Γενικά Ταξίδι στη Ν/Α Ασία

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos τα αεροπορικα ειναι πληρωμενα για οποιονδηποτε προορισμο....


Αυτό λέω κι εγώ, αφού είναι πληρωμενα να επιλέξετε ένα προορισμό με σχετικά ακριβά αεροπορικά και σχετικά φτηνά επιτόπια έξοδα.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Είστε διατεθειμένοι να κλείσετε κι άλλα αεροπορικά; Ο Νότιος Ειρηνικός είναι δίπλα. Εγώ (αν δεν έμενα να δω κι άλλο Αυστραλία :D) θα είχα ήδη κλείσει για Νησιά Κουκ (Αϊτουτάκι και αν ποτέ θελήσετε να φύγετε, Ραροτόνγκα ή Μανγκάια/Άτιου). Ειδικά για το Αϊτουτάκι, φαντάσου την Μπόρα Μπόρα, πριν τη μάθει ο Βιν Ντίζελ και με λογικές τιμές. Τα νησιά έχουν δυτικοποιηθεί αρκετά ώστε να έχεις τις περισσότερες ανέσεις που έχεις συνηθίσει αλλά παραμένουν και εξωτικά. Φθηνότερα εισιτήρια μάλλον θα έβρισκες από το Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας.

Πέρα από τα Κουκ, για κουλτούρα φημίζονται τα Φίτζι ενώ σε Τόνγκα το κόστος διαβίωσης είναι μικρό.

Το δικό μας καλοκαίρι και φθηνόπωρο είναι η καλή εποχή για την περιοχή, χωρίς βροχές κλπ.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Πηγαίνετε Μπαλί να γουστάρετε κ αν θελετε ντε κ καλά να το συνδυάσετε με μπάνια, κλείστε κανα χλιδάτο ξενοδοχείο με πισίνα (πολυ χαμηλές τιμες) ή πεταχτείτε κανα 2μερο στα Gili Islands
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Είστε διατεθειμένοι να κλείσετε κι άλλα αεροπορικά; Ο Νότιος Ειρηνικός είναι δίπλα. Εγώ (αν δεν έμενα να δω κι άλλο Αυστραλία :D) θα είχα ήδη κλείσει για Νησιά Κουκ (Αϊτουτάκι και αν ποτέ θελήσετε να φύγετε, Ραροτόνγκα ή Μανγκάια/Άτιου). Ειδικά για το Αϊτουτάκι, φαντάσου την Μπόρα Μπόρα, πριν τη μάθει ο Βιν Ντίζελ και με λογικές τιμές. Τα νησιά έχουν δυτικοποιηθεί αρκετά ώστε να έχεις τις περισσότερες ανέσεις που έχεις συνηθίσει αλλά παραμένουν και εξωτικά. Φθηνότερα εισιτήρια μάλλον θα έβρισκες από το Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας.

Πέρα από τα Κουκ, για κουλτούρα φημίζονται τα Φίτζι ενώ σε Τόνγκα το κόστος διαβίωσης είναι μικρό.

Το δικό μας καλοκαίρι και φθηνόπωρο είναι η καλή εποχή για την περιοχή, χωρίς βροχές κλπ.
δε νομιζω να ειναι εφικτο να εχουμε τοσες μετακινησεις και να ευχαριστηθουμε το μερος σε 8-9 μερες!!!
γιατι μεσα σ αυτες τις μερες βαζω και τις μετακινησεις...και γενικα ειμαι της αποψης πως προτιμω να μεινω σε ενα μερος παραπανω και να το χορτασω παρα να κανω πασαλειμμα σε 2-3 μερη!
Νομιζω σ αυτες τις μερες θα ηταν εφικτο να δω δυο τοποθεσιες...

@taver αλλο ηθελα να ρωτησω....την περιοδο αυτη ποιες χωρες εχουν πιο καλο κλιμα;πχ Ινδονησια η πιο βορεια;
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Πηγαίνετε Μπαλί να γουστάρετε κ αν θελετε ντε κ καλά να το συνδυάσετε με μπάνια, κλείστε κανα χλιδάτο ξενοδοχείο με πισίνα (πολυ χαμηλές τιμες) ή πεταχτείτε κανα 2μερο στα Gili Islands
βασικα ειδα πως οι παραλιες του bali δεν αξιζουν,αλλα αν εχουμε φουλ χλιδα και πισινα δεν μας νοιαζει καθολου...γιατι κυριως αν παμε εκει, θα παμε για τη φυση και την κουλτουρα του νησιου. στα Gili πως παμε;;
ο καιρος πως θα ειναι μεσα σεπ-αρχες οκτ;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Όλη η ΝΑ Ασία έχει πολλές βροχές Σεπτέμβριο. Εφόσον είχατε τέτοια τύχη και πάντα θέλατε να πάτε στο Μπαλί πάτε εκεί. Ακόμα και η τροπική βροχή είναι μια εμπειρία. Με 4-5 μέρες στο Ubud και 4-5 ανάλογα, σε κάποια παραλιακή περιοχή θα είστε οκ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όλη η ΝΑ Ασία έχει πολλές βροχές Σεπτέμβριο. Εφόσον είχατε τέτοια τύχη και πάντα θέλατε να πάτε στο Μπαλί πάτε εκεί. Ακόμα και η τροπική βροχή είναι μια εμπειρία. Με 4-5 μέρες στο Ubud και 4-5 ανάλογα, σε κάποια παραλιακή περιοχή θα είστε οκ.
Αρχές Σεπτέμβρη, μεγάλο μέρος της Ινδονησίας, Σιγκαπούρη, το μεγαλύτερο μέρος της Μαλαισίας και κάποια νησιά της Ταϋλάνδης είναι ΟΚ. Επίσης, παίζει και Βόρεια Αυστραλία (Darwin, Cairns κλπ), αλλά δεν πληρεί τα κριτήρια κόστους.
Οι πληροφορίες αυτές γενικά βγαίνουν με ένα google search για <όνομα μέρους> και climate.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Έχεις ένα δίκιο. Κι εγώ πήγα θεωρητικά σε dry season στην Κολομβια και η βροχή που έφαγα ήταν άλλο πράγμα. Δεν υπάρχει απόλυτο στο θέμα του κλίματος. Κατά τ’άλλα πάντως και σε γενικές γραμμες είναι αυτό που σου έχουν πει πιο πάνω.
Αν θες τη γνώμη μου θα πήγαινα Μπαλί για χαλάρωση και θα περνούσα και τρεις μέρες στην Καμπότζη.
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Με δωρεάν εισιτήρια δεν είναι κρίμα να πάτε τόσες λίγες μέρες; Ξέρω πως είπες για το παιδί, ε ας το κρατήσουν οι παππούδες 4-5 μέρες παραπάνω να πάτε Μαλαισία και νησιά Ταϋλάνδης, έχει και προσφορά για τότε η Air Asia για πτήσεις που ενδεχομένως να σας βόλευαν.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Με δωρεάν εισιτήρια δεν είναι κρίμα να πάτε τόσες λίγες μέρες; Ξέρω πως είπες για το παιδί, ε ας το κρατήσουν οι παππούδες 4-5 μέρες παραπάνω να πάτε Μαλαισία και νησιά Ταϋλάνδης, έχει και προσφορά για τότε η Air Asia για πτήσεις που ενδεχομένως να σας βόλευαν.
Έχεις ένα δίκιο, ίσως τώρα μου φαίνεται πολύ δύσκολο επειδή ο μικρός είναι πολύ μικρός και κυρίως εγώ δεν θέλω να τον αφήσουμε πολλές μέρες μόνο του... Τότε θα είναι πάνω από 1 ίσως καταφέρουμε να ξεκλεψουμε λίγες μέρες ακόμα...
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
δε νομιζω να ειναι εφικτο να εχουμε τοσες μετακινησεις και να ευχαριστηθουμε το μερος σε 8-9 μερες!!!
γιατι μεσα σ αυτες τις μερες βαζω και τις μετακινησεις...και γενικα ειμαι της αποψης πως προτιμω να μεινω σε ενα μερος παραπανω και να το χορτασω παρα να κανω πασαλειμμα σε 2-3 μερη!
Νομιζω σ αυτες τις μερες θα ηταν εφικτο να δω δυο τοποθεσιες...
Νόμιζα πως θα είχατε όλες αυτές τις μέρες διαθέσιμες για εκεί, και όχι μαζί με τα πολύωρα πήγαινε-έλα.
 

Sakis30

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Καλημερα σας σκεφτομαστε με την γυναικα μου για ενα τουρ στη ν. α ασια
Συγκεκριμενα λεμε να επισκεφθουμε πεκινο,ταυλανδη,λαος,βιετναμ,σιγκαπουρη, μαλαισια, και ισως ινδονησια.
Σε καθε χωρα υπολογιζουμε να μενουμε περιπου 5-6 μερες.
Πιστευετε οτι αρκει για να παρουμε μια γευση απο τις παραπανω χωρες?
Επισης τι προτεινετε να μεινουμε στις πρωτευουσες των χωρων η υπαρχουν καλυτερα μερη για να δουμε?
Απο οτι ειδα τα εισητηρια ειναι περιπου στα 1000 ευρω το ατομο και το κοστος διαμονης περιπου 850 ευρω. Ειναι ακριβο το κοστος ζωης στις χωρες αυτες? Ξερω οτι ειναι υποκειμενικο αυτο αλλα δεν εχουμς ιδιετερες απαιτησεις....
Για βιζα της κινας εχουμε βρει ενα γραφειο για εκδοση, για βιετναμ και λαος ειναι ευκολο να την εκδοσουμε ηλεκτρονικα? Γιατι βρισκομαστε εκτος αθηνων και ειναι δυσκολο να παμε στις πρεσβειες...
Τον νοεμβρη ειναι καλη εποχη για να ταξιδεψουμε?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom