Ινδονησία Ταξίδι στην Ινδονησία

aik

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Γειά σε όλους, σκέφτομαι να επισκεφτώ solo την Ινδονησία απο 12 εώς 24 Σεπτέμβρη. Θέλω να ρωτήσω εάν έχει επισκεφτεί κάποιος το Βόρνεο και τα Εθνικά πάρκα οπου μπορείς να δείς Ουρακοτάγκους.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Ξεκίνησα να προγραμματιζω για το επόμενο καλοκαίρι. Άφιξη Surabaya, 1 μέρα εκεί, 1 Mt Bromo, 2 Yogyakarta.
Εχω άλλες 9 γεμάτες μέρες εκ των οποίων οι περισσότερες ή όλες θα είναι Μπαλί (η πτήση επιστροφής είναι από εκεί). Να τις αφιερώσω εκεί, να κάτσω κάνα 2 μέρες παραπάνω Ιάβα ή να πάω/πετάξω αλλού στο ενδιάμεσο?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ξεκίνησα να προγραμματιζω για το επόμενο καλοκαίρι. Άφιξη Surabaya, 1 μέρα εκεί, 1 Mt Bromo, 2 Yogyakarta.
Εχω άλλες 9 γεμάτες μέρες εκ των οποίων οι περισσότερες ή όλες θα είναι Μπαλί (η πτήση επιστροφής είναι από εκεί). Να τις αφιερώσω εκεί, να κάτσω κάνα 2 μέρες παραπάνω Ιάβα ή να πάω/πετάξω αλλού στο ενδιάμεσο?
Εξαρτάται από το πόσο γρήγορα (σου αρέσει να) ταξιδεύεις. Τουλάχιστον μια nusa penida την προλαβαίνεις. Μη σου πω και πιο πέρα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Έτσι όπως το βλέπω, σκέφτομαι να πετάξω Lombok και από κει κατευθείαν ferry για Gili Islands. 2 και κάτι μέρες εκεί (μάλλον Gili Trawangan) και μετά Ubud/Bali για 6 μέρες
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Σκεφτόμαστε το καλοκαίρι να επιστρέψουμε στην αγαπημένη Ινδονησία (έχουμε πάει παλιότερα στο Μπαλί). Συγκεκριμένα στοχεύουμε στην Ιάβα, με συνέχεια μετά στην Μαλαισιανή Βόρνεο και επιστροφή από Κουάλα Λουπούρ. Διάβασα κάποια πράγματα εδώ και θα ήθελα να μοιραστώ τις σκέψεις μου. Άφιξη λοιπόν στην Τζακάρτα, νομίζω θα της δώσω μια μέρα μόνο και μετά μετάβαση στην Yogyakarta για Borobudur, Pramadan κλπ. Στη συνέχεια μετάβαση στο Malang όπου έχει πολλά πράγματα που με ενδιαφέρουν και φοβερή φύση. Βλέπω να παίζει πολύ η ανάβαση στο Bromo που είναι το πιο δημοφιλές από τα ηφαίστεια (ίσως λόγω ευκολίας) αλλά υπάρχουν αρκετά ακόμα. Δεν ξέρω αν έχει ανέβει κάποιος εδώ σε άλλο ηφαίστειο της περιοχής, το Semeru βλέπω ότι είναι το πιο ψηλό από αυτά. Επίσης, τις εκδρομές αυτές τις κανονίζετε εκεί όταν φτάσετε στην πόλη ή από πριν; (με μεγαλύτερο κόστος φαντάζομαι). Επειδή θα είμαστε 4 άτομα, ίσως θα είναι καλύτερα να έχουμε έναν οδηγό δικό μας με αυτοκίνητο για όλες τις μετακινήσεις στην Ιάβα. Όσον αφορά την Βόρνεο, μάλλον θα πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε Sandakan (Sepilok -Kinabatangan) και Kota Kinabalu αφού οι μέρες μας είναι σχετικά περιορισμένες. Σίγουρα θα θέλαμε να δούμε και Ουρακοτάγκους που βλέπω ότι έχει στο Sepilok. Κάπως έτσι θα πάει το πρόγραμμα, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βλέπω να παίζει πολύ η ανάβαση στο Bromo που είναι το πιο δημοφιλές από τα ηφαίστεια (ίσως λόγω ευκολίας) αλλά υπάρχουν αρκετά ακόμα. Δεν ξέρω αν έχει ανέβει κάποιος εδώ σε άλλο ηφαίστειο της περιοχής, το Semeru βλέπω ότι είναι το πιο ψηλό από αυτά.
To Bromo είναι εξωπραγματικό. Όταν πήγα εγώ (20+ χρόνια) δεν ήταν εύκολη η ανάβαση, καθόλου μάλιστα, αλλά ναι απείρως πιο εντυπωσιακό από το Semeru.

Επίσης, τις εκδρομές αυτές τις κανονίζετε εκεί όταν φτάσετε στην πόλη ή από πριν; (με μεγαλύτερο κόστος φαντάζομαι).
Επιτόπου.

Επειδή θα είμαστε 4 άτομα, ίσως θα είναι καλύτερα να έχουμε έναν οδηγό δικό μας με αυτοκίνητο για όλες τις μετακινήσεις στην Ιάβα.
Ως φαν των συγκοινωνιών δε θα έπαιρνα οδηγό, είναι πολύ αποτελεσματικές, αλλά ναι, γίνεται.


Όσον αφορά την Βόρνεο, μάλλον θα πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε Sandakan (Sepilok -Kinabatangan) και Kota Kinabalu αφού οι μέρες μας είναι σχετικά περιορισμένες. Σίγουρα θα θέλαμε να δούμε και Ουρακοτάγκους που βλέπω ότι έχει στο Sepilok. Κάπως έτσι θα πάει το πρόγραμμα, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
Έχω απορρίψει το Βόρνεο για αρκετούς άλλους προορισμούς στην Ινδονησία. ΌΣες φορές το έψαξα μου φάνηκε underwhelming , έτσι μου έλεγε και η κοπέλα μου (από το Kuching). Να μας γράψεις ιστορία να τη διαβάσουμε με ενδιαφέρον.
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Σ΄ ευχαριστώ Γιώργο, αφού το λες εσύ, Bromo λοιπόν!
Κατά τα άλλα, θα κοιτάξω πρώτα να κλείσω την πτήση για το πήγαινε και οι λεπτομέρειες θα έρθουν σιγά σιγά.
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Σκέφτομαι το θέμα της μετακίνησης από Τζακάρτα σε Yogyakarta και μετά στο Malang, τι ακριβώς παίζει με τις συγκοινωνίες; Οι αποστάσεις δεν είναι μικρές... Θα θέλαμε να είχαμε έναν οδηγό αλλά θα πρέπει να έρχεται μαζί μας από πόλη σε πόλη αφού δεν θα έχουμε συγκεκριμένη βάση και το κόστος φαντάζομαι θα ανεβαίνει. Αν γνωρίζει κάποιος συγκεκριμένα γραφεία... Αλλιώς λεωφορείο;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Σκέφτομαι το θέμα της μετακίνησης από Τζακάρτα σε Yogyakarta και μετά στο Malang, τι ακριβώς παίζει με τις συγκοινωνίες; Οι αποστάσεις δεν είναι μικρές... Θα θέλαμε να είχαμε έναν οδηγό αλλά θα πρέπει να έρχεται μαζί μας από πόλη σε πόλη αφού δεν θα έχουμε συγκεκριμένη βάση και το κόστος φαντάζομαι θα ανεβαίνει. Αν γνωρίζει κάποιος συγκεκριμένα γραφεία... Αλλιώς λεωφορείο;
Και τραίνα επίσης παίζουν και μάλιστα θεωρώ τις διαδρομές Ιαβα ενδιαφέρουσες...Από Malang για Bromo με κάποιο τζιπακι, συμφέρει στα 4 ατομα και λογικά μπορεί να σας το κανονίσει το ξενοδοχείο ή όπου μείνετε...Γενικά οι εκδρομές θέλουν ελαχιστη προπορεια..Για ανάβαση στο Bromo υπάρχουν δεκάδες τζιπακια που σε πηγαίνουν στα viewpoints και στη συνέχεια αφού ξημερώσει κοντά στο ηφαίστειο.Εγω ανεβηκα με τα πόδια ξεκινώντας 3 ή ώρα τα ξημερώματα με ένα φακό , βρήκα την όλη διαδικασία πολύ όμορφη και ιδιαίτερη μακριά από τους πολλούς τουρίστες.Ειναι λίγο δύσκολη λόγω ώρας η διαδρομή και χρειάζεσαι μια μισή με δύο ώρες για να είσαι πάνω την ώρα που ανατέλλει ο ήλιος...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.292
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom