ΗΠΑ Ταξίδι στη Αμερική....τι χρειάζομαι ?

sip1995

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φρανσίσκο
Καλησπέρα στην παρέα. Επειδή σχεδιάζω να πάω ταξίδι Αμερική, θα ήθελα να μάθω τι πρέπει να έχω. Δηλαδή το τι χρειάζομαι. Αυτόν τον μήνα θα πάω να βγάλω και το διαβατήριο κιόλας. Οπότε έχω μερικές ερωτήσεις προς τα άτομα που γνωρίζουν για το θέμα. Να σας πρώτα το πλάνο του ταξιδιού (όπως το σκέφτηκα) για να καταλάβετε κιόλας και να πάρω και τις κατάλληλες απαντήσεις. Λοιπόν, θέλω να πάω για τουρισμό στη Βοστόν σε έναν φίλο μου εκεί για 14-20 μέρες, σε αυτόν θα μείνω κιόλας. Βασικά αυτός μένει σε ένα χωριό 40 λεπτά έξω από τη Βοστόνη συγκεκριμένα. Το ταξίδι έχω σκοπό να το κάνω του χρόνου τέτοια εποχή περίπου, μπορεί και πιο μετά...αλλά θέλω έχω τα πάντα έτοιμα μέχρι τότε (διαβατήριο κτλ). Και όχι να τρέχω τελευταία στιγμή. Πληροφοριακά είναι το 1ο ταξίδι εκτός Ελλάδας,
Η ισχύς τύχη διαβατηρίου πόσο είναι?
Υπάρχει διαφορά από διαβατήριο σε διαβατήριο (άλλο τύπος κτλ)?
Μετά αφού βγάλω το διαβατήριο, τι είναι καλύτερο να κάνω. ..τουριστική βίζα, Esta η Visa Weiner?
Είναι όντως αλήθεια ότι ο συνοριοφύλακας εκεί μπορεί να ελέγξει και το κινητό σου...?
Επειδή από Σεπτέμβρη θα είμαι φοιτητής (αν πάω καλά στις πανελλήνιες), αυτό αποτελεί πιστευτό στοιχείο στον συνοριοφυλακα ότι δε πάω για μόνιμη διαμονή ή όχι ?
Υπάρχει περίπτωση να θελήσει να μιλήσει με τον φίλο μου εκεί η για επιβεβαίωση κάποιων στοιχείων ? Όπως τόπος διαμονής και πόσο καιρό θα μείνω ?
Αυτά θέλω να μάθω, καθώς και οτιδήποτε άλλο μπορείτε να μου πείτε για να με βοηθεισετε....Ευχαριστώ.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Η ισχύς τύχη διαβατηρίου πόσο είναι?
5 χρόνια

Υπάρχει διαφορά από διαβατήριο σε διαβατήριο (άλλο τύπος κτλ)?
όχι από όσο ξέρω

Μετά αφού βγάλω το διαβατήριο, τι είναι καλύτερο να κάνω. ..τουριστική βίζα, Esta η Visa Weiner?
Αν είναι μόνο για ένα τόσο μικρό ταξίδι, καλύτερα ESTA που κοστίζει 14$ και βγαίνει μέσα σε λίγες ώρες.

Είναι όντως αλήθεια ότι ο συνοριοφύλακας εκεί μπορεί να ελέγξει και το κινητό σου...?
Μην αγχώνεσαι για αυτό. Δύο τρία πράγματα θα σε ρωτήσει. Καλό θα ήταν να έχεις και εισιτήριο επιστροφής. Χαλαρά και όμορφα θα απαντήσεις ειλικρινά και δεν θα έχεις κανένα θέμα.
 

dimivar

Member
Μηνύματα
54
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Moscow
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα και απο εμενα!!
Ακού καλα για να σε προλαβουμε!!!!! Φυσικά και η εστα ειναι πιο ευκολο να βγει κοστιζει πιο λιγο και γενικα δεν μπλεκεις σε μπελαδες!!! λοιπον οπωσ σου είπαν και πιο πανω το διαβατηριο ισχυει 5 χρονια αλλα οκ!!! ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! για να μπορεις να είσαι και εσυ στο προγραμμα απαλλαγησ απο βιζα(esta) θα πρεπει να έχεισ βιομετρικο διαβατηριο η ηλεκτρονικο διαβατηριο!!! θα πρεπει να ζητησεςι απο την αστυνομια να σου βγαλει βιομετρικο διαβατηριο!!! Να διαβασεις αυτο το λινβκ!! πατα το και θα τα μαθεις ολα για το βιομετρικο διαβατηριο!!!

http://www.passport.gov.gr/npc-peri...no/viometrika-xaraktiristika-diavatiriou.html

καλο θα ειναι να παρεισ και την αστυνομια τηλ πριν πασ για να μαθεις τι πρεπει να κανεις για να βγει το βιομετρικο διαβατηριο. θελει μια διαδικασια πιο δυσκολη απο οτι το απλο κοινο διαβατηριο.

αναλογα με το αν εισαι τυχερος η οχι!! μπορει ο συνοριοφυλακας να ειναι ελαστικοσ να δει απο τους Η/Υ οτι εχεισ εστα και να σου πει καλη διαμονη!! αυι δινει σε φιλο μου!! σε αλλο φιλμου του εκαναν εξονυχιστικο ελεγγχο!! αφου ειδαν οτι εχει εστα μετα ζητησαν εισητηριο επιστροφης, κρατηση ξενοδοχειου, τους εκαναν καιμια 15 ερωτησεις και αφου κοιταζαν την φατσα του περιπου 2 λεπτα(( χωρις υπερβολη απλα τον κοιταζαν) του λενε περαστε. αρα ειναι αναλογα με ε το τι θα σου τυχει!!

ελπιζω να βοηθησα. περιμενω την απαντηση σου για το τι εμαθες απο την αστυνομια για το βιομετρικο διαβατηριο για και εγω δεν τα ξερω καλα!! περιμενω!!!! ελπιζω να βοηθησα
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
θα πρεπει να ζητησεςι απο την αστυνομια να σου βγαλει βιομετρικο διαβατηριο!!!
θελει μια διαδικασια πιο δυσκολη απο οτι το απλο κοινο διαβατηριο.
Που έχεις ακούσει ότι υπάρχουν δύο τύποι διαβατηρίων;....εσύ έχεις βγάλει διαβατήριο;
 

sip1995

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φρανσίσκο
5 χρόνια


όχι από όσο ξέρω


Αν είναι μόνο για ένα τόσο μικρό ταξίδι, καλύτερα ESTA που κοστίζει 14$ και βγαίνει μέσα σε λίγες ώρες.


Μην αγχώνεσαι για αυτό. Δύο τρία πράγματα θα σε ρωτήσει. Καλό θα ήταν να έχεις και εισιτήριο επιστροφής. Χαλαρά και όμορφα θα απαντήσεις ειλικρινά και δεν θα έχεις κανένα θέμα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις....Για το Esta αν δε γίνει approved τότε πάω για Visa ? Άτομα που ρώτησα είπαν ότι με τη βίζα ίσως είναι πιο σίγουρο ότι θα περάσω τα σύνορα. Εισιτήριο επιστροφή σε έντυπη μορφή θα έχω σίγουρα μαζί μου...Δε θέλω να το βγάλω τελευταία στιγμή και καλύτερα να το δουν κιόλας αν θελήσουν εκεί.

Καλησπέρα και απο εμενα!!
Ακού καλα για να σε προλαβουμε!!!!! Φυσικά και η εστα ειναι πιο ευκολο να βγει κοστιζει πιο λιγο και γενικα δεν μπλεκεις σε μπελαδες!!! λοιπον οπωσ σου είπαν και πιο πανω το διαβατηριο ισχυει 5 χρονια αλλα οκ!!! ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! για να μπορεις να είσαι και εσυ στο προγραμμα απαλλαγησ απο βιζα(esta) θα πρεπει να έχεισ βιομετρικο διαβατηριο η ηλεκτρονικο διαβατηριο!!! θα πρεπει να ζητησεςι απο την αστυνομια να σου βγαλει βιομετρικο διαβατηριο!!! Να διαβασεις αυτο το λινβκ!! πατα το και θα τα μαθεις ολα για το βιομετρικο διαβατηριο!!!

http://www.passport.gov.gr/npc-peri...no/viometrika-xaraktiristika-diavatiriou.html

καλο θα ειναι να παρεισ και την αστυνομια τηλ πριν πασ για να μαθεις τι πρεπει να κανεις για να βγει το βιομετρικο διαβατηριο. θελει μια διαδικασια πιο δυσκολη απο οτι το απλο κοινο διαβατηριο.

αναλογα με το αν εισαι τυχερος η οχι!! μπορει ο συνοριοφυλακας να ειναι ελαστικοσ να δει απο τους Η/Υ οτι εχεισ εστα και να σου πει καλη διαμονη!! αυι δινει σε φιλο μου!! σε αλλο φιλμου του εκαναν εξονυχιστικο ελεγγχο!! αφου ειδαν οτι εχει εστα μετα ζητησαν εισητηριο επιστροφης, κρατηση ξενοδοχειου, τους εκαναν καιμια 15 ερωτησεις και αφου κοιταζαν την φατσα του περιπου 2 λεπτα(( χωρις υπερβολη απλα τον κοιταζαν) του λενε περαστε. αρα ειναι αναλογα με ε το τι θα σου τυχει!!

ελπιζω να βοηθησα. περιμενω την απαντηση σου για το τι εμαθες απο την αστυνομια για το βιομετρικο διαβατηριο για και εγω δεν τα ξερω καλα!! περιμενω!!!! ελπιζω να βοηθησα
Παλι καλά που μου το είπες, καθώς νόμιζα ότι από το 2006 και μετά έχουν όλα βιομετρικα στοιχεία...παίζει να ισχύει το αντίθετο. Θα πάρω από βδομάδα (που είναι καθημερινή) ένα τηλ για να το διευκρινίσω. Ευχαριστώ για την απάντηση. Τώρα για τη διαμονή, λες να έχω θέμα επειδή θα μείνω σε σπίτι ?

Που έχεις ακούσει ότι υπάρχουν δύο τύποι διαβατηρίων;....εσύ έχεις βγάλει διαβατήριο;
Προσωπικά είχα διαβάσει ότι από το 2006 όλα έχουν βιομετρικα στοιχεία του κατόχου.
 
Last edited by a moderator:

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Βρε παιδιά όλα τα διαβατήρια βιομετρικά ειναι...δε σε ρωτάει η αστυνομία τι προτιμάς...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Το Visa Waiver Program είναι το πρόγραμμα απαλλαγής από την βίζα των κατοίκων κάποιων χωρών,όπως η Ελλάδα και η esta(Electronic System for Travel Authorization)
είναι η ηλεκτρ.αίτηση που κάνουν όλοι αυτοί.
Κατα τη γνώμη μου,μην σκέφτεσαι για βίζα...μόνο esta.
Είναι όντως αλήθεια ότι ο συνοριοφύλακας εκεί μπορεί να ελέγξει και το κινητό σου...?
Ναι,έχει τύχει....αλλά άμα δεν έχεις διαλόγους γιά δουλειά εκεί,δεν έχεις πρόβλημα.
Τώρα για τη διαμονή, λες να έχω θέμα επειδή θα μείνω σε σπίτι ?
Δεν νομίζω....
Πάντως την esta,συμπληρωσε την πριν βγάλεις αεροπορικά,αν και δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
908
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Για το διαβατήριο και την ESTA είναι όπως τα λένε και οι πάνω. Το βιομετρικό διαβατήριο δεν έχει κάτι παραπάνω, απλά (αν θυμάμαι καλά) σου παίρνουν και αποτυπώματα στο τμήμα. Νομίζω μόνο τέτοια είναι τώρα.

Αν θυμάμαι καλά, το πού θα μείνεις πρέπει να το γράψεις και στο χαρτί που σου δίνουν στο αεροπλάνο.
 

sip1995

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φρανσίσκο
Το Visa Waiver Program είναι το πρόγραμμα απαλλαγής από την βίζα των κατοίκων κάποιων χωρών,όπως η Ελλάδα και η esta(Electronic System for Travel Authorization)
είναι η ηλεκτρ.αίτηση που κάνουν όλοι αυτοί.
Κατα τη γνώμη μου,μην σκέφτεσαι για βίζα...μόνο esta.

Ναι,έχει τύχει....αλλά άμα δεν έχεις διαλόγους γιά δουλειά εκεί,δεν έχεις πρόβλημα.

Δεν νομίζω....
Πάντως την esta,συμπληρωσε την πριν βγάλεις αεροπορικά,αν και δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα.
Για να καταλάβω, το Esta είναι η αίτηση που κάνουν όσοι υπάγονται στο πρόγραμμα απαλλαγής από βιζα (Visa weiver), σωστα ? Επίσης πόση διάρκεια έχει? Μπορώ να το κάνω και φέτος? Επίσης (ερώτηση κρίσεως) γιατί πιστεύεις ότι η έκδοση βίζας δεν είναι η κατάλληλη επιλογή για εμένα. ...Υπάρχουν κάποια μειονέκτημάτα σε σχέση με το Esta? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για το διαβατήριο και την ESTA είναι όπως τα λένε και οι πάνω. Το βιομετρικό διαβατήριο δεν έχει κάτι παραπάνω, απλά (αν θυμάμαι καλά) σου παίρνουν και αποτυπώματα στο τμήμα. Νομίζω μόνο τέτοια είναι τώρα.

Αν θυμάμαι καλά, το πού θα μείνεις πρέπει να το γράψεις και στο χαρτί που σου δίνουν στο αεροπλάνο.
Δηλαδη θα πρέπει να ξέρω και τη διεύθυνση από το σπίτι που θα μείνω κτλ ?
 
Last edited by a moderator:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
908
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Για να καταλάβω, το Esta είναι η αίτηση που κάνουν όσοι υπάγονται στο πρόγραμμα απαλλαγής από βιζα (Visa weiver), σωστα ? Επίσης πόση διάρκεια έχει? Μπορώ να το κάνω και φέτος? Επίσης (ερώτηση κρίσεως) γιατί πιστεύεις ότι η έκδοση βίζας δεν είναι η κατάλληλη επιλογή για εμένα. ...Υπάρχουν κάποια μειονέκτημάτα σε σχέση με το Esta? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μπορείς να πας ΗΠΑ είτε με ESTA είτε με βίζα. Η ESTA είναι μια φόρμα που συμπληρώνεις από το internet και (σε εμάς μετά από 1-2 μέρες) σου απαντάνε. Κοστίζει 14$ (άρχετα με αν σε δεχθούνε ή όχι) και εάν έχεις καινούριο διαβατήριο ισχύει για 1 χρόνο (εφόσον σε δεχθούνε). Η ESTA είναι για επισκέψεις, χωρίς δικαίωμα εργασίας, όπως θες και εσύ. Για τη βίζα πρέπει να τρέχεις νομίζω στην πρεσβεία, έχει περισσότερη γραφειοκρατεία και δεν αξίζει τον κόπο, αφού μπορείς να βγάλεις την ESTA από το σπίτι.

Δηλαδη θα πρέπει να ξέρω και τη διεύθυνση από το σπίτι που θα μείνω κτλ ?
Εμείς μέναμε σε ξενοδοχείο και συμπληρώσαμε τη διεύθυνση. Εσύ δεν θα ξέρεις πού θα μένεις:shock:;
 

alice~

Member
Μηνύματα
715
Likes
1.168
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Οταν υπάρχει μια τόσο απλή διαδικασία όπως η ΕΣΤΑ νομιζω οτι ειναι υπερβολικό να θελουμε να τρέχουμε να βγάλουμε βίζα. Ασε που δεν ειναι εύκολο να γίνει δεκτή και αν σε απορρίψουν ίσως εχεις προβλήματα μετά. Για ποιο λόγο να θες βίζα αν πας για τουρισμό;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Για να καταλάβω, το Esta είναι η αίτηση που κάνουν όσοι υπάγονται στο πρόγραμμα απαλλαγής από βιζα (Visa weiver), σωστα ? Επίσης πόση διάρκεια έχει? Μπορώ να το κάνω και φέτος? Επίσης (ερώτηση κρίσεως) γιατί πιστεύεις ότι η έκδοση βίζας δεν είναι η κατάλληλη επιλογή για εμένα. ...Υπάρχουν κάποια μειονέκτημάτα σε σχέση με το Esta? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Κατα τη γνωμη μου,θα σου απορριψουν την βιζα,γιατι πιθανοτατα,δεν εχεις καποια περιουσιακα στοιχεια να σε κρατανε στην Ελλαδα.Θα πρεπει να τους δωσεις φορολ.δηλωσεις,βιβλιαρια καταθεσεων κλπ.Οι ερωτησεις ειναι πολυ συγκεκριμενες και αφορουν ισχυρους δεσμους με Ελλαδα.Αν δεν υπαρχουν αυτα,κατ'αυτους,εισαι υποψηφιος μεταναστης.Ισχυουν και τα διαδικαστικα που ειπαν οι αλλοι...πιο ακριβη,πολλα δικαιολογητικα,συνεντευξη κλπ.
Στην esta δεν υπαρχουν τετοιες ερωτησεις.
Δες και εδω καποιες πληροφοριες....http://www.travelstories.gr/community/threads/Διευκρίνιση-για-esta.45301/
Οτι αφορα την διαμονη σου εκει,οταν συμπληρωνεις την esta,δεν εισαι υποχρεωμενος να βαλεις ακριβως την διευθυνση διαμονης,αλλα νομιζω,μονο την περιοχη....δηλ.ειπες για Βοστωνη.
Θα την γραψεις,ομως στο εντυπο που συμπληρωνεις πριν περασεις τον ελεγχο,εκει,οπως ειπε ο Νικος.
Η esta,ισχυει νομιζω για δυο χρονια...αν θελεις ψαξτο στο διαδυκτιο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.059
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom