Πολωνία Ταξίδι στη Βαρσοβία

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Αγαπημένε μου Borealis, αυτήν τη φορά θα πρέπει να διαφωνήσω μαζί σου.
Μια χαρά είναι η Βαρσοβία τόσες μέρες αφού διαθέτει (απρόσμενα για μένα) τοσο ωραία μουσεία που όντως χρειάζεσαι μέρες να τα δεις και μελετήσεις όλα!
Και αφού είχα την τύχη να γνωρίσω την Αναστασία, ομολογώ πως είναι πιο ταξιδιώτισσα από πολύ κόσμο, οπότε μια χαρά θα είναι.
Το Polin όντως από καλύτερα μουσεία σε προβολή που έχω δει μέχρι στιγμής, και μάλλον και καλύτερο (καινούργιο, διαδραστικό, ωραίο).
Το Kopernikus Centrum υπέροχο και εκεί θα περάσετε τέλεια με τη μικρή! Παρόμοιο με το Μουσείο επιστημών του Λονδίνου, αλλά μ άρεσε περισσότερο απ ότι εκείνο επειδή παντού, σε όλα συμμετέχεις και καλύπτει ό τι θεματικό μπορείς να φανταστείς . Δεν είναι πολύ πίσω και το μουσείο εξεργεσης και του Σοπεν.
Να κάνετε και κάποιο από τα walking tours (εγώ πήγα στο "Εναλλακτική Βαρσοβία")
ψάξτε το με την μικρή (όχι πως είναι επικίνδυνο απλά έχει πολύ περπάτημα!
Δυστυχώς λόγω του κρύο δεν πήγα στο βοτανικό και πάρκο δίπλα, έχει προς τα κει πολύ ωραία πράγματα θυμάμαι από την έρευνα που έκανα.
Θα θυμηθώ και άλλα..
Καλά να περάσετε Γιώργο, φιλιά στην οικογένεια!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αγαπημένε μου Borealis, αυτήν τη φορά θα πρέπει να διαφωνήσω μαζί σου.
Μια χαρά είναι η Βαρσοβία τόσες μέρες αφού διαθέτει (απρόσμενα για μένα) τοσο ωραία μουσεία που όντως χρειάζεσαι μέρες να τα δεις και μελετήσεις όλα!
Και αφού είχα την τύχη να γνωρίσω την Αναστασία, ομολογώ πως είναι πιο ταξιδιώτισσα από πολύ κόσμο, οπότε μια χαρά θα είναι.
Το Polin όντως από καλύτερα μουσεία σε προβολή που έχω δει μέχρι στιγμής, και μάλλον και καλύτερο (καινούργιο, διαδραστικό, ωραίο).
Το Kopernikus Centrum υπέροχο και εκεί θα περάσετε τέλεια με τη μικρή! Παρόμοιο με το Μουσείο επιστημών του Λονδίνου, αλλά μ άρεσε περισσότερο απ ότι εκείνο επειδή παντού, σε όλα συμμετέχεις και καλύπτει ό τι θεματικό μπορείς να φανταστείς . Δεν είναι πολύ πίσω και το μουσείο εξεργεσης και του Σοπεν.
Να κάνετε και κάποιο από τα walking tours (εγώ πήγα στο "Εναλλακτική Βαρσοβία")
ψάξτε το με την μικρή (όχι πως είναι επικίνδυνο απλά έχει πολύ περπάτημα!
Δυστυχώς λόγω του κρύο δεν πήγα στο βοτανικό και πάρκο δίπλα, έχει προς τα κει πολύ ωραία πράγματα θυμάμαι από την έρευνα που έκανα.
Θα θυμηθώ και άλλα..
Καλά να περάσετε Γιώργο, φιλιά στην οικογένεια!
Νομίζω ότι το Polin θα μου άρεσε και μένα και για αυτό το ανάφερα, τώρα από τα υπόλοιπα δεν τρελάθηκα κιόλας (όχι βέβαια ότι είδα όλα όσα αναφέρεις). Χαίρομαι που τελικά υπάρχουν ενδιαφέροντα πράγματα σε αυτή την πόλη και άρα θα άξιζε στο μέλλον να την ξανασυναντήσω σε συνδυασμό με το Γκντανσκ (αν και είμαι λίγο αντιδραστικός και θα απέφευγα να πάω στην Πολωνία για τα επόμενα δύο χρόνια τουλάχιστον)
Το Polin έχει τόσο εξαιρετική αρχιτεκτονική όσο φαίνεται στις φωτογραφίες?
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Είχα τότε εισιτήριο 4,5 ευρώ μετ'επιστροφής για Γκντάνισκ με Ράιαν, ακριβώς επειδή πίστευα πως δεν θα είχα τι να κάνω στη Βαρσοβία και όμως έμεινα χωρίς να εκμεταλλευτώ αυτό το "ακριβό' εισιτήριο.
Πήγα και στο Εθνογραφικό το οποίο συμπαθητικό αλλά όχι και συναρπαστικό και στο μουσείο του Γκεστάπο.
Οι είσοδοι δεν είναι ακριβοί καθόλου με κάθε μουσείο να έχει μια μέρα της εβδομάδας δωρεάν εισιτήριο (δείτε το αυτό Γιώργο)
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Μιας και πλησιάζουν οι μέρες, καθώς την Μ.Πέμπτη αναχωρούμε, θέλω να κάνω μερικές τελευταίες ερωτήσεις

1) Συνάλλαγμα που είναι πιο συμφέρον να κάνω;
2)To ξενοδοχείο μας είναι κοντά στη παλιά πόλη. Από το αεροδρόμιο Σοπεν λέω να πάμε με το αστικό. Ξέρει κανείς ποιο νούμερο πρέπει να πάρουμε;
3) Προτιμότερος τρόπος μετακίνησης μέσα στη πόλη ποιος είναι;(υπόψιν ότι είμαστε fan του περπατήματος)
4) Αυτό που ανέφερε η Ιβανα για free εισόδους κάποιες μέρες σε μουσεία, από που θα τις μάθουμε

Αν προκύψουν κι άλλες απορίες της τελευταίας στιγμής επιτρέψτε μου να επανέλθω!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Κανε συνάλλαγμα πολύ μικρό ποσό χρημάτων στο αεροδρόμιο και μετά στην πόλη, ακόμα και στο ξρνοδοχείο θα βρεις εύκολα.
Ωε προς τη μετακινηση είναι καλά οργανωμένα μμμ και δεν θα δυσκολευτείς αλλά και ταξί πολύ φθηνό.
Βρες ιστοσελίδες μουσείων και εκεί θα δεις ποιές μέρες ειναι δωρεάν οι είσοδοι.
Έχω γράψει μια ιστορία για Βαρσοβία αλλά δεν την έχω τελειώσει και για αυτό δεν την ανέβασα (εχώ άσχημη πορία με ατελείωτες ιστπρίες δυστυχως). Αν τελειώσω αυτές τις μέρες (ξέχασα και πολλά, θα την τελειώσω).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.546
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom