Ουγγαρία Ταξίδι στη Βουδαπέστη

dimat

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λημνος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Φτου, και δεν μπορω να βρω και τον ταξιδιωτικο οδηγό που αγόρασα και ειχα κανει και σημειωσεις(τον εξαφανησε ο πιτσιρικος μου). Ελπίζω να θυμηθω τα περισσοτερα που εγραψα.
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ονειρεμένο Ταξίδι
το γυρο του κοσμου!
Θύματε κανείς πόσο έχει το διπλό εισητηριο λεωφοριο-μετρό σε φιορίνια; επισεις το λεωφοριο 200Ε το βρίσκουμε εύκολα; πετάμε απόγευμα για βουδαπέστη.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Θύματε κανείς πόσο έχει το διπλό εισητηριο λεωφοριο-μετρό σε φιορίνια; επισεις το λεωφοριο 200Ε το βρίσκουμε εύκολα; πετάμε απόγευμα για βουδαπέστη.
Υποθέτω ότι μιλάς για το Transfer ticket, το οποίο κοστίζει 490 HUF. Γιατί θέλεις όμως αυτό ακριβώς το εισιτήριο; Δεν θα ξαναχρησιμοποιήσετε ΜΜΜ κατά την παραμονή σας στη Βουδαπέστη; Ρίξε μια ματιά και στις κάρτες. Συμφέρουν πάρα πολύ και θα σας απαλλάξουν από τον πονοκέφαλο των εισιτηρίων.

Το λεωφορείο είναι πανεύκολο να το βρεις, βγαίνοντας, αμέσως μετά την παραλαβή των αποσκευών.
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ονειρεμένο Ταξίδι
το γυρο του κοσμου!
Υποθέτω ότι μιλάς για το Transfer ticket, το οποίο κοστίζει 490 HUF. Γιατί θέλεις όμως αυτό ακριβώς το εισιτήριο; Δεν θα ξαναχρησιμοποιήσετε ΜΜΜ κατά την παραμονή σας στη Βουδαπέστη; Ρίξε μια ματιά και στις κάρτες. Συμφέρουν πάρα πολύ και θα σας απαλλάξουν από τον πονοκέφαλο των εισιτηρίων.

Το λεωφορείο είναι πανεύκολο να το βρεις, βγαίνοντας, αμέσως μετά την παραλαβή των αποσκευών.
Μου πρότειναν να βγαλω αυτο για αρχη γιατι δεν εχει αυτοματα εκδοτηρια στο αερδρομιο (?) και μόλις κατεβώ να βγαλω καμια 10 εισιτήρια απο τα μηχανήματα στο μετρο τα οποια θα μου φτάσουν πιστεύω.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μου πρότειναν να βγαλω αυτο για αρχη γιατι δεν εχει αυτοματα εκδοτηρια στο αερδρομιο (?) και μόλις κατεβώ να βγαλω καμια 10 εισιτήρια απο τα μηχανήματα στο μετρο τα οποια θα μου φτάσουν πιστεύω.
Αυτόματα εκδοτήρια μπορεί να μην έχει, αλλά έχει εκδοτήριο με υπάλληλο που μπορείς να ζητήσεις ό,τι σε ενδιαφέρει (κάρτα/εισιτήρια).

Πάντως αν σκοπεύεις να πάρεις 10 εισιτήρια (για μονή διαδρομή έχουν 320HUF) + το εισιτήριο που αναφέρεις στο προηγούμενο μήνυμά σου και μείνεις 3 μέρες στη Βουδαπέστη, σε συμφέρει η κάρτα των 72 ωρών που κοστίζει 3850 HUF, με την οποία μπορείς να κινηθείς για 3 μέρες ανετότατα, χωρίς το άγχος των εισιτηρίων (ΠΡΟΣΟΧΗ: ελεγκτές υπάρχουν παντού) και να κάνεις και όσες μετεπιβιβάσεις θέλεις.

Δες τι λένε και οι ίδιοι για τα ΜΜΜ τους και τα εισιτήρια:

As our ticket system is relatively complicated we recommend our visitors to buy travel cards (24 hour, 72 hour or 7-day travel cards or Budapest Cards) because they can be used simply without ticket validation for any number of trips within their time of validity.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Mια ακόμη ερώτηση αν γνώριζετε.Επειδή θα πάμε πρώτα Βιέννη καλό είναι να έχω κάνει απο Ελλάδα συνάλλαγμα απο Βιέννη ή απο το αεροδρόμιο;
Εμείς με το που φτάσαμε στον Keleti βγήκαμε και περπατήσαμε 2 λεπτά σε μια τράπεζα που έχει απέναντι απο το σταθμό. Εκεί ανταλλάξαμε με 273.
Φαντάζομαι όμως ότι θα μπορείς με την ίδια ισοτιμία να σηκώσεις απο το ATM της τράπεζας με την κάρτα σου.
Πάντως σίγουρα καλύτερα να αποφύγεις να ανταλλάξεις στα ανταλλακτήρια του σταθμού..
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Φτάνουμε Κυριακή.Μέσα στο σταθμό Κελέτι του τρένου ξέρετε αν έχει atm;
Από όσο θυμάμαι δεν έχει. Άλλα όπως σου είπα με το που βγεις απο το σταθμό έχεις στο οπτικό σου πεδίο τράπεζα η οποία έχει και ΑΤΜ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom