Ουγγαρία Ταξίδι στη Βουδαπέστη οδηγός και αξιοθέατα

vivika vika

Member
Μηνύματα
30
Likes
115
Πρόσφατα ταξίδεψα στη Βουδαπέστη και έφτιαξα ένα βίντεο, μέσα από το οποίο σας την παρουσιάζω!



ΕΙΣΑΓΩΓΗ
Υπάρχουν πολλοί λόγοι και πολλές πόλεις για να επισκεφτεί κανείς την Ευρώπη.
Αλλα από τις πιο υπεροχές και τις πιο φθηνές ευρωπαϊκές πόλεις που μπορεί να επισκεφτεί κανείς ειναι η πρωτεύουσα της Ουγγαρίας, τη Βουδαπέστη.
Δεν αποκαλείται τυχαία ως το «Παρίσι της Ανατολής». Γοητευτική και ρομαντική, η Βουδαπέστη συνδυάζει αρμονικά το παλιό με το καινούριο.
Απολαύστε μια βαρκάδα στα νερά του Δούναβη, κάντε αναζωογονητικές βουτιές στα φημισμένα ιαματικά λουτρά της
και διασκεδάστε με την ψυχή σας στα περίφημα ruin bars.
Τι λέτε; Πάμε να γνωρίσουμε τη Βουδαπέστη;


ΝΟΜΙΣΜΑ
Με το που φτάσετε στην Βουδαπέστη δεν χρειάζεται να έχετε μαζί σας φιορίνια μιας και μπορείτε με την κάρτα ανάληψης ή την πιστωτική σας
να αγοράσετε τις κάρτες απεριορίστων διαδρομών
και όταν με το καλό πάτε στο ξενοδοχείο σας να αφήσετε πράγματα και να βγείτε για να κάνετε φιορίνια από κάποιο ΑΤΜ τράπεζας.
προσοχη στην ισοτημια εαν επιλεξετε ανταλακτηριο
Μετακινήσεις και κρυαζιερα
Με το που φτάσετε πρώτη σας δουλειά είναι να πάτε στο ειδικό γκισέ που είναι λίγο πριν βγείτε από το αεροδρόμιο
και να κόψετε μια κάρτα απεριορίστων διαδρομών ανάλογα με τις ημέρες τις διαμονής σας.
Για διαμονή 4 ημερών αξίζει η εβδομαδιαία κάρτα που κοστίζει κοντά στα 15 ευρώ και ισχύει για όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς
σημαντικό τιπ είναι ότι με το εισιτήριο απεριορίστων διαδρομών σας δίνεται η δυνατότητα να πάρετε δωρεάν τα πλοία για κρουαζιερα στο Δουναβη
σηγγεκριμενα το d11 kai d12 (μόνον όμως τις καθημερινές κι όχι τα Σαββατοκύριακα)


Γέφυρα των Αλυσίδων (Chain Bridge)
Ο Δούναβης χωρίζει τη Βούδα (στα δυτικά) από την Πέστη (στα ανατολικά), όμως οκτώ εντυπωσιακές γέφυρες τις ενώνουν και πάλι.
Η παλαιότερη εξ αυτών είναι η περίφημη Γέφυρα των Αλυσίδων (Chain Bridge). Έχει μήκος 375 μέτρα και οι εργασίες κατασκευής της οποίας ολοκληρώθηκαν το 1849.
Όταν πέφτει η νύχτα και ανάβουν τα φώτα της πόλης,
η Γέφυρα των Αλυσίδων στολίζει το Δούναβη σαν ένα λαμπερό περιδέραιο.
Ιαματικός τουρισμός
Οι κάτοικοι της πόλης μιλουν με θαυμασμο για τα πλεονεκτήματα, που προσφέρει η τακτική επίσκεψη στα ιαματικά λουτρά.
Με τη μέση θερμοκρασία των νερών να μην πέφτει κάτω από τους 27-30 βαθμούς Κελσίου
τα ιαματικά λουτρά της Βουδαπέστης είναι μια εμπειρία που πρέπει οπωσδήποτε να κάνετε δώρο στον εαυτό σας!


Ουγγρικού Κοινοβουλίο
Το κοινοβουλιο είναι το σύμβολο της πρωτεύουσας της Ουγγαρίας και μάλλον δικαιολογημένα… λόγω του τεράστιου μεγέθους του.
Είναι το τρίτο μεγαλύτερο κτίριο Κοινοβουλίου στον κόσμο και εκτείνεται σε μήκος 250 μέτρων στην όχθη του Δούναβη από την πλευρά της Πέστης.
Οι εργασίες κατασκευής του διήρκεσαν 19 χρόνια και ολοκληρώθηκαν το 1902
Για τη διακόσμησή του έχουν χρησιμοποιηθεί 40 κιλά χρυσού, ενώ διαθέτει 690 αίθουσες, και 29 σκάλες συνολικού μήκους… 20 χιλιομέτρων!


Το Κάστρο της Βούδας
Το Κάστρο της Βούδας βρίσκεται στην περιοχή Varhegy και προσφέρει πανοραμική θέα προς το Δούναβη και την πόλη της Βουδαπέστης.
Ανήκει στα μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO και είναι από τα πιο επισκέψιμα αξιοθέατα της πρωτεύουσας της Ουγγαρίας.
Η κατασκευή του ξεκίνησε το 13ο αιώνα,
όμως έχει δεχθεί πολλές αρχιτεκτονικές παρεμβολές στο πέρασμα των αιώνων. Σήμερα συνδυάζει στοιχεία μεσαιωνικά και μπαρόκ


Ο Ναός του Ματθαίου (Matyas Templom)
Ο Ναός του Ματθαίου (Matyas Templom) είναι μια Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία σε γοτθικό στυλ
Αρχικά στην ίδια θέση η πρώτη Εκκλησία ιδρύθηκε από τον Άγιο Στέφανο, τον πρώτο Βασιλιά της Ουγγαρίας το 1015 με όνομα: Η Εκκλησία της Παναγίας.
Από τότε άλλαξε πολλές φορές ακολουθώντας το αρχιτεκτονικό ύφος της κάθε εποχής.


Ο Προμαχώνας των Ψαράδων (Πύργος των Ψαράδων)
Ο Προμαχώνας των Ψαράδων ή πύργος των ψαράδων, είναι πολύ γνωστός για την θαυμάσια πανοραμική θέα που προσφέρει στην πόλη της Βουδαπέστης.
Ο Προμαχώνας χτίστηκε το 1905, κυρίως για διακοσμητικούς σκοπούς και βρίσκεται ακριβώς πίσω από τον Ναό του Ματθαίου στην περιοχή του κάστρου
Σε κοντινή απόσταση στο σημείο, υπήρχε μια ψαραγορά κατά τους Μεσαιωνικούς χρόνους και έτσι το όνομα δόθηκε για να τιμήσει την μνήμη των αλιέων.
Η δομή του μοιάζει κάτι, από κάποιο παραμύθι και φέρνει στο νου τα κάστρα των παραμυθιών της Σταχτοπούτας και της Ωραίας Κοιμωμένης.


Η βασιλική του Αγίου Στεφάνου
Η βασιλική εκκλησία του Αγίου Στεφάνου είναι -μαζί με το ουγγρικό Κοινοβούλιο- το πιο ψηλό κτίριο της Βουδαπέστης,
φτάνοντας τα 96 μέτρα σε ύψος. Η ρωμαιοκαθολική, νεοκλασικού ρυθμού εκκλησία είναι η μεγαλύτερη καθολική εκκλησία της πόλης.
Χρειάστηκε 54 χρόνια για να κατασκευαστεί με τις εργασίες να ολοκληρώνονται το 1905.
Στο εσωτερικό της χωράνε 8.000 άτομα!
Τιμή εισόδου: 2€


Πλατεία Ηρώων
Η πλατεία Ηρώων είναι η μεγαλύτερη της Βουδαπέστης και σχεδιάστηκε το 1896.
Εκεί έχουν στηθεί οι ανδριάντες των σημαντικότερων προσώπων στην ιστορία 1.000 ετών της χώρας,
καθώς και αγάλματα προς τιμήν των επτά πολέμαρχων των ουγγρικών φυλών. Στο κέντρο της υψώνεται η στήλη της χιλιετίας,
ενώ στα δεξιά και αριστερά της βρίσκονται το Μουσείο Καλών Τεχνών και η Αίθουσα Τέχνης Mucsarnok.


Κεντρική αγορά
Η βόλτα καταλήγει στην κεντρική αγορά της πόλης. Εκει μπορεισ να απολαθσεισ το κτηριο που χρονολογιτε στον 17 αιωνα
Τέλεια εμπειρία ειδικά αν σας αρέσει το φαγητό και οι καινούριες γεύσεις κάθε χώρας!
Στο ισόγειο είναι αμέτρητοι πάγκοι με λαχανικά, φρούτα, ψάρια και τυριά. Στον πάνω όροφο οι πάγκοι είναι γεμάτοι χειροποίητα αντικείμενα και σουβενίρ


Ruin bars της Βουδαπέστης
Είναι από τα must-do στη Βουδαπέστη.
Δε γίνεται να ταξιδέψετε μέχρι εκεί και να μην πιείτε ένα ποτό στα περίφημα ruin bars της ουγγρικής πρωτεύουσας.
Παλιά κτίρια, ερειπωμένα και μισο-κατεστραμμένα έχουν μεταμορφωθεί στα πιο ατμοσφαιρικά μπαρ της Βουδαπέστης.


Κάστρο Vajdahunyad
Θεωρείται ως ένα από τα πιο όμορφα κάστρα της Ευρώπης. Θα χάσετε την ευκαιρία να το δείτε από κοντά;
Το κάστρο Vajhahunyad (Βαϊνταχουνιάντ) βρίσκεται στο πάρκο Varosliget δίπλα σε μια υπέροχη λίμνη!
Το καλοκαίρι μπορείτε να απολαύσετε μια ρομαντική βαρκάδα μέσα στη λίμνη,
ενώ το χειμώνα να δοκιμάσετε το ταλέντο σας στις χορευτικές φιγούρες πάνω στον πάγο,
καθώς τμήμα της λίμνης μετατρέπεται σε παγοδρόμιο!


Ο σιδηρόδρομος των παιδιών
Για τους γονείς που ταξιδεύουν με παιδιά μια ακόμη ξεχωριστή πρόταση είναι ο Σιδηρόδρομος των Παιδιών.
Βρίσκεται στους λόφους της Βούδας και το προσωπικό που τον λειτουργεί είναι όλοι… ανήλικοι!
Υπό την επίβλεψη των μεγάλων τα παιδιά είναι υπεύθυνα για την έκδοση και τον έλεγχο των εισιτηρίων, την κυκλοφορία των συρμών κά.
Το τρένο κάνει στάση σε διάφορα γνωστά σημεία της περιοχής. Η εμπειρία είναι σίγουρα ιδιαίτερη!


New York Cafe
Δεν νοείται ταξίδι στην πρωτεύουσα της Ουγγαρίας χωρίς μια στάση στο καφέ New York.
Ένα από τα παλιότερα και διασημότερα καφέ της πόλης με αριστοκρατική διακόσμηση που θυμίζει παλάτι.
Σταθήκαμε εκεί για να κάνουμε ένα μικρό διάλειμμα από τον περίπατό μας.
Αν και είναι αρκετά ακριβό μια επίσκεψη αξίζει καθώς αποτελεί έναν ιδιαίτερο και επιβλητικό χώρο με ευγενέστατο προσωπικό.
Βεβαίως, όπως θα περιμένατε, το συγκεκριμένο καφέ είναι αρκετά τουριστικό καθώς είμαστε πολλοί που αναζητούμε τα καλύτερα στις εξορμήσεις μας.


Κρουαζιέρα στο Δούναβη
Φυσικά, δεν γινόταν να φύγουμε από τη Βουδαπέστη χωρίς να κάνουμε κρουαζιέρα στον ποταμό. Αποτελεί μια από τις must εμπειρίες του συγκεκριμένου ταξιδιού.
Μας επέτρεψε να δούμε τα πιο εντυπωσιακά αξιοθέατα της ιστορικής πόλης χωρίς περπάτημα και επιπλέον κούραση.
Εμείς απολαύσαμε μια νυχτερινή βόλτα στο Δούναβη σε ένα άκρως ρομαντικό σκηνικό,
κάτι που συμβουλεύω να κάνετε και εσείς ακόμη κι αν δεν ταξιδεύετε με συντροφιά.


Langos- Street food
Το langos είναι μια τραγανή ζύμη σε στρογγυλό σχήμα στην οποία προστίθεται από πάνω οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε.
Μπορεί να γίνει είτε αλμυρή είτε γλυκιά. Εμείς δοκιμάσαμε αλμυρό langos και εκπλαγήκαμε με την γεύση του.
Οι Ούγγροι τα λατρεύουν και σε κάθε μικρό τους διάλειμμα τρέχουν να τα γευτούν δικαίως από ότι καταλάβαμε από τη δοκιμή μας.
To μικρό, φθηνό μαγαζάκι που ανακαλύψαμε με langos κι τρέχαμε εκεί σχεδόν κάθε μας μέρα είναι Retro Bufe.


Το Δημόσιο Πάρκο της Πόλης, Varosliget
Το Πάρκο της Πόλης (City Park) το Varosliget στα Ουγγρικά,
είναι ένας αγαπημένος προορισμός τόσο για τους ντόπιους όσο και για τους επισκέπτες της Βουδαπέστης,
χάρη στα πολλά σημεία ενδιαφέροντος που θα βρείτε εκεί.
Διάφορα μνημεία, Μουσεία, Ζωολογικός κήπος,Καστρο
τα διάσημα Ιαματικά Λουτρά Σέτσενι, και άλλα πολλά που σε συνδυασμό με το καταπράσινο τοπίο, καθιστούν την επίσκεψη απαραίτητη!


Cat cafe
Revay utca 3., Βουδαπέστη 1065, Ουγγαρία
Ειναι αυτο που δε φαντάζεσαι ακριβως πως θα ειναι τελικα, οταν ομως κατεβαινεις τα σκαλιά με τη μια συμφωνείς πως ετσι το φανταζόσουν.
Ενα μικρο δίχωρο καφε με γάτες να παιχνιδιζουν και να τριγυρνάνε.
Εξοικειωμένες με τον κοσμο, αν εισαι γατοφιλος περνάς ομορφα την ωρα σου πίνοντας ενα καφε ή ενα τσάι.
Μπορείς επίσης να αγοράσεις σουβενίρ και διάφορα αντικείμενα με θέμα τις γατούλες.


Αnonumous
Υπάρχει ένα άγαλμα στη Βουδαπέστη που μπορεί να σας κάνει σπουδαίο συγγραφέα
Το μοναδικό έργο τέχνης στο City Park της Βουδαπέστης που απεικονίζει έναν χρονιστή του 13ου αιώνα φαίνεται να έχει κάποιες θαυματουργές δυνάμεις.
Ο θρύλος λέει ότι αγγίζοντας την πένα του Anonymus θα σας ευλογήσει με μεγάλες δυνατότητες γραφής.
Μπορεί να μην πιστεύετε στις μαγικές δυνάμεις της, αλλά η λαμπερή επιφάνεια της πένας δείχνει ότι πολλοί άνθρωποι εξακολουθούν να το κάνουν.
 
Last edited:
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Kαταπληκτικό Βίντεο!!!Υπέροχη δουλειά!!!:clap::clap:Συγχαρητήρια!!!

Επειδή ετοιμάζω το ταξίδι μας για το τέλος Αυγούστου, θα ήθελα να σε ρωτήσω
Α)Πότε έκανες αυτό το ταξίδι;; ( Ο καιρός ήταν υπέροχος και .."το αυτό επιθυμώ και δια υμάς:haha:)
Β) Μπορείς να μου δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες για την έκθεση της Φρίντα Κάλο;;
Γ) Στο γραπτό σου κείμενο αναφέρεις τις κρουαζιέρες. Εσύ έκανες κάποια ή χρησιμοποίησες το d12;;
Δ)Στα λουτρά , ενώ ήσουν στην εξωτερική πισίνα είδα ότι δεν φορούσες" σκουφάκι"( όπως και οι άλλοι γύρω σου)
ενώ έχω διαβάσει ότι αυτό είναι απαραίτητο...Τι ισχύει τελικά;;
E) Ξεχωριστή η πρόταση για το Cat Cafe!!!Θα κάνω έκπληξη στον άντρα μου και την κόρη μου που τις λατρεύουν!!:lol:
Στ) Έχω διαβάσει για το Szimpla Kert...Αυτό εννοείς ως Ruin Cafe ;;

Ελπίζω να μη σε κούρασα με τις πολλές μου ερωτήσεις!!!!:icon_redface:
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!:)
 
Last edited by a moderator:

vivika vika

Member
Μηνύματα
30
Likes
115
καλησπερα. ευχαριστω πολυ!!! :) εγω πηγα αρχες Ιουλιου στη Βουδαπεστη., λογικα θα πετύχετε καλο καιρο και εσεις! Για την εκθεση αρχικα να σας πω πως η πινακοθηκη λειτουργει απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 18.00 το απογευμα (τη Δευτερα νομιζω πως κλείνει λιγο νωριτερα, δηλαδη στις 17.00). η συγκεκριμενη εκθεση που αφορα τα εργα της Φριντα Καλο θα ειναι εκει μεχρι τις 4 Νοεμβριου. Το εισητηριο κανει περιπου 10 με 13 ευρω. Κρουαζιερα δεν προλαβα να κανω, σιγουρα ομως πρεπει να κανετε..αποτι ειδα, αξιζει σιγουρα! Τα D11, D12 είναι αστικές γραμμές με πλοίο, και μπορείτε με την κάρτα να τα χρησιμοποιείτε τις καθημερινές όσο θέλετε. Στα λουτρα δεν χρησιμοποιησα σκουφακι ουτε στην εξωτερικη ουτε σε καποια εσωτερικη πισινα και αρκετος κοσμος κιολας δεν φορουσε. Οταν εωγαλα το εισητήριο και ρωτησα τι πρεπει να εχω μαζι μου κλπ, δεν μου το ανεφεραν ως κατι υποχρεωτικο.Το cat cafe ειναι μαγαζι που πρεπει να επισκεφθειτε εστω μια φορα αφου αγαπατε τις γατες..εγω πηγα 2 φορες..εχει ωραιους χυμους και μεγαλη ποικιλια απο γλυκα.
Το μαγαζι που αναφερατε ειναι ενα απο τα ruin bars και αν δεν κανω λαθος ειναι το πιο ομορφο.
Ελπιζω να σας βοηθησα..χαρα μου να απαντησω σε οποιαδηποτε απορία έχετε σχετικα με τα μερη που εχω επισκεφθει. :)
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σ` ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!:)
Να σε ρωτήσω για τα λουτρά,αφού πήγες και πολύ πρόσφατα!!!
Πώς σου φάνηκαν από πλευράς καθαριότητας;;;
Ο σύζυγός μου , που γενικά δεν σιχαίνεται, μου λέει πως δεν θέλει να βουτήξει έτσι όπως βλέπει τόσο πολύ κόσμο μαζί!!!
Η κόρη μου είναι 16 ετών...Δεν έχω καταλάβει αν επιτρέπεται να βουτήξει!!!
Αξίζει ,νομίζεις, να βουτήξω έστω και μόνη μου;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.648
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom