Γενικά Ταξίδι στη Ν/Α Ασία

JenDim

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Γεια σε ολους.Ειμαι σχεδον 49 ετων, ζω μονη και μετα απο αρκετα χρονια για καποιους λογους ειμαι χωρις δουλεια.
Πεθαινω για ταξιδια και εχω βαλει σε λιστα καποιους προορισμους εκ των οποιων ορισμενοι εχουν πραγματοποιηθει.
Σκεφτηκα οτι ισως τωρα ειναι μια ευκαιρια (που ισως να μην ξαναδωθει) να κανω ενα μεγαλο ταξιδι μονη χωρις να εχω το αγχος με ημερομηνιες επιστροφης.
Μια βαλιτσουλα με λιγα ρουχα για να εχω και περιθωριο για καποια ψωνια.το budget μου ειναι στα 2000euro oποτε σκεφτηκα πως οι ποιο φτηνοι προορισμοι ειναι στην Ασια.Τα ποιο φτηνα εισητηρια κ χωρις πολυωρες στασεις που ειδα ειναι για Ταυλανδη στην οποια εχω παει στο παρελθον.Σκεφτομαι να φτασω μεχρι Μπανκονγκ και μετα να παρω πτηση που ειναι στα 40-50 e η καποιο αλλο μεσον για Καμποτζη και αν γινεται να συνδιασω και Βιετναμ.Δεν ξερω ποσες μερες στην Καμποτζη.Θελω να δω τον Ανγκορ βατ πρωτα απο ολα.Δεν θελω να βαλω προγραμματα.Θελω να ειμαι τελειως free. Εχω διαβασει καποια πραγματα αλλα αν δεν πας εκει,αν δεν το ζησεις δεν μπορεις να ξερεις πως θα εξελιχθει.Aπο Καμποτζη λεω να παω Βιετναμ και μετα παλι Μπανκονγκ για πτηση προς Ελλαδα.Αν καποιος γνωριζει για αυτες τις χωρες θα μπορουσε να μου πει αν αρκουν τα χρηματα που διαθετω (ειναι για ολα συνολικα),αν μπορει μια γυναικα να το τολμησει και πιθανον προβληματα που προκειται να συναντησω;Επισης αν χρειαζεται να κανω καποιες κινησεις πριν ξεκινησω απο Ελλαδα.Βεβαιως αν εχετε να προτεινετε και κατι αλλο σε προορισμους ευπροσδεκτο.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Καλησπέρα.
Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα μόνο που εγώ δουλεύω τώρα σεζόν έτσι ώστε να μπορέσω να φύγω μέσα Νοεμβρίου για 3-4 μήνες νοτιοανατολική Ασία με πολύ μικρό budget.
Την έχω επιλέξει για τους ίδιους λόγους.
Ασφαλές, οικονομικο και τρομερά ενδιαφέρον ταξιδι.
Ιδανικά θα προτιμουσα να πάω με παρέα αλλά αντιλαμβάνομαι ότι είναι δύσκολο να βρω.
Θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο?
Ευχαριστώ πολύ
 
Μηνύματα
109
Likes
605
Σκέψεις και προβληματισμοί

Scoot? Ρε παιδιά έχω εξαιρετικές αμφιβολίες αν αξίζει η πολύωρη πτητική εμπειρία σε ένα κάτεργο στους αιθέρες. Την έχετε δοκιμάσει?

Δεν έχω πάει ακόμα νοτιανοτολική Ασία εκτός απο Ινδονησία αλλά Λάος πρέπει να είναι στην κορυφή των επιθυμιων ενος ταξιδιώτη για αυτή τη περιοχή .Ωστόσο μέχρι πριν λίγες εβδομάδες δεν μπορούσες να επισκεφτείς εύκολα αυτή τη χώρα λόγω τον περιορισμών εξαιτίας του κορωνοϊού. Οταν πάω να ζήσω σαν ψηφιακός νομάς στην Ινδοκίνα ΈΧΩ ΣΑΝ ΣΧΈΔΙΟ να πάω στο μυθικό Λουάνγκ Προπάνγκ απο το Τσιάνγκ Μάι μέσω του ποταμού Μενονγκ. Δεν είναι εύκολο αλλά θα το κάνω. Μετά ΒΑν ΒΙΕΝΓΚ και γιατί όχι Βιεντιαν. Υποψη δεν ξέρω αν μπορείς να χρησιμοποιήσει κανείς evisa ωστε να μπεί κανείς Βόρεια του Λαος απο ποταμό.

Καμπότζη και ειδικά στο Σιμ Ριαμ (Ανγκόρ Βάτ) μπορεί να πάει κανείς και με πούλμαν. 8ώρο? Το έχετε δοκιμάσει?

Με εξαίρεση την Ταυλάνδη που όλη η φάση είναι απλή και πολύ φιλική προς τον ταξιδιώτη και μάλιστα για 1 μήνα δεν πληρώνεις βίζα στις υπόλοιπες δεν ξέρω τι παίζει. Σε κάποιες χώρες υπάρχουν ιστοτοποι που λένε ψέμματα ότι σου δίνουν και μάλιστα φτηνή ε/βιζα ας πούμε για Βιετνάμ.

Και εγώ έχω πολλές απορίες κυρίως με τις βίζες όταν ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση θα σας ρωτήσω/πρήξω.

Το δικό μου πλάνο είναι 6 με 12 μήνες σε Ταυλάνδη κυρίως σίγουρα θα ήθελα Λαος και μετά Βιρμανία, Καμπότζη ,Βιετνάμ και Μαλαισία{!!!). Αν πάω για μεγάλο διάστημα δηλαδλη προς 12 μήνες ίσως βάλω και λίγο Μπαγκλαντές αλλά και πολύ Φιλιππίνες και Ταϊβάν .
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Scoot? Ρε παιδιά έχω εξαιρετικές αμφιβολίες αν αξίζει η πολύωρη πτητική εμπειρία σε ένα κάτεργο στους αιθέρες. Την έχετε δοκιμάσει?
Την έχουμε δοκιμάσει, την δοκιμάσαμε ξανά, την απολαύσαμε και συνεχίζουμε. ;) Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας, αλλά κάτεργο το Dreamliner δεν το λες. Κάτσε να σκάσουν εισιτήρια με 135 ευρώ να πάμε Ανόι και άλλα 150 να γυρίσουμε από Μπαλί - Ταϊλάνδη και παίρνω παραμάσχαλα τα τάπερ, ένα 5κιλο σακίδιο για εμένα και τον μικρό και φύγαμε.
Υπάρχουν εταιρείες για όλα τα πορτοφόλια, για όλα τα γούστα.

Σε κάποιες χώρες υπάρχουν ιστοτοποι που λένε ψέμματα ότι σου δίνουν και μάλιστα φτηνή ε/βιζα ας πούμε για Βιετνάμ.
Δεν ξέρω ποιοι ιστότοποι είναι αυτοί, εμείς βγάλαμε πριν δυο χρόνια βίζα από εδώ: https://immigration.gov.vn/en_US/web/guest/home
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.502
Scoot? Ρε παιδιά έχω εξαιρετικές αμφιβολίες αν αξίζει η πολύωρη πτητική εμπειρία σε ένα κάτεργο στους αιθέρες. Την έχετε δοκιμάσει?
Ε, κάτεργο δεν το λες εκτός και αν έχεις μάθει πρώτη θέση. Καλύτερα από ryanair είναι για παράδειγμα. Οι καρέκλες είναι πιο άβολες σε σχέση με άλλες long haul αλλά με ένα φουσκωτό μαξιλάρι για την πλάτη και ένα για τον σβέρκο, κατεβασμένες ταινίες, φαγητό και νερό από πριν βγαίνει. Εγώ βαράω και καραβίσιο καφέ και την περνάω φίνα όπως θα έλεγε και ο Νίκος Ρίζος.

Καμπότζη και ειδικά στο Σιμ Ριαμ (Ανγκόρ Βάτ) μπορεί να πάει κανείς και με πούλμαν. 8ώρο? Το έχετε δοκιμάσει?
Αν και δεν ξέρω από που θα ξεκινήσεις, ναι, σε όλη την ΝΑ ασία παίζουν sleeper buses ή mini van που πάνε παντού. Οι ώρες που λένε είναι στο περίπου. Τα sleeper είναι βολικά γιατί απλώνεις την πλατούλα σου στις ατέλειωτες ώρες του ταξιδιού (δηλαδή ότι χωράει γιατί είναι μετρημένα για ασιάτες), κλείνεις τα ματάκια σου και εύχεσαι να σε βρει το τροχαίο κοιμησμένο να φύγεις χωρίς να ξέρεις τι έγινε.
 

lame

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΝΥΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ
Καλησπέρα.
Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα μόνο που εγώ δουλεύω τώρα σεζόν έτσι ώστε να μπορέσω να φύγω μέσα Νοεμβρίου για 3-4 μήνες νοτιοανατολική Ασία με πολύ μικρό budget.
Την έχω επιλέξει για τους ίδιους λόγους.
Ασφαλές, οικονομικο και τρομερά ενδιαφέρον ταξιδι.
Ιδανικά θα προτιμουσα να πάω με παρέα αλλά αντιλαμβάνομαι ότι είναι δύσκολο να βρω.
Θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο?
Ευχαριστώ πολύ
Kοιτα συμπτωση.Κι εγω σεζον δουλευω τωρα.Ναι το συζηταμε.Μ'ενδιαφερει.
 
Μηνύματα
109
Likes
605
Φιλτάτε @poised είδα και σε άλλον νήμα {scoot airways} ότι έχεις ταξιδέψει πάνω απο 10 μόνο με τη συγκεκριμένη μέχρι κάπου το 2020 και είμαι σχετικά βέβαιος και απο άλλα νήματα οτι έχεις μια καλή εικόνα για την νοτια/ανατολική Ασία πες μας επιγραμματικά για κάθε χώρα ξεχωριστά τις εντυπώσεις σου. Τα συν/πλην σχετικά με φαγητό ,αρχαία ,φύση υποδομές. Ενθαρρύνω βέβαια και άλλους φίλους να γράψουν τις όποιες εντυπώσεις τους. Αν βέβαια έχετε χρόνο . Οχι μόνο τα θετικά αλλά και τα αρνητικά . Υπόσχομαι εφόσον όλα πάνε καλά να ανταποδώσω με φωτο, πληροφορίες ,εντυπώσεις και εγώ όταν με το καλό πάω στη περιοχή.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.502
Φιλτάτε @poised είδα και σε άλλον νήμα {scoot airways} ότι έχεις ταξιδέψει πάνω απο 10 μόνο με τη συγκεκριμένη μέχρι κάπου το 2020 και είμαι σχετικά βέβαιος και απο άλλα νήματα οτι έχεις μια καλή εικόνα για την νοτια/ανατολική Ασία πες μας επιγραμματικά για κάθε χώρα ξεχωριστά τις εντυπώσεις σου. Τα συν/πλην σχετικά με φαγητό ,αρχαία ,φύση υποδομές. Ενθαρρύνω βέβαια και άλλους φίλους να γράψουν τις όποιες εντυπώσεις τους. Αν βέβαια έχετε χρόνο . Οχι μόνο τα θετικά αλλά και τα αρνητικά . Υπόσχομαι εφόσον όλα πάνε καλά να ανταποδώσω με φωτο, πληροφορίες ,εντυπώσεις και εγώ όταν με το καλό πάω στη περιοχή.
Κοίτα έχω γράψει κάποιες εντυπώσεις από εδώ και εκεί αλλά είναι πολύ δύσκολο και μάλλον άδικο να προσπαθήσεις να περιγράψεις σε μερικές λέξεις μία χώρα, ειδικά όταν μιλάμε για τεράστιες εκτάσεις με μεγάλες διαφορές εντός τους, πόσο μάλλον μεταξύ τους. Επίσης κάθε ταξιδιωτική εμπειρία είναι υποκειμενική και σε πολλές περιπτώσεις εντελώς διαφορετική από άλλων που πήγαν άλλη εποχή, με άλλες συνθήκες ή άλλες διαθέσεις.

Μεταξύ τύρου και αχλαδιού που λένε το έχω κάνει αλλά τελικά γίνεσαι είτε υπερβολικά γενικόλογος είτε σιμπλιστικός και τελικά δεν νομίζω ότι βοηθάει πραγματικά κάποιον, εκτός αν έχει παρόμοιες εμπειρίες ή τρόπο σκέψης. Οπότε δε θα μπω στην διαδικασία.

Πάντως για επιμέρους ή συγκεκριμένες ερωτήσεις όποτε έχω άποψη την γράφω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.550
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom