ΗΠΑ Ταξίδι στη Αμερική....τι χρειάζομαι ?

sip1995

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φρανσίσκο
Μπορείς να πας ΗΠΑ είτε με ESTA είτε με βίζα. Η ESTA είναι μια φόρμα που συμπληρώνεις από το internet και (σε εμάς μετά από 1-2 μέρες) σου απαντάνε. Κοστίζει 14$ (άρχετα με αν σε δεχθούνε ή όχι) και εάν έχεις καινούριο διαβατήριο ισχύει για 1 χρόνο (εφόσον σε δεχθούνε). Η ESTA είναι για επισκέψεις, χωρίς δικαίωμα εργασίας, όπως θες και εσύ. Για τη βίζα πρέπει να τρέχεις νομίζω στην πρεσβεία, έχει περισσότερη γραφειοκρατεία και δεν αξίζει τον κόπο, αφού μπορείς να βγάλεις την ESTA από το σπίτι.



Εμείς μέναμε σε ξενοδοχείο και συμπληρώσαμε τη διεύθυνση. Εσύ δεν θα ξέρεις πού θα μένεις:shock:;
Οπότε την Esta θα η κάνω κατά τον Σεπτέμβριο αφού έχει 1 χρόνο ισχύ... Τώρα για τη διεύθυνση δεκτό και απόλυτα λογικό αυτό που ζητάνε.

Οταν υπάρχει μια τόσο απλή διαδικασία όπως η ΕΣΤΑ νομιζω οτι ειναι υπερβολικό να θελουμε να τρέχουμε να βγάλουμε βίζα. Ασε που δεν ειναι εύκολο να γίνει δεκτή και αν σε απορρίψουν ίσως εχεις προβλήματα μετά. Για ποιο λόγο να θες βίζα αν πας για τουρισμό;
Οκ τελικά θα κάνω Esta που είναι και πολύ ευκολο/γρήγορο.
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036

sip1995

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φρανσίσκο

dimivar

Member
Μηνύματα
54
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Moscow
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Που έχεις ακούσει ότι υπάρχουν δύο τύποι διαβατηρίων;....εσύ έχεις βγάλει διαβατήριο;
εχω βγαλει!! το νεο ελληνικο διαβατηριο πληρη τις προυποθεσεις που θετει το προγραμμα απαλαγης απο βιza (esta) !! οταν το εβγαλα πριν 3 χρονια επρεπε να ζητησεις να ειναι βιομετρικο/ηλεκτρονικο.
τωρα ειναι απο μονο του!! δηλαδη εχει αυτο το σημαδακι εκει κατω!! 1 τυπος διαβατηριου ειναι. λαθοσ μου! συγγνωμη!! νομιζα οτι αλλο το απλο και αλλο το βιομετρικο αλλα τωρα ειτε το πεις ειτε οχι θα ειναι βιομετρικο!! 1 τυποσ διαβατηριου!! λαθοσ μου
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Το διαβατήριο είναι ενα!!!! Δεν σε ρωτάει κανένας ποιο είδος προτιμάς ή χρειάζεσαι. Το ESTA βγαίνει αμέσως μόλις κάνεις αίτηση και πληρώσεις. Δεν εχεις μεγάλες πιθανότητες να σου εγκρίνουν βίζα αφού υπάρχει το ESTA και μπορείς να ταξιδέψεις μέχρι 90 μέρες. Φοβούνται πως θέλεις να παραμείνεις εκεί. .. Στο ΕΣΤΑ ζητάνε διεύθυνση ξενοδοχείου κτλ .Οταν εγκριθεί βγαίνει ένας αριθμός στην οθόνη του υπολογιστή σου που μπορεις να εκτυπώσεις για να εχεις μαζί σου.
 

dimivar

Member
Μηνύματα
54
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Moscow
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Παλι καλά που μου το είπες, καθώς νόμιζα ότι από το 2006 και μετά έχουν όλα βιομετρικα στοιχεία...παίζει να ισχύει το αντίθετο. Θα πάρω από βδομάδα (που είναι καθημερινή) ένα τηλ για να το διευκρινίσω. Ευχαριστώ για την απάντηση. Τώρα για τη διαμονή, λες να έχω θέμα επειδή θα μείνω σε σπίτι ?
οπωσ ειπα και πριν εχεισ δικιο!! εκανα λαθοσ για τα βιομετρικα στοιχεια!! εχουν απο μονα τουσ αλλα καλου κακου να ρωτησεις!!
 

sip1995

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φρανσίσκο
Το διαβατήριο είναι ενα!!!! Δεν σε ρωτάει κανένας ποιο είδος προτιμάς ή χρειάζεσαι. Το ESTA βγαίνει αμέσως μόλις κάνεις αίτηση και πληρώσεις. Δεν εχεις μεγάλες πιθανότητες να σου εγκρίνουν βίζα αφού υπάρχει το ESTA και μπορείς να ταξιδέψεις μέχρι 90 μέρες. Φοβούνται πως θέλεις να παραμείνεις εκεί. .. Στο ΕΣΤΑ ζητάνε διεύθυνση ξενοδοχείου κτλ .Οταν εγκριθεί βγαίνει ένας αριθμός στην οθόνη του υπολογιστή σου που μπορεις να εκτυπώσεις για να εχεις μαζί σου.
Αν στο Esta θέλουν διεύθυνση ξενοδοχείου, εγώ που θα μείνω σε σπίτι θα βάλω τη διεύθυνση του σπιτιού...σωστά ?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Αν στο Esta θέλουν διεύθυνση ξενοδοχείου, εγώ που θα μείνω σε σπίτι θα βάλω τη διεύθυνση του σπιτιού...σωστά ?
Ναί,βάλε αυτή την διεύθυνση.
Αλλά,γενικά,δεν υποχρεώνουν να βάλει κάποιος ακριβώς την διεύθυνση,γιατί μπορεί να μην έχει κλείσει το ξενοδοχείο του και γι αυτό διευκρινίζουν ότι να γραφτεί η πρώτη τοποθεσία/πόλη διαμονής,ακόμα και αν κάνει τουρ και σε άλλες πόλεις.....
Εδώ οι λεπτομέρειες....https://help.cbp.gov/app/answers/de...lying-for-esta-if-travel-plans-are-indefinite
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
οπωσ ειπα και πριν εχεισ δικιο!! εκανα λαθοσ για τα βιομετρικα στοιχεια!! εχουν απο μονα τουσ αλλα καλου κακου να ρωτησεις!!
Τι να ρωτησει καλού κακού ;
Ενα διαβατηριο υπάρχει , δεν επιλεγεις .
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Ι

Οπότε δηλαδή αφού το διαβατήριο θα το βγάλω φέτος και ισχύει για 5 χρόνια κι το Esta ισχύει για 2, δε θα έχω πρόβλημα με λίγα λόγια, σωστά?
http://athens.usembassy.gov/mobile//vwp-greece.html

Παιδιά σύμφωνα με την Αμερικανική πρεσβεία το Esta απο 1 Απριλίου έχει διάρκεια 1 έτος αντί 2 μεχρι τωρα . Διάρκεια 2 ετών θα συνεχίσουν να έχουν τα ήδη εγκεκριμένα Esta, εκτός αν το διαβατήριο λήγει .
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
αυτο το esta ειναι αλλου ειδους visa? γιατι δεν κανουνε και την esta 90 ημερων για 1 χρονακι γαμωτο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom