Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Καλησπέρα. Τέλος Μαΐου πρόκειται να κανουμε ενα ταξιδι στην Ελβετία οικογενειακως.Θα ταξιδέψουμε από το Ντίσελντορφ στη Ζυρίχη αεροπορικώς και από εκεί θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο για τις διαδρομές. Θα μεινουμε στο Sachseln (είναι στο κέντρο της Ελβετίας). Έχουμε 3 καθαρές ημέρες και σχεδόν ολόκληρη ημέρα στο πήγαινε(Μισή μεχρι να νοικιασουμε το αμαξι να παμε σε ενα σουπερ για τα απαραίτητα και να παμε στο σπίτι και λεμε να δουμε τη Λουκέρνη που ειναι κοντά)και μισή στο γύρνα (την οποία λέμε να περάσουμε στη Ζυρίχη πριν παραδώσουμε το αμάξι.

Έχουμε στο πρόγραμμα να πάμε lauterbrunnen murren Trümmelbachfälle jungfrau τη μια μέρα.Επειδή ξέρω ότι εκεί δεν επιτρέπεται το αυτοκίνητο ξέρετε από που θα πάρω το τρένο/α για να πάω στα σημεία? Βγάζω επί τόπου εισιτήρια?Στο jungfrau θέλουμε να κάνουμε τη διαδρομή στον παγετώνα.

Δεύτερη μέρα λέμε να επισκεφτούμε Grindelwald Giessbachfälle Bachalpsee και να παμε στο first Cliffhanger walk (χωράει χρόνος για κάτι ακόμη? Aare gorge ισως? Rosenlaui glacier gorge?)

Τρίτη μέρα καταρράκτες Ρήνου και Σαντ Γκαλεν.

Τσερματ Ματερχορν αξίζει να παμε?

Υπάρχει κάτι το οποίο θεωρείτε ότι δεν πρέπει να χάσουμε και να πάμε? Θα οργανώνετε κάπως αλλιώς το πρόγραμμα?Τι θα αλλάζατε στο πρόγραμμα? Τα παιδιά είναι μεγάλα είναι δοκιμασμένα σε πεζοπορίες και αντέχουν. Προτιμάμε να δούμε περισσότερο φύση βουνά ποτάμια παγετώνες φαράγγια καταρρακτες πάρα πόλεις. Θα ξυπνάμε νωρίς το πρωί και θέλουμε να εκμεταλευτουμε και το τελευταίο λεπτό της ημέρας και να δούμε όσο περισσότερα γίνεται.

Επίσης. Τι ρούχα να πάρουμε μαζί μας. Σκεφτόμαστε να ντυνομαστε με τη λογική του layering και σίγουρα να φοράμε πεζοπορικα παπούτσια και ισοθερμικα(θα χρειαστούν λέτε παντελόνια σκι?). Επίσης ότι πληροφορίες μπορείτε να μας δώσετε σχετικά με μετακινήσεις με τρένα οπου δε φτάνει αμάξι, ενδεχόμενα εισιτήρια εισόδου, καθώς και που να φάμε.

Κάθε πληροφορία θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα και στο γυρισμό υπόσχομαι να γράψω μια λεπτομερεστατη απολαυστική ταξιδιωτική ιστορία (αλήθεια πότε ήταν η τελευταία φορά αχ!!!) Και θα συμπεριλάβω όλα σας τα τιπ.

Ευχαριστώ a priory!!!!
 

Marexy

Member
Μηνύματα
45
Likes
22
Καλησπέρα σε όλους.
Θέλω επείγουσα βοήθεια για Ελβετία όποιος γνωρίζει.
Ξεκιναμε από Μπέργκαμο με αυτοκίνητο και έχουμε στην διάθεση μας 6 διανυκτερεύσεις.
Θέλουμε να ανεβουμε προς Λουκέρνη, Ζυρίχη και μετά να κινηθούμε προς Βέρνη, Λωζανη, Γενεύη και πίσω Μπέργκαμο.
Πειτε μου σας παρακαλώ πως μπορώ να μοιράσω σωστά αυτές τις 6 διανυκτερεύσεις.
Ότι βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Με επείγει πλιιιζ.
 

Mrch

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Μερικοί βασικοί κανόνες για Ελβετία:

- Παντού πληρώνετε την στάση / στάθμευση (ή τουλάχιστον στο 90% των περιπτώσεων ΔΕΝ είναι δωρεάν)
- Όπου μπορείτε να βγείτε από τα σύνορα και να πάτε σε διπλανή περιοχή για προμήθειες / καύσιμα κτλ να το κάνετε καθώς όλα είναι πανάκριβα.
- Συνήθως από 3 άτομα και πάνω συμφέρει να νοικιάσετε αυτοκίνητο (μπορεί και 2 ανάλογα την τιμή που θα βρείτε κτλ). Στα τρένα πάντα συμφέρουν τα swiss pass / interrail (ειδικά όσοι είστε young έχετε εκπτώσεις)
- Προσοχή να δείτε πάντα ότι το pass που έχετε περνάει στα τρένα που θέλετε.
- Σε ένα τεράστιο ποσοστό υπάρχουν έλεγχοι στα τρένα (έχω πετύχει από πολύ χαλαρούς ελέγχους μέχρι πολύ αυστηρούς).
- Βασικές πόλεις (που τουλάχιστον μου αρέσουν εμένα) είναι Γενεύη , Ζυρίχη, Βέρνη , Βασιλεία, Λουκέρνη (τις άλλες τις θεωρώ λίγο πιο κάτω σε ομορφιά , καθαρά προσωπική μου άποψη).
- Αξίζει πάρα πολύ να πάτε στην Ελβετική επαρχία. Π.χ. Thun, Interlaken, Chamonix (είναι στη Γαλλία αλλά πολλοί πάνε από Γενεύη), επίσης για εμένα (καθώς δεν έχουμε στην Ελλάδα) αξίζει πολύ να ανεβείτε στο Aiguille du midi.
- Έχει μερικά πολύ ωραία κάστρα π.χ. Chateau De Chillion
- Προσωπικά οι καταρράκτες του Ρήνου δεν είναι και τίποτα τρομερό (μην περιμένετε κάτι σαν τους καταρράκτες του Νιαγάρα), απλά το λέω γιατί πολύ συζήτηση υπάρχει γύρω από τους συγκεκριμένους, αλλά προσωπικά όσες φορές έχουν πάει ποτέ δεν εντυπωσιάστηκα
- Προσοχή στα όρια ταχύτητας στην Ελβετία κυνηγάνε πολύ τα πρόστιμα.
- Αν είστε γευσιγνώστες και σας αρέσει να δοκιμάζετε τυριά κτλ, υπάρχουν εργοστάσια τυριού στην επαρχία που μπορείτε να κάνετε tour και να δοκιμάσετε.
- Η Γενεύη στο αεροδρόμιο έχει γαλλικό / ελβετικό κομμάτι, προσοχή οι τιμές στο γαλλικό συνήθως έχουν έξτρα κόστος (π.χ. βινιέτα και χιονολάστιχα) τα οποία στο τέλος θα σας κοστίσουν όσο αν νοικιάζατε από το ελβετικό, θέλει προσοχή. Την έχω πατήσει μιλάω εκ πείρας.
- Όλες τις πόλεις μπορείτε να τις περπατήσετε άνετα, χωρίς φόβο και γενικά θεωρώ ότι 1 ημέρα είναι αρκετή σε κάθε πόλη για να δείτε τα βασικά. Βέβαια μερικές πόλεις (αν είστε με τα πόδια "θα σας βγάλουν την γλώσσα "π.χ Λωζάνη) ενώ άλλες είναι πιο άνετες (π.χ. Ζυρίχη). Ακόμη και 1 ημέρα να πάτε στη Ζυρίχη, προλαβαίνετε να περπατήσετε στους κεντρικούς δρόμους και να πάρετε μία ιδέα.

Μένω Ελβετία τα τελευταία χρόνια , όποιος θέλει βοήθεια ας γράψει εδώ. Γράφω αυτό το post χωρίς να διαβάσω όλες τις προηγούμενες σελίδες, άρα ζητάω συγγνώμη αν διπλό αναφέρω κάτι.


Καλησπέρα , είδα ότι γράφετε πωςμένετε Ελβετία και ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχουμε κλείσει εισιτήρια για την Τρίτη για Ζυρίχη και σήμερα δημιουργήθηκε πρόβλημα μα την πιστωτική μας κάρτα. Ακυρώθηκε από λάθος της τράπεζας. Είχαμε σκοπό να νοικιάσουμε αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο της Ζυρίχης. Ξέρετε εάν είναι εφικτό με χρεωστική ;
Ο σκοπός του ταξιδιού είναι να κάνουμε το γύρω της Ελβετίας πράγμα ανέφικτο με το τρένο ....
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα σε όλους.
Θέλω επείγουσα βοήθεια για Ελβετία όποιος γνωρίζει.
Ξεκιναμε από Μπέργκαμο με αυτοκίνητο και έχουμε στην διάθεση μας 6 διανυκτερεύσεις.
Θέλουμε να ανεβουμε προς Λουκέρνη, Ζυρίχη και μετά να κινηθούμε προς Βέρνη, Λωζανη, Γενεύη και πίσω Μπέργκαμο.
Πειτε μου σας παρακαλώ πως μπορώ να μοιράσω σωστά αυτές τις 6 διανυκτερεύσεις.
Ότι βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Με επείγει πλιιιζ.
Πιο βολικό θα μου φαινόταν 3 ημέρες Ζυρίχη (από όπου μπορείτε να δειτε εύκολα Λουκέρνη, καταρράκτες Ρήνου, Σαιντ Γκαλλεν, περιοχή Κωνσταντιας) κ 3 ημέρες Λωζανη από την οποία μπορείτε να καλύψετε Γενεύη κ Βέρνη (είναι στη μέση των 2 πόλεων η Λωζανη). Μεγαλύτερο "σπάσιμο" των διανυκτερευσεων θα μου φαινόταν αρκετά κουραστικό με πακετάρισμα/ξεπακεταρισμα.
Να αναφέρω επίσης πως το πρόγραμμα που έχετε κατά νου, δηλαδή να δείτε όλες αυτές τις πόλεις σε 6 ημέρες, μου φαίνεται υπερβολικά "πυκνό"
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
72
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού
Καλησπέρα , είδα ότι γράφετε πωςμένετε Ελβετία και ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχουμε κλείσει εισιτήρια για την Τρίτη για Ζυρίχη και σήμερα δημιουργήθηκε πρόβλημα μα την πιστωτική μας κάρτα. Ακυρώθηκε από λάθος της τράπεζας. Είχαμε σκοπό να νοικιάσουμε αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο της Ζυρίχης. Ξέρετε εάν είναι εφικτό με χρεωστική ;
Ο σκοπός του ταξιδιού είναι να κάνουμε το γύρω της Ελβετίας πράγμα ανέφικτο με το τρένο ....
Δεν γνωρίζω αν δέχονται χρεωστική αλλά ο γύρος της Ελβετίας είναι εφικτός με το τρένο.
Δεν γνωρίζω το κόστος αλλά επισυνάπτω ένα λινκ που ίσως φανεί χρήσιμο.

Swiss Family Card | Switzerland Tourism
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
72
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού
Καλησπέρα σε όλους.
Θέλω επείγουσα βοήθεια για Ελβετία όποιος γνωρίζει.
Ξεκιναμε από Μπέργκαμο με αυτοκίνητο και έχουμε στην διάθεση μας 6 διανυκτερεύσεις.
Θέλουμε να ανεβουμε προς Λουκέρνη, Ζυρίχη και μετά να κινηθούμε προς Βέρνη, Λωζανη, Γενεύη και πίσω Μπέργκαμο.
Πειτε μου σας παρακαλώ πως μπορώ να μοιράσω σωστά αυτές τις 6 διανυκτερεύσεις.
Ότι βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Με επείγει πλιιιζ.
Συμφωνώ ότι αυτό που προτείνει ο thanos75 είναι όντως βολικό. Αν δεν υπάρχει θέμα ξεπακεταρίσματος-πακεταρίσματος εγώ θα επέλεγα 1 βράδυ Λουκέρνη (πέρα από την πόλη, να κάνετε κρουαζιέρα στη λίμνη, να κατεβείτε Weggis ή Vitznau και να ανέβετε στο Rigi, χρησιμοποιώντας τελεφερίκ και τρενάκι - Rigi railways and cableways), 2 Ζυρίχη να δείτε την πόλη και το βορειοανατολικό κομμάτι της Ελβετίας, 1 Βέρνη (πρωτεύουσα κι ίσως Thun και Interlaken) και 2 Λωζάννη (Gruyère, Montreux, Vevey, Lausanne, Nyon, Genève).
 

blade_

Member
Μηνύματα
177
Likes
163
Μερικοί βασικοί κανόνες για Ελβετία:

- Παντού πληρώνετε την στάση / στάθμευση (ή τουλάχιστον στο 90% των περιπτώσεων ΔΕΝ είναι δωρεάν)
- Όπου μπορείτε να βγείτε από τα σύνορα και να πάτε σε διπλανή περιοχή για προμήθειες / καύσιμα κτλ να το κάνετε καθώς όλα είναι πανάκριβα.
- Συνήθως από 3 άτομα και πάνω συμφέρει να νοικιάσετε αυτοκίνητο (μπορεί και 2 ανάλογα την τιμή που θα βρείτε κτλ). Στα τρένα πάντα συμφέρουν τα swiss pass / interrail (ειδικά όσοι είστε young έχετε εκπτώσεις)
- Προσοχή να δείτε πάντα ότι το pass που έχετε περνάει στα τρένα που θέλετε.
- Σε ένα τεράστιο ποσοστό υπάρχουν έλεγχοι στα τρένα (έχω πετύχει από πολύ χαλαρούς ελέγχους μέχρι πολύ αυστηρούς).
- Βασικές πόλεις (που τουλάχιστον μου αρέσουν εμένα) είναι Γενεύη , Ζυρίχη, Βέρνη , Βασιλεία, Λουκέρνη (τις άλλες τις θεωρώ λίγο πιο κάτω σε ομορφιά , καθαρά προσωπική μου άποψη).
- Αξίζει πάρα πολύ να πάτε στην Ελβετική επαρχία. Π.χ. Thun, Interlaken, Chamonix (είναι στη Γαλλία αλλά πολλοί πάνε από Γενεύη), επίσης για εμένα (καθώς δεν έχουμε στην Ελλάδα) αξίζει πολύ να ανεβείτε στο Aiguille du midi.
- Έχει μερικά πολύ ωραία κάστρα π.χ. Chateau De Chillion
- Προσωπικά οι καταρράκτες του Ρήνου δεν είναι και τίποτα τρομερό (μην περιμένετε κάτι σαν τους καταρράκτες του Νιαγάρα), απλά το λέω γιατί πολύ συζήτηση υπάρχει γύρω από τους συγκεκριμένους, αλλά προσωπικά όσες φορές έχουν πάει ποτέ δεν εντυπωσιάστηκα
- Προσοχή στα όρια ταχύτητας στην Ελβετία κυνηγάνε πολύ τα πρόστιμα.
- Αν είστε γευσιγνώστες και σας αρέσει να δοκιμάζετε τυριά κτλ, υπάρχουν εργοστάσια τυριού στην επαρχία που μπορείτε να κάνετε tour και να δοκιμάσετε.
- Η Γενεύη στο αεροδρόμιο έχει γαλλικό / ελβετικό κομμάτι, προσοχή οι τιμές στο γαλλικό συνήθως έχουν έξτρα κόστος (π.χ. βινιέτα και χιονολάστιχα) τα οποία στο τέλος θα σας κοστίσουν όσο αν νοικιάζατε από το ελβετικό, θέλει προσοχή. Την έχω πατήσει μιλάω εκ πείρας.
- Όλες τις πόλεις μπορείτε να τις περπατήσετε άνετα, χωρίς φόβο και γενικά θεωρώ ότι 1 ημέρα είναι αρκετή σε κάθε πόλη για να δείτε τα βασικά. Βέβαια μερικές πόλεις (αν είστε με τα πόδια "θα σας βγάλουν την γλώσσα "π.χ Λωζάνη) ενώ άλλες είναι πιο άνετες (π.χ. Ζυρίχη). Ακόμη και 1 ημέρα να πάτε στη Ζυρίχη, προλαβαίνετε να περπατήσετε στους κεντρικούς δρόμους και να πάρετε μία ιδέα.

Μένω Ελβετία τα τελευταία χρόνια , όποιος θέλει βοήθεια ας γράψει εδώ. Γράφω αυτό το post χωρίς να διαβάσω όλες τις προηγούμενες σελίδες, άρα ζητάω συγγνώμη αν διπλό αναφέρω κάτι.
Φανταστικές πληροφορίες ευχαριστούμε!
Προσωπικά θα περάσω από Ζυρίχη, Λουκέρνη και Βέρνη.. Ίσως και Γενεύη αν προλάβω..


Έχει κάποιος πρόσφατα νέα στο θέμα του ίντερνετ? Από Ελλάδα υποθέτω υπάρχει χρέωση.. Ποια είναι η καλύτερη λύση για μια εβδομάδα?

Επίσης κάτι που με καίει πολύ... Τι φοράμε εκεί? Θα καταλήξω και Chamonix στο τέλος.. Θα παγώσουμε? Χρειάζεται βαρύ μπουφάν καθημερινά ή αρκεί ένα ας πούμε φθινοπωρινό?
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Προσωπικά θα περάσω από Ζυρίχη, Λουκέρνη και Βέρνη.. Ίσως και Γενεύη αν προλάβω..
Εγώ θα έβγαζα τη Λουκέρνη (αν και βολεύει σε θέμα μετακίνησης από τη Ζυρίχη και ο αδερφός μου τη βρίσκει γραφική) και θα έβαζα τη Γενεύη, την οποία έχω λατρέψει.

Επίσης κάτι που με καίει πολύ... Τι φοράμε εκεί? Θα καταλήξω και Chamonix στο τέλος.. Θα παγώσουμε? Χρειάζεται βαρύ μπουφάν καθημερινά ή αρκεί ένα ας πούμε φθινοπωρινό?
Εμείς κατακαλόκαιρο έχουμε πάει όλες τις φορές και τα βράδια θέλει καλού - κακού ζακέτα (σε όλες τις πόλεις που αναφέρεις). Δεν είδα κάπου να αναφέρεσαι στο πότε θα πας, αλλά αν στη Γενεύη θέλεις καλοκαιριάτικα και μια ζακέτα, εγώ στο Σαμονί θα έπαιρνα και μπουφάν.
 

blade_

Member
Μηνύματα
177
Likes
163
Εγώ θα έβγαζα τη Λουκέρνη (αν και βολεύει σε θέμα μετακίνησης από τη Ζυρίχη και ο αδερφός μου τη βρίσκει γραφική) και θα έβαζα τη Γενεύη, την οποία έχω λατρέψει.



Εμείς κατακαλόκαιρο έχουμε πάει όλες τις φορές και τα βράδια θέλει καλού - κακού ζακέτα (σε όλες τις πόλεις που αναφέρεις). Δεν είδα κάπου να αναφέρεσαι στο πότε θα πας, αλλά αν στη Γενεύη θέλεις καλοκαιριάτικα και μια ζακέτα, εγώ στο Σαμονί θα έπαιρνα και μπουφάν.
Ευχαριστώ πολύ! Λουκέρνη έχω κλείσει οπότε δεν πειράζει θα τη δούμε κ αυτή ή θα χαλαρώσουμε στην τελική. Γενεύη δεν έβρισκα διαμονή οπότε την άφησα για ένα πέρασμα..

Θα πάω την επόμενη εβδομάδα.. Ο καιρός φαίνεται δροσερός, αλλά φαντάζομαι όχι τίποτα τρελό... Σκέφτομαι να πάρω ένα αδιάβροχο φθινοπωρινό και όχι το πολύ βαρύ μπουφάν που έχω.. Φυσικά πήρα και 2 βαριές μπλούζες, πιστεύω να είμαι οκ, τι λέτε?
 

travelersoul

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σε όλους! Νέο μέλος στην παρέα και χρειαζομαι τη βοήθεια σας! Φέτος την πρωτοχρονια λέμε με τον καλό μου να κάνουμε ένα roadtrip που σκεφτόμαστε εδώ και χρόνια στην Ελβετία! Θα ξεκινήσουμε από Βασιλεία 28/12 και θα καταλήξουμε Ζυρίχη 01/01.
Ποιες πολεις θα προτεινατε να επισκεφθούμε, σε ποιες να διανυκτερευσουμε και ποσο χρόνο να αφιερώσουμε στην κάθε μια?
Υπαρχει ακόμα χριστουγεννιατικος στολισμός την Πρωτοχρονια ; Υπάρχουν εκδηλώσεις που αξίζει να παρευρεθει κανεις ή προτασεις για αλλαγή χρόνου?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων! ❤
 

RoamingNomad

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα στην ομάδα. Χρειάζομαι λίγη βοήθεια σχετικά με το επικείμενο ταξίδι μου στην Ελβετία. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα επισκεφτώ την Ελβετία από 17 έως 23 Νοέμβρη με στόχο να κάνω ένα πέρασμα από τις:
Βασιλεία -> Βέρνη -> Λωζάνη -> Γενεύη -> Ζυρίχη -> (Λουκέρνη ή καταρράκτες Ρήνου)
Θα ταξιδέψω μαζί με τη σύζυγό μου και θα διανυκτερεύσουμε
1 νύχτα Βασιλεία, 2 νύχτες Λωζάνη, 3 νύχτες Ζυρίχη.

Οπότε έχω τρεις ερωτήσεις αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει:
1. να προτιμήσουμε την ενοικίαση αυτοκινήτου ή να ταξιδέψουμε με τρένο, λαμβάνοντας υπόψιν και τις καιρικές συνθήκες του μήνα αλλά και το κόστος
2. είναι το πρόγραμμα χρονικά εφικτό;
3. δεδομένου ότι στη Ζυρίχη θα καθίσουμε 2 μέρες γεμάτες σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε τη Λουκέρνη ή τους καταρράχτες του Ρήνου. Ποιο είναι προτιμότερο ή μήπως υπάρχει κάτι πιο ενδιαφέρον που αγνοούμε;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
1. Αν και δεν γνωρίζω τιμές ενοικίασης αυτοκινήτου, σίγουρα θα κάνει κάπως πιο ξεκούραστο το ούτως ή άλλως πυκνό πρόγραμμα που έχετε. Και τα τρένα είναι πάντως μια χαρά, απλά είναι καλό αφού θα έχετε αλλαγές ξενοδοχείων να μη σέρνετε βαλίτσες κ στα τρένα, οπότε το αυτοκίνητο λύνει τα χέρια σε κάθε περίπτωση.
2. Γενικά βγαίνει. Τη διανυκτέρευση στη Βασιλεία δεν θα τη σκεφτόμουν προσωπικά (τη βρήκα μάλλον αδιάφορη ως πόλη), αλλά υποψιάζομαι προσγειωνεστε εκεί με easyjet? Εάν προσγειωνεστε αργά ΟΚ μείνετε κ Βασιλεία, αλλά αν φτάνετε νωρίς στη Βασιλεία, σκεφτείτε μήπως βάλετε κ τις 3 διανυκτερεύσεις Λωζανη. Απείρως πιο ενδιαφέρουσα κ η πόλη κ τα πέριξ της γενικώς.
3. Η Ζυρίχη από μόνη της θέλει 1 ημέρα οπωσδήποτε, μην πω και 2 για να τη γυρίσετε. Ενδεχομένως τη Λουκέρνη να μπορειτε να τη δείτε έστω και για λίγο, αν κάνετε παράκαμψη με το αυτοκίνητο, οταν θα πηγαινετε από Λωζανη προς Ζυρίχη. Ναι στους καταρράκτες του Ρήνου από μένα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.696
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom