Ρουμανία Ταξίδι στη Ρουμανία τα Χριστούγεννα

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
AA! τέλεια!!!:clap: μια ακόμη ερώτηση... μήπως τυχόν ξέρεις να μου προτείνεις κανένα καλό χάρτη γιατί θα πάμε οδικώς;;;
εγω για τη χωρα πηρα Romania-Moldavia της GeoCenter (παπασωτηριου) και μου φαινεται αψογος. για τη διαδρομη νομιζω οι καλυτεροι ειναι europe touring and motoring atlas της Michelin.
 

AMELIA

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
εγω για τη χωρα πηρα Romania-Moldavia της GeoCenter (παπασωτηριου) και μου φαινεται αψογος. για τη διαδρομη νομιζω οι καλυτεροι ειναι europe touring and motoring atlas της Michelin.
Ευχαριστώ πολύ πολύ χρήσιμες πληροφορίες..
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.769
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε οδικώς στην Τρανσιλβανία έχοντας ως βάση το Σιμπίου για τις διακοπές των Χριστουγέννων. Έχει κανείς εμπειρία από τη διαδρομή Αθήνα-Σιμπίου στα τέλη Δεκεμβρίου; Μου είπαν ότι ο δρόμος από τη Σόφια και μετά είναι επαρχιακός. Μήπως θα ήταν καλύτερη εναλλακτική το ταξίδι μέσω Σερβίας; Ευχαριστώ.
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Εμείς ταξιδέψαμε μέσω Σερβίας αλλά πάλι ήταν καλοκαίρι.
Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους οτι οι δρόμοι δεν είναι και ότι καλύτερο.
Για extra πληροφορίες μπορείς αν θές να διαβάσεις την ιστορία που έχω γράψει
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ρουμανία-με-μηχανή.56998/
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.769
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εμείς ταξιδέψαμε μέσω Σερβίας αλλά πάλι ήταν καλοκαίρι.
Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους οτι οι δρόμοι δεν είναι και ότι καλύτερο.
Για extra πληροφορίες μπορείς αν θές να διαβάσεις την ιστορία που έχω γράψει
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ρουμανία-με-μηχανή.56998/
Ευχαριστώ. Θα την διαβάσω προσεκτικά και θα επανέλθω αν έχω κάποια ερώτηση.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Γεια σας!λεω να κλεισω βουκουρεστι για χριστουγεννα απλα δε ξερω αν ειναι η καταλληλη εποχη για αξιοθεατα λογω χριστουγεννων η λογω κρυου...γενικα αξιζει να πας η οχι?ειμαι ακομα λιγο ντεμι ντεμι οποτε οτι πληροφορια επι του θεματος μου δωσετε θα με ξεμπλοκαρε,ευχαριστω!
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Αν δεν εχετς προβλημα με το κρυο γιατι οχι; απλα να κλεισετε πανω απο 4 μερες, ειναι ωραια χωρα. Και προφανως μη μεινετε πανω απο 2 βραδια στο Βουκουρεστι. Με τη μια για Καρπαθια...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Αν δεν εχετς προβλημα με το κρυο γιατι οχι; απλα να κλεισετε πανω απο 4 μερες, ειναι ωραια χωρα. Και προφανως μη μεινετε πανω απο 2 βραδια στο Βουκουρεστι. Με τη μια για Καρπαθια...
Ναι για 4 μερες λεγαμε λογω περιορισμενης αδειας...α γιατι ειναι βαρετα?δε εχουμε καποιο μεσο μετακινησης δικο μας οποτε το χαμε κατα νου οτι ολες τις μερες θα τις περασουμε βουκουρεστι...μηπως ειναι ταλαιπωρια μες τις γιορτες για περα δωθε?
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Εξαρταται τι αναζητατε απο το ταξιδι σας. Με λεωφορειο ή τραινο βγαινει ευκολα μια διανυχτερευση στο Brasov για παραδειγμα. Κουκλιστικη πολη,υπεροχη διαδρομη.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Εξαρταται τι αναζητατε απο το ταξιδι σας. Με λεωφορειο ή τραινο βγαινει ευκολα μια διανυχτερευση στο Brasov για παραδειγμα. Κουκλιστικη πολη,υπεροχη διαδρομη.
Χμμμ το χω ξαναδιαβασει κ αλλου γι αυτο το χωριο οτι αξιζει μια μονοημερη...μηπως εχεις να μου παραθεσεις καποιο λινκ με εχτρα πληροφοριες η το λινκ του τρενου που κανει τν διαδρομη?δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο πλανο απλα επειδη θα ναι μεσα στα χριστουγεννα(κοιταω για 22 ή 23 αναχωρηση και επιστροφη 27)μηπως υπολειτουργουν τα περισσοτερα οπως και ελλαδα :p
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
https://www.cfrcalatori.ro/en
Αυτο ειναι το site του αντιστοιχου ΟΣΕ. Υπαρχει και μια ιδιωτικη εταιρια η softrans που κανει τη διαδρομη. Τα τραινα ειναι συνεπη, καλα κ ωραια σχετικα εσωρερικα. Ευκαιρια κςι για γνωριμιες και συζητησεις με ρουμανους που ειναι υπεροχοι ανθρωποι. Στο site της cfr βγαινουν τα δρομολογια ενα μηνα πριν. Οσο πιο νωρις κλεισετε τοσο πιο φθηνο θα βγει. Απλα δε θα το προτεινα για μονοημερη. Ειναι 3 ωρες περιπου η διαδρομη οποτε το πηγαινε - ελα θα παρει 6 ωρες. Θα πρεπει να ξυπνησετε πολυ νωρις κ να γυρισετε πολυ αργα. Ενω με διανυχτερευση μπορειτε πχ τη δευτερη μερα του ταξιδιου ανετοι να παρετε ενα δρομολογιο κατα τις 10-11 απο Βουκουρεστι, εχει πολλα καθε μερα, να φτασετε κατα τις 2-3 και την αλλη μερα νωρις το απογευμα να παρετε το τραινο της επιστροφης. Φανταζομαι πως 25/12 θα ειναι πολυ μειωμενα τα δρομολογια ομως δε φανταζομαι να μην υπαρδουν κςθολου.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
https://www.cfrcalatori.ro/en
Αυτο ειναι το site του αντιστοιχου ΟΣΕ. Υπαρχει και μια ιδιωτικη εταιρια η softrans που κανει τη διαδρομη. Τα τραινα ειναι συνεπη, καλα κ ωραια σχετικα εσωρερικα. Ευκαιρια κςι για γνωριμιες και συζητησεις με ρουμανους που ειναι υπεροχοι ανθρωποι. Στο site της cfr βγαινουν τα δρομολογια ενα μηνα πριν. Οσο πιο νωρις κλεισετε τοσο πιο φθηνο θα βγει. Απλα δε θα το προτεινα για μονοημερη. Ειναι 3 ωρες περιπου η διαδρομη οποτε το πηγαινε - ελα θα παρει 6 ωρες. Θα πρεπει να ξυπνησετε πολυ νωρις κ να γυρισετε πολυ αργα. Ενω με διανυχτερευση μπορειτε πχ τη δευτερη μερα του ταξιδιου ανετοι να παρετε ενα δρομολογιο κατα τις 10-11 απο Βουκουρεστι, εχει πολλα καθε μερα, να φτασετε κατα τις 2-3 και την αλλη μερα νωρις το απογευμα να παρετε το τραινο της επιστροφης. Φανταζομαι πως 25/12 θα ειναι πολυ μειωμενα τα δρομολογια ομως δε φανταζομαι να μην υπαρδουν κςθολου.
Ααα ωραια σ ευχαριστω πολυ!ναι θα δω πως θα το κανω,θα κοιταξω και τιμες για μια διανυκτερευση στο brasov σε χοτελ ή airbnb...να σε ρωτησω στο βουκουρεστι μεσα τι αξιζει να δω?κανενα μουσειο ή απλα να χαζεψω απ εξω μονο εκκλησιες,πλατειες κλπ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.235
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom