ΗΠΑ Ταξίδι στις ΗΠΑ.

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Παω εκτάκτως σε 15 μέρες Ηνωμενες Πολιτείες... Πετάω Σαν Φραντσισκο γυρνάω απο Βεγκας... Με αυτα και με αυτα θα εχω γύρω στις 12 καθαρες μέρες δικες μου περαν της δουλειας...Ειναι τελευταίας στιγμής οπότε θα ηθελα καμια ιδεα να αξιοποιήσω καλύτερα αυτες τις μέρες στην ευρύτερη περιοχή .. Σκεφτομουν να αράξω κανα4 - 5 μέρες Σαν Φραντζισκο και μετα Βεγκας κανα 3-4...Το θεμα ειναι οτι δε θα εχω αυτοκίνητο οπότε οτι δω παραπανω, ιδιως απο παρκα '' πρέπει '' να το κανω είτε με γκρουπ ειτε με μεσα μεταφορας...
Να προσθέσω και το Sausalito, απέναντι απο το San Fransisco που πας με καραβάκι ή λεωφορείο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να προσθέσω και το Sausalito, απέναντι απο το San Fransisco που πας με καραβάκι ή λεωφορείο
Ή με ποδήλατο, ή και με τα πόδια ακόμα (όπως ο υποφαινόμενος - επιστροφή με καραβάκι). Bonus ότι περνάς και τη γέφυρα έτσι.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
5 μερούλες στο Σαν Φρανσίσκο θα είναι μια χαρά. Sausalito μου φάνηκε πολύ τουριστίλα, πέρασα την γέφυρα με uber και μετά με τα πόδια σε εξαιρετικά hikes γύρω τριγύρω που δίνουν διαφορετικές γωνίες της γέφυρας και μετά επιστροφή την γέφυρα με τα πόδια την ώρα του ηλιοβασιλέματος, όνειρο.

Δες εδώ που το έχω σχετικά πρόσφατο το ΣΦ (Γενάρης 2022) να πάρεις καμιά ιδέα.

ΗΠΑ - Βραζιλία - 33000 χλμ , 3 ηπείροι με 150 ευρώ

Grand Canyon χωρίς αμάξι ακούγεται δύσκολο, δεν έχει να πας να μείνεις κάπου σχετικά κοντά, ίσως με κάποιο ημερήσιο τουρ από Βέγκας.

Εάν θες την γνώμη μου, 3-4 μέρες στο Βέγκας είναι πολλές. Από την στιγμή που θα είσαι Βόρεια Καλιφόρνια, κοίταξε τα γύρω τριγύρω πάρκα όπως Yosemite ή Lake Tahoe.
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Σε ευχαριστω. Ναι αυτη θα κανω.
@Hugin είδα ότι έκανες ασφάλεια μέσω insubuy για usa. Μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις λίγο γιατί θέλω να κάνω μια για τη μητέρα μου (67χρ). Εγώ έχω ασφάλεια από τη revolut metal και από μια πιστωτική.
Οποιαδήποτε έχει άποψη για ασφάλειες ας μου δώσει καποιες κατευθύνσεις.
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
αυτή τη φορά περάσαμε την διαδικασία διαβατηρίων σε 1 λεπτά όσο απαιτείται για βιομετρικά φωτό και σφραγίδα διαβατηρίου. ούτε ερωτήσεις ούτε τίποτε στο SFO.
κατά την έξοδο μας από τη χώρα δεν σφράγισαν τα διαβατήρια. όταν ρώτησα γιατί, μου είπαν ότι δεν το κάνουν πια.
δεν ξέρω τι γίνετε σε άλλες πολιτείες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
αυτή τη φορά περάσαμε την διαδικασία διαβατηρίων σε 1 λεπτά όσο απαιτείται για βιομετρικά φωτό και σφραγίδα διαβατηρίου. ούτε ερωτήσεις ούτε τίποτε στο SFO.
κατά την έξοδο μας από τη χώρα δεν σφράγισαν τα διαβατήρια. όταν ρώτησα γιατί, μου είπαν ότι δεν το κάνουν πια.
δεν ξέρω τι γίνετε σε άλλες πολιτείες.
Ναι, οι ΗΠΑ δε σφραγίζουν έξοδο (δεκαετίες τώρα).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
🤷‍♂️ με εστα αλλά δεν κολλάει.
δεν υπάρχει λόγος να τρέχουμε για βίζα.
Εννοείτε, όσοι μπορείτε να βγάλετε ESTA, μην τρέχετε για βίζα. Την ανέφερα επειδή ίσως να ισχύει (ή να ίσχυε) κάτι διαφορετικό για το σφράγισμα στην περίπτωσή μου.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Παιδιά έχω ένα δίλημμα και θα ήθελα μια άποψη επί του θέματος. Είναι να κάνω ένα ταξίδι Αμερική και συγκεκριμένα σκέφτομαι 3 διανυκτερεύσεις Ουάσιγκτον και 6 Νέα Υόρκη. Αλλά πλέον έπεσε και στο τραπέζι η ιδέα να νοικιάσουμε αυτ-το για 2 μέρες και να κάνουμε την διαδρομή από Ουάσινγκτον Νέα Υόρκη οδικώς αλλά με παραλλαγή δλδ 3 διανυκτερεύσεις Ουάσιγκτον μετά Νιαγάρα μια διανυκτέρευση ή Νιαγάρα ή Μπάφαλο ή κάπου αλλού εκεί γύρω και πέντε διανυκτερεύσεις Νέα Υόρκη με ημερήσιο ταξίδι στο Woodbury και ίσως Φιλαδέλφεια ή Βοστόνη. Τι γνώμη έχετε?

ΥΓ : Επίσης επειδή βρίσκω διάφορες στην τιμή HOTELS. COM με booking έχετε κάποια εμπειρία από hotels.com?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom