ΗΠΑ Ταξίδι στις ΗΠΑ.

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πάντως έστω 6 μέρες Χαβάη θα τις χτύπαγα. Και θα άφηνα απέξω LA, SF κλπ. Το κορυφαίο στην Αμερική είναι η φύση, ούτε οι πόλεις, ούτε τα μουσεία, ούτε τιποτε άλλο.
Γιαυτόν ακριβώς τον λόγο και επειδή έχουν το campervan και θα είναι και Μάρτιος που δεν θα έχει ζέστες πολλές (ή πολύ κρύο). Έχει νόημα να ξεχειλώσουν το roadtrip με το campervan και να μη μείνουν μόνο στα όρια Καλιφόρνια-Νεβάδα και να πάνε και προς Γιούτα και άμα λάχει και Κολοράντο.

Με 12 μέρες ηπειρωτική Αμερική και 6 μέρες Χαβάη, προβλέπω πασάλειμα και τρέξιμο.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Εγώ να ρωτήσω κάτι άσχετο τώρα;Στην Αμερική γιατί έχουν τόσα τρισαθλια ξενοδοχεία;Τέτοια ξενοδοχεία δεν είχαμε εμείς ούτε στην δεκαετία του 50.
Σε μια τόσο ανεπτυγμένη και τουριστική χώρα θα περίμενα να είναι όλα περιποιημένα και ανακαινισμένα
 
D

Delmem38110

Guest
Εγώ να ρωτήσω κάτι άσχετο τώρα;Στην Αμερική γιατί έχουν τόσα τρισαθλια ξενοδοχεία;Τέτοια ξενοδοχεία δεν είχαμε εμείς ούτε στην δεκαετία του 50.
Σε μια τόσο ανεπτυγμένη και τουριστική χώρα θα περίμενα να είναι όλα περιποιημένα και ανακαινισμένα
εξαρτάται από το μπατζετ του καθενός
μια χαρά ξενοδοχεία έχει.
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Εγώ να ρωτήσω κάτι άσχετο τώρα;Στην Αμερική γιατί έχουν τόσα τρισαθλια ξενοδοχεία;Τέτοια ξενοδοχεία δεν είχαμε εμείς ούτε στην δεκαετία του 50.
Σε μια τόσο ανεπτυγμένη και τουριστική χώρα θα περίμενα να είναι όλα περιποιημένα και ανακαινισμένα
Προφανώς μπορείς να βρεις αξιοπρεπέστατα και περιποιημένα ξενοδοχεία σε καλές τιές αλλά κι εγώ θυμάμαι το σοκ του να ψάχνω για πρώτη φορά ξενοδοχείο σε ΗΠΑ και να βλέπω τόσα πολλά ξενοδοχεία με rating κάτω από 7 στο booking. Το ότι δεν είναι ανακαινισμένα δεν με εκπλήσσει διότι υπάρχουν πολλοί νόμοι σχετικά με το τι μπορείς και δε μπορείς να κάνεις σε παλιά κτίρια αλλά άυτό δε δικαιολογεί τη βρωμιά, τα bedbugs και τα έπιπλα κλπ. Ίσως έχει σχέση και το ότι με εξαίρεση τις μεγάλες πόλεις, δεν υπάρχει η λογική των χόστελ, οπότε πολλά μέρη που παρέχουν φτηνή διαμονή μειώνουν τα έξοδά τους με κάθε τρόπο

Δεν ξέρω, ίσως να έχει να κάνει και με το πλήθος των ξενοδοχείων αλλά το ποσοστό τραγικών ξενοδοχείων στο budget μου είναι σίγουρα πολύ μεγαλύτερο απ'ότι στην Ευρώπη και στην Ελλάδα.
 

polidoros

Member
Μηνύματα
35
Likes
31
Έχει ταξιδέψει κάποιος πρόσφατα, Νέα Υόρκη , Ουάσιγκτον, Φιλαδέλφεια , Βοστώνη με τουριστικό πρακτορείο σε οργανωμένο γκρούπ. Εντυπώσεις απ' την οργάνωση και παροχές του γραφείου και φυσικά πιο ήταν το γραφείο;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Έχει ταξιδέψει κάποιος πρόσφατα, Νέα Υόρκη , Ουάσιγκτον, Φιλαδέλφεια , Βοστώνη με τουριστικό πρακτορείο σε οργανωμένο γκρούπ. Εντυπώσεις απ' την οργάνωση και παροχές του γραφείου και φυσικά πιο ήταν το γραφείο;
Δεν τα συνηθίζουμε εδώ τα οργανωμένα και ειδικά για εύκολους προορισμούς.΄Ισως όμως να απαντήσει κάποιος......
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Έχει ταξιδέψει κάποιος πρόσφατα, Νέα Υόρκη , Ουάσιγκτον, Φιλαδέλφεια , Βοστώνη με τουριστικό πρακτορείο σε οργανωμένο γκρούπ. Εντυπώσεις απ' την οργάνωση και παροχές του γραφείου και φυσικά πιο ήταν το γραφείο;
Είχα πάει Ουάσινγκτον λίγο πριν τον κορονοϊό (Οκτώβρη '19), αλλά χωρίς πρακτορείο. Η πόλη είναι πολύ εύκολη για να τη γυρίσεις με τα πόδια, με τη συντριπτική πλειοψηφία των αξιοθεάτων γύρω από το Mall (κεντρικό πάρκο της πόλης). Ο οβελίσκος του Ουάσινγκτον είναι χαρακτηριστικό τοπόσημο, ορατό από μεγάλο μέρος της πόλης, οπότε (απουσία ουρανοξυστών) σε βοηθά να προσανατολιστείς εύκολα. Επίσης η είσοδος στα περισσότερα μουσεία είναι δωρεάν, οπότε βγάζεις μια κάρτα για τα ΜΜΜ και έχεις τελειώσει.

Γνώμη μου, άσε τα οργανωμένα, αφενός θα σε χρεώσουν μεγάλο καπέλο και αφετέρου πιθανότατα θα ξεπετάξουν τις πόλεις (1-2 μέρες σε Ουάσινγκτον / Βοστώνη / Φιλαδέλφεια και 5-7 σε Νέα Υόρκη). Οι προορισμοί είναι πολύ εύκολοι, με πολλές πληροφορίες εδώ στο forum. Ειδικά για την Ουάσινγκτον είχα γράψει και τις εντυπώσεις μου εδώ, μαζί με διάφορες ιστορικές αναφορές άλλες χρηστικές πληροφορίες που πιστεύω θα βοηθήσουν κάποιον που σχεδιάζει ταξίδι εκεί.

Εν ολίγοις, θα κοίταζα το γκρουπ αποκλειστικά και μόνο αν είχα μεγάλο πρόβλημα επικοινωνίας με τα Αγγλικά...
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Έχει ταξιδέψει κάποιος πρόσφατα, Νέα Υόρκη , Ουάσιγκτον, Φιλαδέλφεια , Βοστώνη με τουριστικό πρακτορείο σε οργανωμένο γκρούπ. Εντυπώσεις απ' την οργάνωση και παροχές του γραφείου και φυσικά πιο ήταν το γραφείο;
Η Ανατολική ακτή γενικά είναι πολύ εύκολη και φιλική προς ταξιδιώτες οπότε συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλήσαντες ότι δε χρειάζεσαι γρουπ. Ο μόνος προορισμός από αυτούς που αναφέρεις που θέλει οργάνωση είναι η Νέα Υόρκη και υπάρχουν τόσες πληροφοίες στο φόρουμ και online γενικά. Οι υπόλοιπες πόλεις είναι σχετικά μικρές και όλες έχουν σχετικά καλές συγκοινωνίες οπότε νομίζω και μόνοι σας θα είστε μια χαρά
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για να έχω ιντερνετ στο κινητό στις ΗΠΑ τι προτείνετε?
Σαν πιο φτηνή λύση βρήκα την εφαρμογή Arialo (δηλαδή e-sim) που δινει 10GB με 26$.
Το έχει δοκιμάσει κάποιος? Μπορώ να το κάνω hotspot και να παίρνω και αλλα κινητά ιντερνετ?

Σαν επομενη επιλογή βρίσκω προπληρωμένες σιμ απο Τ-Μobile και AT&T.
Υπάρχει κάτι άλλο δοκιμασμένο?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Για να έχω ιντερνετ στο κινητό στις ΗΠΑ τι προτείνετε?
Σαν πιο φτηνή λύση βρήκα την εφαρμογή Arialo (δηλαδή e-sim) που δινει 10GB με 26$.
Το έχει δοκιμάσει κάποιος? Μπορώ να το κάνω hotspot και να παίρνω και αλλα κινητά ιντερνετ?

Σαν επομενη επιλογή βρίσκω προπληρωμένες σιμ απο Τ-Μobile και AT&T.
Υπάρχει κάτι άλλο δοκιμασμένο?
Προπληρωμένη t-mobile χρησιμοποιώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.389
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom