Πολωνία Ταξίδι στην Πολωνία και περιορισμοί covid

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.756
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ταξίδι Πολωνία κ περιορισμοί Covid..
Για να μην ανοίξω καινούργιο νήμα συνεχίζω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται .
Έφτασα Κρακοβία χθες από Θεσσαλονίκη με Ryanair. Πριν την επιβίβαση τσέκαραν το Plf -όπου τσέκαραν εννοώ είδαν το όνομα στο χαρτί να ταιριάζει απλά με την ταυτότητα...
Στο αεροδρόμιο της Κρακοβίας δείξαμε το πιστοποιητικό εμβολιασμού κ τα τεστ οι ανεμβολίαστοι, από κει και πέρα η ζωή εδώ κυλάει κανονικότατα.
Πέρα από τα ΜΜΜ και τα εμπορικά, μάσκα δεν παίζει πουθενά. Καφέ κ εστιατόρια φίσκα χωρίς να δείξεις κανένα χαρτί, η πιτσιρικαρία συνωστίζεται ανενόχλητη κ βασικά νιώθω πως αν την γλυτώσω από δω θα παίξω κ ένα τζόκερ όταν γυρίσω :oops:

Αυτά μέχρι στιγμής αν προκύψει κάτι άλλο ενδιαφέρον μέχρι την αναχώρηση θα ενημερώσω.
Κ φυσικά όποιος θέλει να ρωτήσει το οτιδήποτε, θα χαρώ.
 
Last edited by a moderator:

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ταξίδι Πολωνία κ περιορισμοί Covid..
Για να μην ανοίξω καινούργιο νήμα συνεχίζω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται .
Έφτασα Κρακοβία χθες από Θεσσαλονίκη με Ryanair. Πριν την επιβίβαση τσέκαραν το Plf -όπου τσέκαραν εννοώ είδαν το όνομα στο χαρτί να ταιριάζει απλά με την ταυτότητα...
Στο αεροδρόμιο της Κρακοβίας δείξαμε το πιστοποιητικό εμβολιασμού κ τα τεστ οι ανεμβολίαστοι, από κει και πέρα η ζωή εδώ κυλάει κανονικότατα.
Πέρα από τα ΜΜΜ και τα εμπορικά, μάσκα δεν παίζει πουθενά. Καφέ κ εστιατόρια φίσκα χωρίς να δείξεις κανένα χαρτί, η πιτσιρικαρία συνωστίζεται ανενόχλητη κ βασικά νιώθω πως αν την γλυτώσω από δω θα παίξω κ ένα τζόκερ όταν γυρίσω :oops:
Κατά τ άλλα η πόλη είναι μια ...κούκλα, ο κόσμος από ότι λένε πολύ λιγότερος από εποχές προ κόβιντ κ η εξυπηρέτηση άψογη παντού.
Μερικές παρατηρήσεις σε παλιότερες ιστορίες που διάβασα πριν έρθω για να οργανωθώ
- οι τιμές έχουν σαφέστατα αλλάξει.... προς το χειρότερο. Φθηνά είναι ακόμη αλλά όχι ΤΟΣΟ φθηνά. Ειδικά τα Street food μια χαρά τα βαράνε στο κεφάλι.
Τα ποτά χθες στην εβραϊκή συνοικία 12 ζλότυ η μπύρα κ το κρασί, 16 τα αλκοόλια μια χαρά.
- Για μετακινήσεις ταξάκι bolt πανεύκολο κ σχεδόν τσάμπα. Από αεροδρόμιο ως παλιά πόλη έδωσα 21 ζλότυ δηλ ούτε 5 ευρώ κ σήμερα που πήγα στα αλατορυχεία μου πήρε 16 ζλότυ κ έφτασα σε λιγότερο από μισάωρο! Σούπερ εξυπηρετικό.
- Πληρωμές παντού με ρεβολουτ, παιχνιδάκι. Κάτι ελάχιστα μετρητά μόνο στα τοπικά ανταλλακτήρια, πιθανώς να παίρνουν κ ευρώ δεν το επιχείρησα.
Αυτά μέχρι στιγμής αν προκύψει κάτι άλλο ενδιαφέρον μέχρι την αναχώρηση θα ενημερώσω.
Κ φυσικά όποιος θέλει να ρωτήσει το οτιδήποτε, θα χαρώ.
Μήπως γνωρίζεις αν πάω οδικώς από Αθήνα, για να περάσω όλες τις χώρες τι θα χρειαστώ; Δεν έχω κάνει εμβολιο εννοείτε.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για να μην ανοίξω καινούργιο νήμα συνεχίζω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται .
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Το έκανα καινούριο για να μπορούν να το αναζητούν πιο εύκολα όπως έχουμε κάνει και για άλλες χώρες. :)
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.756
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μήπως γνωρίζεις αν πάω οδικώς από Αθήνα, για να περάσω όλες τις χώρες τι θα χρειαστώ; Δεν έχω κάνει εμβολιο εννοείτε.
Ξέρω πως η Βουλγαρία δεν θέλει plf αλλά χρειάζεσαι σίγουρα τεστ , για την Ρουμανία δεν έχω ιδέα αλλά κάθε χώρα έχει αναρτημένες αναλυτικά τις προϋποθέσεις εισόδου, απλά γκουγκλαρε! Δες και εδώ.

Romania Travel regulations, Coronavirus regulations, travel bans - Travelbans
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.756
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εχουμε και λέμε....
Επιστροφή σήμερα, αεροδρόμιο Κρακοβίας είχαν πάρει φωτιά τα μπατζάκια τους.
Δύο άτομα στο counter ο ένας έλεγχε όσα πιστοποιητικά εμβολιασμού κ τεστ όσα προλάβαινε , ο άλλος απλά περνούσε κάρτες επιβίβασης. Για τσάντες , βαλιτσάκια κ προτεραιότητες ούτε λόγος....
Στο Μακεδονία όμως είδαν plf και πιστοποιητικά προσεχτικά (σήμερα έμαθα πάντως πως στα χερσαία σύνορα από Προμαχώνα αν μαζευτεί λίγο ουρά δεν τσεκάρουν τίποτα).
 
Last edited by a moderator:

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Καλησπέρα, ξέρει κάποιος αν παιδί κάτω των 12 θέλει ραπιντ για Πολωνία;
 

agmi

Member
Μηνύματα
499
Likes
2.443
RE: Μην την πατησεις σαν και μας, καναμε, μετα αλλαξαν οι κανονισμοι, και το €20 στο rapid τον Ιουνη ηταν αχρειαστο, για την 11 χρονη κορη μας.

Απο το reopen.eu & απο το Πολωνεζικο (εκει εχει & το plf):

Travel - Coronavirus: information and recommendations - Gov.pl website
Re-open EU

Τα παιδιά ηλικίας κάτω των 12 ετών, τα οποία ταξιδεύουν υπό την επίβλεψη ενηλίκων που έχουν εμβολιαστεί πλήρως ή που έχουν αρνητικό αποτέλεσμα σε δοκιμασία COVID-19, εξαιρούνται από τις απαιτήσεις για τις διαγνωστικές εξετάσεις και την καραντίνα.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Ευχαριστώ πολύ! Έτσι ήξερα κ εγώ... Απλά είπα να το σιγουρεψω...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Μήπως γνωρίζεις αν πάω οδικώς από Αθήνα, για να περάσω όλες τις χώρες τι θα χρειαστώ; Δεν έχω κάνει εμβολιο εννοείτε.
Θα πρέπει να ελέγξεις για κάθε χώρα χωριστά. Π.χ. για Βουλγαρία χρειάζεται ράπιντ.
 

Maria.st

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επίσης ρε παιδιά
Μπηκα τωρα να κάνω τσεκ ιν στη πτήση μου είναι με ραιαν.
Και έχει λέει κάτι ταξιδιωτικά έγγραφα να επισυναψουμε για τον κοβιντ αγγλικα και πολωνική version κτλ.
Ποια από αυτά είναι υποχρεωτικά και κυρίως δνε μπορώ να τα εχω εκτυπωμένα; χωρίς να τα επισυναψω;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με τα εισιτήρια του τρένου;
Θέλω να πάω από κρακοβια στην βαρσοβια
Καλησπέρα. Δες εδώ:
Buy a ticket

Και έχει λέει κάτι ταξιδιωτικά έγγραφα να επισυναψουμε για τον κοβιντ αγγλικα και πολωνική version κτλ.
Αν θέλεις επισυναπτεις το πιστοποιητικό εμβολιασμού και το PLF για δική σου και δική τους ευκολία.
δνε μπορώ να τα εχω εκτυπωμένα; χωρίς να τα επισυναψω;
Φυσικά και μπορέις, δεν είναι απαραίτητο να τα αναρτήσεις
 

Maria.st

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Καλησπέρα. Δες εδώ:
Buy a ticket


Αν θέλεις επισυναπτεις το πιστοποιητικό εμβολιασμού και το PLF για δική σου και δική τους ευκολία.

Φυσικά και μπορέις, δεν είναι απαραίτητο να τα αναρτήσεις

PLF Είναι αυτό το έγγραφο που δίνουν στο σαιτ τους με τα στοιχεία σου για την είσοδο στη χώρα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.794
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom