Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχει ακόμα ένα world heritage (κάστρα της Belinzola), μια μικρή πόλη με χιονοδρομικά κλπ (Andermatt), και κάποιες λίμνες. Αλλά δεν προλαβαίνεις (η Λουκερνη θέλει κι αυτή χρόνο!)

Μην υποτιμάς και τη διαδρομή από το πάσο, είναι πολύ όμορφη και θα κάνεις αρκετές στάσεις για τη θέα.

Στο san salvatore ανεβαινεις σίγουρα με τελεφερικ, δεν ξέρω αν πάει και αυτοκίνητο και μέχρι που.
 

Grigoris::

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά θα ταιξιδέψω 30 Νοεμβρίου Ζυρίχη θέλω την βοήθεια σας
1, Να αγοράσω κάποιο pass δύο είμαστε.
Θέλω να πάω στο ιντερλακεν και μετά στο lauterbrunner δεν γνωρίζω τίποτα,
Επίσης θέλω να πάω στους καταρράκτες Rhine falls και εάν βγαίνουν αυτά σε 1 μέρα ξεχωριστά, και μετά στις πόλεις,
Αναχώρηση έχω 5 Δεκεμβρίου για Βιέννη με τρένο από ότι είδα μπορώ να κλείσω τα εισιτήρια μέσω ίντερνετ
 

margaret d 65

Member
Μηνύματα
32
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
ρωσια,αγια πετρουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Καλησπέρα παιδιά θα ταιξιδέψω 30 Νοεμβρίου Ζυρίχη θέλω την βοήθεια σας
1, Να αγοράσω κάποιο pass δύο είμαστε.
Θέλω να πάω στο ιντερλακεν και μετά στο lauterbrunner δεν γνωρίζω τίποτα,
Επίσης θέλω να πάω στους καταρράκτες Rhine falls και εάν βγαίνουν αυτά σε 1 μέρα ξεχωριστά, και μετά στις πόλεις,
Αναχώρηση έχω 5 Δεκεμβρίου για Βιέννη με τρένο από ότι είδα μπορώ να κλείσω τα εισιτήρια μέσω ίντερνετ
να αγορασεις οπωσδηποτε πασο,γιατι τα εισητηρια ειναι πολυ ακριβα,δεν μπορεις ομως να πας με αυτο σε αλλες πολεις.
 

Grigoris::

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
να αγορασεις οπωσδηποτε πασο,γιατι τα εισητηρια ειναι πολυ ακριβα,δεν μπορεις ομως να πας με αυτο σε αλλες πολεις.
Σε άλλες χώρες???
Ή σε πόλεις τις Ελβετίας

Από ότι είδα στα 200 ευρώ το άτομο είναι το πάσο και έχει ένα άλλο για έκπτωση στα τραίνα
 
Last edited by a moderator:

margaret d 65

Member
Μηνύματα
32
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
ρωσια,αγια πετρουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Από ότι είδα στα 200 ευρώ το άτομο είναι το πάσο και έχει ένα άλλο για έκπτωση στα τραίνα
εννοω το πασο για μεσα στην ζυριχη,και περιχωρα,οχι στις αλλες πολεις τις ελβετιας,και κοστιζει για 3 η 4 μερες 55 ε .
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
Trümmelbachfäll, Lauterbrunnen γνωρίζει κανεις ποση ωρα θελω για να δω τους Καταρρακτες και να ανεβω επάνω ?? εχω περιορισμενο χρονο κ θελω να δω αν προλαμβαινω
 

fay frantzeskaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
καλησπερα σας, καθωτι νεα στο foroum δεν ξερω εαν υπαρχει αντιστοιχο θεμα..
τον φεβρουαριο λεω να παω ταξιδι στο saint moritz θα παω μονη και εκει θα συναντησω κατι φιλους που μενουν εκει..
Ξερει κανεις μηπως να με βοηθησει πως παμε μεχρι εκει, το κοστος των εισιτηριων του τρενου και γενικα οτι αλλη πληροφορια μπορει να δωσει καποιος που εχει ξανα παει...
ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Λοιπόν, ελβετια, Lucern,Zermatt,Bern, Basel σαββατο με σαββατο, υπαρχει καποιο εισιτηριο για μεταφορες συνολικα ή καποιο πασο; Ειδα κατι τιμες online αλλα ενα μικρο εγκεφαλικο το επαθα.
Καποια χρησιμη συμβουλη;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Λοιπόν, ελβετια, Lucern,Zermatt,Bern, Basel σαββατο με σαββατο, υπαρχει καποιο εισιτηριο για μεταφορες συνολικα ή καποιο πασο; Ειδα κατι τιμες online αλλα ενα μικρο εγκεφαλικο το επαθα.
Καποια χρησιμη συμβουλη;

Νομίζω ότι η @Vegerazaros το κατέχει το θέμα
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Λοιπόν, ελβετια, Lucern,Zermatt,Bern, Basel σαββατο με σαββατο, υπαρχει καποιο εισιτηριο για μεταφορες συνολικα ή καποιο πασο; Ειδα κατι τιμες online αλλα ενα μικρο εγκεφαλικο το επαθα.
Καποια χρησιμη συμβουλη;
Εμείς κινούμασταν με τα τρένα, όταν είχαμε πάει. Λουκέρνη και Βέρνη οι σταθμοί είναι κοντά στο ιστορικό κέντρο, οπότε αν θέλεις να μετακινηθείς εκεί, δεν χρειάζεται να μπλέκεις με άλλα ΜΜΜ. Ζερμάτ και Βασιλεία δεν πήγαμε. Συγκεκριμένα την Βασιλεία την αφήσαμε καθώς είχαμε ακούσει πως ήταν παρόμοια με τη Ζυρίχη, στην οποία και θα μέναμε.
Όταν είχαμε πάει (2008 και 2009), δικαιούμασταν από την SBB την Swiss Travel Pass Youth, οπότε μας ήρθε πιο φθηνά από το κανονικό πάσο. Ήταν και πάλι ακριβή, αλλά κάναμε διαδρομές και έβγαλε τα χρήματά της. Αν διαλέξεις να κλείσεις μεμονωμένο εισιτήριο, κοίτα τις ημερομηνίες. Συνήθως μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις μέσα σε μια εβδομάδα, αλλά ενδέχεται κάποιο να είναι π.χ. για την ημέρα που το βγάζεις και αν πέσεις σε περίεργο ελεγκτή να σου κόψει πρόστιμο.
Δεν ξέρω πότε θα πάτε, πάντως αρχές Αυγούστου είναι εθνική γιορτή και μπορεί να δείτε πυροτεχνήματα κλπ.:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.791
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom