Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

RoamingNomad

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
1. Αν και δεν γνωρίζω τιμές ενοικίασης αυτοκινήτου, σίγουρα θα κάνει κάπως πιο ξεκούραστο το ούτως ή άλλως πυκνό πρόγραμμα που έχετε. Και τα τρένα είναι πάντως μια χαρά, απλά είναι καλό αφού θα έχετε αλλαγές ξενοδοχείων να μη σέρνετε βαλίτσες κ στα τρένα, οπότε το αυτοκίνητο λύνει τα χέρια σε κάθε περίπτωση.
2. Γενικά βγαίνει. Τη διανυκτέρευση στη Βασιλεία δεν θα τη σκεφτόμουν προσωπικά (τη βρήκα μάλλον αδιάφορη ως πόλη), αλλά υποψιάζομαι προσγειωνεστε εκεί με easyjet? Εάν προσγειωνεστε αργά ΟΚ μείνετε κ Βασιλεία, αλλά αν φτάνετε νωρίς στη Βασιλεία, σκεφτείτε μήπως βάλετε κ τις 3 διανυκτερεύσεις Λωζανη. Απείρως πιο ενδιαφέρουσα κ η πόλη κ τα πέριξ της γενικώς.
3. Η Ζυρίχη από μόνη της θέλει 1 ημέρα οπωσδήποτε, μην πω και 2 για να τη γυρίσετε. Ενδεχομένως τη Λουκέρνη να μπορειτε να τη δείτε έστω και για λίγο, αν κάνετε παράκαμψη με το αυτοκίνητο, οταν θα πηγαινετε από Λωζανη προς Ζυρίχη. Ναι στους καταρράκτες του Ρήνου από μένα.
Eυχαριστώ πολύ για τη βοήθεια θα πάω με τη λύση του αυτοκινήτου...

Η πτήση μας είναι για Ζυρίζη και φτάνουμε γενικά νωρίς --> 11.00 οπότε από κει πάω κατυθείαν στη Βασιλεία. Σκεφτήκαμε ότι πάει πολύ να φτάσω Βέρνη την ίδια μέρα....

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κανείς αν η Thrifty είναι αξιόπιστη εταιρία ενοικίασης καθότι έκκλεισα σε αυτή αλλά δεν έχω ξανά-συναργαστεί μαζί τους και βλέπω μεικτά σχόλια (στο booking φαίνεται καλή ενώ στο google όχι)
 

Mrch

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Eυχαριστώ πολύ για τη βοήθεια θα πάω με τη λύση του αυτοκινήτου...

Η πτήση μας είναι για Ζυρίζη και φτάνουμε γενικά νωρίς --> 11.00 οπότε από κει πάω κατυθείαν στη Βασιλεία. Σκεφτήκαμε ότι πάει πολύ να φτάσω Βέρνη την ίδια μέρα....

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κανείς αν η Thrifty είναι αξιόπιστη εταιρία ενοικίασης καθότι έκκλεισα σε αυτή αλλά δεν έχω ξανά-συναργαστεί μαζί τους και βλέπω μεικτά σχόλια (στο booking φαίνεται καλή ενώ στο google όχι)
Εμείς νοικιάσαμε αμάξι και δεν το μετανιώσαμε καθόλου . Το μόνο που πρέπει να υπολογίζετε είναι ένα επιπλέον ημερήσιο κόστος για πάρκιγκ.
Από Ζυρίχη μπορείτε να σκεφτείτε να πάτε Λουκέρνη αντί για Βασιλεία που είναι πολύ πιο όμορφη και αξίζει σίγουρα. Να αφιερώσετε όλη την υπόλοιπη μέρα εκεί και να διανυκτερεύσετε είτε εκεί , είτε να φύγετε το απόγευμα για διανυκτέρευση στη Βέρνη.
Μη χάσετε με τίποτα Thun και Brienz που απέχουν περίπου μία ώρα από τη Βέρνη .
Εάν σας αρέσει η φύση , υπολογίστε όλη τη μέρα στη γύρω περιοχή. Φανταστικούς καταρράκτες , λίμνες , περπάτημα σε απίστευτα τοπία ...
 

RoamingNomad

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Εμείς νοικιάσαμε αμάξι και δεν το μετανιώσαμε καθόλου . Το μόνο που πρέπει να υπολογίζετε είναι ένα επιπλέον ημερήσιο κόστος για πάρκιγκ.
Από Ζυρίχη μπορείτε να σκεφτείτε να πάτε Λουκέρνη αντί για Βασιλεία που είναι πολύ πιο όμορφη και αξίζει σίγουρα. Να αφιερώσετε όλη την υπόλοιπη μέρα εκεί και να διανυκτερεύσετε είτε εκεί , είτε να φύγετε το απόγευμα για διανυκτέρευση στη Βέρνη.
Μη χάσετε με τίποτα Thun και Brienz που απέχουν περίπου μία ώρα από τη Βέρνη .
Εάν σας αρέσει η φύση , υπολογίστε όλη τη μέρα στη γύρω περιοχή. Φανταστικούς καταρράκτες , λίμνες , περπάτημα σε απίστευτα τοπία ...
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το feedback. Επίσης βλέπω ότι πρόκειται για ένα πολύ ζωντανό forum και χαίρομαι. Μετά το ταξίδι μου θα ανεβάσω και υλικό.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
311
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλησπέρα σας!Εχουμε στα πλάνα μας να επισκεφτούμε την Βασιλεια για 4ημερο από τις 23 έως τις 26.12. Δεν έχουμε προβει σε κράτηση αλλά έχουμε σταμπαρει ενα b&b. Ξεκινάω με τις ερωτήσεις: 1. Έχετε να προτείνεται οικονομική διαμονή; Επίσης όλα τα ξενοδοχεια προσφέρουν την κάρτα μμμ απεριορίστων διαδρομών; 2. Στις 25 και 26 θα βρούμε τίποτα ανοιχτό; 3. Σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε την Ζυριχη για ημερήσια θεωρείται αξίζει τον κόπο και τα έξοδα; Υπάρχει ίσως κάποιο εισιτήριο για πολλούς ενήλικες που ταξιδεύουν μαζί εντός Ελβετιας και δικαιούνται κάποια έκπτωση η μειωμένο εισιτήριο, είτε με τρένο είτε με λεωφορείο; 4. Οικονομικό φαγητό όσο το δυνατόν οικονομικότερο γίνεται….ξέρω ξέρω Ελβετία είναι αυτή!!! 5. Και τελος ποια αξιοθέατα θεωρείται ο,τι δεν πρέπει να παραλείψουμε επουδενί;
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιεσδήποτε απαντήσεις σας!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.826
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλησπέρα και χρόνια πολλά και σε σένα. Έχω ταξιδέψει Λουκέρνη - Ζυρίχη με τρένο.
 

demi22

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα και χρόνια πολλά και σε σένα. Έχω ταξιδέψει Λουκέρνη - Ζυρίχη με τρένο.
Μπορώ να βγάλω εισιτήρια από σταθμό εκεί η είναι πιο ακριβά; Έχω βρει σε καλές τιμές αλλά δεν ξέρω αν το σαιτ (omio ) είναι έμπιστο και αν θα βρω το σταθμό τρένου κτλ . Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.826
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μπορώ να βγάλω εισιτήρια από σταθμό εκεί η είναι πιο ακριβά; Έχω βρει σε καλές τιμές αλλά δεν ξέρω αν το σαιτ (omio ) είναι έμπιστο και αν θα βρω το σταθμό τρένου κτλ . Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Και βέβαια μπορείς να βγάλεις εισιτήριο από τον σταθμό αλλά θα είναι λίγο ακριβότερο από το αν το βγάλεις αρκετό καιρό πριν. Το εισιτήριο για Λουκέρνη δεν νομίζω όμως ότι θα έχει μεγάλη διαφορά. Το σάιτ που αναφέρεις είναι αξιόπιστο, το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ.
 

Maryjoy

Member
Μηνύματα
20
Likes
72
Η καλυτερη επιλογη για τα τρενα στην Ελβετια ειναι το επισημο site sbb.ch, πολυ ευχρηστο και με ενημερωσεις. Να εχεις παντα και ταυτοτητα μαζι καθως εχει ελεγκτες στα τρενα.
 

demi22

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Και βέβαια μπορείς να βγάλεις εισιτήριο από τον σταθμό αλλά θα είναι λίγο ακριβότερο από το αν το βγάλεις αρκετό καιρό πριν. Το εισιτήριο για Λουκέρνη δεν νομίζω όμως ότι θα έχει μεγάλη διαφορά. Το σάιτ που αναφέρεις είναι αξιόπιστο, το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ.
Ευχαριστώ πολύ!!

Η καλυτερη επιλογη για τα τρενα στην Ελβετια ειναι το επισημο site sbb.ch, πολυ ευχρηστο και με ενημερωσεις. Να εχεις παντα και ταυτοτητα μαζι καθως εχει ελεγκτες στα τρενα.
Ευχαριστώ πολύ! Έχω κλείσω ήδη από omio. Ελπίζω ν μην μπλεχτώ με τα τρένα γιατί είδα ότι ανα ένα λεπτό αναχωρεί και άλλο ..
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Ευχαριστώ πολύ! Έχω κλείσω ήδη από omio. Ελπίζω ν μην μπλεχτώ με τα τρένα γιατί είδα ότι ανα ένα λεπτό αναχωρεί και άλλο ..
Συμφωνώ με την @Maryjoy, η καλύτερη επιλογή για να κλείσεις εισιτήρια είναι η επίσημη ιστοσελίδα των ελβετικών σιδηροδρόμων https://www.sbb.ch/en
Εκεί υπάρχουν και τα supersaver εισιτήρια, που ισχύουν μόνο για συγκεκριμένα τρένα/δρομολόγια. Για παράδειγμα, ένα εισιτήριο Ζυρίχη-Λουκέρνη κοστίζει 27 φράγκα και μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε δρομολόγιο μέσα στην ημέρα. Όμως, αν βγάλεις τώρα για το τρένο που φεύγει στις 06:10, θα σου κοστίσει 16.20 φράγκα.
Όταν δεις στο δρομολόγιο το σύμβολο % στο πλάι, σημαίνει ότι υπάρχουν διαθέσιμα supersaver (η τιμή διαφέρει από τρένο σε τρένο).
Screenshot_20231227_000828_SBB Mobile.jpg
 

demi22

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Συμφωνώ με την @Maryjoy, η καλύτερη επιλογή για να κλείσεις εισιτήρια είναι η επίσημη ιστοσελίδα των ελβετικών σιδηροδρόμων https://www.sbb.ch/en
Εκεί υπάρχουν και τα supersaver εισιτήρια, που ισχύουν μόνο για συγκεκριμένα τρένα/δρομολόγια. Για παράδειγμα, ένα εισιτήριο Ζυρίχη-Λουκέρνη κοστίζει 27 φράγκα και μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε δρομολόγιο μέσα στην ημέρα. Όμως, αν βγάλεις τώρα για το τρένο που φεύγει στις 06:10, θα σου κοστίσει 16.20 φράγκα.
Όταν δεις στο δρομολόγιο το σύμβολο % στο πλάι, σημαίνει ότι υπάρχουν διαθέσιμα supersaver (η τιμή διαφέρει από τρένο σε τρένο).
View attachment 449627
Ευχαριστώ παρά πολύ!! Μια αμοιβή ερώτηση .. καταρράκτες πάνε και μέσα μεταφοράς τύπου μέτρο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom