Ταξίδι στη Σικελία

sotiria

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ελλαδα αλλα που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΥΡ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ
ναι ειδα. έχουμε 4 θέματα όμως εμένα προσωπικά, αλλά και πολλούς άλλους, με βοηθούν οι πιο συγκεκριμμένες ινφο όπως αυτές που σου έγραψα. πάω πχ ημερήσια Συρακούσες, αν δοκίμασες κάτι καλό γράψτο..
συγνωμη βρε samion αλλα διαβασες το θεμα που λεει bella sicilia στο φορουμ των ιταλοφιλων, σιγουρα? :roll: νομιζω πως δινω ινφο για το τρενο-μουσειο, για το παγωτο με γευση κρασι που βρισκεται στην πλατεια στην ragusa iblea, για τα αξιοθεατα που επισκεφθηκα ακομα τις τιμες εισητηριων των πουλμαν για να πας σε καποια μερη με εχεις μπερδεψει ;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
συγνωμη βρε samion αλλα διαβασες το θεμα που λεει bella sicilia στο φορουμ των ιταλοφιλων, σιγουρα? :roll: νομιζω πως δινω ινφο για το τρενο-μουσειο, για το παγωτο με γευση κρασι που βρισκεται στην πλατεια στην ragusa iblea, για τα αξιοθεατα που επισκεφθηκα ακομα τις τιμες εισητηριων των πουλμαν για να πας σε καποια μερη με εχεις μπερδεψει ;)
μα δεν είπα ότι δεν ήταν χρήσιμα όσα έγραψες και πολύ καλό το κομμάτι σου! απλά θέλω κι άλλα κι αλλα..το κοινό σου είναι αδηφάγο! για Παλέρμο κλπ έχουμε γράψει πολλές διευθύνσεις και ονόματα ξενοδοχείων και εστιατορίων που είναι τα πρώτα που αναζητεί κάποιος πριν το ταξίδι του. απ' αυτά αν θυμάσαι κατι εννοούσα να γράψεις. καμμιά τρατορία απ' αυτές που πήγες, κανα πιάτο τοπικό κατι σαν το παγωτό που είπες (πολύ καλό τιπ!).
 

sotiria

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ελλαδα αλλα που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΥΡ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ
μα δεν είπα ότι δεν ήταν χρήσιμα όσα έγραψες και πολύ καλό το κομμάτι σου! απλά θέλω κι άλλα κι αλλα..το κοινό σου είναι αδηφάγο! για Παλέρμο κλπ έχουμε γράψει πολλές διευθύνσεις και ονόματα ξενοδοχείων και εστιατορίων που είναι τα πρώτα που αναζητεί κάποιος πριν το ταξίδι του. απ' αυτά αν θυμάσαι κατι εννοούσα να γράψεις. καμμιά τρατορία απ' αυτές που πήγες, κανα πιάτο τοπικό κατι σαν το παγωτό που είπες (πολύ καλό τιπ!).
ααααααααααα ετσι πες ρε παιδι!! σε επιασα τωρα καλα θα ανατρεξω στις πηγες μου (προσπεκτους κλπ)και θα ενημερωθειτε λεπτομερειακα συντομως! :clap:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
μα δεν είπα ότι δεν ήταν χρήσιμα όσα έγραψες και πολύ καλό το κομμάτι σου! απλά θέλω κι άλλα κι αλλα..το κοινό σου είναι αδηφάγο! για Παλέρμο κλπ έχουμε γράψει πολλές διευθύνσεις και ονόματα ξενοδοχείων και εστιατορίων που είναι τα πρώτα που αναζητεί κάποιος πριν το ταξίδι του. απ' αυτά αν θυμάσαι κατι εννοούσα να γράψεις. καμμιά τρατορία απ' αυτές που πήγες, κανα πιάτο τοπικό κατι σαν το παγωτό που είπες (πολύ καλό τιπ!).
κοντα στην taormina, francavilla di sicilia το χωριο , στο ξενοδοχειο που εμενα, d'orange d'alcantara,
εφαγα την πιο εκπληκτικη μακαροναδα vongole που εχω φαει σ' ολη την ιταλια, ηταν με φυστικι αιγινης. απιστευτη, γενικα ειχε καλο φαι.
 

sotiria

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ελλαδα αλλα που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΥΡ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ
στις συρακουσες εμεινα στο νησι της ορτυγιας στο ξενοδοχειο giaracca, που χρονολογειται απο το 800, ενα ανακαινισμενο κτηριο με πολυ ψηλα ταβανια και η κυριουλα που το χε εξυπηρετικοτατη θα λεγα δωσαμε 75 ευρω, στο scilsi μειναμε σε ενα bad & bath (casa di pam λεγοταν). στο νησι της ορτυγιας αν κανεις ενα περιπατο στο lungomare βρισκεις trattorie kai ristoranti που μπορεις να απολαυσεις ενα πιατο risoto alla marinara με 9 ευρω. στο τελος δοκιμασαμε κ ενα παραδοσιακο γλυκο casereccia siciliana αν θυμαμαι καλα λεγοταν αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη συνοδευομενο με μοσχατο,το κρασακι σουπερ.
στη modica, μια πολη στη νοτια σικελια, δοκιμασαμε καποιο περιεργο ειδος σοκολατας μαυρη ηταν πολυ σκληρη κ σε διαφορες γευσεις βανιλια, peperoncino κλπ
ενα παραδοσιακο προιον επισης των συρακουσων ειναι και ο παπυρος οπου βρισκεις διαφορα ειδη φτιαγμενα απο παπυρο σελιδοδεικτες καρτ ποσταλ, αναπτηρες .:clap:
 

eleni camper

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική με αυτοκινο
sapienza, καλημέρα, είδα ότι ήδη έχεις πάει στη σικελία και σκοπεύεις να ξαναπάς το πασχα. Κι εγώ το ίδιο. Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις με πληροφορίες. εμείς θα είμαστε με αυτοκινούμενο. Ειναι ασφαλές? Κλοπές? Μέρη για να σταθμεύσουμε? Μέρη που δεν πρέπει να χάσουμε?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Καλημέρα!Πότε θα πάτε και σε ποιά μέρη?
 

eleni camper

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική με αυτοκινο
καλημερα, θα πάμε το Πάσχα, αλλά δεν ξερω σε ποιά μέρη. Εχουμε 10 μέρες. Εσυ τι προτίνεις? Δεν έχω ιδέα που θα πάμε, ψάχνω πληροφορίες
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Μια χαρά..Μπορείς να δεις και προηγούμενα θέματα που έχουμε ανοίξει για τη Σικελία..Γυρίστε όσο το δυνατόν περισσότερο, όλη η Σικελία είναι πανέμορφη..Τί να λέμε?Κι απο θέμα ασφάλειας μην ανησυχείς, γίνεται τελικά πολύς λόγος για το τίποτα...Εγώ θα μείνω πάλι Παλέρμο πάντως και Cefalu..Απ την άλλη πλευρά μ άρεσε απίστευτα η Ταορμίνα..
 

eleni camper

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική με αυτοκινο
Ευχαριστώ πολύ, αν θέλεις πληροφορίες για την ακτή αμλφι, μπορώ να σου πω. είναι όντως πανέμορφο μέρος. επίσης το chinque terre. Βόρεια, κοντά στη Γένοβα. Δεν είχα την παραμικρή ιδέα για αυτό το σαιτ. Ευτυχώς, οι ελληνες αρχίσαμε να ταξιδεύουμε!!!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Σικελία πήγα τέλη Αυγουστου οπου έκανα τη γύρα στο νησι με βανακι για 11 μέρες. Η βόλτα που καναμε...
Τις πρώτες μέρες Παλέρμο, μετά στο Riserva Naturale dello Zingaro (εθνικος δρυμος) ωραιος για περπάτημα αλλα οχι και κατι το συγκλονηστικο, στo χωριο Scopelo. Στην πόλη Erice,ωραια ,πανω στη κορυφη ενος βουνου με ωραια θέα, ..στις αλυκες του Trapani με τους ανεμομυλους, στη Μazara del Vallo, με το παλίο Κasbah οπου χάνεσαι μες στα στενακια οσο καλο προσανατολισμο και αν εχεις...
Μετα..στη Σελινουντα και στο εσωτερικο του νησιου με το αγνωστο αλλα πανεμορφο Palazo Adriano με τους φιλοξενους κατοικους., στην πανεμορφη παραλία Scala de Turci με τα ασπρα βράχια!!..γρήγορο περασμα απο την κοιλαδα των ναων στο agrigento.
....Στις ομορφες πολεις Ragusa, Modica και Noto...στον παραθαλασσιο εθνικό δρυμό του Vendicari.., στο καταπληκτικο φαραγγι με τα βάθρα Cavo grande di Cassibile, στις γοητευτικες Συρρακουσες, στην υπερτουριστικη και "ισως το χειροτερο μερος που επισκεφτηκα στη Σικελία" Ταορμίνα αλλά στην ωραία Castelmola με την ωραία θέα ακριβώς από πάνω..
Στα χωρια στους προποδες της Αιτνας και ιππασια πανω στο βουνο..στον ωραίο εσωτερικό δρόμο με τις πόλεις Cesaro, Troina, Gangi..και πίσω στο Παλερμο.

Δεν επισκεφτηκα τη Cefalu, οποτε δεν ξέρω πως είναι..
Για να μην παρεξηγηθώ, η Ταορμινα θα ήταν ένα τέλειο μέρος πριν κάποιες δεκαετίες, αλλα λόγω τρελού τουρισμού και πολυτέλειας, έχει αλλοιωθεί..

Λογικά καποιες από τις παραλίες και τα παρκα που πήγα ακυρώνονται γιατι πας Απρίλιο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom