Τουρκία Ταξίδι στην Πόλη των 5 αισθήσεων

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.781
αυτο που με έκανε να εχω αμφιβολίες ειναι που στα εισητηρια για τα διάφορα μουσεία και αξιοθέατα δεν αναγραφόταν η τιμη και ίσως τα πρακτορεία να χρεώνουν παραπάνω!!
Δεν είσαι υποχρεωμένη να αγοράζεις τα εισιτήρια από τον ξεναγό (εγώ προτιμούσα να τα χρεώνω στην πιστωτική μου και να μην πληρώνω σε συνάλλαγμα). Επίσης, μπορείς πανεύκολα να μάθεις τις τιμές για την είσοδο στα μνημεία και να διασταυρώσεις αν υπάρχει απάτη.
Αυτό που παρατήρησα είναι όχι απόκλιση στις τιμές των μνημείων, αλλά μια προτίμηση στις ακριβότερες εκδοχές (δελφίνι για Πριγκηπόνησα αντί για το καραβάκι της γραμμής ή πανάκριβη κρουαζιέρα στο Βόσπορο), φυσικά μπορείς να ενημερωθείς αν υπάρχουν οικονομικότερες εκδοχές και να μην ακολουθείς το γκρουπ.
 

pepoula

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Λοιπόν κατασταλάξαμε!τελικά μετά το χθεσινό βράδυ που έψαξα τά πάντα με χαρτί κ στύλο μέτρησα τά πάντα μας συμφέρει το γκρουπ από καστορια που είναι 220 ευρώ και με εκδρομή στα πριγκηπονήσια κ με ξεναγήσεις,σε καλό ξενοδοχείο στην πλατεία takxim!απλά επειδή θέλω να παω κ σε κάποια μέρη με τον φιλο μου όπως το μεγάλο εμπορικό η συγκεκριμένα μέρη για φαγητό κ ποτό μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα!
 

makkis76

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ο χυμος απο ροδι ηταν πραγματι ολα τα λεφτα. Την επομενη φορα να πας οπωσδηποτε στην Μονη της Χωρας για τα ψηφιδωτα της και να κανεις και μια μικρη κρουαζιερα στον Βοσπορο. Α, και να φας οπωσδηποτε τα κουκλουρια που πουλανε στους δρομους
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Ο χυμος απο ροδι ηταν πραγματι ολα τα λεφτα. Την επομενη φορα να πας οπωσδηποτε στην Μονη της Χωρας για τα ψηφιδωτα της και να κανεις και μια μικρη κρουαζιερα στον Βοσπορο. Α, και να φας οπωσδηποτε τα κουκλουρια που πουλανε στους δρομους
Έχω αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς στην Πόλη! Ανυπομονώ να ξαναπάω, να γευτώ, να δω, να μυρίσω, να νιώσω την αύρα της :)
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
(Κανονικά αυτές οι ερωτήσεις πρέπει να γίνονται στην «Αναζήτηση» και όχι στην ιστορία μέλους). Ψάξε για Derimod Istanbul. Είναι αλυσίδα 9-10 καταστημάτων με καλά δερμάτινα. (Η επιγραφή στα Τουρκικά είναι DERYMOD). Τα καλά δερμάτινα είναι ακριβά. Η αγορά τους συμφέρει αν έχουν εκπτώσεις ειδ’ άλλως δεν θα βρεις διαφορά από Ελλάδα. Google Maps
 

pete pan

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Είμαι καινούριο μέλος και δεν ξέρω καλά τα κατατόπια...:roll: Παρ'όλα αυτά το είχα ψάξει στην αναζήτηση και το μόνο που βρήκα ήταν αυτό που μου πρότεινες..:clap: Αυτά τα καταστήματα έχουν τις ίδιες τίμες(π.χ στο καπαλι τσαρσι και στην ιστικλαλ)??
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Δερμάτινα της σειράς (των 100 – 200 ευρώ) θα βρεις παντού τόσο σε καταστήματα της Ιστικλάλ όσο και στο Καπαλί. Τέτοια όμως και σε παρόμοιες τιμές βρίσκεις και στην Ελλάδα. Επειδή ρώτησες «αν αξίζει» σου πρότεινα καλά καταστήματα με ποιοτικό αλλά και ακριβό δερμάτινο. Αυτά αν ψάξεις στο link που σου έδωσα δεν υπάρχουν στο κέντρο. 2-3 βρίσκονται στην περιοχή Zeytinburnu όπου μπορείς να πας και με το τραμ. Παζάρια στις τιμές γίνονται πάντα αλλά όπως είπαμε συμφέρουσα είναι η αγορά αν έχουν εκπτώσεις. Αν αγοράσεις, καλά είναι να κόψεις τις ετικέτες να μη δείχνει εντελώς καινούριο. Αυτό γιατί σε περίπτωση που σου γίνει έλεγχος στο τελωνείο ένα 20ευρο τουλάχιστον φόρο δεν τον γλυτώνεις.
 

pete pan

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σκοπεύω να πάω το Νοέμβρη με λεωφορείο(κρέιζι-χόλιντεις) για 5 ολόκληρες μέρες και αρχίζω να συλλέγω πληροφορίες...Αυτό που μου είπες για το τελωνείο δεν το γνωρίζω..Δηλαδή τί?Θα πρέπει να ανησυχώ αν αγοράσω κάτι από την Πόλη μήπως μου ανοίξουν τις βαλίτσες:mad:??Σ αυτή την κατηγορία χρηματων θα ήθελα να κινηθώ καθώς μου έχουν πεί ότι μπορεί να βρώ καλές απομιμίσεις επώνυμων ρούχων και κατ'επέκταση δερμάτινων...!!!Είναι αλήθεια??(Γενικά πάντως από τα λεγόμενα σου μάλλον δύσκολα θα βρώ κάτι καλό και μάλλον τον χρόνο μου θα σπαταλήσω...:().
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom