Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Επισης,το καλο ειναι οτι οι 2 πολεις ειναι καπως διαφορετικες,η Βερνη εχει την πανεμορφη παλια πολη κι η Λουκερνη τη γοητεια της λιμνης.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Εγώ θα σου έλεγα ότι μπορείς ν απας και στις δυο μέσα σε μια μέρα! Ειδικά εαν ο σκοπός σου είναι απλά να πάρεις μια γεύση και μάλιστα το καλοκαίρι που θα είναι μεγάλες οι μέρες...Από Βέρνη για Λουκέρνη με το τρένο είναι περίπου μια ώρα...
Το ξέρω πως είναι τόσο σύντομη διαδρομή... Και ακριβώς επειδή θέλω μια μικρή γεύση (ή ότι τέλος πάντων προλάβω) νομίζω ότι αξίζει τον κόπο!!

Και οι δύο πόλεις είναι πανέμορφες και αξίζει να τις επισκεφτείς. Θα είναι κάπως "σφικτό" το πρόγραμμά σου αλλά αξίζει την κούραση.
Το πιστεύω... Γενικά το πρόγραμμα μου θα είναι κάπως σφιχτό αλλά ο σκοπός είναι να δω όσα περισσότερα μέρη μπορώ και να γεμίζω εικόνες που θα γίνουν εναύσμα για νέα ταξίδια :D

Έχει ανέβει κανείς στο τρενάκι στην Λουκέρνη? Αυτό με την μεγάλη κλίση?
Θα ήθελα να ξέρω πόση ώρα είναι η διαδρομή και πόσο κοστίζει.. Μπήκα στο site εδώ αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με τις διαφορετικές διαδρομές..
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι το καλοκαίρι έχει δρομολόγια μέχρι αργά το απόγευμα γύρω στις 7 οπότε προλαβαίνω σίγουρα.
Αν κάποιος έχει πάει ακούω λεπτομέρειες!!
Και γενικά αξίζει ή απλά να τριγυρίσω στην πόλη και στην λίμνη? Όποιος γενικά έχει πάει Λουκέρνη ας με βοηθήσει ως προς το τι να κάνω εκεί.. ;)
 
Last edited by a moderator:

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Να το κανεις τοτε-αφου ειναι να αφησεις απ εξω μουσεια και αλλα χρονοβορα αξιοθετα.Να το κανεις και να το ευχαριστηθεις,καλυτερα να λες θελω να ξαναπαω παρα γιατι δνε πηγα ητανε ευκαιρια...
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Να το κανεις τοτε-αφου ειναι να αφησεις απ εξω μουσεια και αλλα χρονοβορα αξιοθετα.Να το κανεις και να το ευχαριστηθεις,καλυτερα να λες θελω να ξαναπαω παρα γιατι δνε πηγα ητανε ευκαιρια...

Ακριβώς έτσι το σκέφτομαι κ εγώ ..!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Έχω κλείσει για Ιούνιο 3-11 να πάω Ελβετία.
Το ενδεικτικό πρόγραμμα είναι κάπως έτσι 3-5/6 Γενευη 6-7/6 Αννεσύ 7-8/6 Βέρνη 8-9/6 Λουκέρνη και επιστροφή Γενεύη. Είναι καλό? Οι μετακινήσεις με τραίνα -λεωφορεία πόσο θα κοστίσουν ? υπάρχει ιστοσελίδα να δω δρομολόγια?
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Πολυ βολικο βρηκα το Swiss Pass.Η τιμη του για 8 μερες ειναι 320 ευρω το ατομο,αν ειστε 2 πεφτει στα 290 ευρω.Φαινεται ακριβο αλλα περιλαμβανει απεριοριστες διαδρομες με τα τρενα -στη δευτερη θεση-,κρουαζιερες στις λιμνες,ολα τα ΜΜΜ στις πολεις-μετρο,λεωφορεια,τραμ- κι ελευθερη εισοδο στα περισσοτερα μουσεια της χωρας.Εμενα με βοηθησε πολυ,ουτε να περιμενεις στην ουρα στα εκδοτηρια,να συναλλασσεσαι σε ξενο νομισμα,πηγαινα κατευθειαν στην αποβαθρα,γενικα μεγαλο κερδος χρονου.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Πολυ βολικο βρηκα το Swiss Pass.Η τιμη του για 8 μερες ειναι 320 ευρω το ατομο,αν ειστε 2 πεφτει στα 290 ευρω.Φαινεται ακριβο αλλα περιλαμβανει απεριοριστες διαδρομες με τα τρενα -στη δευτερη θεση-,κρουαζιερες στις λιμνες,ολα τα ΜΜΜ στις πολεις-μετρο,λεωφορεια,τραμ- κι ελευθερη εισοδο στα περισσοτερα μουσεια της χωρας.Εμενα με βοηθησε πολυ,ουτε να περιμενεις στην ουρα στα εκδοτηρια,να συναλλασσεσαι σε ξενο νομισμα,πηγαινα κατευθειαν στην αποβαθρα,γενικα μεγαλο κερδος χρονου.
θα το δω...ακομη ειμαι στην πολυ αρχη ειχα κλεισει τον Φεβρουαριο φτηνα !! αεροπορικα απο Ηρακλειο για Γενευη με swiss air (27 ευρώ!!και 45 ευρώ για πίσω τα αεροπορικά) Αλλα δεν εχω κανει προγραμμα γιατι πριν ηταν να παω Πραγα ..το Πασχα Λονδινο και Ιουνιο Ελβετια οποτε αρχισα σιγα -σιγα να οργανώνομαι για Ελβετια και ξερω οτι θελω να παω Γενευη 4 βραδυα 2 οταν φτασω και 2 πριν φυγω ( δεν ξερω καν τι θα δω εκει οπως και στις αλλες πόλεις ) Ανεσσυ 1 βραδυ , Βερνη 2 βραδυα , Λουκερνη 1 βραδυ
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Βλεπω οτι επικεντρωνεσαι στο κεντροδυτικο κομματι της χωρας κι επειδη εχω δει τις συγκεκριμενες πολεις-πλην του Ανεσσυ-.σκεφτομαι πως ειναι κριμα να μην δεις τη Βασιλεια που μαζι με τη Βερνη ειναι για μενα μακραν οι ωραιοτερες πολεις της χωρας.Στο δικο μου ταξιδι τις διανυκτερευσεις τις μοιρασα 3 στη Γενευη-με εκδρομες στη Λωζανη,Μοντρε,Βεβε-,3 στην απιστευτη Βερνη-με εκδρομες στη Λουκερνη και στο διαμαντακι που λεγεται Τουν- και 2 στη Βασιλεια που ειναι κι η πιο νεανικη και ζωντανη πολη της Ελβετιας.Ιδεες ριχνω μιας κι εισαι στη γλυκια φαση της οργανωσης,ξερεις στην ωρα που αρχιζουν τα διλημματα!Και σε μια τετοια χωρα θα εχεις πολλα!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Βλεπω οτι επικεντρωνεσαι στο κεντροδυτικο κομματι της χωρας κι επειδη εχω δει τις συγκεκριμενες πολεις-πλην του Ανεσσυ-.σκεφτομαι πως ειναι κριμα να μην δεις τη Βασιλεια που μαζι με τη Βερνη ειναι για μενα μακραν οι ωραιοτερες πολεις της χωρας.Στο δικο μου ταξιδι τις διανυκτερευσεις τις μοιρασα 3 στη Γενευη-με εκδρομες στη Λωζανη,Μοντρε,Βεβε-,3 στην απιστευτη Βερνη-με εκδρομες στη Λουκερνη και στο διαμαντακι που λεγεται Τουν- και 2 στη Βασιλεια που ειναι κι η πιο νεανικη και ζωντανη πολη της Ελβετιας.Ιδεες ριχνω μιας κι εισαι στη γλυκια φαση της οργανωσης,ξερεις στην ωρα που αρχιζουν τα διλημματα!Και σε μια τετοια χωρα θα εχεις πολλα!
Τουν ειναι το Thun κοντα στη Βερνη νοτιαανατολικα?/... αν ειναι αυτο ειδα φωτο ..τελειο... Το θεμα ειναι οτι δεν θα εχω αυτοκινητο θα παω με τραινα και σκεφτομουν να κανω κυκλο θα μου πεις μπορώ να διευρύνω τον κυκλο! ( στο Ανεσσυ θα παω με λεωφορειο)
 
Last edited:

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Αν μπορεισ να πας Thun μην το χασεις ειναι ενα ονειρεμενο μερος και εχει ενα υπεροχο καστρο !!! Ειναι απο τα πραγματα που με εντυπωσιασαν περισσοτερο στην Ελβετια στις 8 ημερες που ημουν. Η επαρχια της Ελβετιας με τις λίμνες και τα μικρα χωρια ειναι καατ την γνωμη μου πολύ πιο όμορφη απο τις μεγαλες πόλεις της .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom