Γενικά Ταξίδι στη Ν/Α Ασία

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Πιστευω οτι εννοεις να επισκεφθεις τα : Πεκινο, Μπανγκοκ, Βιεντιάν, Ανοι, Σιγκαπουρη Κουαλα Λουμπουρ και Μπαλί;!!. Γιατι να επισκεφθεις Ταυλανδη, Λαος ή Βιετναμ Μαλαισία και Ινδονησια σε 5-6 μερες αδυνατον.
5-6 μερες για καθε πολη ειναι εφικτο αλλα εχει νοημα αληθεια; Δεν θα μπορεσεις να καταλαβεις τιποτα απο τον τροπο ζωης κ την κουλτουρα καθε χωρας!
Εκτος και αν ο στοχος σου ειναι να ολοκληρωσεις καποιο bucket list πολεων! Οποτε παω πασο.
 
Last edited:

Sakis30

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Ναι αυτο εννοω απλα ειμαι ανοιχτος πχ αν αξιζει για τις μερες που θα παω να παω πουκετ αντι μπανγκοκ...
Ξερω πως σε τοσες λιγες μερες δεν μπορεις να καταλαβεις αρκετα για μια χωρα και το λαο της. Απλα επειδη ειναι πιθανο να μην το ξανακανουμε αυτο το ταξιδι θα θελαμε να δουμε οσο το δυνατον περισσοτερα.
Σκεφτομαι μηπως δεν παμε ινδονησια και μεινουμε στα υπολοιπα 7-8 μερες
δεν ξερω ανοιξτε μου τα ματια
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Το Πεκινο μου κανει πολυ ασχετο με τα υπολοιπα. Ειναι πολυ μακρυα απο τις χωρες της ινδοκινας. 1 μηνα εχεις στην διαθεση σου;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Εγώ θα πρότεινα να αφιερώσεις τις 35 μέρες στην Ινδοκίνα, άσε τη Κίνα απ'έξω, μάλλον θα σε απογοητεύσει άσε που δε θα δεις και τίποτα σε τόσο λίγο χρόνο. Ταυλάνδη, Λάος, Καμπότζη, Βιετνάμ και ίσως Μυανμάρ, αν και όλες αυτές σε 35 μέρες είναι χλωμό. Βασικά διάλεξε τι θες να δεις σε κάθε χώρα και προγραμμάτισε ανάλογα, οι επιλογές και οι συνδυασμοί είναι άπειροι.
 

Sakis30

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Πεκινο θα παμε σιγουρα γιατι η γυναικα μου μαθαινει κινεζικα και το χει καψααα
Απο τις χωρες της ινδοκινας ποιες πιστευετε οτι αξιζει να επισκευθουμε και ποιες να αφησουμε εκτος?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
35 μερες περιπου. .
Φιλε μου καταλαβαινω τι σε εχει πιασει. Το ιδιο επαθα κ εγω με το γαμηλιο κ τελικα πηγαμε 4 μερες Καμποτζη, 14 βιετναμ κ 7 Μπαλι.
Το πλανο που εχεις ομως ειναι αγωνας δρομου κ δε θα το ευχαριστηθεις.
Την Σιεμ Ριπ (Καμποτζη) να την συμπεριλαβεις οποσδηποτε. Επισης κ το Μπαλι (μοναδικη φυση).
Ενα προγραμμα αφου εισαι του "τρεξιματος", θα μπορουσε να ειναι 4 μερες Μπανγκοκ + 5 Κραμπι + 4 Σιεμ Ριπ + 12 Βιετναμ + 3 Σιγκαπουρη + 7 Μπαλι.
Οι μερες που αναφερω ειναι οι ελαχιστες για τα βασικα καθε μερους αλλα θα παρεις μια καλη γευση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμένα μου αρέσει το σχέδιό σας! Ωραία είναι τα τουρλού-τουρλού και προσφέρουν μεγάλη εναλλαγή εικόνων. Δεν μπορώ να ξέρω τι ενδιαφέροντα έχετε ακριβώς, αλλά με τα δικά μου ενδιαφέροντα (φύση, αρχαία και πόλεις) εγώ θα κατένειμα τις ημέρες μου ως εξής, με βάση τα όσα έχω δει στην περιοχή:
Κίνα 10 (αφού μιλάτε κινέζικα της δίνω περισσότερο βάρος)
Πεκίνο 3
Ξιανγκ 2
Πινγκγιάο 2
Γκουιλίν 2
Λάσα 3 (το ξέσκισα, αλλά τι κρίμα να πας μέχρι εκεί και να αφήσεις τη Λάσα απέξω)

Σιγκαπούρη 3

Ινδονησία 9
Μπαλί 4
Ιάβα 5

Καμπότζη 5
Πνομ Πεν 2
Σιεμ Ριπ (σικ!) 3

Ταϊλάνδη 8
Μπανγκόκ 3
κάποιο νησάκι αν θέλετε παραλίες να χαλαρώσετε στο τέλος, 5

Έχει αρχαία, φύση, πόλεις μεγάλες και μικρές, αλλά χρειάζεστε αεροπορικά (δεν είναι τραγικά). Το Λάος το άφησα απέξω διότι τα χάιλάιτ του δεν είναι άμεσα προσβάσιμα, το ίδιο θα έλεγα και την εκπληκτική κατά τα άλλα Βιρμανία. Το Βιετνάμ απέξω διότι δεν το γνωρίζω.
 

Sakis30

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες θα κανω μια νεα ερευνα και θα επανελθω με καινουριες αποριες :p:p
 

dimitris87

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα κι από μένα...
Εδώ και καιρό παρακολουθώ το φόρουμ και η αλήθεια είναι ότι πολύ συχνά έβρισκα πολύ χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές για τα ταξίδια μου...
Ωστόσο, ήρθε η ώρα να εγγραφώ κι εγώ σ' αυτήν την κοινότητα και να ζητήσω πιο συγκεκριμένη βοήθεια.

Σκοπεύω να ταξιδέψω σε 1.5 μήνα στη Ν/Α Ασία και συγκεκριμένα έχω κλείσει το εξής πρόγραμμα:
4 βράδια Πούκετ (Patong)
2 βράδια Σιγκαπούρη (Rochor)
5 βράδια Μπαλί (North Kuta)
2 βράδυα Κουάλα Λουμπούρ (Hamphsire Park)

Παραθέτω σε παρένθεση τις περιοχές που είναι τα ξενοδοχεία που θα μείνω, όχι τόσο για να με απογοητεύσετε ότι εκεί δεν είναι καλά κλπ... όσο για να με πληροφορήσετε αν είναι ασφαλής περιοχή, και σε ποιο εύρος είναι τα αξιοθέατα...

Να προσθέσω πως διάβασα ότι είναι φθηνό να νοικιάσεις μηχανάκι και αξίζει να το κάνεις για να γυρίσεις την εκάστοτε περιοχή.

Θα ήθελα λοιπόν, από κάποιον να με συμβουλέψει για τις περιοχές, χωριά, αξιοθέατα, παραλίες που θα πρέπει να επισκεφθώ καθώς και τις δρασηριότητες που προτείνετε να κάνω.

Τέλος, αν έχει κάποιος μια πιο πρόσφατη εμπειρία να μου παραθέσει από τιμές... πχ για ενοικίαση, βενζίνη, μουσεία, φαγητό-ποτό, δραστηριότητες κλπ... Γιατί απ' όσα παρόμοια θέματα διάβασα όλες αυτές τις ημέρες για εκείνα τα μέρη, έβλεπα ότι όλα τα σχόλια είναι για πριν 6-7 χρόνια το πιο πρόσφατο....

Συγγνώμη αν σας κούρασα.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
223
Likes
947
Προς τους γνώστες...Προτείνετε Σιγκαπούρη - Κουάλα Λουμπουρ - Πουκέτ

ή Σιγκαπούρη - Πουκέτ - Μπανγκοκ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε την Μπανγκόκ τη βρίσκω πιο ενδιαφέρουσα από πλευράς καθημερινότητας και ιστορίας/αξιοθεατων.

Πουκέτ αδιάφορο για μένα, η Σιγκαπούρη ολίγον αποστειρωμένη μεν, έχει πράγματα να σου γεμίσει δύο μέρες δε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom