Γαλλία Ταξίδι στη Γαλλία με ταυτότητα αστυνομικού

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
κι ο μηχανικός έχει τη δυνατότητα να του πας την μηχανή σου , να σου την κάνει φύλλο και φτερό , να σε χρεώσει μέχρι εκεί που δεν παίρνει και να μην κάνει και σωστή δουλειά!!!! άλλωστε μπορεί να ισχύει αυτό που λέει η Φένια....να έχουν πάρει καινούργιες ταυτότητες (του ΑΝτίχριστου :bleh::haha:) και να μην ξέρει ο άνθρωπος τι παίζει στο εξωτερικό....τώρα θα μου πεις γιατί ρώτησε εδώ και δεν ρώτησε το αφεντικό του.....ίσως και να έκρινε ότι εδώ θα έπαιρνε λόγω ταξιδιωτικής πείρας μία πιο εμπεριστατωμένη απάντηση!!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
κι ο μηχανικός έχει τη δυνατότητα να του πας την μηχανή σου , να σου την κάνει φύλλο και φτερό , να σε χρεώσει μέχρι εκεί που δεν παίρνει και να μην κάνει και σωστή δουλειά!!!! άλλωστε μπορεί να ισχύει αυτό που λέει η Φένια....να έχουν πάρει καινούργιες ταυτότητες (του ΑΝτίχριστου :bleh::haha:) και να μην ξέρει ο άνθρωπος τι παίζει στο εξωτερικό....τώρα θα μου πεις γιατί ρώτησε εδώ και δεν ρώτησε το αφεντικό του.....ίσως και να έκρινε ότι εδώ θα έπαιρνε λόγω ταξιδιωτικής πείρας μία πιο εμπεριστατωμένη απάντηση!!!
Πέρσυ συνταξίδευα με έναν αστυνομικό και είχε τέτοια ταυτότητα.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ούτε εγώ θεωρώ ότι θα'πρεπε να ξέρει. Μου αρκεί να γνωρίζει πώς (και πότε) λειτουργεί το όπλο και το γκλομπ, θα το αντέξω αν ρωτάει για την ταυτότητα. Εξάλλου το να ταξιδεύει ανήκει στις προσωπικές του συνήθειες και όχι στις υπηρεσιακές.
Σε κάθε περίπτωση, επειδή κανείς δε ξέρει με σιγουριά να σου πει, ρώτα στο υπουργείο σας καλύτερα και μη δέσεις κόμπο ότι μάθεις από εμάς (εκτός αν κάποιος είναι αστυνομικός και γνωρίζει στα σίγουρα).
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
?? :bleh:

Εννοώ ρε παιδί μου ότι αν κάποιος είναι αστυνομικός και το'χει ψάξει το θέμα γιατί του χρειάστηκε, τότε η γνώμη του μετράει παραπάνω από τη δική μου που απλώς το άκουσα, ή της Φένιας που συνταξίδευε με έναν, ή το γνωστό του γνωστού που πήγε στη Γαλλία έτσι.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Επειδή την έχει πατήσει ο αδερφός μου στο παρελθόν, μην ακούς τον καθένα γιατί φοβάμαι πως θα έχεις άσχημες επιπτώσεις..
Εμάς μας είπαν στο αεροδρόμιο οτι δεν μπορείς να ταξιδέψεις με την υπηρεσιακή..
Ο υπάλληλος μας εξήγησε πως και να τον άφηνε να ταξιδέψει απο Ελλάδα θα είχε πρόβλημα στην επιστροφή...
Έτσι έχασε το ταξίδι και του έγινε μάθημα...
Διαβατήριο λοιπόν...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Επειδή την έχει πατήσει ο αδερφός μου στο παρελθόν, μην ακούς τον καθένα γιατί φοβάμαι πως θα έχεις άσχημες επιπτώσεις..
Εμάς μας είπαν στο αεροδρόμιο οτι δεν μπορείς να ταξιδέψεις με την υπηρεσιακή..
Ο υπάλληλος μας εξήγησε πως και να τον άφηνε να ταξιδέψει απο Ελλάδα θα είχε πρόβλημα στην επιστροφή...
Έτσι έχασε το ταξίδι και του έγινε μάθημα...
Διαβατήριο λοιπόν...
Συμφωνω απολυτα.... χρειάζεται διαβατηριο για τους ενστολους οταν ταξιδευουν για ευρωπη, δεν μπορεις με υπηρεσαικη ταυτοτητα.
Σου το γραφω απο προσφατη εμπειρια
 

LAB

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλήμερα σε όλους και καλώς σας βρήκα. ;)


Μια και εισαι αστυνομικος θα επρεπε να γνωριζεις οτι δεν μπορεις να ταξιδεψεις
με υπηρεσιακη ταυτοτητα,αλλα μονο με διαβατηριο.

Το γεγονός ότι ένας αστυνομικός ερωτά για την ισχύ της "αστυνομικής του ταυτότητας" εδώ έμενα μου δημιουργεί μια μικρά ανησυχία ...
Φιλοι panpan & Spyros-007 τα σχόλια σας έχουν ένα ελάχιστο ύφος απαξίωσης η παρερμήνευσα ?:(

Είμαι κι εγώ Αστυνομικός και γνωρίζω πολύ καλά αν ισχύει η "ξεχωριστή" μου ταυτότητα στα ταξίδια (όπως σίγουρα θα γνωρίζει κι ο φίλος που ξεκίνησε το θέμα) ...βέβαια γνωρίζω τα βασικά περί των ταξιδιων σε χώρες υπό τη συνθήκη Sengen ωστόσο θα σας "εκπλήξω δυσάρεστα" αλλά προ αρκετών μηνών (το 2010) και για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα οι ταυτότητες των αστυνομικών δε μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ούτε καν για ταξίδι σε χώρες εντός SENGEN ! Γενικά επικρατούσε μια ασάφεια στο όλο θέμα και κάποιοι συνάδελφοι που είχαν κλείσει ταξίδια και δεν είχαν ενημερωθεί για τη σχετική διαταγή είχαν πρόβλημα....
Ενδεικτικα σας αναφερω πως σε 10 χρονια εχω αλλαξει τρεις (3) φορές ταυτότητα....Τα συμπερασματα δικα σας !

Ο φίλος λοιπόν που έκανε την ερώτηση για τη ταυτότητα του αδίκως "βάλλεται"....σας διαβεβαιώ,υπήρχαν αντιφάσεις σχετικά με τις αστυνομικές ταυτότητες και σε αυτο δε φταίνε οι αστυνομικοί αλλα οι αρμόδιοι φορείς...

Ωστόσο σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία και διαφωνώντας με τη φίλη rethymno στο πιο πάνω ποστ (χωρίς παρεξήγηση φυσικά αγαπητή φίλη) οι ταυτότητες των Αστυνομικών μπορούν να χρησιμοποιηθούν για Ευρωπαϊκούς προορισμούς εντός της συνθήκης SENGEN φυσικά.
Προ λίγων μηνών μάλιστα ταξίδεψα Αυστρία & Ουγγαρία μόνο με την Αστυνομική μου ταυτότητα.

Καλώς σας βρήκα και πάλι...;)

Ευχομαι σε ολους σας ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ,ΔΥΝΑΜΗ ΚΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣΩΠΑ.


LAB
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Συμφωνω απολυτα.... χρειάζεται διαβατηριο για τους ενστολους οταν ταξιδευουν για ευρωπη, δεν μπορεις με υπηρεσαικη ταυτοτητα.
Σου το γραφω απο προσφατη εμπειρια
Κι εγώ από πρόσφατη εμπειρία ξέρω το ακριβώς αντίθετο.Για τις χώρες εντός Sengen μπορείς να ταξιδέψεις μόνο με την υπηρεσιακή ταυτότητα.
Συνταξίδευα με ένστολο για Βερολίνο και χρησιμοποίησε μόνο αυτή χωρίς κανένα πρόβλημα!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.085
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom