Ιορδανία Ταξίδι στην Ιορδανία προς/από Άκαμπα

fenia42

Member
Μηνύματα
3.876
Likes
14.376
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλησπέρα σε όλους τους ταξιδιώτες! Θέλω να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν ταξιδέψει ήδη Ιορδανία και στα κλασσικά μέρη που αναφέρονται παραπάνω! Είναι ασφαλές για 3 γυναίκες (όχι με γκρουπ) ;;;
Κι εμείς τρεις γυναίκες μόνες είχαμε πάει, χωρίς γκρουπ και δεν αντιμετωπίσαμε το μαραμικρο πρόβλημα. Είναι πολύ κόσμιοι οι Ιορδανοί.
 

Green traveler

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
καλησπερα σε ολους.
και εγω μαζι με το πληθος εκλεισα για ακαμπα 14-17 δεκεμβρη.
οποιος ή οποια θελει μπορουμε να μοιραστουμε καποια εξοδα.
οι ημερομινιες ειναι συγκεκριμενες οποτε και τα δρομολογια.
θα ειμαι με την κοπελα μου και θα χαρουμε πολυ να σας γνωρισουμε απο κοντα!
 

gogos88

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα.. εχω κλεισει με ενα φιλαρακι για Ακαμπα 7/1 με 11/1.. αν υπαρχει και καποιος αλλο που να θελει να μοιραστει και εξοδα για μετακινησεις να στειλει inbox.
 

Kaj

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα και απο εμένα.Θα ήθελα να ρωτησω καποια πραγματα αυτους που εχουν ηδη παει, το ταξιδι θα ειναι πολυ μικρο ως σκοπο να παρω μια γευση απο την Ιορδανια.

1.Ταξιδι προς και απο Ακαμπα, αυτο σημαινει οτι δε θα χρειαστω βιζα? Σκοπευω να νοικιασω αμαξι ομως και να παω προς Πετρα και Wadi rum, ουτε εκει θα χρειαστω βιζα? Γιατι κατι διαβασα για wadi araba border κτλ αλλα δεν καταλαβα κ πολλα. Επισης αν εχετε καποιο tip για αυτα τα 2 μερη καλοδεχουμενο!

Ευχαριστω!!
 

Takis-Gwgw

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ψαχνομαστε...
Καλησπερα!Ειμαστε ζευγαρι και εχουμε κλεισει για Ακαμπα στις 17-21 Δεκεμβριου.Αν καποιο αλλο ζευγαρι ταξιδευει εκεινη την περιοδο,θα ηταν καλη φαση να γνωριζομασταν και να μοιραζομασταν τα εξοδα των μετακινησεων.
 

Christina M

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη, Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία και Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα και απο εμένα.Θα ήθελα να ρωτησω καποια πραγματα αυτους που εχουν ηδη παει, το ταξιδι θα ειναι πολυ μικρο ως σκοπο να παρω μια γευση απο την Ιορδανια.

1.Ταξιδι προς και απο Ακαμπα, αυτο σημαινει οτι δε θα χρειαστω βιζα? Σκοπευω να νοικιασω αμαξι ομως και να παω προς Πετρα και Wadi rum, ουτε εκει θα χρειαστω βιζα? Γιατι κατι διαβασα για wadi araba border κτλ αλλα δεν καταλαβα κ πολλα. Επισης αν εχετε καποιο tip για αυτα τα 2 μερη καλοδεχουμενο!

Ευχαριστω!!
Καλημέρα
1.δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις visa. Θα πρέπει οπωσδήποτε όμως να μπεις στην ουρα στην άφιξη σου για την σφραγίδα της visa.
2.ούτε εκεί θα χρειαστείς visa. Κάτι που πρέπει να τονιστεί πάντως και δεν βλέπω να το εχει αναφέρει κανείς είναι το ποσό της εισόδου στην Πέτρα και το γράφω για να είσαι προετοιμασμένος γι'αυτό . Είναι περίπου 62ευρώ (50 ιορδανικά δηνάρια).Κι αν τύχει να βρέχει εκείνη τη μέρα όπως έγινε με μας.... μένεις στο visitor center για ώρες μέχρι να αποφασίσουν αν θα ανοίξει ή όχι για λόγους ασφάλειας. Στο wadi rum δεν χρειάζεται κανένα εισητήριο εισόδου.
3.Να νοικιάσεις αμάξι. Αξίζει . Προσοχή μόνο στο δρόμο εκεί που περνάει απο κατοικημένη περιοχή γιατί έχει μεγάλα σαμάρια για να κόβουν ταχύτητα. Οδήγησα 7 μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα.
ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο πως θα ξοδέψεις τα χρήματα σου. ΟΛΟΙ θέλουν να σου τα πάρουν με οποιοδήποτε τρόπο (εκτος απο το να σου τα κλέψουν). Τέτοια δεν αντιλήφθηκα στις 11 μερες που έμεινα.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Μια φίλη μου είναι τώρα στην Ακάμπα και με ρωτάει αν έχουμε πρόταση για φαγητό /εστιατόριο!
 

Takis-Gwgw

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ψαχνομαστε...
Γυρισαμε απο Ιορδανια και θελω να μοιραστω μερικες πληροφοριες.
Σχετικα με την ενοικιαση αυτοκινητου.
Μολις φτασετε στην Ακαμπα,εξω απο το αεροδρομειο εχει γραφειο(βασικα το πορτ παγκαζ ενος τζιπ)που μπορειτε να νοικιασετε με χεωστικη.Μπορειτε και online απο πριν(οπως ειδα καποιους πριν απο μενα) και να πληρωσετε με χρεωστικη.Κρατανε 350JD εγγυηση.Η εταιρια λεγεται Thrifty.
To νοικιασαμε με 30JD την ημερα.
Πιστευω οτι αξιζει!Κινηση τρελη δεν εχει(δεν πηγαμε Αμμαν),οι δρομοι ειναι ανετοι.Σχετικα με τα σαμαρακια,αν εχετε το νου σας,δεν ειναι προβλημα.Μας σταματησανε αρκετες φορες για ελεγχο,αλλα μονο για να μας δουνε.
Θεωρω οτι χωρις αμαξι ειναι λιγο προβλημα γιατι οι αποστασεις ειναι μεγαλες αν θελεις να γυρισεις την χωρα.
Σχετικα με την Πετρα.
Εχει πολυ περπατημα,αλλα προλαβαμε σε μια μερα να κανουμε τρεις διαδρομες(πρασινη,αυτη για το μοναστηρι και την πορτοκαλι).Στον χαρτη που σου δινουν,οι χρονοι που λεει οτι χρειαζεσαι για την καθεμια,ειναι τρελοι.Καναμε τις διαδρομες σε λιγοτερο απο το μισο που γραφανε.
Σχετικα με την Νεκρα Θαλασσα.
Εκτος απο τα ξενοδοχεια,εχει μια δημοσια παραλια(πληρωνεις 10JD) για να μπεις η οποια ειναι οργανωμενη(ντους,πετσετες,lockers).Λεγεται amman tourist beach.
 

Rania.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε με πολλά ταξίδια!! Ταξιδεύουμε με τον σύντροφό μου για Άκαμπα 28/1 και επιστρέφουμε 1/2. Σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε Πέτρα (με διανυκτέρευση), Wadi Rum (με διανυκτέρευση).
Αν υπάρχει κάποιος-οι για να μοιραστούμε τα έξοδα μετακινήσεων θα ήταν εξαιρετικό.
Ανακεφαλαιώνοντας όσα έχω διαβάσει παραπάνω, καταλαβαίνω τα εξής (και διορθώστε μας αν κάνω λάθος):
  • Δεν χρειάζεται visa αν πηγαίνεις (και επιστρέφεις) από Άκαμπα
  • Παρόλα αυτά συμφέρει το Jordan Pass καθώς σου δίνει ούτως ή άλλως την είσοδο στην Πέτρα (και σε άλλα αξιοθέατα), σωστά?
Επίσης θέλω να ρωτήσω τα εξής:
  • Αξίζει να διανυκτερεύσεις στην Wadi Rum ή μήπως αυτή την εποχή (λόγω χειμώνα) δεν είναι οτι καλύτερο να μείνεις στο Camp?? Είναι καθαρό το camp??
  • Αξίζει να πάμε και Αμμάν ή μήπως είναι λίγο σκότωμα?? Πόσες ώρες είναι η διαδρομή Πέτρα - Αμμάν αν συνεχίσουμε από Πέτρα?
  • Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο αξιοθέατο που δεν πρέπει να παραλείψουμε να δούμε?
Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε με πολλά ταξίδια!! Ταξιδεύουμε με τον σύντροφό μου για Άκαμπα 28/1 και επιστρέφουμε 1/2. Σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε Πέτρα (με διανυκτέρευση), Wadi Rum (με διανυκτέρευση).
Αν υπάρχει κάποιος-οι για να μοιραστούμε τα έξοδα μετακινήσεων θα ήταν εξαιρετικό.
Ανακεφαλαιώνοντας όσα έχω διαβάσει παραπάνω, καταλαβαίνω τα εξής (και διορθώστε μας αν κάνω λάθος):
  • Δεν χρειάζεται visa αν πηγαίνεις (και επιστρέφεις) από Άκαμπα
  • Παρόλα αυτά συμφέρει το Jordan Pass καθώς σου δίνει ούτως ή άλλως την είσοδο στην Πέτρα (και σε άλλα αξιοθέατα), σωστά?
Επίσης θέλω να ρωτήσω τα εξής:
  • Αξίζει να διανυκτερεύσεις στην Wadi Rum ή μήπως αυτή την εποχή (λόγω χειμώνα) δεν είναι οτι καλύτερο να μείνεις στο Camp?? Είναι καθαρό το camp??
  • Αξίζει να πάμε και Αμμάν ή μήπως είναι λίγο σκότωμα?? Πόσες ώρες είναι η διαδρομή Πέτρα - Αμμάν αν συνεχίσουμε από Πέτρα?
  • Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο αξιοθέατο που δεν πρέπει να παραλείψουμε να δούμε?
Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ!
Σε τόσες λίγες μέρες ειναι σκότωμα να πάτε και Αμμάν. Η έρημος αξίζει πολύ, ακόμα και χειμώνα. Τη μέρα δεν κάνει κρύο και το βράδυ βάζεις κουβέρτες. Δες κριτικές για τα camps, μια χαρά είναι τα περισσότερα. Είχα μείνει στο Beyond Wadi Rum και ήταν εξαιρετικό. Αξιοθέατα υπάρχουν πολλά (Νεκρά θάλασσα, σημείο βάφτισης, Όρος Νέμπο, Γέρασα, Μάνταμπα, κάστρα) αλλά δεν έχετε πολύ χρόνο για όλα, οπότε πρεπει να κινηθείτε επιλεκτικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.764
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom