Ταξίδι στην Κεφαλονιά

Tolis_021

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Η Κεφαλλονιά είναι μεγαλο νησι, οπότε όπου και να μείνεις το αμαξι το χρειάζεσαι. Το Αργοστολι ειναι ιδανική περιοχή να μείνεις, σαν κέντρο εχει τα πάντα. Μπαρ, ρεστοραν, το λιθοστρωτο και βόλτες δίπλα στην λιμνοθαλασσα και στην γεφυρα. Δεν χρειάζεται αυτοκίνητο, περπατιεται. Αλλιως Ασσος, αλλα ειναι μικρη περιοχή αλλα πολύ γραφική. Και φυσικά το φισκαρδο,η πιο γραφική και κόσμοπολιτική περιοχή της κεφαλονιας. Προσωπικά θα επελεγα το Αργοστολι!
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Θα εχω αμαξι οποτε θα μπορεσω να την γυρισω.
Εχω ξεκινησει μια μικρη αναζητηση αλλα βλεπω οι τιμες ξεφευγουν για Αυγουστο.
Εχετε να προτεινετε καποια περιοχη κοντα στο Αργοστολι που να αξιζει τον κοπο να μεινεις;
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Θα εχω αμαξι οποτε θα μπορεσω να την γυρισω.
Εχω ξεκινησει μια μικρη αναζητηση αλλα βλεπω οι τιμες ξεφευγουν για Αυγουστο.
Εχετε να προτεινετε καποια περιοχη κοντα στο Αργοστολι που να αξιζει τον κοπο να μεινεις;
Εγώ είχα πάει πριν 2 χρόνια κι είχαμε μείνει στον Καραβάδο, είναι λίγο έξω από το Αργοστόλι. Σε ενοικιαζόμενα δωμάτια, μείναμε πολύ ικανοποιημένες, sunshine studios τα έλεγαν.
(Φοβερές παραλίες η Κεφαλλονιά!)
 

Georgia86

Member
Μηνύματα
167
Likes
1.206
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Θα εχω αμαξι οποτε θα μπορεσω να την γυρισω.
Εχω ξεκινησει μια μικρη αναζητηση αλλα βλεπω οι τιμες ξεφευγουν για Αυγουστο.
Εχετε να προτεινετε καποια περιοχη κοντα στο Αργοστολι που να αξιζει τον κοπο να μεινεις;
Δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι εμεις μενουμε σε δικο μας σπιτι οταν πηγαινουμε!
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Eγώ είχα μεινει στη Πεσσάδα (στο χωριό - εχει και καταπληκτική παραλία μικρή και χωρίς κόσμο) στο sunrise inn. Με βολεψε, το είχα σαν βάση γιατι γυρνούσαμε ολη την μέρα και για να φτάσω στο Αργοστολι δεν μου έπαιρνε πάνω από 15 λεπτά.. γυρω από το Αργοστολι πάντως πιστευω οτι παντού ειναι καλά
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Στο Αργοστόλι σίγουρα την Κυανή Ακτή,ταβέρνα στην κυριολεξία πάνω στα κύματα με πολύ ωραίο φαγητό.
 

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
Ο Αλέξανδρος στο Μύρτω και ο Ρόμπολης μετά τη Σάμη είναι πολύ καλά μαγαζιά με άπαιχτο φαγητό και καλές τιμές. επίσης το pizza al forno στο Αργοστόλι και η Αυλή στο Λίξούρι.
 

eden17

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γεια σας! Σκεφτομαι να πάω Κεφαλλονιά φέτος αλλα εχω πολυ λιγες μερες στην διάθεση μου (3-4) οπότε θελω να περιοριστω στο βορειο μέρος του νησιού (Φισκαρδο, Ασος, Μελισσανη) Το πλοίο φτάνει στη Σαμη. Ειναι καλή ιδέα να μείνω Σαμη ή Αγία Ευφημία; Στο Φισκάρδο δυστυχώς οι τιμές είναι πολύ τσιμπημένες...
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Γεια σας! Σκεφτομαι να πάω Κεφαλλονιά φέτος αλλα εχω πολυ λιγες μερες στην διάθεση μου (3-4) οπότε θελω να περιοριστω στο βορειο μέρος του νησιού (Φισκαρδο, Ασος, Μελισσανη) Το πλοίο φτάνει στη Σαμη. Ειναι καλή ιδέα να μείνω Σαμη ή Αγία Ευφημία; Στο Φισκάρδο δυστυχώς οι τιμές είναι πολύ τσιμπημένες...
Ναι και Σάμη και Αγία Ευφημία είναι πολύ καλά και κοντά στα περισσότερα από αυτά που θες να δεις. Πολύ όμορφα είναι και Άσσο αν θες να κοιτάξεις για τιμές.
Από πού θα πας; Γιατί από Κυλλήνη το πλοίο πάει Πόρο.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Πολυ ωραια ιστορια. Σκεφτομαι κ εγω να επισκεφτω φετος το νησι 2-8 Αυγουστου.
Που προτεινετε να μεινω;
Το σχεδιο ειναι να μεινω καπου ως βαση κ να γυρναω ολη την ημερα για μπανιο, ετσι ωστε το βραδυ να μην χρειαζεται να παρω αμαξι για να παω μια βολτα.
Ειδα οτι πολλοι προτεινουν το Αργοστολι, αλλα φαινεται τεραστιο. Καποια συγκεκριμενη περιοχη;
Η΄καπου αλλου;
Μια καλή εναλλακτική όχι πολύ μακριά από το λιμάνι του Πόρου είναι και η Σκάλα με την απέραντη παραλία της αλλά και αρκετά μαγαζιά για ότι χρειαστείς χωρίς να χρειαστεί να μένεις μέσα στο Αργοστόλι. Πριν μερικά χρόνια και χωρίς αυτοκίνητο έμεινα ένα μήνα στη Σκάλα και χρησιμοποιούσα το κτελ για Αργοστόλι όπου έφτανα περίπου σε μισή ώρα και από εκεί αποφάσιζα που ήθελα να πάω για το υπόλοιπο της μέρας.Προσοχή όμως στην συχνότητα των δρομολογίων. Μην φανταστείς πως έχει κάθε ώρα κτελ για όλους τους προορισμούς, Θα συμφωνήσω απόλυτα όμως με την Georgia πως για να εξερευνήσεις την Κεφαλλονιά χρειάζεσαι αυτοκίνητο και αρκετές μέρες .Τουλάχιστον 6-7 για να δεις τα βασικά και να γυρίσεις όλο το νησί.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Γεια σας! Σκεφτομαι να πάω Κεφαλλονιά φέτος αλλα εχω πολυ λιγες μερες στην διάθεση μου (3-4) οπότε θελω να περιοριστω στο βορειο μέρος του νησιού (Φισκαρδο, Ασος, Μελισσανη) Το πλοίο φτάνει στη Σαμη. Ειναι καλή ιδέα να μείνω Σαμη ή Αγία Ευφημία; Στο Φισκάρδο δυστυχώς οι τιμές είναι πολύ τσιμπημένες...
Η Σάμη είναι το μεγαλύτερο λιμάνι της Κεφαλλονιάς και είναι κωμόπολη με ότι αυτό συνεπάγεται.Είναι καλή επιλογή όμως αν θέλεις να επισκεφθείς Ιθάκη ή Ζάκυνθο με μονοήμερη κρουαζιέρα.
Η Αγία Ευφημία από την άλλη είναι χωριό και λιγότερο θορυβώδες απο την Σάμη.
Το Φισκάρδο είναι για τους αριστοκράτες και τους σκαφάτους. Άσε που θα λιώσεις στη ζέστη.
Αξίζει για μονοήμερη με τις γύρω παραλίες αλλά δεν βρίσκω τον λόγο να δώσεις εναν σκασμό λεφτά για διαμονή.Εφόσον όπως διάβασα έχεις αυτοκίνητο μπορείς να μείνεις όπου θέλεις και να επιστρέψεις Σάμη μόνο για αναχώρηση.Για παράδειγμα Σκάλα, που είναι περίπου στη μέση της διαδρομής από τον Πόρο το άλλο λιμάνι του νησιού είναι μόλις 30km. Αξίζει να την γυρίσεις όλη έστω και περιμετρικά και να αφιερώσεις μια μέρα σε road trip.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom