Πολωνία Ταξίδι στην Πολωνία και περιορισμοί covid

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
PLF Είναι αυτό το έγγραφο που δίνουν στο σαιτ τους με τα στοιχεία σου για την είσοδο στη χώρα;
Ακριβώς.
Συγκεκριμένα για τη Πολωνία χρειάζεται να το συμπληρώσεις ηλεκτρονικά και να το τυπώσεις κατόπιν από εδώ:

eKLP

Για την επιστροφή σου στην Ελλάδα το αντίστοιχο έγγραφο από εδώ:

Protocol for Arrivals in Greece - travel.gov.gr
 

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Ξέρουμε πως είναι η κατάσταση με τον covid σε Βαρσοβία - Κρακοβία ?? Με πιστοποιητικό εμβολιασμού και πιστοποιητικό νόσησης , είμαστε καλυμμένοι??
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ξέρουμε πως είναι η κατάσταση με τον covid σε Βαρσοβία - Κρακοβία ?? Με πιστοποιητικό εμβολιασμού και πιστοποιητικό νόσησης , είμαστε καλυμμένοι??
Για να μπεις στη χώρα ναι, μαζί με το Plf τους. Απο 'κει και πέρα δε ζητείται πουθενά.
Θέλει την απαιτούμενη προσοχή γιατί είναι τελείως χύμα ορισμένοι, δε φορούν μάσκα ούτε στα ΜΜΜ.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Για να μπεις στη χώρα ναι, μαζί με το Plf τους. Απο 'κει και πέρα δε ζητείται πουθενά.
Θέλει την απαιτούμενη προσοχή γιατί είναι τελείως χύμα ορισμένοι, δε φορούν μάσκα ούτε στα ΜΜΜ.
Διάβαζα για ρεκόρ κρουσμάτων και αγχώθηκα!! ευχαριστω για την αμεση απάντηση!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Διάβαζα για ρεκόρ κρουσμάτων και αγχώθηκα!! ευχαριστω για την αμεση απάντηση!!
Δε μου κάνει εντύπωση αν και δε ξέρω τα ποσοστά τους σε εμβόλια.
Ήταν ένα πράγμα σα την Ελλάδα, ίσως και χειρότερα.
Στα αεροδρόμια τους (είδα τρία από αυτά) πολλές φορές ούτε οι αστυνομικοί δε φορούσαν μάσκα, πόσο μάλλον υπάλληλοι και επιβάτες, στους οποίους δε γινόταν η παραμικρή σύσταση. Αντίστοιχα και στα ΜΜΜ, όποιος δεν ήθελε δε φορούσε όπως είπα. Δε ξέρω τι ισχύει βέβαια από πλευράς υποχρεωτικότητας, απλά το θεωρούσα αυτονόητο σε κλειστό χώρο.
Τα δε βράδια σε μπαράκια, Pub & εστιατόρια είναι όπως στην Ελλάδα, δε καταλαβαίνεις ότι υπάρχει πανδημία, με τι διαφορά ότι δε γίνεται ο παραμικρός έλεγχος. Όλα αυτά τη περασμένη εβδομάδα.
Αν είναι να πας δείξε απλά τη δέουσα προσοχή.
 

kostasr53

Member
Μηνύματα
8
Likes
65
Καλημέρα, έχω κλείσει εισιτήρια για 1/1/22 και έχω αρχίσει και αγχώνομαι με την αύξηση κρουσμάτων covid παγκοσμίως.... πως μπορώ να παρακολουθώ την κατάσταση με τους περιορισμούς και για τυχών κλείσιμο συνόρων?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Καλημέρα, έχω κλείσει εισιτήρια για 1/1/22 και έχω αρχίσει και αγχώνομαι με την αύξηση κρουσμάτων covid παγκοσμίως.... πως μπορώ να παρακολουθώ την κατάσταση με τους περιορισμούς και για τυχών κλείσιμο συνόρων?
Απο το site της ΙΑΤΑ ή απο το travelsories.Είναι έγκυρα και τα δύο....
 

kostasr53

Member
Μηνύματα
8
Likes
65
Απο το site της ΙΑΤΑ ή απο το travelsories.Είναι έγκυρα και τα δύο....
Ευχαριστώ πολύ, κατέβασα και την εφαρμογή της ΙΑΤΑ να το παρακολουθώ αν και πιστεύω πως θα ζορίσουν πολύ τα πράγματα μέχρι τις γιορτές :icon_eek:
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Απ'ότι είδα οι μή εμβολιασμένοι με rapid test δεν έχουν θέμα ούτε κατά την είσοδο στη χώρα ούτε σε ξενοδοχεία, εστίαση κλπ.
Που μπορεί να κάνει κάποιος (όσο το δυνατόν οικονομικότερο) τεστ στην Κρακοβία (για την επιστροφή στην Ελλάδα)?
 

Dimts

Member
Μηνύματα
8
Likes
12
Ταξίδι Πολωνία κ περιορισμοί Covid..
Για να μην ανοίξω καινούργιο νήμα συνεχίζω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται .
Έφτασα Κρακοβία χθες από Θεσσαλονίκη με Ryanair. Πριν την επιβίβαση τσέκαραν το Plf -όπου τσέκαραν εννοώ είδαν το όνομα στο χαρτί να ταιριάζει απλά με την ταυτότητα...
Στο αεροδρόμιο της Κρακοβίας δείξαμε το πιστοποιητικό εμβολιασμού κ τα τεστ οι ανεμβολίαστοι, από κει και πέρα η ζωή εδώ κυλάει κανονικότατα.
Πέρα από τα ΜΜΜ και τα εμπορικά, μάσκα δεν παίζει πουθενά. Καφέ κ εστιατόρια φίσκα χωρίς να δείξεις κανένα χαρτί, η πιτσιρικαρία συνωστίζεται ανενόχλητη κ βασικά νιώθω πως αν την γλυτώσω από δω θα παίξω κ ένα τζόκερ όταν γυρίσω :oops:

Αυτά μέχρι στιγμής αν προκύψει κάτι άλλο ενδιαφέρον μέχρι την αναχώρηση θα ενημερώσω.
Κ φυσικά όποιος θέλει να ρωτήσει το οτιδήποτε, θα χαρώ.
Kαλησπέρα!
Γνωρίζω ότι όταν μπαίνεις στην Πολωνία πρέπει να μπεις σε καραντίνα. Δεν ισχύει;;
Υπάρχει περίπτωση να πάω τους επόμενους 1-2μήνες. Ευχαριστώ!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Kαλησπέρα!
Γνωρίζω ότι όταν μπαίνεις στην Πολωνία πρέπει να μπεις σε καραντίνα. Δεν ισχύει;;
Υπάρχει περίπτωση να πάω τους επόμενους 1-2μήνες. Ευχαριστώ!
Καλησπέρα .. με τα σημερινά δεδομένα μπορεις να μπεις Πολωνια ειτε με πιστοποιητικο νόσησης, ειτε με πιστοποιητικό εμβολιασμου, ειτε με αρνητικο τεστ 48 ωρων.. με τις παραπάνω προυποθεσεις δεν μπαινεις σε καμία καραντίνα!
Σε 1-2 μηνες βεβαια ισως εχουν αλλαξει τα πράγματα..
 

Dimts

Member
Μηνύματα
8
Likes
12
Καλησπέρα .. με τα σημερινά δεδομένα μπορεις να μπεις Πολωνια ειτε με πιστοποιητικο νόσησης, ειτε με πιστοποιητικό εμβολιασμου, ειτε με αρνητικο τεστ 48 ωρων.. με τις παραπάνω προυποθεσεις δεν μπαινεις σε καμία καραντίνα!
Σε 1-2 μηνες βεβαια ισως εχουν αλλαξει τα πράγματα..
Ο,τι να ´ναι το skyscanner.. Ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom