Ιορδανία Ταξίδι στην Ιορδανία προς/από Άκαμπα

Lina m

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα σε όλους,
κλείσαμε και εμείς ταξίδι με το άνδρα μου για τον Γενάρη εκμεταλλευόμενοι τις πτήσεις που έβαλε η γνωστή εταιρεία για Άκαμπα.
Από ότι μου είπαν δεν χρειάζεται βίζα... γνωρίζει κάποιος αν ισχύει;
Επίσης μήπως έχει κανείς εικόνα για το καιρό τον Γενάρη στην Πέτρα και στην Άκαμπα;
Συγνώμη αν επαναλαμβάνω ερωτήσεις που μπορεί να έχουν γίνει στο παρελθόν.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.447
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Μιας κ μπαίνεις Aqaba δεν θα χρειαστείς βιζα αρκει να επιστρέψεις απο εκεί πάλι
Στην Πέτρα ενδέχεται να έχει κ παγωνιά --- ειναι ορεινο μερος συνεπώς παρτε κ χοντρά ρούχα (εμεις επισκεφθήκαμε με μάλλινες μπλούζες κ ισοθερμικά απο κάτω !!!) για να ειστε σιγουροι για παν ενδεχόμενο
 

Lina m

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Μιας κ μπαίνεις Aqaba δεν θα χρειαστείς βιζα αρκει να επιστρέψεις απο εκεί πάλι
Στην Πέτρα ενδέχεται να έχει κ παγωνιά --- ειναι ορεινο μερος συνεπώς παρτε κ χοντρά ρούχα (εμεις επισκεφθήκαμε με μάλλινες μπλούζες κ ισοθερμικά απο κάτω !!!) για να ειστε σιγουροι για παν ενδεχόμενο
Ευχαριστώ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.287
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα σε όλους,
κλείσαμε και εμείς ταξίδι με το άνδρα μου για τον Γενάρη εκμεταλλευόμενοι τις πτήσεις που έβαλε η γνωστή εταιρεία για Άκαμπα.
Από ότι μου είπαν δεν χρειάζεται βίζα... γνωρίζει κάποιος αν ισχύει;
Επίσης μήπως έχει κανείς εικόνα για το καιρό τον Γενάρη στην Πέτρα και στην Άκαμπα;
Συγνώμη αν επαναλαμβάνω ερωτήσεις που μπορεί να έχουν γίνει στο παρελθόν.
Εμείς άνοιξη (Απρίλιο αν θυμάμαι καλά) πέσαμε σε χιονοθύελλα, αποκλειστήκαμε ένα βράδυ στην Πέτρα και έκλεισε και ο αρχαιολογικός χώρος.

Και σε Γέρασα και Νεκρή Θάλασσα κρύο του βουνού, με αέρα που ξύριζε. Άρα και για Γενάρη δεν αποκλείεται κάτι τέτοιο.
 

Alkmini_Dem

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα και από εμένα!
Μιας και φέτος η Ryan Air προμοτάρει τον προορισμό Άκαμπα και θα εισρεύσει πολύς λαός, όποιος έχει ταξιδιωτικά tips με βάση τη συγκεκριμένη πόλη, ας καταθέσει γνώση! Εμείς με τον σύζυγο θα ταξιδέψουμε αρχές Δεκέμβρη για τέσσερις διανυκτερεύσεις. Η κρίσιμη πληροφορία που λείπει λοιπόν είναι:
α) Πώς πάει κανείς στη Πέτρα από Άκαμπα; Έκλεισε κανείς με κάποιο πρακτορείο; Αν ναι, πόσο στοιχίζει;
β) Πόσο στοιχίζει το ταξί από Άκαμπα για Wadi Rum; Και πού τα βρίσκεις αυτά τα ταξί; Υπάρχει κάποια "πιάτσα" ή γραφείο;
γ) Τελικά βίζα πληρώνεις όταν φτάσεις Άκαμπα ή μόνο για αφίξεις στο Αμμαν;
δ) Είναι προτιμότερο ξενοδοχείο με πρωινό ή έχει οικονομικές επιλογές στη πόλη; (τύπου τυροπιτάδικο)

Ευχαριστώ!!!
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καλησπέρα και από εμένα!
Μιας και φέτος η Ryan Air προμοτάρει τον προορισμό Άκαμπα και θα εισρεύσει πολύς λαός, όποιος έχει ταξιδιωτικά tips με βάση τη συγκεκριμένη πόλη, ας καταθέσει γνώση! Εμείς με τον σύζυγο θα ταξιδέψουμε αρχές Δεκέμβρη για τέσσερις διανυκτερεύσεις. Η κρίσιμη πληροφορία που λείπει λοιπόν είναι:
α) Πώς πάει κανείς στη Πέτρα από Άκαμπα; Έκλεισε κανείς με κάποιο πρακτορείο; Αν ναι, πόσο στοιχίζει;
β) Πόσο στοιχίζει το ταξί από Άκαμπα για Wadi Rum; Και πού τα βρίσκεις αυτά τα ταξί; Υπάρχει κάποια "πιάτσα" ή γραφείο;
γ) Τελικά βίζα πληρώνεις όταν φτάσεις Άκαμπα ή μόνο για αφίξεις στο Αμμαν;
δ) Είναι προτιμότερο ξενοδοχείο με πρωινό ή έχει οικονομικές επιλογές στη πόλη; (τύπου τυροπιτάδικο)

Ευχαριστώ!!!
α) Εχει λεωφορεία που κάνουν αυτή τη διαδρομή http://www.jett.com.jo αλλα τώρα δεν λειτουργεί το σαιτ τους. Μπορείς να πας είτε με ταξί ή να σου κλείσει την μεταφορά το ξενοδοχείο σου στη Πέτρα, αν μείνετε στη Πέτρα. Υπολόγισε κανα δύωρο η διαδρομή.
β) Κοστίζει συνηθως 30 JOD και τα βρίσκεις οπου να'ναι. Επίσης καλύτερα ρώτα το camp που θα μείνετε στο wadi rum, αν μείνετε!
γ) Εγω μπήκα απο Αμμαν οποτε δεν ξέρω να σου απαντήσω.
δ) Δεν έμεινα στην Ακαμπα αλλα γενικά η Ιορδανία είναι φτηνή χώρα.
 

petropa2000

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλησπέρα και από εμένα!
Μιας και φέτος η Ryan Air προμοτάρει τον προορισμό Άκαμπα και θα εισρεύσει πολύς λαός, όποιος έχει ταξιδιωτικά tips με βάση τη συγκεκριμένη πόλη, ας καταθέσει γνώση! Εμείς με τον σύζυγο θα ταξιδέψουμε αρχές Δεκέμβρη για τέσσερις διανυκτερεύσεις. Η κρίσιμη πληροφορία που λείπει λοιπόν είναι:
α) Πώς πάει κανείς στη Πέτρα από Άκαμπα; Έκλεισε κανείς με κάποιο πρακτορείο; Αν ναι, πόσο στοιχίζει;
β) Πόσο στοιχίζει το ταξί από Άκαμπα για Wadi Rum; Και πού τα βρίσκεις αυτά τα ταξί; Υπάρχει κάποια "πιάτσα" ή γραφείο;
γ) Τελικά βίζα πληρώνεις όταν φτάσεις Άκαμπα ή μόνο για αφίξεις στο Αμμαν;
δ) Είναι προτιμότερο ξενοδοχείο με πρωινό ή έχει οικονομικές επιλογές στη πόλη; (τύπου τυροπιτάδικο)

Ευχαριστώ!!!
καλησπερα. 3-10/12 ταξιδευω για Ακαμπα. μαζευω πληροφοριες και θα τις ανεβασω.
 
Last edited by a moderator:

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Καλημερα και απο εμενα. Θα προσπαθησω να βοηθησω δεδομενου οτι ειμαι κατοικος Αμμαν εδω και 5 χρονια.
1)Visa οι Ελληνες βγαζουμε κατευθειαν στο αεροδρομιο. Αν μπεις απο Αμμαν πληρωνεις 40 JOD ενω απο Aqaba ειναι δωρεαν. Συζηταν ομως να το αλλαξουν αυτο και μπορει να γινει ανα πασα στιγμη. Το 2013 αλλαξε σε μια βραδια η visa στο Αμμαν και απο 20JOD εγινε 40JOD. Επομενως εχετε το νου σας. Απλα το διαβατηριο πρεπει να εχει ισχυ 6 μηνες
2) Υπαρχει το Jordan pass που καλυπτει visa και εισοδους σε αρκετα μερη (και Petra)και κανει 70JOD. Ακομα και απο Aqaba αν μπεις συμφερει.
3) Απο Aqaba στην Petra πας με taxi. Κοστος 60JOD συνηθως. Μπορει 70 μπορει και 50. Μπορεις ομως να νοικιασεις αυτοκινητο αλλα πολυ προσοχη διοτι η Αραβικη οδηγηση δεν ειναι οτι πιο ασφαλες. Ο δρομος Aqaba-Amman ειναι τρελλα επικινδυνος ιδιως την νυχτα. Μπορεις να νοικιασες αυτοκινητο με οδηγο 60-70JOD το 12ωρο περιπου.
4) Απο Aqaba στο Wadi rum πας με taxi. Κοστος 40JOD συνηθως.Μπορει 50 μπορει και 30. Στο Αμμαν υπαρχει και Uber που ειναι πολυ καλυτερο. Δεν ξερω αν υπαρχει στην Aqaba αλλα δοκιμαστε το.
5) Η Ιορδανια ειναι ακριβη. Να υπολογιζεις ολα +20-30% ακριβοτερα απο Ελλαδα(εστιατορια, fast food, supermarket κτλ). Οσο για ξενοδοχειο μην πατε σε πολυ φθηνο και καλο ειναι να εχει πρωινο αν και δεν ειναι απαραιτητο.
Ελπιζω να βοηθησα
 
Μηνύματα
5
Likes
1
Θα προτεινα να μεινεις μολις φτασεις στην Αγκαμπα. Την δευτερη μερα Wadi Rum και την τριτη Πετρα. Μετα Αμμαν. Μια μερα να μεινεις οπωσδηποτε στην Νεκρα θαλασσα.

σκεφτομουν να μεινω στην ακαμπα 7 μερες και τρεις στην νεκρα θαλασσα και τα υπολοιπα να τα δω με mini trip...? τι λες?
 

Alkmini_Dem

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλημερα και απο εμενα. Θα προσπαθησω να βοηθησω δεδομενου οτι ειμαι κατοικος Αμμαν εδω και 5 χρονια.
1)Visa οι Ελληνες βγαζουμε κατευθειαν στο αεροδρομιο. Αν μπεις απο Αμμαν πληρωνεις 40 JOD ενω απο Aqaba ειναι δωρεαν. Συζηταν ομως να το αλλαξουν αυτο και μπορει να γινει ανα πασα στιγμη. Το 2013 αλλαξε σε μια βραδια η visa στο Αμμαν και απο 20JOD εγινε 40JOD. Επομενως εχετε το νου σας. Απλα το διαβατηριο πρεπει να εχει ισχυ 6 μηνες
2) Υπαρχει το Jordan pass που καλυπτει visa και εισοδους σε αρκετα μερη (και Petra)και κανει 70JOD. Ακομα και απο Aqaba αν μπεις συμφερει.
3) Απο Aqaba στην Petra πας με taxi. Κοστος 60JOD συνηθως. Μπορει 70 μπορει και 50. Μπορεις ομως να νοικιασεις αυτοκινητο αλλα πολυ προσοχη διοτι η Αραβικη οδηγηση δεν ειναι οτι πιο ασφαλες. Ο δρομος Aqaba-Amman ειναι τρελλα επικινδυνος ιδιως την νυχτα. Μπορεις να νοικιασες αυτοκινητο με οδηγο 60-70JOD το 12ωρο περιπου.
4) Απο Aqaba στο Wadi rum πας με taxi. Κοστος 40JOD συνηθως.Μπορει 50 μπορει και 30. Στο Αμμαν υπαρχει και Uber που ειναι πολυ καλυτερο. Δεν ξερω αν υπαρχει στην Aqaba αλλα δοκιμαστε το.
5) Η Ιορδανια ειναι ακριβη. Να υπολογιζεις ολα +20-30% ακριβοτερα απο Ελλαδα(εστιατορια, fast food, supermarket κτλ). Οσο για ξενοδοχειο μην πατε σε πολυ φθηνο και καλο ειναι να εχει πρωινο αν και δεν ειναι απαραιτητο.
Ελπιζω να βοηθησα
Σ' ευχαριστούμε για τις καίριες πληροφορίες! Μήπως θα μπορούσες να μας πεις και τον καλύτερο τρόπο επίσκεψης στη Νεκρά Θάλασσα; Να υποθέσω πάλι ταξάκι; Αξίζει διανυκτέρευση; Λογικά εφόσον είναι συν μια ώρα από Πέτρα, το κόστος θα είναι γύρω στα 100 JOD/μετάβαση; Ίσως συμφέρει να πας εκεί μέσω τοπικού πρακτορείου. Πάντως και από το ξενοδοχείο ,που έστειλα e-mail, μου απάντησαν οτι μπορούν και οι ίδιοι να κανονίσουν για Πέτρα και Wadi Rum με χαμηλότερο κόστος από όσο θα στοιχίσει μέσω πρακτορείου. Τα κόστη είναι περίπου όπως τα περιέγραψες.
 

irtat

Member
Μηνύματα
30
Likes
6
Mέχρι τα 40 είμαστε νέοι αδελφέ. Μετά, βλέπουμε.
xaxaxa egv eimai ---inta kai noivuv paidi

καλησπερα. 3-10/12 ταξιδευω για Ακαμπα. μαζευω πληροφοριες και θα τις ανεβασω.
μπραβο με ενδιαφερει εγω παω 3-7/12/18 θα περιμενω για οτι βρεις .
θα βαλω και οτι βρω εγω
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom