρία βρήκα καλή τιμή εδώ. Προσοχή!!! Μπήτε με US και όχι με /uk
Για 10 μέρες 285 e με χιονολάστιχα και κατηγορία Economy.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
καποια βοηθεια παιδια;

ποια περιοχη να διαλεκω για να μεινω στη γενευη;
Τελικα εμεινες στη Γενευη??..σε ποια περιοχη? εχεις ξενοδοχειο να προτείνεις? Θα παω Ιουνιο 3 βράδια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom