ΗΠΑ Ταξίδι στις ΗΠΑ.

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.111
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
καλησπέρα σας , για Βοστώνη πια περιοχή προτείνετε ?
downtown κάπου αλλού? ευχαριστώ
είναι ασφαλής σας το manhattan?
Downtown θα έλεγα.. Περπατιεται απο εκει η πόλη.. Οσον αφορά την ασφάλεια κάνεις οτι και σε άλλες μεγάλες πόλεις.. Ξέρεις που πας, μη κατέβεις εννοώ αργά βράδυ σε λάθος στάσεις και τέτοια, αποφεύγεις σκοτεινά σοκάκια,προσέχεις στην πολυκοσμία κ.τ.λ...Διαβασε τα διάφορα reviews στο κάθε ξενοδοχειο, διαμερισμα που κοιτας και κλειστό αν σου αρέσει..
 

chrysa01

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα,
Είναι πρώτη φορά που κάνω τέτοιο ταξίδι για αυτό θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζετε.
Θα ταξιδέψω Αμερική και συγκεκριμένα νέα Υόρκη ώστε να επισκεφτώ τους συγγενής μου, οι οποίοι μένουν μόνιμα εκεί.
Θα μείνω σε αυτούς και όχι σε κάποιο ξενοδοχείο.
Κατά τον έλεγχο στο αεροδρόμιο μόλις φτάσω μια από τις πιο συνηθισμένες ερωτήσεις είναι που θα μείνεις (αν μένεις σε ξενοδοχείο μπορεί να σου ζητήσουν την κράτηση), εγώ λοιπόν θα πρέπει να έχω κάποιο έγγραφο, πέρα από την εστα, που να επιβεβαιώνει το που θα μείνω και τα στοιχεία επικοινωνίας εκεί ; Ή απλώς τους το επιβεβαιώνω προφορικά ;
ευχαριστω εκ των προτέρων!!
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.260
Likes
7.799
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Χρύσα μην ανησυχείς, μπορεί να σε ρωτήσουν που και πόσο θα μείνεις, μπορεί και όχι, όπως και το λόγο της επίσκεψης σου εκεί, αν δεν έχεις να κρύψεις κάτι ή να δεν έχεις κάνει προηγούμενα ταξίδια σε (περίεργους) προορισμούς όπως, Αφγανιστάν Ιράν και πέριξ, ΑΠΛΑ ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ !
 

chrysa01

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας!!
Ας με ρωτήσουν ότι θέλουν (😂) δεν έχω κάτι κρύψω, είναι η αλήθεια ομως ότι με αγχώνει αυτή η διαδικασία.
απλως επειδή έβλεπα ότι ζητάνε την κράτηση του ξενοδοχείου σε κάποιους εγώ δεν θα έχω κάποιο τέτοια έγγραφο να τους επιδείξω και ήθελα να επιβεβαιώσω αν χρειάζεται κάτι περαιτέρω!!
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Στην ΈΣΤΑ σου θα έχεις δηλώσει ήδη τη διεύθυνση των συγγενών σου. Όταν σε ρωτήσουν που μένεις, απλά να ξέρεις να τους πεις κια θα πεις ότι είναι συγγενείς σου. Ίσως υπαρχει κάποιο follow up question για να επιβεβαιώσουν ότι δε σκοπεύεις να μείνεις εκεί μόνιμα αλλά θα είναι καθαρά τυπικό
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.514
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας!!
Ας με ρωτήσουν ότι θέλουν (😂) δεν έχω κάτι κρύψω, είναι η αλήθεια ομως ότι με αγχώνει αυτή η διαδικασία.
απλως επειδή έβλεπα ότι ζητάνε την κράτηση του ξενοδοχείου σε κάποιους εγώ δεν θα έχω κάποιο τέτοια έγγραφο να τους επιδείξω και ήθελα να επιβεβαιώσω αν χρειάζεται κάτι περαιτέρω!!
Αν εχεις στην ΕΣΤΑ την διευθυνση των συγγενων και εχεις ηδη εισητηριο επιστροφης, θα περασεις αερα. Καλο ταξιδι και πες τους οχι τσιγγουνιες, κανενα δωρο :) (Δεδομενα αυτα :) )
 

mikrd27

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σας.
εχω δυο ερωτήσεις αν καποιος γνωρίζει για το ταξίδι μου στην Αμερική τον επόμενο μήνα.
1ον Υπάρχει κάποιο θέμα αν το διαβατήριο είναι καινούριο(λίγων ημερών πριν το ταξίδι) ;
2ον Στον έλεγχο διαβατηρίων στο αεροδρόμιο αν δεν γνωρίζεις καθόλου αγγλικα υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
καταλαβαινω ότι είναι ερωτήσεις που ελάχιστοι θα γνωρίζουν αλλά είπε να προσπαθήσω 😀
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.260
Likes
7.799
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Καλημέρα, εννοείς, γρι εγγλέζικα δεν? Νομίζω ότι ναι, θα έχεις θέμα διότι πρέπει να καταλάβεις τι θα σε ρωτήσει, αν θα σε ρωτήσει, που είναι και το πιο πιθανό, και θα πρέπει να απαντήσεις. Δύσκολη εξίσωση αυτή.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Καλησπέρα σας.
εχω δυο ερωτήσεις αν καποιος γνωρίζει για το ταξίδι μου στην Αμερική τον επόμενο μήνα.
1ον Υπάρχει κάποιο θέμα αν το διαβατήριο είναι καινούριο(λίγων ημερών πριν το ταξίδι) ;
2ον Στον έλεγχο διαβατηρίων στο αεροδρόμιο αν δεν γνωρίζεις καθόλου αγγλικα υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
καταλαβαινω ότι είναι ερωτήσεις που ελάχιστοι θα γνωρίζουν αλλά είπε να προσπαθήσω 😀
Το διαβατήριο δεν θα είναι πρόβλημα φθάνει να έχει βγει κανονικά η ΕΣΤΑ.Υπάρχει ήδη η ΕΣΤΑ;
Το 2ο πιθανόν να είναι πρόβλημα.Μια φορά μόνον θυμάμαι να μην ρώτησαν απολύτως τίποτα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.315
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Μια φίλη θα ταξιδέψει σαν οικογένεια, αλλά έχει την ίδια απορία γιατί ο σύζυγος δεν ξέρει καλά αγγλικά. Υπάρχει πιθανότητα να ερωτηθούν κάτι ξεχωριστά, οι οικογένειες πάνε σαν γκρουπ?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Μια φίλη θα ταξιδέψει σαν οικογένεια, αλλά έχει την ίδια απορία γιατί ο σύζυγος δεν ξέρει καλά αγγλικά. Υπάρχει πιθανότητα να ερωτηθούν κάτι ξεχωριστά, οι οικογένειες πάνε σαν γκρουπ?
Εχω δει να πλησιάζουν 2-3 άτομα μαζί τον υπάλληλο.Υποθέτω οικογένειες.΄Οποτε ο ένας καλύπτει τους άλλους.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.621
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom