Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Τελικα εμεινες στη Γενευη??..σε ποια περιοχη? εχεις ξενοδοχειο να προτείνεις? Θα παω Ιουνιο 3 βράδια
Καλησπέρα...Ακόμα ΔΕΝ πήγα. ΔΕΝ θα μείνω τελικά Γενεύη εκτός και μου τα χαλάσει ο καιρός. Πάντως έψαξα για ξενοδοχεία η σπίτια...και θα κατέληγα σε σπίτι μάλλον κάποιο σαν αυτό ας πούμε.
Εξαρτάται τι θέλεις...
 

bifteki

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Καλημέρα παιδιά. Βρήκαμε εισιτήρια για Γενεύη με Swiss 80€ το άτομο και θα είμαστε εκεί 30/4 με 4/5. Έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο (από το Γαλλικό τομέα - ήταν πολύ φθηνότερο....) και θα είναι μαζί μας και ο 22 μηνών τότε γιος μου. θα 'ήθελα λοιπόν τη βοήθεια σας για τα πιο όμορφα μέρη που θα μπορούσαμε να επισκεφθούμε. Γενικά θα θέλαμε να πάμε και σε μικρότερες πόλεις ή χωριά και δεν έχουμε ιδιαίτερο πρόβλημα με τις μετακινήσεις (λαμβάνοντας υπόψη βέβαια ότι ο χρόνος θα είναι περιορισμένος). Έχετε προτάσεις? Ευχαρσιτω πολύ πολύ
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
...30/4 με 4/5. Έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο (από το Γαλλικό τομέα - ήταν πολύ φθηνότερο....) ...
Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι :bleh: τελικά ..
Εγώ βρίσκω το ανάποδο...Για πες πόσο και από που αν επιτρέπετε ...έχε υπόψιν σου αν πας Ελβετία θα πληρώσεις και τη βινιέτα.
 

bifteki

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι :bleh: τελικά ..
Εγώ βρίσκω το ανάποδο...Για πες πόσο και από που αν επιτρέπετε ...έχε υπόψιν σου αν πας Ελβετία θα πληρώσεις και τη βινιέτα.
λοιπόν από Europcar αυτοκίνητο τύπου Golf για 4 μέρες 113€. Από τον Ελβετικό τομέα θέλανε για πιο μικρο αυτ/το 230!!! Ναι το ξέρω αυτό για τη βινιέτα αλλά νομίζω ισχύει για αυτοκινητοδρομους έτσι δεν είναι? Ασε που και αν τελικα πληρωσω 40€ επιπλέον πάλι ερχεται πιο φθηνα...
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
λοιπόν από Europcar αυτοκίνητο τύπου Golf για 4 μέρες 113€. Από τον Ελβετικό τομέα θέλανε για πιο μικρο αυτ/το 230!!! Ναι το ξέρω αυτό για τη βινιέτα αλλά νομίζω ισχύει για αυτοκινητοδρομους έτσι δεν είναι? Ασε που και αν τελικα πληρωσω 40€ επιπλέον πάλι ερχεται πιο φθηνα...
Πάντως και από ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα για Ιούνιο 4 μέρες τόσο βγαίνει και στον Ελβετικό τομέα ...
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Θα ήθελα κ εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω το εξής: Βέρνη + Λουκέρνη παλεύεται σε μια μέρα? Από νωρίς το πρωί μέχρι το βράδυ? Το ξέρω πως θα πείτε ότι δεν φτάνει αλλά η άλλη εναλλακτική είναι να μην δω τίποτα από τα δυο.
Είδα ότι απέχουν πολύ λίγο με το τραίνο οπότε φτάνουν 12 ώρες να πάρει κανείς μια μικρή γεύση της ομορφιάς τους??
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Ευτυχισμενη ονειροπολα μην το κανεις αυτο...θα ειναι ασκοπο να δεις δυο πολεις σε τοσες ωρες.πρωτον υπολογισε και τις ωρες του τρενου και δευτερον-δεν ξερω την οικονομικη σου κατασταση-τα πανακριβα ελβετικα τρενα!α κ τριτον καλυτερα να δεις μια πολη στο φως της ημερας κ φωτισμενη.
Εγω σε μια εβδομαδα που θα μαι εκει διαλεξα Βερνη,για την οποια το τρενο απο βασιλεια ειναι 60 ευρουλακια για 1,5 ωρα.
Τωρα αν ειναι να μην πας καθολου..θα ητανε κριμα.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ευτυχισμενη ονειροπολα μην το κανεις αυτο...θα ειναι ασκοπο να δεις δυο πολεις σε τοσες ωρες.πρωτον υπολογισε και τις ωρες του τρενου και δευτερον-δεν ξερω την οικονομικη σου κατασταση-τα πανακριβα ελβετικα τρενα!α κ τριτον καλυτερα να δεις μια πολη στο φως της ημερας κ φωτισμενη.
Εγω σε μια εβδομαδα που θα μαι εκει διαλεξα Βερνη,για την οποια το τρενο απο βασιλεια ειναι 60 ευρουλακια για 1,5 ωρα.
Τωρα αν ειναι να μην πας καθολου..θα ητανε κριμα.
Χαχα... Παραείμαι αισιόδοξη ε?? Θα περάσει απο την Ελβετία στα πλαίσια της Interail περιπέτειας μου και πηγαίνοντας από το Παρίσι στις Βρυξέλλες μέσω Βέρνης. Οπότε κάποιο extra κόστος δεν θα έχει για μένα ή έστω θα είναι πολύ μικρό ;)
Θα βρίσκομαι από τις 9 το πρωί στην Βέρνη και θα ήθελα ιδανικά να κάνω μια γρήγορη βόλτα στην πόλη και το μεσημεράκι να πάω να δω την όμορφη λίμνη μέχρι τις 9 όπου φεύγει τα τραίνο!!
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Επίσης ξέχασα να πω ότι μιλάμε για Αύγουστο οπότε νυχτώνει αργά και θα προλάβω να τα δω όλα μέρα!!!
 

Tinkerbell86

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επίσης ξέχασα να πω ότι μιλάμε για Αύγουστο οπότε νυχτώνει αργά και θα προλάβω να τα δω όλα μέρα!!!
Εγώ θα σου έλεγα ότι μπορείς ν απας και στις δυο μέσα σε μια μέρα! Ειδικά εαν ο σκοπός σου είναι απλά να πάρεις μια γεύση και μάλιστα το καλοκαίρι που θα είναι μεγάλες οι μέρες...Από Βέρνη για Λουκέρνη με το τρένο είναι περίπου μια ώρα...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Θα ήθελα κ εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω το εξής: Βέρνη + Λουκέρνη παλεύεται σε μια μέρα? Από νωρίς το πρωί μέχρι το βράδυ? Το ξέρω πως θα πείτε ότι δεν φτάνει αλλά η άλλη εναλλακτική είναι να μην δω τίποτα από τα δυο.
Είδα ότι απέχουν πολύ λίγο με το τραίνο οπότε φτάνουν 12 ώρες να πάρει κανείς μια μικρή γεύση της ομορφιάς τους??
Και οι δύο πόλεις είναι πανέμορφες και αξίζει να τις επισκεφτείς. Θα είναι κάπως "σφικτό" το πρόγραμμά σου αλλά αξίζει την κούραση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom