Ιορδανία Ταξίδι στην Ιορδανία προς/από Άκαμπα

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Θα είμαστε 2 άτομα 28/02 με 06/03.
29/02 Wadi Rum
01-02/03 Πέτρα
και μετά συνεχίζουμε για Αμμάν, Μάνταμπα, Νεκρά Θάλασσα, Ακαμπα

Αν σε βολεύει το πρόγραμμά μας, στείλε inbox.
Γεια σου thch 81 σε ευχαριστώ για την πρόταση , εσείς εχετε κλείσει μετακινήσεις μέσα στην χώρα. ? Δηλαδή Aqaba wadi rum μετακίνηση που να συνδυάζει διαμονή σε σκηνή στην έρημο μαζί με τουρ με καμήλα και αγροτικό , η τις μετακινήσεις θα τις κλείσετε από εκει, γενικώς αυτό είναι το πρόγραμμα που θα έκανα για 4 ημέρες Οπότε είμαι μέσα.
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Γεια σου thch 81 σε ευχαριστώ για την πρόταση , εσείς εχετε κλείσει μετακινήσεις μέσα στην χώρα. ? Δηλαδή Aqaba wadi rum μετακίνηση που να συνδυάζει διαμονή σε σκηνή στην έρημο μαζί με τουρ με καμήλα και αγροτικό , η τις μετακινήσεις θα τις κλείσετε από εκει, γενικώς αυτό είναι το πρόγραμμα που θα έκανα για 4 ημέρες Οπότε είμαι μέσα.
Aκόμα δεν έχουμε κλείσει κάτι. Είμαστε στη φάση του διαβάσματος για την οργάνωση.
 

petathans

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα συνταξιδιώτες! Νεοφερμένος στην παρέα είμαι. Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το εξής: ψάχνω μεταφορικό μέσο (πλην αεροπλάνου) για να πάω από Άκαμπα στο αεροδρόμιο του Αμμάν. Πηγαίνω-φεύγω αεροπορικώς Ιορδανία από Αμμάν, αλλά το πρόγραμμα του ταξιδιού ξεκινάει από Αμμάν και καταλήγει στην Άκαμπα, οπότε πρέπει να επιστρέψω με κάποιον τρόπο στο Αμμάν για να φύγω (π.χ. λεωφορείο). Μπήκα στο site (https://www.jett.com.jo/en), αλλά για την ημερομηνία που ενδιαφέρομαι (21 Απριλίου) δεν μπορώ να βγάλω άκρη από το πρόγραμμα δρομολογίων που έχουν. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να γίνεται? Εννοώ, αν υπάρχει κάτι αξιόπιστο να ψάξω, αν υπάρχει και άλλος τρόπος εκτός λεωφορείων, κόστος, ώρες που υπάρχουν δρομολόγια, πόσο διαρκεί το ταξίδι κλπ, όλες οι πληροφορίες ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ.
 
Last edited:

makislog

Member
Μηνύματα
44
Likes
157
Καλημέρα συνταξιδιώτες! Νεοφερμένος στην παρέα είμαι. Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το εξής: ψάχνω μεταφορικό μέσο (πλην αεροπλάνου) για να πάω από Άκαμπα στο αεροδρόμιο του Αμμάν. Πηγαίνω-φεύγω αεροπορικώς Ιορδανία από Αμμάν, αλλά το πρόγραμμα του ταξιδιού ξεκινάει από Αμμάν και καταλήγει στην Άκαμπα, οπότε πρέπει να επιστρέψω με κάποιον τρόπο στο Αμμάν για να φύγω (π.χ. λεωφορείο). Μπήκα στο site (https://www.jett.com.jo/en), αλλά για την ημερομηνία που ενδιαφέρομαι (21 Απριλίου) δεν μπορώ να βγάλω άκρη από το πρόγραμμα δρομολογίων που έχουν. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να γίνεται? Εννοώ, αν υπάρχει κάτι αξιόπιστο να ψάξω, αν υπάρχει και άλλος τρόπος εκτός λεωφορείων, κόστος, ώρες που υπάρχουν δρομολόγια, πόσο διαρκεί το ταξίδι κλπ, όλες οι πληροφορίες ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ.
Να σου τονίσω, για αρχή, ότι δεν έχω πάει ακόμα Ιορδανία και ό,τι σου πω είναι από αναζήτηση που έχω κάνει. Τα λεωφορεία στην Ιορδανία φεύγουν όταν είναι γεμάτα! Ίσως συμφέρει να νοικιάσεις αμάξι.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Ή κακός γυρνάς να φύγεις απο αμμάν. Μπορούσες να φύγεις απο άκαμπα.
Λεωφορεία μην υπολογίζεις........ Φεύγουν, όταν θέλουν κ άμα θέλουν.
Ταξί μόνο ....
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Το συγκεκριμένο δρομολόγιο δεν το έχω κάνει. Έχει όμως η Jett bus δρομολόγια από Ακαμπα για Αμμαν στο σταθμό Αbdali. Χρησιμοποίησα 4 φορές την JETT στην Ιορδανία και ήταν πάντα στην ώρα της, πότε δεν περίμεναν να γεμίσει το λεωφορείο.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Το συγκεκριμένο δρομολόγιο δεν το έχω κάνει. Έχει όμως η Jett bus δρομολόγια από Ακαμπα για Αμμαν στο σταθμό Αbdali. Χρησιμοποίησα 4 φορές την JETT στην Ιορδανία και ήταν πάντα στην ώρα της, πότε δεν περίμεναν να γεμίσει το λεωφορείο.
Παιδιά καλησπέρα να ρωτήσω από πέτρα προσ ακαμπα αεροδρομιο είδα ότι δεν υπάρχει λεοφωρειο, γνωρίζετε κάποιον οικονομικό τρόπο μετακινησης.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Παιδιά καλησπέρα να ρωτήσω από πέτρα προσ ακαμπα αεροδρομιο είδα ότι δεν υπάρχει λεοφωρειο, γνωρίζετε κάποιον οικονομικό τρόπο μετακινησης.
Απο Πετρα προς την πολη της Ακαμπα με λεωφορειο κι απο εκει ταξι για αεροδρομιο.
 

arkoun

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλησπέρα! Ψάχνοντας για το ταξίδι που θα κάνω με μία φίλη μου Αθήνα - Ακάμπα - Αθήνα έπεσα στο φόρουμ. 9/3-13/3. Τα σημεία ενδιαφέροντος συμπερασματικά σε όλα όσα διάβασα είναι Wadi Rum-Πέτρα και Νεκρά Θάλασσα.
Αρχικά, με την άφιξη στις 9 είναι προτιμότερη η διανυκτέρευση στην Ακάμπα ή 2 μέρες στην έρημο;
Επίσης, εκτός λεωφορείων υπάρχει κάποιο site με ομαδικές αναχωρήσεις που να συμφέρει συγκριτικά με ταξι για τις διαδρομές αυτες;
Ευχαριστώ!
 
Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Καλησπέρα! Ψάχνοντας για το ταξίδι που θα κάνω με μία φίλη μου Αθήνα - Ακάμπα - Αθήνα έπεσα στο φόρουμ. 9/3-13/3. Τα σημεία ενδιαφέροντος συμπερασματικά σε όλα όσα διάβασα είναι Wadi Rum-Πέτρα και Νεκρά Θάλασσα.
Αρχικά, με την άφιξη στις 13 είναι προτιμότερη η διανυκτέρευση στην Ακάμπα ή 2 μέρες στην έρημο;
Επίσης, εκτός λεωφορείων υπάρχει κάποιο site με ομαδικές αναχωρήσεις που να συμφέρει συγκριτικά με ταξι για τις διαδρομές αυτες;
Ευχαριστώ!
Στο site της JETT έχει κι ομαδικές αναχωρήσεις.
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ
Καλησπέρα και από εμένα. Σκέφτομαι να εκμεταλλευτώ τις χαμηλές τιμές της Ryanair και να πετάξω από Αθήνα για Ακαμπα Δευτέρα 16/3 με Παρασκευή 20/3. Σύνολο 4 διανυκτερεύσεις. Το πρώτο βράδυ σκέφτομαι να το περάσω στην Άκαμπα μιας και φτάνω 20:20. Την Τρίτη το πρωί λέω να φύγω για Wadi Rum, να περάσω κάποιες ώρες στην Έρημο και από εκεί να φύγω για Wadi Musa και διανυκτέρευση εκεί. Τρίτη και Τετάρτη μέρα λέω να τις περάσω στην Πέτρα μιας και είναι ο βασικός λόγος του ταξιδιού μου και Παρασκευή πρωί αναχώρηση για Άκαμπα. Πως σας φαίνεται σαν πρόγραμμα και τι θα αλλάζατε;
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Η εμπειρία της διανυκτέρευσης στην έρημο πιστεύω ότι αξίζει και ήταν απο τα highlight του ταξιδιού στην Ιορδανια για μένα. Φύγε αν είναι Τετάρτη πρωί από Wadi Rum για Πέτρα. Μιαμιση μέρα πιστεύω είναι αρκετή εκεί, ειδικά αν έχεις καλές αντοχές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.410
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom