Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

MariaEx

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ναι, μπορείς από το sbb.ch να κλείσεις με το Bernina. Ο κωδικός του τρένου στο sbb.ch είναι PE. Επίσης, πρέπει να κάνεις κράτηση (seat reservation) για το Bernina. Τα τρένα RE13 και IR38 είναι άλλα τρένα (απλά), όχι το Bernina. Οι διαδρομές που κάνει το Bernina είναι Chur-Tirano-Chur (ενδιάμεσες στάσεις Domat, Bonaduz, Stazione di Rhäzüns, Thusis, Tiefencastel, Filisur, Bergün, Pontresina, Bernina Diavolezza, Ospizio Bernina, Alp Grüm, Poschiavo και Le Prese)
και St.Moritz-Tirano-St.Moritz (ενδιάμεσες στάσεις Pontresina, Bernina Diavolezza, Ospizio Bernina, Alp Grüm, Poschiavo και Le Prese). Δεν ξέρω σε τι εκπτωτικά vouchers αναφέρεσαι για να σε βοηθήσω...
Στο sbb.ch συνήθως πρέπει να συμπληρώσεις πρώτα τις επιλογές πχ full fare ή half fare, ηλικία κτλ κι αφού βγουν οι κατάλληλες τιμές σύμφωνα με τις επιλογές, στο τέλος σου πετάει "redeem code"...
Καλησπέρα! Αυτές είναι οι επιλογές που μου εμφανίζει το sbb.ch. Ξεχωρίζετε από εδώ ποιο είναι το Bernina? Έχω επιλέξει στα φίλτρα διαδρομή chur-st.moritz. Σας ευχαριστώ πολύ!
IMG_3618.png
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.456
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα! Αυτές είναι οι επιλογές που μου εμφανίζει το sbb.ch. Ξεχωρίζετε από εδώ ποιο είναι το Bernina? Έχω επιλέξει στα φίλτρα διαδρομή chur-st.moritz. Σας ευχαριστώ πολύ! View attachment 451344
Καλησπέρα. Η δεύτερη επιλογή, στο πρώτο σκέλος του ταξιδιού. Πάτα πάνω.
Αν επιλέξεις διαδρομές με στάσεις αυτές που έδωσε η @Porfyria θα βρεις σίγουρα το τρένο.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
76
Likes
142
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Ναι, όπως έγραψε η @katkats , το Bernina είναι η δεύτερη επιλογή. Φτάνεις με αυτό στην Pontresina στις 10:20 και μετά παίρνεις το λεωφορείο στις 10:24 για St. Moritz.
Screenshot_20240114_172958_Chrome.jpg

Αν κάνεις κλικ σε κάθε επιλογή, θα δεις πώς ακριβώς φτάνεις. Μην ξεχάσεις να κάνεις κράτηση για το Bernina.
Screenshot_20240114_174207_Chrome.jpg
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
76
Likes
142
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Δεν ξέρω τι κόστος θα βγει για όλη την οικογένεια κι αν σκέφτεσαι εναλλακτικά τα κανονικά τρένα. Εγώ προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει το Bernina, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Πάντως και με τα κανονικά τρένα είναι όμορφη οποιαδήποτε διαδρομή στην Ελβετία.
Δες εδώ 2 links, ίσως σου λύσουν κάποιες απορίες και σε βοηθήσουν να αποφασίσεις.
Travelling the Bernina line from Switzerland to Italy - Bernina Express vs local train - Helen on her Holidays
Is the Bernina Express worth it? Bernina Express 2023 guide
 

MariaEx

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Εκτιμώ τη βοήθεια σας! Με
Προβληματίζει το πήγαινε ελα 7 ωρες με τρένο από Ζυριχη και πίσω για μια μονοήμερη με παιδια (οι βαλιτσες θα πρεπει να μεινουν σε κάποιο σταθμό λογικα) και ένα κόστος τόσο μεγάλο για το Bernina (βεβαια όλοι εδώ λένε πως αξίζει!) Η άλλη επιλογή αντί αυτής της μονομερής, με το ίδιο κόστος, διανυκτέρευση ένα βράδυ στο GSTAAD. Δεν ξέρω αν κάποιος έχει πάει χειμώνα να εκφέρει άποψη..Θα πρέπει να αποφασιστεί ένα απο τα δυο..Τί είναι καλύτερο σαν εμπειρία για εμας και τα παιδια άραγε; Υγ δεν ξέρουμε σκι😅😅
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
76
Likes
142
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Εκτιμώ τη βοήθεια σας! Με
Προβληματίζει το πήγαινε ελα 7 ωρες με τρένο από Ζυριχη και πίσω για μια μονοήμερη με παιδια (οι βαλιτσες θα πρεπει να μεινουν σε κάποιο σταθμό λογικα) και ένα κόστος τόσο μεγάλο για το Bernina (βεβαια όλοι εδώ λένε πως αξίζει!) Η άλλη επιλογή αντί αυτής της μονομερής, με το ίδιο κόστος, διανυκτέρευση ένα βράδυ στο GSTAAD. Δεν ξέρω αν κάποιος έχει πάει χειμώνα να εκφέρει άποψη..Θα πρέπει να αποφασιστεί ένα απο τα δυο..Τί είναι καλύτερο σαν εμπειρία για εμας και τα παιδια άραγε; Υγ δεν ξέρουμε σκι😅😅
Σίγουρα μια τέτοια μονοήμερη θα είναι κουραστική, όμως και πολύ όμορφη εμπειρία. Εξαρτάται φαντάζομαι κι από το υπόλοιπο πρόγραμμα του ταξιδιού για να αποφασίσεις αν θα την κάνεις ή θα προτιμήσεις την πιο ξεκούραστη λύση του Gstaad.
(Εγώ προσωπικά, στη θέση σου, θα επέλεγα να πάω μια μονοήμερη στη Λουκέρνη. Με επίσκεψη επίσης στο Μουσείο Μεταφορών - την ώρα που μπορείς να γευθείς και σοκολάτα Swiss Chocolate Adventure - και στο όρος Pilatus. Εννοείται ότι θα έπαιρνα το καραβάκι πχ μέχρι το Weggis κι από κει με τελεφερίκ στο βουνό.)
 

MariaEx

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Δεν ξέρω τι κόστος θα βγει για όλη την οικογένεια κι αν σκέφτεσαι εναλλακτικά τα κανονικά τρένα. Εγώ προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει το Bernina, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Πάντως και με τα κανονικά τρένα είναι όμορφη οποιαδήποτε διαδρομή στην Ελβετία.
Δες εδώ 2 links, ίσως σου λύσουν κάποιες απορίες και σε βοηθήσουν να αποφασίσεις.
Travelling the Bernina line from Switzerland to Italy - Bernina Express vs local train - Helen on her Holidays
Is the Bernina Express worth it? Bernina Express 2023 guide
Πολύ βοηθητικά τα δυο άρθρα!!

Σίγουρα μια τέτοια μονοήμερη θα είναι κουραστική, όμως και πολύ όμορφη εμπειρία. Εξαρτάται φαντάζομαι κι από το υπόλοιπο πρόγραμμα του ταξιδιού για να αποφασίσεις αν θα την κάνεις ή θα προτιμήσεις την πιο ξεκούραστη λύση του Gstaad.
(Εγώ προσωπικά, στη θέση σου, θα επέλεγα να πάω μια μονοήμερη στη Λουκέρνη. Με επίσκεψη επίσης στο Μουσείο Μεταφορών - την ώρα που μπορείς να γευθείς και σοκολάτα Swiss Chocolate Adventure - και στο όρος Pilatus. Εννοείται ότι θα έπαιρνα το καραβάκι πχ μέχρι το Weggis κι από κει με τελεφερίκ στο βουνό.)
Ωραιες ιδεες για την Λουκέρνη, ευχαριστω!
Το πρόγραμμα είναι 1,5 μέρα Ζυρίχη — Μονοήμερη St. Moritz με επιστροφή και 1 διανυκτέρευση Λουκέρνη ώστε να την δούμε την επομένη — Ή αντί S.M. νοικιάζουμε αμάξι να παμε Λουκέρνη μονοήμερη και διανυκτερευση αλλού (εδώ μας είπαν για το GSTAAD) — και τέλος 2 μέρες Βασιλεία για να πάμε Colmar και Europa Park και να δούμε και την πόλη. Επιστρέφουμε από Βασιλεια.
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!!!
Δεν μας νοιάζει η κουραση, όσο το να αξιοποιήσουμε στο μέγιστο τις διαθέσιμες μερες και ωρες βλέποντας και κάνοντας περισσότερα πράγματα στις τόσες επιλογές που τελικά έχει η χώρα ΚΑΙ τον χειμώνα απ’οσο καταλαβαινω!
-
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand

MariaEx

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
@Porfyria με ενδιαφέρει η εκδρομή στο βουνό για την Λουκέρνη, μιας που έχουμε υπολογίσει μια μονοήμερη στην πόλη. Θα μου στείλεις παρακαλώ περισσότερες λεπτομέρειες τί θα χρειαστεί να κλείσω από εδω? Το μουσείο δεν νομίζω να βγει στη μερα, αν ξεκινήσουμε με την πόλη το πρωί και μετά στο βουνό. Εσύ όμως ξέρεις καλύτερα!
[/QUOTE]
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
76
Likes
142
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
@Porfyria με ενδιαφέρει η εκδρομή στο βουνό για την Λουκέρνη, μιας που έχουμε υπολογίσει μια μονοήμερη στην πόλη. Θα μου στείλεις παρακαλώ περισσότερες λεπτομέρειες τί θα χρειαστεί να κλείσω από εδω? Το μουσείο δεν νομίζω να βγει στη μερα, αν ξεκινήσουμε με την πόλη το πρωί και μετά στο βουνό. Εσύ όμως ξέρεις καλύτερα!
[/QUOTE]
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κλείσεις κάτι ήδη από εδώ (πέρα από τα εισιτήρια αν ξέρεις ήδη ποια μέρα θέλεις να πας στη Λουκέρνη, για να σου βγουν φθηνότερα). Όμως αυτό πρέπει να το δεις ίσως συνολικά, αν πχ σε ενδιαφέρει και σε συμφέρει να βγάλετε Swiss Travel Pass. Έτσι όπως περιέγραψες το πρόγραμμά σας, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να επιλέξεις για τη συγκεκριμένη μέρα 2 saver day passes για τους 2 ενήλικες (2×52 CHF) και 2 παιδικά Day Passes (2×19 CHF) και διαμορφώνετε το πρόγραμμά σας ανάλογα με τα κέφια σας (και τον καιρό) μέσα στην ημέρα.
https://www.sbb.ch/en/tickets-offers/tickets/day-passes/saver-day-pass.html
https://www.sbb.ch/en/tickets-offers/tickets/day-passes/day-pass-children.html
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
76
Likes
142
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Αν κάποιος σκοπεύει να ταξιδέψει Ελβετία μέχρι τις 19 Μαρτίου, το Interdiscount και το Coop έχουν προσφορά την ημερήσια κάρτα (που ισχύει στα περισσότερα μέσα μαζικής μεταφοράς)
9efd990b85cd9f78438cbe1c27916f57d69d.jpg
μόνο 49 φράγκα.
Carte journalière spéciale - Interdiscount
 
Μηνύματα
120
Likes
163
Καλησπέρα.

Σε ό, τι αφορά το internet και την ομιλία τι κάνουμε;

Αγοράζουμε με το που φθάνουμε στην Ελβετία μια κάρτα με χρόνο και δεδομένα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.118
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom