ΗΠΑ Ταξίδι στην Νέα Υόρκη, ποσο θα κοστίσει περίπου;

PanosDJ

Member
Μηνύματα
17
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Γεια σας παιδιά ειμαι νέο μέλος εδω, 18 χρονών και το ονειρό μου είναι να ταξιδεύω και το μεγαλύτερο ειναι να πάω Νεα Υόρκη και Λος Άντζελες. Θα ήθελα να σας κανω μια ερώτηση το πόσο θα κοστίσει περίπου για δύο ατομα το ταξίδι στην Νέα Υόρκη; Το έχω τόσο τρέλα που ακόμη και να κανω 3 μέρες χωρίς φαγητό θα αντέξω! Όσοο πιο οικονομικά γίνεται, να σημειωθεί οτι δουλεύω δεν παίρνω πόλλα αλλα ούτε και λιγα, 400 ευρώ το μήνα περίπου και 300 καποια στιγμή! Έχω την τρέλα να πάω και μόνος αλλα παραπάει χαχαχα. Θα ήθελα να ακούσω τις βοήθειες σας!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Χωρίς να έχω πάει ειδικά στη ΝΥ, με βάση τα δεδομένα των ΗΠΑ γύρω στις οικονομίες 8μηνου. Υπολόγιζε min 300 ευρω το άτομο για αεροπορικά και min 100 ευρώ το βράδυ στο Μανχάταν. Βάλε έξτρα το τι θα δείτε, τι θα φάτε (min 15 δολάρια στα McDonald's), οι μετακινήσεις και το πανταχού παρόν φιλοδώρημα. Το ταξίδι δεν είναι και φτηνό, η πόλη έχει πάρα πολλά αξιοθέατα (που απαιτούν μέρες) και η πόλη είναι ακριβή, ακόμη και για τα δεδομένα των ΗΠΑ...
 

domino

Member
Μηνύματα
293
Likes
273
Με όλο τον σεβασμό αλλα θα ήθελα μια σοβαρή απάντηση.

Ο σεβασμός δεν απαιτείται… κερδίζεται. Μια και θέλεις σοβαρή απάντηση κάνε μια σοβαρή ερώτηση –
Εάν η ερώτηση σε απασχόλησε ένα λεπτό οι απαντήσεις θα είναι ανάλογες.

Το συνολικά έξοδα του ταξιδίου συναθροίζονται από

Διαβατήριο
Esta
Αεροπορικό εισιτήριο
Μεταφορές
Διαμονή ανά ημέρα
Φαγητό ανά ημέρα
Κόστος εισόδου αξιοθέατων
Ταξιδιωτική ασφάλιση

Πες μας λοιπόν τι έχεις βρει μέχρι τώρα να σε βοηθήσουμε να το μειώσεις/ βελτιώσεις.
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Πολύ συντηρητικά για 5-6 μέρες και με περιορισμούς σε έξοδα(φαγητό/μετακινήσεις/αξιοθέατα) θα έλεγα 1500 Ευρώ/άτομο το ελάχιστο.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Θα πρότεινα να ξεκινήσεις από πιο "βατά" μέρη, για παράδειγμα στην Ευρώπη, ώστε να αποκτήσεις ταξιδιωτική εμπειρία. Όσο καλό προγραμματισμό να κάνεις για ένα ταξίδι, πάντα αναγκάζεσαι να κάνεις προσαρμογές στο πρόγραμμα και στα έξοδα όταν βρεθείς επί τόπου. Έχοντας ταξιδέψει και αλλού πριν τη Νέα Υόρκη, θα σε κάνει πιο έτοιμο και ευέλικτο σε τέτοιες αλλαγές, ώστε και να απολαύσεις περισσότερο το ταξίδι, και να μην σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι. Είναι κρίμα να κάνεις τώρα ένα μέτριο ή κακό ταξίδι, όταν μπορείς να το κάνεις πολύ καλύτερα αργότερα. Πολύ περισσότερο για μέρη όπως η Νέα Υόρκη που πιθανώς δεν θα μπορέσεις να ξαναπάς.
 

PanosDJ

Member
Μηνύματα
17
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Θα πρότεινα να ξεκινήσεις από πιο "βατά" μέρη, για παράδειγμα στην Ευρώπη, ώστε να αποκτήσεις ταξιδιωτική εμπειρία. Όσο καλό προγραμματισμό να κάνεις για ένα ταξίδι, πάντα αναγκάζεσαι να κάνεις προσαρμογές στο πρόγραμμα και στα έξοδα όταν βρεθείς επί τόπου. Έχοντας ταξιδέψει και αλλού πριν τη Νέα Υόρκη, θα σε κάνει πιο έτοιμο και ευέλικτο σε τέτοιες αλλαγές, ώστε και να απολαύσεις περισσότερο το ταξίδι, και να μην σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι. Είναι κρίμα να κάνεις τώρα ένα μέτριο ή κακό ταξίδι, όταν μπορείς να το κάνεις πολύ καλύτερα αργότερα. Πολύ περισσότερο για μέρη όπως η Νέα Υόρκη που πιθανώς δεν θα μπορέσεις να ξαναπάς.
Καλησπέρα:) συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου, τι θα μου προτείνες για βατό μέρος στην Ευρώπη που να μπορεί σχετικά να το αρμόζει η τσέπη; Σκέφτηκα για Μιλάνο η Ρώμη η και Κωνσταντίνουπολη που πιστεύω μπορώ να πάω σχετικά οικονομίκα, τι άλλο μέρος θα μου προτείνες;

Πολύ συντηρητικά για 5-6 μέρες και με περιορισμούς σε έξοδα(φαγητό/μετακινήσεις/αξιοθέατα) θα έλεγα 1500 Ευρώ/άτομο το ελάχιστο.
Νομίζω αν μαζέψω λίγα ακόμη κοντά στα 2.000 θα ήταν καλύτερα αν πάω μόνος να πάω με ταξιδιωτικο νομίζω. Συμφωνείς;

Ο σεβασμός δεν απαιτείται… κερδίζεται. Μια και θέλεις σοβαρή απάντηση κάνε μια σοβαρή ερώτηση –
Εάν η ερώτηση σε απασχόλησε ένα λεπτό οι απαντήσεις θα είναι ανάλογες.

Το συνολικά έξοδα του ταξιδίου συναθροίζονται από

Διαβατήριο
Esta
Αεροπορικό εισιτήριο
Μεταφορές
Διαμονή ανά ημέρα
Φαγητό ανά ημέρα
Κόστος εισόδου αξιοθέατων
Ταξιδιωτική ασφάλιση

Πες μας λοιπόν τι έχεις βρει μέχρι τώρα να σε βοηθήσουμε να το μειώσεις/ βελτιώσεις.
Καλησπέρα, τα αεροπορικά τα βρήκα, esta και διαβατήριο δεν μπήκαν από την τσέπη μου, οπότε μένουν τα υπόλοιπα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Νομίζω αν μαζέψω λίγα ακόμη κοντά στα 2.000 θα ήταν καλύτερα αν πάω μόνος να πάω με ταξιδιωτικο νομίζω. Συμφωνείς;
Το ταξιδιωτικό θα το πληρώσεις ακριβότερα και δεν υπάρχει λόγος.Αν φυσικά είναι το πρώτο σου ταξίδι στο εξωτερικό συζητιέται...Προτείνω μόνος με την προϋπόθεση ότι μιλάς Αγγλικά.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Καλησπέρα:) συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου, τι θα μου προτείνες για βατό μέρος στην Ευρώπη που να μπορεί σχετικά να το αρμόζει η τσέπη; Σκέφτηκα για Μιλάνο η Ρώμη η και Κωνσταντίνουπολη που πιστεύω μπορώ να πάω σχετικά οικονομίκα, τι άλλο μέρος θα μου προτείνες;
H Ρώμη θεωρητικά είναι μία καλή πρώτη επιλογή, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία. Το Βερολίνο το συστήνω. Εύκολη πόλη, με πολύ καλές συγκοινωνίες, ενδιαφέροντα αξιοθέατα, ζωντανή και νεανική ατμόσφαιρα και η πιο φθηνή από τις μεγάλες πρωτεύουσες.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Κιεγω θα ελεγα κοστος αεροπορικου 350-400 καθως συχνα πυκνά βγαίνουν προσφορές σε αυτες τις τιμές.. Η διαμονή ειναι ακριβή ιδιως στο Μανχάταν(εχει κατι καλες προσφορές με 100 ευρω δικλινα αλλα σπανίζουν, συνήθως 140 - 150). Υπάρχει η λυση του hostel βεβαια που την προτείνω σε ολους τους πιο νέους..Εχω μείνει κεντρο Μανχάταν ενα block απο times square μακρια με 25 ευρω το βράδυ και πίστεψέ με ηταν απίστευτα ομορφα και άνετα. Στο κατω κατω η Νέα Υόρκη ειναι απο τις πόλεις που οπως λέμε πας για εναν υπνο... Έπειτα για τα αξιοθεατα κιεπειδη εχει πολλα σίγουρα θα χρειαστείς καποιο ας πουμε εβδομαδιαιο new york pass γύρω στα 200 ευρω..Φαγητό μετα αφου δε σε απασχολει παιξε και με supermarket όσο μπορείς... Διαβατηριο και esta λιγο πανω απο 100 ευρω κιαυτα...
 

PanosDJ

Member
Μηνύματα
17
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Κιεγω θα ελεγα κοστος αεροπορικου 350-400 καθως συχνα πυκνά βγαίνουν προσφορές σε αυτες τις τιμές.. Η διαμονή ειναι ακριβή ιδιως στο Μανχάταν(εχει κατι καλες προσφορές με 100 ευρω δικλινα αλλα σπανίζουν, συνήθως 140 - 150). Υπάρχει η λυση του hostel βεβαια που την προτείνω σε ολους τους πιο νέους..Εχω μείνει κεντρο Μανχάταν ενα block απο times square μακρια με 25 ευρω το βράδυ και πίστεψέ με ηταν απίστευτα ομορφα και άνετα. Στο κατω κατω η Νέα Υόρκη ειναι απο τις πόλεις που οπως λέμε πας για εναν υπνο... Έπειτα για τα αξιοθεατα κιεπειδη εχει πολλα σίγουρα θα χρειαστείς καποιο ας πουμε εβδομαδιαιο new york pass γύρω στα 200 ευρω..Φαγητό μετα αφου δε σε απασχολει παιξε και με supermarket όσο μπορείς... Διαβατηριο και esta λιγο πανω απο 100 ευρω κιαυτα...
Γεια σου φίλε μου. Τα αεροπορικά τόσο περίπου οι τιμές βρήκα και εγώ τα οποία καλύπτονται από την δικιά μ τσέπη, διαβατήριο και esta θα το κάνουν δωρο οι γονείς για γενέθλια, και σε hostel θα μείνω ναι, νομίζω η τιμή δεν θα κυμανθεί περίπου σε κάνα 1.500 ;

Το ταξιδιωτικό θα το πληρώσεις ακριβότερα και δεν υπάρχει λόγος.Αν φυσικά είναι το πρώτο σου ταξίδι στο εξωτερικό συζητιέται...Προτείνω μόνος με την προϋπόθεση ότι μιλάς Αγγλικά.
Ισχύει ότι θα το πληρώσω ακριβότερα απλά αν αλλάξει κάτι με το άτομο που είναι να πάω άντε να πείσεις τους γονείς ότι θα πας μόνος σε μια τόσο μεγάλη πόλη, μιλάω αγγλικά ναι οπότε θα με παροτρύνουν και αυτοί στο ταξιδιωτικό
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.704
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom