Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

Μηνύματα
117
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαγαδασκάρη
Επειδή με ενδιαφέρει ένα οδικό ταξίδι στην ύπαιθρο της Ελβετίας θα ήθελα αν μπορούσες να παραγράψεις εκτενέστερα τα μέρη που σε ξετρέλαναν στην Ελβετία σε ένα θέμα της Ελβετίας.
πχ. εδώ Ελβετία - Ταξίδι στην Ελβετία
Να σου πω Μάκη, στην Ελβετία βρέθηκα μόνο μία δύο φορές στο παρελθόν για σύντομα ταξίδια και αυτό που θυμάμαι είναι πολύ όμορφα φυσικά τοπία και περιποιημένες μα μάλλον βαρετές πόλεις ( ήμουν νεώτερος τότε, ίσως τώρα τις εκτιμήσω αλλιώς). Επιπλέον ο λαός διακρίνεται από μία κουλτούρα ευδαιμονίας και παντελής αδιαφορίας για τον κόσμο που τους περιβάλλει. Τέλος, πολλές από τις απολαύασεις σε αυτή τη χώρα έχουν να κάνουν με το καλό γούστο και την πολυτέλεια, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο ο μέσος τουρίστας μπορεί να το ενσωματώσει στην ταξιδιωτική του εμπειρία όλο αυτό. Προσωπικά θα σου αντιπρότεινα άλλους πιο περιπετειώδεις προορισμούς
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Να σου πω Μάκη, στην Ελβετία βρέθηκα μόνο μία δύο φορές στο παρελθόν για σύντομα ταξίδια και αυτό που θυμάμαι είναι πολύ όμορφα φυσικά τοπία και περιποιημένες μα μάλλον βαρετές πόλεις ( ήμουν νεώτερος τότε, ίσως τώρα τις εκτιμήσω αλλιώς). Επιπλέον ο λαός διακρίνεται από μία κουλτούρα ευδαιμονίας και παντελής αδιαφορίας για τον κόσμο που τους περιβάλλει. Τέλος, πολλές από τις απολαύασεις σε αυτή τη χώρα έχουν να κάνουν με το καλό γούστο και την πολυτέλεια, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο ο μέσος τουρίστας μπορεί να το ενσωματώσει στην ταξιδιωτική του εμπειρία όλο αυτό. Προσωπικά θα σου αντιπρότεινα άλλους πιο περιπετειώδεις προορισμούς
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Από ότι είδες αυτό που ζήτησα από τον @PhysioDuck είναι να μας πει ποια ήταν τα μέρη που τον ενθουσίασαν από φυσική ομορφιά γιατί ανέφερε ότι εντυπωσιάστηκε. Δεν με ενδιαφέρουν ούτε οι Ελβετοί, ούτε η κουλτούρα τους ούτε ο τρόπος που ζουν παρά μόνο τα φυσικά τοπία. Δυστυχώς οι περιπετειώδης προορισμοί δεν είναι πλέον για μένα και την σύζυγό μου.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Από ότι είδες αυτό που ζήτησα από τον @PhysioDuck είναι να μας πει ποια ήταν τα μέρη που τον ενθουσίασαν από φυσική ομορφιά γιατί ανέφερε ότι εντυπωσιάστηκε. Δεν με ενδιαφέρουν ούτε οι Ελβετοί, ούτε η κουλτούρα τους ούτε ο τρόπος που ζουν παρά μόνο τα φυσικά τοπία. Δυστυχώς οι περιπετειώδης προορισμοί δεν είναι πλέον για μένα και την σύζυγό μου.
Εμείς είχαμε κινηθεί οδικώς στην ανατολική και κεντρική Ελβετία. Glarus Alps, ημιορεινές περιοχές κοντά στο Sankt Gallen, Interlaken, εθνικό πάρκο νότια της Βέρνης (δεν θυμάμαι όνομα), και κάποια passes στις Άλπεις.
Συνολικά 6 μέρες, με μπάτζετ λιγότερο των 100 ευρώ συνολικά 😜
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Επειδή με ενδιαφέρει ένα οδικό ταξίδι στην ύπαιθρο της Ελβετίας θα ήθελα αν μπορούσες να παραγράψεις εκτενέστερα τα μέρη που σε ξετρέλαναν στην Ελβετία σε ένα θέμα της Ελβετίας.
πχ. εδώ Ελβετία - Ταξίδι στην Ελβετία
Όλη η Ελβετία ήταν όνειρο για μένα! Ξεκινήσαμε από Chamonix / Annecy και ανεβήκαμε προς τα πάνω. Γενεύη, Λωζάνη, Βέρνη (ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΓΡΑΦΙΚΗ ΠΟΛΗ), Interlaken (Ανάβαση στο Harder Kulm), Λουκέρνη (οπωσδήποτε μια βόλτα στα τείχη), Ζυρίχη, καταρράκτες Ρήνου, Stein am Rhein (ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΓΡΑΦΙΚΟ ΜΕΡΟΣ).
Μας ευνόησε και ο καιρός βέβαια. Οκτώβριος, κόκκινα φύλλα, γλυκιά θερμοκρασία.
Πέρα από τις πόλεις, μου έκανε εντύπωση ότι οδηγούσαμε στην εθνική και βλέπαμε δεξιά αριστερά απέραντο πράσινο (φροντισμένο γκαζόν), και στο βάθος βουνά με καταρράκτες.
Σταματούσαμε κάθε τόσο για φωτογραφίες...
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Θα πρότεινα και το χωριό Gruyeres, ωραίο κάστρο με γραφικά μαγαζάκια. Συνδυάζεται άνετα με επίσκεψη στην Λωζάνη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πιστεύω ότι αν πραγματοποιήσω ένα τέτοιο οδικό ταξίδι,θα είναι περίπου 8-10ήμερο την ερχόμενη άνοιξη και θα έχει άφιξη στη Ζυρίχη και αναχώρηση άμεσα για Λουκέρνη - Ιντερλάγκεν - Τούν - Βέρνη με επίσκεψη σε χωριουδάκια στις γύρω περιοχές και ανάβαση με τελεφερίκ σε οποιαδήποτε βουνοκορφή βρίσκετε εκεί κοντά.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Υπάρχει ένα ντοκιμαντέρ στο netflix που λέγεται wild switzerland.. 4 επεισόδια, για 4 περιοχές της χώρας, κάποια γνωστά σημεία, αλλά και με αρκετά διαμαντάκια, αξίζει να το δείτε.

Οι πόλεις της χώρας δεν έχουν πολλά να προσφέρουν, η ύπαιθρος της είναι ανεπανάληπτη.
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Υπάρχει ένα ντοκιμαντέρ στο netflix που λέγεται wild switzeland.. 4 επεισόδια, για 4 περιοχές της χώρας, κάποια γνωστά σημεία, αλλά και με αρκετά διαμαντάκια, αξίζει να το δείτε.

Οι πόλεις της χώρας δεν έχουν πολλά να προσφέρουν, η ύπαιθρος της είναι ανεπανάληπτη.
Σε ευχαριστώ πολύ Ορέστη για την υπόδειξη του ντοκιμαντέρ, θα το δω άμεσα. 'άλλωστε και εμένα η ύπαιθρος είναι αυτή που με ενδιαφέρει. Οι πόλεις που ανέφερα είναι για να δείξω προς ποια περιοχή θα κατευθυνθώ.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Θα πρότεινα και το χωριό Gruyeres, ωραίο κάστρο με γραφικά μαγαζάκια. Συνδυάζεται άνετα με επίσκεψη στην Λωζάνη.
Πολύ καλή πρόταση!
Και εμείς είχαμε πάει Gruyeres. Στο εστιατόριο Hotel de Ville είχε unlimited fondue. Του δώσαμε και κατάλαβε...:icon_redface:
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Πιστεύω ότι αν πραγματοποιήσω ένα τέτοιο οδικό ταξίδι,θα είναι περίπου 8-10ήμερο την ερχόμενη άνοιξη και θα έχει άφιξη στη Ζυρίχη και αναχώρηση άμεσα για Λουκέρνη - Ιντερλάγκεν - Τούν - Βέρνη με επίσκεψη σε χωριουδάκια στις γύρω περιοχές και ανάβαση με τελεφερίκ σε οποιαδήποτε βουνοκορφή βρίσκετε εκεί κοντά.
Θα σας μείνει αξέχαστο!!!
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Ποια τα μέτρα που ισχύουν την τωρινή περίοδο λόγω covid για την είσοδο στη χώρα και για μουσεία εστιατόρια κλπ
Η πρεσβεία τηλέφωνο δεν σηκώνει και σε ένα μέιλ που μου απάντησαν δεν ήταν και πολύ κατανοητοί
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom