Πολωνία Ταξίδι στην Πολωνία και περιορισμοί covid

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Βγηκαν νεα μετρα τα οποια ισχυουν ως την πρωτοχρονια αν καταλαβα καλα..30% πληροτητα σε ξενοδοχεια,μαγαζια,εστιατορια και απο 1 Μαρτιου υποχρεωτικος εμβολιασμος σε καποια επαγγελματα...α και 75% πληροτητα στα μμμ..ολα αυτα απο 15 Δεκεμβρη..το θεμα ομως ειναι αλλο..διαβαζω σε μισα site οτι απο τις 15-12 και μετα για να μπεις σε εστιατοριο θα πρεπει να χεις πιστοποιητικο...στα αλλα μισα δε λεει κατι τετοιο...αν ειστε εκει ηδη καντε μου μια χαρη και ρωτηστε καποιον ντοπιο αν θελετε να μας πει τι θα γινει ακριβως γιατι οι ξενοδοχοι τα παρουσιαζουν ολα ροδινα μη τυχον και χασουνε λεφτα!!!
Σύμφωνα με ντόπιο :
New restrictions.
From December 15 - reduction of the number of people in restaurants, hotels, bars, cinemas, theaters, sports facilities - to 30% (vaccinated do not count towards the limit provided that the entrepreneur verifies the covid certificates),
from December 15 - reduction in public transport to 75%,
From December 15 - closing of discos and other places for dancing,
December 31 and January 1 - limited to 100 people in closed premises,
from December 15 - obligatory tests for people living with people suffering from COVID-19 (regardless of having a covid certificate),
from December 15 - persons arriving to Poland from outside the Schengen area must have a COVID-19 test performed no earlier than 24 hours before crossing the border
from 20 to 9 January - distance learning in primary and secondary schools, kindergartens and nurseries will be open,
from March 1, obligatory vaccinations against COVID-19 for teachers, medics and officers of uniformed services.

ΥΓ. Από ότι καταλαβαίνω από την παρένθεση ( με bolt) ,μάλλον και χωρίς πιστοποιητικό μπορείς να μπεις.. θα ρωτήσω όμως αύριο ακόμα έναν ντόπιο να δω τι θα μου πει!! Πάντως με αυτά που βλέπω ( μάσκες ελάχιστοι φορούν , πιστοποιητικα δεν ελέγχουν πουθενά στα μαγαζιά, μικρό ποσοστο εμβολιασμου ) μου φαίνεται αδύνατο να μην βάζουν ανεμβολιαστους στα μαγαζιά!! Απλά να ξέρεις βήχουν σχεδόν όλοι - είναι λίγο επίφοβο να κολλήσεις.
 
Last edited:

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
@maria91 καλημέρα! Ρώτησα έναν σε ένα μαγαζί με σουβενίρ και ήταν απόλυτος .. οι ανεμβολιαστοι θα μπορούν και μετά τις 15 να μπαίνουν οπουδήποτε!!!
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
@maria91 καλημέρα! Ρώτησα έναν σε ένα μαγαζί με σουβενίρ και ήταν απόλυτος .. οι ανεμβολιαστοι θα μπορούν και μετά τις 15 να μπαίνουν οπουδήποτε!!!
Σ ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου και την διευκρινιση! :)
 

Konstantina_t

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Απ' ότι είδα από τις 19 Δεκέμβρη για επιστροφή στην Ελλάδα θα χρειάζεται αρνητικό PCR τεστ 48 ωρών πριν! Γνωρίζει κανείς που μπορεί να κάνει κάποιος pcr στην Πολωνία (Βαρσοβία και Κρακοβία) ;
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Απ' ότι είδα από τις 19 Δεκέμβρη για επιστροφή στην Ελλάδα θα χρειάζεται αρνητικό PCR τεστ 48 ωρών πριν! Γνωρίζει κανείς που μπορεί να κάνει κάποιος pcr στην Πολωνία (Βαρσοβία και Κρακοβία) ;
Καλησπέρα.. που το είδες?? Δεν έχω ακούσει για τέτοιου είδους απόφαση αναφορικά με την επιστροφή στην Ελλάδα ..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Καλησπέρα.. που το είδες?? Δεν έχω ακούσει για τέτοιου είδους απόφαση αναφορικά με την επιστροφή στην Ελλάδα ..
Βγήκε πριν μερικές ώρες..Και ήδη γίνεται "χαμός"...Και εδώ στο travelstories..

Νέα μέτρα - Μόνο με αρνητικό μοριακό τεστ όλοι οι ταξιδιώτες στην Ελλάδα | in.gr
 

Konstantina_t

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Βγήκε πριν μερικές ώρες..Και ήδη γίνεται "χαμός"...Και εδώ στο travelstories..

Νέα μέτρα - Μόνο με αρνητικό μοριακό τεστ όλοι οι ταξιδιώτες στην Ελλάδα | in.gr
Ξέρουμε αν κάτι αντίστοιχο θα ισχύει και για την είσοδο στην Πολωνία; Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κατι...
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Βγήκε πριν μερικές ώρες..Και ήδη γίνεται "χαμός"...Και εδώ στο travelstories..

Νέα μέτρα - Μόνο με αρνητικό μοριακό τεστ όλοι οι ταξιδιώτες στην Ελλάδα | in.gr
Δεν το είχα δει!! Ευτυχώς πρόλαβα στο τσακ!!!

Ξέρουμε αν κάτι αντίστοιχο θα ισχύει και για την είσοδο στην Πολωνία; Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κατι...
Για Πολωνία, εγώ ενημερώνομουν από αυτό το σαιτ ( επίσημο της Πολωνίας) Temporary limitations - Coronavirus: information and recommendations - Gov.pl website
 

Konstantina_t

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Για Πολωνία, εγώ ενημερώνομουν από αυτό το σαιτ ( επίσημο της Πολωνίας) Temporary limitations - Coronavirus: information and recommendations - Gov.pl website
Κάτι ακόμα ρε παιδιά επειδή έχω να ταξιδέψω με αεροπλάνο προ κοβιντ... Από την στιγμή που θέλουμε pcr για να γυρίσουμε Ελλάδα πρέπει να κάνουμε pcr σε κάποιο μικροβιολογικό εκεί και τα αποτελέσματα να τα έχουμε στο κινητό μας; Πρέπει να τα ανεβάσουμε κάπου; Γνωρίζει κάποιος;
 

Efouko

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους ! Πριν λίγη ώρα διάβασα και γώ για το νέο μέτρο με το υποχρεωτικό Pcr για την επιστροφή στην Ελλάδα και μου φαίνεται τελείως άδικο . Δηλαδή εμβολιαστήκαμε για να μπορέσουμε να ταξιδεύουμε πάλι και τώρα πριν τις γιορτές αποφάσισαν ότι θέλουν PCR. Εμείς έχουμε κλείσει να πάμε Κροατία και το τεστ έχει 86€ . Εμείς δώσαμε για αεροπορικά 170€ για δυο άτομα με επιστροφή . Να δώσουμε άλλα 170€ για δυο τεστ και να έχεις και το άγχος; Στο site του Εοδυ πάντως για τους ταξιδιώτες δεν έχει προστεθεί ακόμα το νέο μέτρο .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom