Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

makisg

Member
Μηνύματα
4.742
Likes
15.189
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Σκεφτόμαστε με την σύζυγο να κάνουμε ένα οδικό στην ύπαιθρο της Ελβετίας το τελευταίο δεκαήμερο του Μάϊου. Άφιξη και αναχώρηση από το αεροδρόμιο της Ζυρίχης.
Θέλουμε να κινηθούμε μεταξύ Λουκέρνης και Ζερμάτ.
Επειδή έχουμε συμφορουμίτες που μένουν στην Ελβετία αλλά και πολλούς από εσάς που κάνατε εξορμήσεις στην Ελβετία, θα ήθελα συμβουλές- προτάσεις για διαμονές σε πόλεις ή χωριά καθώς και για δραστηριότητες που μπορούν να γίνουν γύρω από τις πόλεις αυτές.
Μια δική μου σκέψη είναι να νοικιάσουμε αυτοκίνητο από αεροδρόμιο Ζυρίχης και να φύγουμε για Ζερμάτ και μετά από 2-3 διαν/σεις να πάμε Τούν ή Ιντερλάγκεν για άλλες 2-3 διαν/σεις και τέλος Λουκέρνη για άλλες 2-3 διαν/σεις.
 

margaret d 65

Member
Μηνύματα
32
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
ρωσια,αγια πετρουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Σκεφτόμαστε με την σύζυγο να κάνουμε ένα οδικό στην ύπαιθρο της Ελβετίας το τελευταίο δεκαήμερο του Μάϊου. Άφιξη και αναχώρηση από το αεροδρόμιο της Ζυρίχης.
Θέλουμε να κινηθούμε μεταξύ Λουκέρνης και Ζερμάτ.
Επειδή έχουμε συμφορουμίτες που μένουν στην Ελβετία αλλά και πολλούς από εσάς που κάνατε εξορμήσεις στην Ελβετία, θα ήθελα συμβουλές- προτάσεις για διαμονές σε πόλεις ή χωριά καθώς και για δραστηριότητες που μπορούν να γίνουν γύρω από τις πόλεις αυτές.
Μια δική μου σκέψη είναι να νοικιάσουμε αυτοκίνητο από αεροδρόμιο Ζυρίχης και να φύγουμε για Ζερμάτ και μετά από 2-3 διαν/σεις να πάμε Τούν ή Ιντερλάγκεν για άλλες 2-3 διαν/σεις και τέλος Λουκέρνη για άλλες 2-3 διαν/σεις.
Καλησπέρα. Το ταξίδι οδεικως στην Ελβετία είναι καταπληκτικό. Όμως λάβετε υπόψη σας το κόστος.γιατι μιλα με για υπερβολικό.ψωμι 5 €.κλπ.ποσο μάλλον για δεκαήμερο. Τονίζω το
κόστος Γιατί η αντιστοιχία με άλλες ευρωπαϊκές πόλεις είναι κυριολεκτικά πολλαπλάσιο. Καλό σας ταξίδι
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.742
Likes
15.189
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλησπέρα. Το ταξίδι οδεικως στην Ελβετία είναι καταπληκτικό. Όμως λάβετε υπόψη σας το κόστος.γιατι μιλα με για υπερβολικό.ψωμι 5 €.κλπ.ποσο μάλλον για δεκαήμερο. Τονίζω το
κόστος Γιατί η αντιστοιχία με άλλες ευρωπαϊκές πόλεις είναι κυριολεκτικά πολλαπλάσιο. Καλό σας ταξίδι
Σίγουρα το κόστος είναι ένας σημαντικός παράγοντας, αλλά εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν έκανες κάτι αντίστοιχο και εάν έχεις να προτείνεις κάτι για αυτά που ρωτάω.
 

margaret d 65

Member
Μηνύματα
32
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
ρωσια,αγια πετρουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Σίγουρα το κόστος είναι ένας σημαντικός παράγοντας, αλλά εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν έκανες κάτι αντίστοιχο και εάν έχεις να προτείνεις κάτι για αυτά που ρωτάω.
Καλησπέρα και πάλι.απάντησα γιατί έχω κάνει την διαδρομή που αναφέρατε συν Βερνη.Ηταν παντου καταπληκτικά και είχα την αίσθηση ασφαλείας και καθαριότητας. Το κόστος το ανάφερα σαν...."τιπ"...Επισης να μελετήσετε πολύ την εγγύηση κλπ. για την ενοικίαση αυτοκινήτου.σας χαιρετώ.να περάσετε όμορφα....
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.742
Likes
15.189
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλησπέρα και πάλι.απάντησα γιατί έχω κάνει την διαδρομή που αναφέρατε συν Βερνη.Ηταν παντου καταπληκτικά και είχα την αίσθηση ασφαλείας και καθαριότητας. Το κόστος το ανάφερα σαν...."τιπ"...Επισης να μελετήσετε πολύ την εγγύηση κλπ. για την ενοικίαση αυτοκινήτου.σας χαιρετώ.να περάσετε όμορφα....
Μόνο την διαδρομή έκανες?? Δεν έμεινες κάπου ενδιάμεσα?? Αν θέλεις πες ποια μέρη επισκεφθηκες.
 

8avos

Member
Μηνύματα
660
Likes
6.662
Σκεφτόμαστε με την σύζυγο να κάνουμε ένα οδικό στην ύπαιθρο της Ελβετίας το τελευταίο δεκαήμερο του Μάϊου. Άφιξη και αναχώρηση από το αεροδρόμιο της Ζυρίχης.
Θέλουμε να κινηθούμε μεταξύ Λουκέρνης και Ζερμάτ.
Επειδή έχουμε συμφορουμίτες που μένουν στην Ελβετία αλλά και πολλούς από εσάς που κάνατε εξορμήσεις στην Ελβετία, θα ήθελα συμβουλές- προτάσεις για διαμονές σε πόλεις ή χωριά καθώς και για δραστηριότητες που μπορούν να γίνουν γύρω από τις πόλεις αυτές.
Μια δική μου σκέψη είναι να νοικιάσουμε αυτοκίνητο από αεροδρόμιο Ζυρίχης και να φύγουμε για Ζερμάτ και μετά από 2-3 διαν/σεις να πάμε Τούν ή Ιντερλάγκεν για άλλες 2-3 διαν/σεις και τέλος Λουκέρνη για άλλες 2-3 διαν/σεις.
Η Ελβετια ειναι ενας προορισμος απιστευτος,που προσωπικα απολαυσα περισσοτερο στην επαρχια και χωρις να οδηγω στην Autobahn τους αλλα στους επαρχιακους τους,οπου δεν χρειαζεται και βινιετα.

Εμεινα στο Lauterbrunnen της επαρχιας Interlagen το οποιο ειναι φανταστικο με τους καταρρακτες του και ανεβηκα με τελεφερικ στα 2900 οπου η θεα ειναι φανταστικη.Εαν ο καιρος το επιτρεπει σαφως θα το συνιστουσα,ομως η χωρα εχει τοσα αλλα τρενα και τελεφερικ να ανεβετε αν δεν βολεψει αυτο.

Απο κει επισκεφθηκα την Blauessee μια λιμνουλα σαν απο ζωγραφια βγαλμενη,οχι πολυ μακρια απ το Lauterbrunnen το οποιο ειχα ως ορμητηριο.

Μια αλλη μερα περπατησα ως το καρτποσταλικο βουνο Oeschinen Lake απ το Kandersteg οπου παρκαρα.

Σε βιντεο δικο μου μπορεις να δεις εικονες απ τα μερη που επισκεφθηκα:

 

makisg

Member
Μηνύματα
4.742
Likes
15.189
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Σε ευχαριστώ πολύ @8avos για τις προτάσεις σου. Σίγουρα οι επαρχιακοί δρόμοι έχουν την χάρη τους. Και εγώ έτσι το σκέφτομαι. Πιστεύω ότι το αυτοκίνητο που θα νοικιάσουμε θα έχει βινιετα αφού θα είναι με ελβετικές πινακίδες. Εάν πάω κατευθείαν από το αεροδρόμιο της Ζυρίχης στο Ζερματ τότε θα πάω κατευθείαν από τον αυτοκινητόδρομο και μετά θα επιστρέφω και θα κινούμαι στους επαρχιακούς.
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Σκεφτόμαστε με την σύζυγο να κάνουμε ένα οδικό στην ύπαιθρο της Ελβετίας το τελευταίο δεκαήμερο του Μάϊου. Άφιξη και αναχώρηση από το αεροδρόμιο της Ζυρίχης.
Θέλουμε να κινηθούμε μεταξύ Λουκέρνης και Ζερμάτ.
Επειδή έχουμε συμφορουμίτες που μένουν στην Ελβετία αλλά και πολλούς από εσάς που κάνατε εξορμήσεις στην Ελβετία, θα ήθελα συμβουλές- προτάσεις για διαμονές σε πόλεις ή χωριά καθώς και για δραστηριότητες που μπορούν να γίνουν γύρω από τις πόλεις αυτές.
Μια δική μου σκέψη είναι να νοικιάσουμε αυτοκίνητο από αεροδρόμιο Ζυρίχης και να φύγουμε για Ζερμάτ και μετά από 2-3 διαν/σεις να πάμε Τούν ή Ιντερλάγκεν για άλλες 2-3 διαν/σεις και τέλος Λουκέρνη για άλλες 2-3 διαν/σεις.
Interlaken και η τριγυρω περιοχη (Bernese Oberland) οπως και δηποτε, για μενα ειναι must - πιο πολυ και απο Τουν που σαν λιμνη ειναι πολυ ομορφη, αλλά λίγα πράγματα συγκρίνονται με τα βουνά τους

δε θα εμενα εκει, θα εψαχνα κατι λιγο πιο πανω στο βουνο -εμεις μειναμε wilderswill και ηταν πολυ ομορφα, πιο ψηλα ειναι ακομη πιο εντυπωσιακα (πχ lauterbrunnen)

αν αντέχει το budget σας, βγάζεις ενα πολυημερο απεριοριστων με τρενο/cable cars και ανεβαινεις και στο jungfraujoch το οποιο ειναι ενα παραδοξο απο μονο του - τερμα τουριστικο αλλά ταυτόχρονα τόσο απολαυστικό (εμεις ανεβηκαμε 2 σερι ημερες:

20211112_124149.jpg


τις 3 ημέρες τις θελεις για να το χαρεις - προσωπικα θα πηγαινα και παραπανω
 

margaret d 65

Member
Μηνύματα
32
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
ρωσια,αγια πετρουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Μόνο την διαδρομή έκανες?? Δεν έμεινες κάπου ενδιάμεσα?? Αν θέλεις πες ποια μέρη επισκεφθηκες.
Διαμονή :Ζυριχη (*δρομός με τραπεζες,πλατεία μ 3 εκκλησίες).
Βερνη(*τάφρος μ αρκουδες)
Ιντερλαγκεν(*Περιοχή κοντά στην λιμνη)
Και τέλος Ζερματ!!!!!!!!!αλπικό χωριό...παραμύθι...(*παλιό χωριό.ποταμος βισπα,....)
Ταξιδι με τον άνδρα μου και τους δυο μου γιους.πριν 8 χρόνια....
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.742
Likes
15.189
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@waroo οι πληροφορίες σου είναι πολύτιμες. Όταν λες ότι θα έμενες περισσότερες από 3 μέρες εννοείς για την περιοχή του Interlaken??
Είχατε αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις σας??
Το πολυήμερο εισιτήριο για τα τρένα/cable cars από που το βγάζεις??
πήγατε σε κάποια άλλα μέρη στην περιοχή??
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
σωστα, περισσοτερες απο 3 ημερες στην περιοχη του interlaken - για την ακριβεια μειναμε 4 και μου φανηκαν σχετικα λιγες

ειχαμε βγαλει το 3 day top of europe pass το οποιο ειναι ιδιαιτερα αλμυρο (240φραγκα) αλλά στην πραξη σχεδόν ξεχνας το αυτοκινητο και μετακινεισαι παντου με τρενα και τελεφερικ

ριξε μια ματια στο jungfrau.ch - εχει πολλες επιλογες, για 1-2 ημερες κλπ

επειδη θα πας ανοιξη αν καταλαβα καλα, θα αφιερωνα 1 ημερα σε μια καλη πεζοπορια - κλεινεις τα παντα, unplug και απολαμβανεις το τοπιο και τη φυση

1000 φορες καλυτερο απο το να περασεις μια ακομη μερα σε μια ακομη ευρωπαϊκη πολη
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.742
Likes
15.189
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σωστα, περισσοτερες απο 3 ημερες στην περιοχη του interlaken - για την ακριβεια μειναμε 4 και μου φανηκαν σχετικα λιγες

ειχαμε βγαλει το 3 day top of europe pass το οποιο ειναι ιδιαιτερα αλμυρο (240φραγκα) αλλά στην πραξη σχεδόν ξεχνας το αυτοκινητο και μετακινεισαι παντου με τρενα και τελεφερικ

ριξε μια ματια στο jungfrau.ch - εχει πολλες επιλογες, για 1-2 ημερες κλπ

επειδη θα πας ανοιξη αν καταλαβα καλα, θα αφιερωνα 1 ημερα σε μια καλη πεζοπορια - κλεινεις τα παντα, unplug και απολαμβανεις το τοπιο και τη φυση

1000 φορες καλυτερο απο το να περασεις μια ακομη μερα σε μια ακομη ευρωπαϊκη πολη
θα πάω το τελευταίο 10ήμερο του Μαίου. Θα έχω 10 διανυκτερεύσεις. Και εμένα ο σκοπός του ταξιδιού είναι η φύση της Ελβετίας και όχι οι μεγάλες πόλεις, τις οποίες θα επισκεφτώ σε κάποιες ημερήσιες εκδρομές.
Έχεις να προτείνεις κάποιες άλλες κωμοπόλεις για διανυκτέρευση??
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.302
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom